BUITENLAJNDSCHE BERIGTEIN. tiekosten is over dat jaar bij de begrooting toegestaan ƒ4,344,350.05. Der halve bedragen de perceptiekosten 7| ten honderd van de opbrengst der be lastingen. [Staats-Cour.) Gisteren is alhier overleden de Israëlitische weduwe Bakker, in den ouderdom van honderd jaren en twaalf dagen. Tot de laatste oogenhlikken was zij volkomen bij hare kennis. Zij laat cene dochter na die ruim 60 jaren telt. ROTTERDAM, 26 Julij. Men verneemt dat de Synode der Hervormde kerk tot nadere bijeenkomst gescheiden isblijvende intusschen cene commissie werkzaam met het zamen- stcllcn van een algemeen reglement voor de Hervormde kerk, hetwelk bij het hervatten der vergaderingen, op den 15dca Augustus aanstaande, onmid- dclijk zal worden in behandeling gcbragt. AMSTERDAM, 26 Julij. Door Curatoren van het Athenaeum Illustre alhier, is aan het stedelijk bestuur, ter vervulling van de vacature, ontstaan door de benoeming des Hoogleeraars van Hall, tot Professor in de Regtsgeleerdhcid aan de Hooge- school te Utrecht, eene aanbevelingslijst toegezonden, waarop geplaatst zijn: 1°. Mr. B. J. L. de Geer, buitengewoon Hoogleeraar in de Rcgtsgeleerdheid te Utrecht2°. Mr. J. de WalSecretaris-Generaal bij het Departement van Binncnlandsche Zaken te 'sGravenhage, en 3°. Mr. M. des Amorie van der Hoevenpractiserend Advocaat te dezer stede. Wij vernemendat de Heer Mr. J. de WalSecretaris-Generaal bij het departement van Binncnlandsche Zaken, heeft verzocht niet in aanmerking te mogen komen bij de vervulling der vacature aan het Athenaeum Illustre te Amsterdamontstaan door de benoeming van den Hoogleeraar van Hall tot Professor te Utrecht, liet is bekenddat de Heer de Wal ook nevens laatstgenoemde geplaatst was op de voordragt van den Koning, onlangs door Curatoren der Utrechtsche Hoogeschool aangeboden. De Heer Mr. F. A. van Hallvoormalig Minister van Financienheeft uitgegeven Een woord over de voorgestelde belasting op de bezittingen. Eene beoordecling van dit ontwerp van zijne hand moet belangrijk zijn. De Heer van Hall verzekert niet dan noode voor het publiek op te treden »en het rustige leven dat hij thans geniet door zorgen daaraan vreemd te storen." Hij doet het echter op verzoek van vele vrienden, en hij doet het te liever, omdat hij daarin de gelegenheid vindt om openlijk tegen te spreken, dat hij nog zijdelingschen invloed op ons financieel beheer zou hebben. De Heer van Hall draagt den tegen woordigen Minister van Financien ach ting en genegenheid toe; hij kent zijne goede bedoelingen en waardeert zijne kunde en beradenheid. De schrijver erkent de moeijelijke stelling waarin de Minister zich bevindt aan de eene zijde gebonden door eene vroeger gegeven onvoorzigtige belofte, aan de andere zijde gedrongen door de buitengewone uitgaven van andere de partementen van algemeen bestuur. De Minister moest wel dadelijk kern achtige financieele maatregelen voordragenal is het ook dat de tegenwoordige Staten-Generaal er moeijelijk over zullen kunnen beslissen. De Heer van Hall vindt het goed, dat de Minister, getrouw aan zijne be lofte, de toekomst niet aan den nood van het oogenblik wil opofferen; doch hij keurt het af, dat de Minister eene bestaande belasting voor altijd afschaft en slechts eene tijdelijke vergoeding daarvoor voordraagt, en dus afbreekt zonder weder op te bouwen. Wat nu de voorgestelde belasting op de bezittingen enz. betreft, gelooft de Heer van Hall, dat er niet genoeg gelet is op de hardheid dezer belasting, en dat men gevoegelijk die hardheid had kunnen voorkomendooreven als in 1844, met het ontwerp van belasting een ontwerp van vrijwillige leening aan te bieden. Hoe dit in de tegenwoordige omstandigheden zou kunnen geschieden, wordt hierna door den Heer van Hall in het brcede ontwikkeld. Ons bestek laat ons niet toe, den schrijver in zijne berekeningen te volgen. Trouwens, wij achten het genoeg, met een enkel woord de aandacht onzer lezers op dit merkwaardig geschrift te hebben gevestigd. Ten slotte betoogt de Heer van Halldat het op het oogenblik niet noodig is in de gehcele buitengewone behoefte van 11 milloen te voorzien. Volgens de eigen verklaring der regering behoeven er voor 15 September slechts 3,700,000 gedekt te zijn. Deze zijn wel op eene of andere wijze te vinden zonder dat men dadelijk tot zoo veel omvattende en het gcheele stelsel van belastingen aangrijpende maatregelen de toevlugt neme. AmstCour.) ZWOLLE, 25 Junij. Laatstleden Zondag zijn door het onweder van 7 koeijen in een naburig weiland 3 doodgeslagen. Laatstleden Vrijdag was er reeds 20 mud nieuwe rogge aan de markt, die voor 5.50 A 6.00 is verkocht. De ziekte in de aardappelen bepaalt zich als nog tot het loof. GRONINGEN24 Jnlij. Als cene zeldzaamheid en een bewijs van de vruchtbaarheid van dit jaar getijde mag worden aangemerktdat men op het land van den Landbouwer R. J. Meiborgte Wildervankheeft waargenomen eene hoeveelheid rogge- balmenten getale van 43gekroond met even zoo veel goed volwassen en bijna alle goed geladen rogge-arenwelke door elkander 50 