Het voorloopig Kiesreglement. Art. 14. De bezwaren der groote meerderheid omtrent iiet te gering aantal verkiesbaren voor de Eerste Kamer zijn ook hier ten volle geldig. Art. 15. Dit artikel zal moeten wegvallen. Men zou daaruit, ook in ver hand met het voorgaande art. 13, moeten opmaken, dat van al de uilslui tingen van het lidmaatschap der Stalen-Generaaldie in art. 1.7 van wets ontwerp n°. 111 worden opgeteld, er voorde verkiezingen volgens het voor- loopig kiesreglement slechts éénc enkele geldig bleef. Art. 23. De hier voorkomende bepaling, welker strekking de groote meer derheid anders zeer toejuicht, laat zich wel met de verkiezingen van leden der Tweede Kamer, maar veel moeijelijker met die van candidaten voor de Eerste Kamer, overeenbrengen. Elk kiezer heeft toch slechts één afgevaardigde voor de Tweede Kamer te benoemen, en indien dus, volgens art. 24, de lijst wordt opgemaakt der personen, die het grootste aantal stemmen voor het lid maatschap dezer Kamer verworven hebben, zal die lijst slechts twee namen bevatten en dus reeds dadelijk bij de tweede stemming de volstrekte meer derheid zich moeten verklaren. Wat de Eerste Kamer betreft, zal daarente gen in het geval van art. 24 cenc lijst van vier Candidaten moeten wor den vervaardigd, en dus, als de volstrekte meerderheid voor het daaruit te kiezen tweetal vereischt wordt, de zaak geenszins altijd met eene tweede stemming afloopen hetgeen intu-schen zoo wenschclijk moet worden geacht. Het bezwaar zou uit den weg te ruimen zijn door het op den voet volgen der Belgische kieswet, die in art. 35 wel de volstrekte meerderheid vordert, om dadelijk bij de eerste stemming tot lid der Kamer verkozen te kunnen worden, maar als zij in art. 36 van dc herstemming spreekt naar aanleiding der lijst van degenen die de eerste maal het meest in aanmerking zijn ge komen enkel zegt La nomination a lieu d la pluralité des vótes. Art. 24. Zoo als deze zaak thans wordt voorgedragen, blijkt niet, wat, in geval bij de eerste stemming zich geene volstrekte meerderheid heeft ver klaard de loop der zaak zijn zal. Men verlangt de onzekerheid bij de wet te zien uitgemaakt. Dc beraadslagingen zullen morgen een aanvang nemen. 'sGRAVENHAGE, 14 Augustus. Door Z. M. zijn benoemd tot leden der Eerste Kamer de Graaf van der Duin van Maasdam, H. J. C. J. Baron van Heeckcren van Enghuizen, en de Heer Staatsraad F. van der Oudermeulen, Directeur der Handelmaatschappij. In de Zitting van heden melde de Voorzitter, dat de commissie van rapporteurs met. het verslag omtrent het wets-ontwerp eener belasting op de bezittingen enz. in gereedheid is; dat dit stuk zal worden gedrukt, den dag der beraadslagingen daarover nader vast te stellen. De Voorzitter herinnert, dat thans aan de orde van den dag waren gesteld de beraadslagingen over de wetsontwerpen lot herziening der Grondwet. Daar de Regering, nog nadere wijzigingen had ingediend, zoo noodigt de Voorzitter de vergadering uit, zich te willen verklaren of er nog weder eerst een onder zoek in de afdeelingen zal plaats hebben. Dc Heer Gevers van Endegeest meent deze wijzigingen, van groot belang. Hij acht het dus noodig, dal zij in de sectien worden onderzocht. Eene zaak van zooveel gewigt, ook na zoo vele voorname wijzigingen, vereischt een nader bedaard onderzoek. Den Heer van Becck Vollenhoven gelooft juist, dat het gewigt der zaak medebrengt, dat zij ten einde moet gebragt worden. De wijzigingen, zijn hoofdzakelijk het gevolg van hetgeen de kamer verlangde. Als daarover nu andermaal een verslag zal worden uitgebragtkan het andermaal wijzigingen ten gevolge hebben die dan wederom zullen moeten worden onderzocht. En zoo komt er geen einde aan. Da Heer Mutsacrs deelt geheel en volkomen in het gevoelen van den laat- sten spieker. Da Heer Verwey Mi jan acht ihans de verzending naar de Afdeelingen dub bel rioidig en heeft er ook nog een anderen grond voor. Het voorstel der Regering behelst geheel nieuwe bepalingen en voorstellen; deze mogen, vol gens spreker, niet in algemeene beraadslagingen worden gebragt, alvorens zij in de Afdeelingen zijn onderzocht. Art. 108 der Grondwet beveelt het stellig. Bij stemming verklaren 38 leden zich voor het nader onderzoek in de Af deelingen, en 17 tegen. Tegen hebben gestemd de Hceren: de Kempenaer, van Heemstra, Romme, Luybeo, van Dam vanlsselt, Mackay, Anemaet, Mutsacrs, Schooneveld, van Beeck Vollenhoven, Smit, Bots, van Ilcloma, van Sasse van IJsselt, de Jong, Wichers en Storm van 'sGravesande. Afwezig waren de Hecrcn de Backer, Corver Hooft en van Nagellde laat ste wegens ongesteldheid. De leden begeven zich onmiddelijb naar de Afdeelingen en de zitting wordt opgeheven. Al de Ministers waren in de zitting tegenwoordig. De afdeelingen van de Tweede Kamer zijn heden langdurig vergaderd geweest over de wijzigingen door de Regering alsnog gebragt