eene vrij harde voorwaarde is om voor cene scliuldbekenlenis van 100 lianes, die 5 pCt. rcnle zal geven, niet meer dan ruim 65 francs te ontvangen. liet door den Minister van Binnen!. Zaken aangevraagd credict voor de mobiele garde is door de Commissie tot 5,500,000 fr. verminderd doordien ruim 3 millioen wordt uitgewonnenwanneer de ruiterij der garde bij het leger wordt gevoegd. Onderscheiden Hoofdofficieren hebben van de Regering verlof bekomen, om onder den Koning van Sardinië te dienen. Lamartine, die zijn verblijf houdt op de villa Madrid, in het bosch van Bologne, komt dagelijks hier, om aan zijn blad: le Bien Publiec te werken. Sedert 24 Febr. heeft de Republikeinsche regering 100 millioen fr. verslonden, welke de Staatskas in de Bank bewaarde; 50 millioen aan de zelfde Bank geleend; 200 millioen vermoedelijke opbrengst der 45 buiten gewone opcenten op de directe belastingen75 millioen voortkomende van eene tweede geldleening aan de Bank. Deze twee laatste posten zijn nog niet geheel op, maar grootendeels daar men reeds tot eene derde leening van 175 h 200 millioen moet overgaan. Ziedaar dan 600 a 625 millioen fr. buitengewone uitgaven, welke de Re publiek ons in minder dan vijf maanden zal gekost hebben. AVat hebben deze uitgaven gemeens met die der onde Regering? Zoude de Minister Goud- chaux bij geval beweren, dat Bodewijk Philips voorde gevolgen der Repu bliek aansprakelijk is De berigtendie verschillende bladen in de laatste dagen opnamen betreffende eene verbetering in de handelsomzettingen zijn grootendeels on juist. Het eenige wat in waarheid sedert eenige dagen plaats heeft, is, dat men meer vertrouwen stelt in de Regering, want men verwacht veel van Ge neraal Cavaignacvooral hoopt mendat de Heer Goudchaux eindelijk eens licht zal brengen in de duisternis der financiën en dat hij zoo wel de noodige middelen zal vinden om alle verpligtingen te vervullen als om aan alle be hoeften te voldoen. Daaruit volgt eene ecnigzins mindere spanning men doet nogmaals nieuwe opofferingen door met verlies te verkoopen ten einde eenig geld te krijgen en de magazijnen te ontlasten of de hervatting der werk zaamheden mogelijk te maken. Derhalve zendt men tot eiken prijs naar het buitenland af; maar daar de verminderde prijs nu de vaste wordt, nemen de moeijelijkheden toe. Ook ziet men dagelijks fabrieken sluiten of opheffen. De handelshuizendie liquideren telt men thans niet bij honderdenmaar bij duizenden. Bij de Commissie voor de Buitenlandsehe Zaken is eene zeer sterke minderheid, zoo niet de meerderheid der leden, voor het vermijden van alle tusschenkomst in Italië, als leidende tot algemeenen oorlog. De Commissie zou de zaak hij de algemecne vergadering brengen. De Generaal Cavaignac en de Minister van Buitenlandsehe ZakenBastidehellen over tot de tus schenkomst. De Generaal Oudinot keert stellig naar het Alpen-leger terug. De tus schenkomst in Italië is, zegt men, besloten. Als een bewijs hoeveel schade in Februarij op de Tuileriën is aange- rigt, diene, dat de brokken spiegelglas, glas- en kristalwerk, welke eerlang zullen verkocht worden 28,000 Ned. wegen. Sedert Februarij 11. zijn naar Sardinië, Wurtemberg, Rome, Venetië enz., meer dan 1,200,000 stnks wapenen gezonden. Er bevinden zich thans in deze stad 834 personen met draaiorgels en 4,010 toegelaten bedelaars; het getal der liedjeszangers is niet bekend. In den nacht van Zondag op Maandag is te Clichy een 30-tal personen in hechtenis genomen. Gisteren morgen zijn ook in de voorsteden St. Antoine en St. Marcel eenige personen gearresteerd. Te Bouchet, (Seine et Oise) is het buskruidmagazijn gesprongen, in hetwelk men 1500 Ned. ffi schietkatoen had ontvangen. Vier jonge werklie den zijn daarbij gedood. ITALIË* ROME, 16 Julij. De Hertog van Modena heeft aan de groote Mogendheden die de Wccner Congres-acte geteekend hebben, een protest ingediend tegen de inbezitneming van zijne Staten door Sardinië en Toscane, en de hulp der Mogendheden in geroepen, om in zijne regten te worden hersteld. Pit LIS SER. KEULEN22 Julij. Z. M. de Koning stelt zich vooromingeval geen buitengewone gebeur tenissen zulks verhinderen, den Hi™ Aug. het eeuwfeest der stichting van den Keulschen Dom te komen bijwonen. Eene bezending is uit Keulen naar Wcenen vertrokkenom ook den Aartshertog Rijks-Stedehouder te noodigen. SAHSE IV. GOTHA, 23 Julij. Gisteren werd hier eene bijeenkomst gehouden van Ministers der onder scheiden Saksische Hertogdommen, waarop gehandeld werd over eenen vrijwil- ligen afstand van wege de Hertogelijke Saksische huizen, van de regering hunner landen ten behoeve van het Groothertogelijk Huis van Saksen-Weimar. Die landen zouden dan vcreenigd worden en den rang en titel bekomen van koningrijk van Thuringen. OOSTENRIJK. AVEENEN, 22 Julij. De Rijksdag is heden door den Aartshertog Johann geopend. In de door hein gehouden aanspraak, verklaarde hij, dat hij met vreugde den pligt ver vulde, dien Z. M. hem had opgedragen, om den rijksdag te