korrels per aar bevatten, dus een getal van nagenoeg 2,150 korrels, hetwelk bijna ongeloof lijk schijnten die alle aan éénen stam en dus van ééne korrel ontsproten zijn. ASSEN, 25 Julij. Drie en vijftig practiscrende genees- en heelkundigen te'sHage, hebben bij den Minister van Binncnlandsche Zaken geprotesteerd tegen het Koninklijk besluit van 29 Februarij jl.betrekkelijk het houden en inzenden van lijsten van gevaccinecrden. Zij zeggen, dat dit besluit den geneeskundigen een voor de maatschappij nutteloozen last oplegtdat de regering het regt niet heeft om hun als oefenaars der genees- of heelkunde andere dan bij de wet bepaalde werkzaamheden op te leggen dat zij zullen voortgaan de versprei ding der vaccine, zoo als zij dusver gedaan hebben, met alle krachten te bevorderen; dat gestrenge handhaving der bepalingen omtrent de toelating der kinderen op alle zoo publieke als private scholen de bewaarscholen niet uitgezonderd, het eenige en zekerste middel is tot verspreiding der koepok inenting, en dat die bepalingen niet overal worden nagekomen. De onderteekenaren van dit protest hebben zich onderling verbonden om gezamenlijk de onkosten te dragen van procedures, die het gevolg zouden kunnen zijn van het niet nakomen van het besluit van 29 Februarij jl. (D rentsche Cour.) MAASTRICHT, 23 Julij. De Generaal, opperbevelhebber dezer vesting, heeft, als voorzorg- en vei ligheids-maatregel ten gevolge van den buitengewonen toestand waarin Lim burg verkeert, de versterking van de binnen- en buitenwachten bevolen; aan sommige wachten, waar slechts onder-ollicieren als commandant waren, officieren doen plaatsen, en voorgeschreven, dat de offieicren van de week de stad niet mogen verlaten. In de provincie is alles zeer rustigen heeft de beslissing van de Duitschc nationale vergadering veeleer eenen pijnlijken, dan wel eenen gunstigen indruk gemaaktalgemeen betreurt mendat van wege de Nederlandsche Regering niet tijdig genoeg maatregelen zijn beraamd, om deze verwikkeling te voorkomenen dat men niet gezorgd heelt de dwaalbegrippen waarin de vergadering gcbragt is, officieel te wederleggen en te bestrijden. ENGELAND. LONDEN24 Julij. De toestand van Ierland wordt al meer en meer verontrustend. De Ieren ontzien geen middelen om tot de afscheiding van Ierland en de vestiging van eene republiek te geraken, waartoe het dolzinnigste en bloeddorstigste ge schrijf van hevige dagbladen onophoudelijk aanspoort. De schorsing der Ha beas corpus act is Zaturdag door het Lagerhuis aangenomen en zal ook wel bij het Hoogerhuis doorgaan. Op grond van deze wet, die reeds dagteekent van 1679 en naar haren Latijnschen aanhef aldus genoemd wordt, kan ieder die meent willekeurig gevangen te zijn genomen, zich tot de hoogste regterlijke magt wenden om te worden losgelaten. Meermalen werd in onrustige tijden die wet geschorst onder anderen in 1794 en in 1817. Lord John Russel heeft in eene breedvoerige rede in het Lagerhuis den toestand van Ierland geschetsten de dringende noodzakelijkheid getoond om een einde te maken aan al die clubs te Dublin. BELGIE. BRUSSEL, 25 Julij. Er zal den 31s,ca dezer eene algemcene bijeenkomst van Belgische Bisschop pen te Mechelen gehouden worden. De onthulling van het standbeeld van Godfried van Bouillon alhier zal den 15dea Augustus plaats hebben. De opbrengst der spoorwegen in de 6 eerste maanden van dit jaar is ongunstig, het verschil met die van 1847 is ruim 900,000 fr. De Fransche Regering vordert thans zeer bepaald van de onze de 15 mil- lioen wegens kosten van gewapende tusschcnkomst in 1831 en 1832. FRANHRIJH. PARIJS, 25 Julij. De Regering heeft nog vier militaire commissiën henoemd bij de vier reeds bestaande, om de instructiën op te maken der gevangenen, wier getal op 10,000 geschat wordt. In de zitting der Nationale Vergadering van gisteren aanvaardde de Heer Armand Marrast voor het eerst na zijne ziekte het voorzitterschapmet het houden eener toespraak. De Generaal Cavaignac sloeg daarop voor, aan de moeder van den volks vertegenwoordiger Dornès, die op de straatversperringen gewond en overleden is, een jaargeld van 3,000 fr. toe te staan, waarin bewilligd werd. Vervolgens deelde de Voorzitter een brief mede van Louis Napoleon Bona parte, in welken deze berigt op nieuw te moeten bedanken voor de benoe ming tot volksvertegenwoordiger. Hij meent zijn terugkeer te moeten uit stellen tot zijne tegenwoordigheid in geen opzigt meer tot voorwendsel kan strekken aan de vijanden der Republiek, en wil alzoo de opregtheid zijner vaderlandsliefde betoonenen diegenen van hunne dwaling overtuigenwelke hem van eerzucht beschuldigen. De door den Minister aangevraagde leening van 175 millioen is door de Nationale Vergadering goedgekeurd; zij zal geschieden tegen 75.25 c. a 5 pCt. Door de daaraan verbonden bepaling van aanneming van recepissenvan de borgstelling der laatste leening en der vooruitbetaling van rente, wordt de wezentlijkc prijs die dc Regering er voor bekomt slechts ƒ65.25dat al

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2