LEYDSCHE m COURANT. 1848. N\ 89. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Muandag komt WOENSDAG, 26 JÜLIJ. De Prijs der Courant is f IS in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINJNENLAINDSCHE BERIGTEN. LEY DEN, 25 Julij. Na rene langdurige en smartelijke ongesteldheid overleed te Sassenlieiin den 23slen Julij de YVel-Ed. lieer W. Fleming, Lector in de Engelsclie Taai en Letterkunde aan deze Hoogeschool. Heden v.erd alhier zijn stoffelijk over schot naar het grat' geleid door cenigen zijner vriendengelijk ook door de meeste docenten en leerlingen van het Stedelijk Gymnasiumwaaraan de overledene mede onderwijs gaf. De Rector van hel Gymnasium Dr. W. N. D. Suringar hield aan het graf eene gepaste toespraak waarin hij aan den af gestorvene ecne welverdiende hulde toehragt, die door edele opregtheid, werk zaamheid en menschlicvendheid zich de achting van allen had weten te ver werven, die hem gekend hebhenen waarin hij hem tot voorbeeld stelde aan de jongeliedendie zijn onderwijs genoten haddendaar hij zander eenigc ondersteuning in een vreemd land werwaarts bij in zijne vroege jeugd gekomen was zich door eigene verdiensten en ijverige pligtsbetrachting eene eervolle plaats in de maatschappij had weten te verwerven. Zijne veelzijdige beschaafdheid gemakkelijke omgang en deelnemende vriendelijkheid zullen hein zeker bij zijne leerlingen even eens als bij zijne vrienden bestendig in vcrcerend aandenken doen blijven, terwijl vooral het gedold en de godsdien stige onderwerping, waardoor hij zelfs onder zijne laatste smartelijke levens dagen, dankbaar en blijmoedig bleef, de duidelijkste proeven hebben opgele verd van zijn voortreffelijk karakter. Ingezonden Wij kunnen onzen lezers het verblijdend berigt inededcelcndat de Heer Lnzac sedert zijn verblijf te Homburg, in beterschap blijft toenemen. De Curatoren van het Gymnasium te Deventer roepen ter vervulling van twee nieuwe betrekkingen van Leeraren op 1°. Een' Dofctor of Candidaat in de letteren, voor het onderwijs in de algeinecne en vaderlandsehe geschie denis, de aardrijkskunde en Nederlandsche taal, benevens het onderwijs in het Latijn en Grieksch in de laagste klassen en 2°. Een' Onderwijzer voor de Wiskunde, voorzien van ecne acte van algemecne toelating. Zich te adresseren vóór den 4den Augustus aan het Collegie van Curatoren. Wij vernemen dat de Vcrccniging voor de Nederlandsche Flora dit jaar hare algemecne vergadering zal houden op Vrijdag den 25,ten Augustus, te Velsen bij Haarlem. In een bij de Boekhandelaars Gebroeders Belinfante te 's Gravenhagc uitgekomen Adres aan Z. M. den Koning enz.stelt de Heer J. D. Kruseman, Ond-Directcur-Generaal van Finanticn in Nederlandsch-Indië, voor, in plaats van door ecne belasting op de bezittingen en inkomsten, door uitgifte van kasbiljetten in de behoefte van 's Lands schatkist voor het loopend jaar te voorzien; wijst de voordeden daarvan aan, en wcderlegt de bedenkingen. 's GRAVENHAGE25 Julij. H. K. 11. Mevrouw de Prinses van Oranje is gisteren avond ten 6' ure met hare zonen, den Erfprins en Prins Manrits, en Z. K. H. den Piins van Oranje ten 10! ure, van het Loo in deze residentie teruggekeerd, en heeft dadelijk een bezoek afgelegd bij de Hertogin van Saxen-Weimar. De Hertogelijke familie van Saxen-Weimar, heeft eergisteren middag hare opwachting hij H. M. de Koningin gemaakt. De vorstelijke personen hebben beden middag ten hove gedineerd. Zij hebben ook een bezoek afge legd bij H. K. H. Prinses Albert van Pruissen, op haar buitengoed te Voor burg. Nog hebben zij gisteren een bezoek afgelegd bij Z. K. H. Prins FVederik, op het huis de Paauwen zijn daarna bij HII. KK. HH. den Prins en den Prinses van Oranje ontvangen. Heden middag gebruiken de Vorstelijke personen het middagmaal bij HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik op het huis de Paauw. Men verneemt, dat de Hertogelijke familie morgenochtend vroegtijdig deze residentie verlaten en naar Mannheim vertrekken zal. De Ministers zijn gisteren avond weder van 7 tot ruim 12 ure vergaderd geweest. Heden avond zal er weder eene vergadering zijn. Men verneemt, dat de antwoorden der Regering op/de bedenkingen in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gemaakt, ten aanzien van de ontwerpen van wet, tot herziening der Grondwet, in gereed heid zijn en weldra aan de leden der Kamer zullen worden medegedeeld en aan de natie bekend gemaakt. Zij worden met belangstelling te gemoet gezien. De Commissie van Rapporteurs over