openen. Tot de bevestiging der verworven vrijheid werd de krachtdadige medewerking der vergadering vereischt. Al de nationaliteiten der Oostcnrijksche monarchie wa ren Z. M. gelijkelijk dierbaar, en hunne verbroedering, alsmede de innige band met Duitschland, zoude strekken tot grondslag van de ware belangen. Het doet Z. M. leed dat niet reeds dadelijk het volle genot van de wijze toe passing van vrije instellingen kan ondervonden worden. Z. M. deelt van ganscher harte in den nood zijner volken. Ten aanzien van Hongarye en de overige landenlaat zich van de regtschapen gevoelens der bevolking cene bevredigende vereffening der nog hangende geschilpunten verwachten. De oorlog in Italië is niet gerigt tegen het streven naar vrijheid door de Italiaan- sche volken, maar wordt gevoerd om achting in te boezemen voor de Oostcn rijksche wapenen en uit hoofde van hoogstgewigtige staatsbelangen. Nadat de pogingom den strijd in der minne tot een einde te brengen is mislukt zal het dappere leger een cervollen vrede door kracht van wapenen tot stand brengen. De vriendschapsbetrekkingen met alle andere Mogendheden hebben geene veranderingen ondergaan en de betrekkingen met het Spaanschc hof zijn hersteld. Vroegere financiële operatien en de zamenloop van buitengewone gebeurtenissen hebben de geldmiddelen van den staat in eenen toestand ge- bragt, die buitengewone maatregelen vordertwaaromtrent eerlang gepaste voordragten en openingen aan de vergadering zullen worden voorgelegd. Nadat deze aanspraak met geestdrift ontvangen was, beantwoordde de Pre sident Dr. Sehmitt, haar met eene redevoering, waarin hij den Aartshertog voor de opening van den Pujksdag, den dank van die vergadering toebrengt. »IIet volk," zeide de President: «vergadert voor de eerste maal inet de vrije toestemming van het door hetzelve vereerde Keizerlijke huis; in den naam des volks betuig ik den geliefden Keizer den dank, dat hij zelf de stichter ccner vrije volks-staatsrcgering was. De uit de onmiskenbare vorderingen des tijds voortgesprotene nieuwe staat van zaken, heeft heden uit uwe hand de volle wijding der wettelijkheid ontvangen, en wel zijn wij, volgens uwe woorden, geroepen, om het groote werk der wedergeboorte van het vaderland te vol brengen. De plegtige handeling van dezen dag is de aansluiting van den constitutionelen troon met het vrije volk. God zegenc dit verbond en de daaruit voort te spruiten vruchten. Krachtens dit verbond zijn wij verschul digd en beloven wij eene bestendige getrouwheid aan den constitutionelen troon. De aanspraak sloot met het toebrengen van wenschen tot het heil van het Keizerlijke Huis, van den Rijksdag en het Oostenrijksche volk. Op die Rijksvergadering zijn vele vertegenwoordigers van de Oostelijke volks stammen die van een algemeen Duitsch rijk geen denkbeeld hebbener niets van willen weten en zelfs geen woord Duitsch verstaan. In hun vaak slordig Slavonisch, Poolsch en Croatisch costuum, zich beroemende dat ze lezen noch schrijven kunnen, volgen zij als werktuigen, de wenken van Graaf Stadion. RUSLA1VQ. PETERSBURG, 16 Julij. Den 13dcn dezer waren 4,006 cholera-zieken onder behandelingin den loop van dien dag kwamen er nog 654 bijgenazen 279 en stierven 409 (waaronder 229 in hunne woningen). Den 14den waren nog 3,972 zieken onder behandeling. In het gouvernement St. Petersburg zijn ook de sleden Pawlowsk en Gatschina door de ziekte bezocht, ofschoon zij daar van geen ernstigen aard is. Van alle kreitsen van genoemd gouvernement zijn Schlüs- selburg en Nieuw-Ladoga het meest door de ziekte geteisterd. Te Kronstadt zijn sedert het verschijnen der cholera aldaar tot op den 30ste" Junij (d. i. in den tijd eener week) van 184 zieken 78 overleden. Te Moskou neemt de cholera af, van 27 Junij tot 4 Julij werden er 1776 personen ziek en stier ven daarvan 847. WEST-INRIE. PARAMARIBO, 5 Junij. In weerwil van de vroegere toezendingen van geld uit het vaderlandheerscht thans hier weder hetzelfde gebrek; hetgeen in alle maatschappelijk bedrijf groote belemmering te weeg brengt en vooral den kleinhandel on uit voorlijk maakt. De Gouverneur heeft dientengevolge besloten, dat er tegen buiten omloop stelling van een gelijk bedrag schalkistbilletten van ƒ100, kleine van 25 tot 10 centen toe, zullen worden uitgegeven, die vóór 1850 tegen geld zullen worden ingewisseld. Dergelijk bankpapier dat nog in omloop was, zal daar entegen worden ingetrokken. §TA»S BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDENbrengen bij deze ter kennisse van de Miliciens der Ligting van den Jare 1843, voor deze Stad in dienst gesteld, dat derzelver Paspoorten, dagelijks, uitgezonderd de Zondagen, des Voormiddags tusschen 10 en 1 ure verkrijgbaar zullen zijn ter Secretarie dezer Stadmits zich daartoe in persoon aanmeldende. Burgemeester en Weihouders, Leyden28 Julij 1848. DU R1EU, Ter Ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbendendat van den Heer Controleur der

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3