LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 21 JULIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 20 Julij. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg heeft in hare laatste gehouden algetneene jaarlijltsche vergadering, onder anderen tot leden benoemd S. BleekrodeHoogl. te DelftMr. G. Groen van Prin- stcrer, Arehivarius van 'sKonings Huis, enz.; W. J. A. Jonckhloet, Hoogl. te DeventerJ. J. van OosterzeeThcol. Dr. en Pred. te Rotterdamen Dr. M. de Vries, Praeceptor aan het Gymnasium alhier. Zaturdag aanstaande zullen van Harderwijk naar Oost-Indië vertrekken 150 onder-officieren en soldatenonder bevel van den met verlof terugkee renden lsten Luitenant van het 0.-I. leger J. M. Mulder, begeleid door den Adspirant-Betaalmeestcr M. J. Fundlercn den Officier van Gezondheid 3de kl. II. F. Anbuth. Zij vertrekken met het schip Olivier van NoordKapitein J. W. Verberne. 's Lands brik de ArendKapt.-Luit. P. Sauvage, was in den avond van den 12Jcntusschcn Owes en Bevesier; alles was wel aan boord. 's GRAVENHAGE, 20 Julij. Bij Zr. Ms. besluit van den 13den dezer is benoemd tot Substituut-Griffier bij de Arrondissements-Regtbank te EindhovenMr. G. J. Mounicrthans Regter-Plaatsvervanger in de Arrondissements-Regtbank te 's Hertogenbosch. Z. M. heeft benoemd tot Referendaris bij het Departement van Binnenl. Zaken Mr. II. Vollenhoven, thans Commies; tot Hoofd-Coramiezen de Com miezen W. Cool, II. A. Wiercx en J. C. Pabst, en tot Commies Mr. M. M. von Baumhauer, Advocaat te Utrecht. Z. M. heeft benoemd tot Broeder der Orde van den Nederl. Leeuw, den Heer P. W. WittebolGodsdienst-Onderwijzer in de Strafgevangenis te Leeuwarden. Het getal adressendat gedurende de tegenwoordige Zitting aan de Tweede Kamer is aangeboden, bedraagt reeds ruim 1,400. In de Zitling van de Tweede Karner van gisteren heeft het nieuw be noemde Lid voor Limburg, den Heer Geradts, na onderzoek zijner geloofs brieven, zitting genomen. Zijn ingekomen twee wetsontwerpen. Bij het eerste wordt eene wijziging gebragt in de bestaande accijnsen op het gemaal en het geslagt. De accijns van het gemaal op turksche tarwe, rogge en egyptische rogge wordt afge schaft zullende die op de turksche tarwe of tarwe met spelt, rogge of ander graan vermengd, bedragen ƒ1.40 en die op spelt of van spelt, met ander graan dan tarwe vermengd 1.00 over de honderd pond beloopen. Wat het geslagt aangaat, wordt de accijns afgeschaft, voor zoo veel betreft de schapen, de lammeren, de varkens en de speenvarkens en alle bepalingen en voorschrif ten dienaangaande zullen na de invoering der wet komen te vervallen. Ook wordt in deze wet bepaalddat de heffing der accijnsen op het gemaal en het geslagt bij admodiatie, in Limburg wordt afgeschaft en die accijnsen, voor zoo ver zij blijven bestaan, op gelijke wijze als in de overige provinciën, in dat hertogdom zullen worden ingevoerd. Volgens het laatste artikel zou deze wet met den eersten Augustus aanstaande in werking treden. Het gemis door vermindering en afschaffing op het gemaal en geslagt voor de schatkist wordt door de regering geraamd voor de tarwe op ruim 8 en voor de rogge op ruim 14 tonnen gouds. Voor de schapen op ruim 1, en voor de varkens op ongeveer 8 tonnen gouds. Dus te zamen 3 millioencn. Bij het tweede ontwerp van wet wordtuit aanmerking der vermindering in de inkomsten en vermeerdering der uitgaven in 1848, eene belasting voorgedragen op alle bezittingen en inkomsten. Die op de bezittingen zal be dragen ten honderd van de