in de ontwerpen tot herziening der Grondwet. Heden avond is de Commissie van Rapporteurs vergaderd geweest, om haar nader verslag op te maken. Morgen ochtend ten elf ure zullen dc afdeelingen wederom bijeenkomen, tot het in overweging nemen van het wets-ontwerp betrekkelijk den verderen ver koop van domeinen. Ten 12 ure zal de Kamer ccne zitting houden. Men verwacht daarin het gemelde nader verslag, zoodat de beraadslagingen over die voordragten tol herziening der tftondwet waarschijnlijk Woensdag of Donderdag vccrlgcr.g zullen hebben. Den 30sten zullen alhier worden uitgeloot een kapitaal van ƒ300,000, 3j pCts. schuldbekentenissen van het voormalig Amortisatie Syndicaat, om den lsten October aanstaande tegen het volle kapitaal te worden afgelost. Gisteren nacht omstreeks half twaalf is er brand ontstaan bij den brood bakker Slegcrshoek, in de Oude Molstraat, nabij de Driehoekjes. Het boven ste gedeelte van de woning is geheel uitgebrand en ook het naastbij gelegen huis heeft eenige schade geleden. 15 Augustus. 11H. Eicc. de Ministers zijn gisteren avond ten 7 ure weder vergaderd. Die vergadering heeft tot zeer laat in den avond geduurd. In dc Zitting van heden is ingekomen een ontwerp van wet lot verdere voorziening in dc uitgaven voor de droogmaking van het Haarlemmermeer. Voorts is op voorstel van den Heer van Rijckeiorsel besloten lot het druk ken van het verslag op het Ontwerp van wet omtrent de vaststelling van straffen bij reglementen van Hoogheemraadschappen enz., welk verslag reeds een geruiuien tijd was hlijven liggen. Daarna wordt er nog verslag gedaan omtrent eenige adressen, waarna de Zitting wordt opgeheven. BUITEJNLANDSCHE BEE 1GTEN. FRANKRIJK. PARIJS, 13 Augustus. De verjaardag van den val des Koningsschap in 1792, is hier den 10den met een' maaltijd gevierd, waarbij Ledru-Rollin het voorzitterschap be kleedde, en moer dan 100 Afgevaardigden van de partij der Montagnards deel nampn. In de Zitting der Nationale Vergadering van den gisteren heeft de Mi nister van Finanticn aangekondigd, dat voor de leening van 175 millioen, tot het sluiten waarvan bij decreet van den 24slcn Julij magtiging was ver leend reeds tot het volle bedrag was ingeschreven. De Generaal Cavaignac heeft in een buitengewoncn raad van Ministers en leden van verschillende parlementaire vcrecnigingen voorgesteld, dat de Nat. Vergadering ten opzigle van het bewuste verslag der Commissie tot de orde van den dag zou overgaan en de stukken onmiddelijk aan de rcglerlijke magt overgeven welk voorstel is afgekeurd. SARDINIË. TURYN, 9 Augustus. Nadat het ministerie zijn ontslag had ingediend, omdat het, na den onge- lukkigen afloop van den oorlog, niet aan de voorwaarden kon voldoen, waarop het zijne betrekking had aanvaard, beeft het eene wijziging onder gaan, waarbij Gioberti de portefeuille van Onderwijs verkreeg, Ratlazi die van Landbouw en Koophandel. Graaf Durini blijft President van den Raad en de overige Ministers behouden hunne portefeuilles. ITALIË, ROME, 3 Augustus. Eergisteren beeft de Minister Mamiani onherroepelijk zijn ontslag inge diend. De Kamer heeft een adres aangenomen aan de Kamers van Toscane Sardinië en Napels, oin te zomen de handen inéén te slaan, tot bevrijding van Italië. Er liep een gerucht dat de Oostenrijksche Generaal Welden in de Legatiën was binnengerukt. De Kamers hebben de mobilisering van 12,000 man nationale gardes en de indienststelling van een vreemden legioen van gelijke sterkte bevolen terwijl zij tevens een crediet van 4 millioen scudi hebben goedgekeurd. Overigens heerscht alhier eene sterke gisting onder het volk, dat noch de besluiten van de Kamer, noch de maatregelen van den Paus schijnt te eer biedigen. Tusschcn de Oostenrijkers en de Piemontezen is een wapenstilstand van 45 dagen gesloten; waarschijnlijk reeds een gevolg van de bemiddeling van Frankrijk en Engeland. Die bemiddeling zou op de volgende grondslagen rusten: het verlaten van Lombardijë door Oostenrijk; het deelen van Lom- bardijë in de Oostenrijksche schuld, en het behoud zijner souvereiniteit aan gene zijde van de Etsch of de Adige. De Oostenrijkers schijnen te Milaan met gematigdheid tc werk te gaanen vooral ook te zorgen voor de belan gen der geringere burgerklassezoo als door vermindering van den prijs van het zout. HADIBVRCi. 10 Augustus. De heden morgen van hier naar Amsterdam vertrokken stoomboot Wil lem I heeft voor ongeveer 3 millioen mark in goud aan boord dat uit Po tersburg, voor rekening der Russische Regering, over Lubeck hier aangekomen en waarvan een groot gedeelte voor de geheele reis alhier verzekerd is. 205de KOMKLIJKE HEDERLARDSCHJS LOTERIJ. Trekking der Vijfde Klasse. 13<te Trekking. N°. 43915995, 7945 en 15550, ieder een prijs van ƒ1000. 14d« flo, 3934 en 17322, ieder een prijs van 1000.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3