het, op 29 Jan. jl. aangeboden wetsontwerp ter aflossing van schuld over 1847 (waarbij de som voor deze af lossing verhoogd werd met eene som van ƒ450,000) heeft zich bepaald om het daarvan opgemaakt en aan de Regering ingezonden verslag aan de leden der Kamer mede tedeelen, aangezien in de memorie van toelichting, welke de Koninklijke boodschap van 15 Julij jl. vergezelde, werd te kennen gegeven, dat wegens de noodzakelijk gewordene verhoogingen van de staatsbegrooting over 1848, geen ander gevolg aan opgemeld wetsontwerp kan gegeven worden. Gisteren ten 11 ure zijn de afdeelingen van de Tweede Kamer wederom vergaderd geweest, tot voortzetting van de overwegingen over het ontwerp van wet, betrekkelijk de belasting op de bezittingen en inkomsten. Het blad de Limburger van 21 Julij 1848, behelst de volgende in Limburg bekend gemaakte proclamatie: De Algevaardigden van het Hertogdom Limburg bij de Hoogc Duitschc Constituerende Nationale vergadering te Frankfort, aan hunne mandatarissen: Mijne Heeren! Het lot van Limburg is thans beslist. De Hooge Duitschc Nationale ver gadering heeft eenstemmig en onherroepelijk uitgesproken, dat het Hertogdom Limburg uitsluitelijk Duitschc Staat is en niet meer als Nederlandsche pro vincie kan en mag beschouwd worden. De vereffening der schuldvraag blijft aan de goedkeuring der Hooge Nationale vergadering onderworpenen hierin vinden wij eenen zekeren waarborg tegen alle opdringing van vreemde schulden. Uwe Algevaardigden, Mijne Heeren, rekenen het hunnen pligt, bij deze gelegenheid, hunne landgenooten met den meesten nadruk aan te bevelen, overal en in alle omstandigheden, de rust te bewaren, en de bestaande wetten te eerbiedigen, tot dat dezelve door andere, nader te bepalen, ver vangen zijn geworden. Dit is voor een ieder burgerpligt. J. L. Baron van Scherpenzeel. A. Schoensiaeckers." Het Journal de Limkourgdat altijd met kracht de afscheiding van het Hertogdom van Nederland heeft bestredenals noodlottig voor zijne belangen van handel en nijverheid, wijdt thans ecne beschouwing aan het te Frankfort gevallen besluit. Op welke wijze het Duitsche Verbond deze beslissing zal doen ten uitvoer leggen, zegt het, en of de Nederlandsche regering zich aan die beslissing al dan niet zal onderwerpen dat alles ligt nog in het duister. Intusschcn levert deze gebeurtenis genoeg stof tot ernstige overweging ep. De steden Maastricht en Venlo bevinden zich in eenen exceptionelen toestand; want, indien de Nederlandsche regering het besluit van het Duitsche parlement goedkeurt, zullen die steden toch niet in den afstan 1 begrepen zijn, omdat zij niet behooren tot het Hertogdomdat het Duitsche Verbond opeischt. Wat zal er dus van die steden worden Ze kunnen, meent het blad, daar niet op zich zelf blijven staan onder Ncderlandsch gezag. Omgeven door Duitsche en Belgische tollinienzouden ze spoedig verarmen, en hare zedelijke waarde aan een buitensporigen sluik handel opofferen. Die plaatsen tot vrijstelen verklaren, kan geene beter uit komst opleverrn, want altijd zouden zij door de tollinien omringd blijven. Zij moeten dus noodwendig bij den een' of anderen grensstaat behooren, en dan is de vraag bij welken Staat moeten zij zich in haar belang aansluiten Venlo kan een deel van Holland of van het afzonderlijk Hertogdom in den Duitschcn Staat uitmaken: want wij gelooven dat, in geval van afscheiding, het grond gebied van Limburg aan den linkeroever der Maas, uit kracht van het 2de lid van art. 4 van het verdrag van 19 April 1839, door Nederland zal op- geëischt worden. Maastricht kan tot België of tot het Hertogdom Limburg behooren. Maastricht zou er niet veel bij winnen zich onder België te stellen, indien niet de gansche regieroever der Maas aan dat land overging. Die stad toch zou dan gelegen zijn op de uiterste grensscheiding van Belgisch Limburg en dus zeer ongunstig om er de hoofdstad van te zijn. Daarbij komt dat Hasselt, ten koste van groole opofferingen, sedert 18 jaren de zetel der pro vincie geweest is en het eene groote onregtvaardigheid zou zijn die stad te be- nadeelen ten koste van eene stad, die in 1830 niet de geringste poging heeft gedaan om tot België over te gaan. Het eenige dat België voor Maastricht zou kunnen doen, is er een nieuw regterlijk arrondissement op te rigten, dat een gedeelte van dat van Tongeren en een deel van dat van Hasselt zou kun nen uitmaken. Want Tongeren het geheele arrondissement te ontnemen, dit

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1