waarde. Ieder ingezeten en ook alle zedelijke ligchamen zijn daaraan onderworpen. Onder de vrijstellingen zijn begrepen de bezittingen die geene 2000 bedragen. Als waarde der bezittingen wordt onder anderen genomen het twintigvoudig inkomen, naar den grondslag van het kadaster. De belastingschuldigen zullen zelve de waarde hunner bezit tingen opgeven. Tot dat einde zullen er billetten ter invulling aan^ de wo ningen der ingezetenen worden rondgezonden, Indien men bet geheim wenscht te bewarenzal het vrijstaan de ingevulde billetten te verzegelen. Het on derzoek en de beoordeeling der opgaven wordt aan commissiën opgedragen, aan welker deelname men zich niet mag onttrekken, op eene boete van 500 1000. De belasting zal in drie termijnen, in dit jaar en J in het begin van het volgende jaar moeten worden betaald. Wijders zal er eene belasting op de inkomsten van alle traktementen wachtgelden en pensioenen worden gelegddie vijf ten honderd bedragen zal. Die belasting zal verschuldigd zijn door alle die openbare betrekkingen ver vullen, geestelijken, burgerlijke ambtenaren, militairen enz., die uit 's Rijks kas worden betaald, waaronder ook zijn begrepen de traktementen, pensioe nen en wachtgelden van ambtenaren of gepensioneerden uit Nederlandsche overzecsche Bezittingen, voor zoo verre de uitbetaling daarvan hier te lande plaats heeft. Van de betaling dier belasting zijn onder anderen vrijgesteld voor zij wier traktement, wachtgeld of pensioen, slechts 2000 of min der bedraagt; voor 4 zij, die slechts 1500 of minder genieten; voor zij, die slechts ƒ1000 of minder ontvangen; terwijl zij, die slechts 600 of minder genieten, geheel zullen worden vrijgesteld. De voorgedragen wet zal, naar het laatste artikel, dat het 41 art. is, in werking komen den dag na de plaatsing in het Staatsblad. Wordt besloten de ingekomen ontwerpen van wet, met de daartoe behoo- rende memorien tot toelichting, ter overweging te verzenden aan de afdeelingen. De Heer van Dam van Isselt vraagt daarop het woord en geeft te kennen, dat bij de beraadslagingen in de afdeelingen over het eerste der ontwerpen tot herziening der Grondwet, in zijne en ook, naar hij vermeent, in menige andere afdeeling gesproken is over de betrekkingen van Duitschland tot het Hertogdom Limburg en over de voorgestelde verandering in de Grondwet van de woorden, die tot die betrekkingen in verband staan. De woorden: behou dens de betrekkingen tot liet Duitsche verbond zijn veranderd in: behou dens de regten van het Duitsche Verbond. Men heeft bij die gelegenheid in de afdeelingen de meest volledige inlichtingen verlangd nopens den stand der betrekkingen van Limburg tot Duitschland en van de onderhandelingen, die deswege door de Regering mogten gevoerd zijn. Het doet hem en gewis andere leden leeddat die aanmerkingen en die aanvragen in het voorloopig verslag der Kamer niet zijn opgenomenmaar hij maakt thans van deze ge legenheid, dat er twee Ministers tegenwoordig zijn, gebrnik, om hen te ver zoeken, dat zij met hunne ambtgenooten in overleg willen treden, om aan de Kamer, op welke wijze dan ook, die inlichtingen en mededeelingcn te verschaffen. Hij moet onbewimpeld verklaren, dat van den aard dier inlichtingen, zijne stem over de voorgedragene verandering zal afhangen. Na het rapport, dat den 14den Junij jl.over het Liinburgsche vraagstuk in de Nationale verga dering te Frankfort is uitgebragt, heeft hij zich verpligt geacht, op het be komen dier inlichtingen alsnog aan te dringen. De Heer Corneli dankt zijnen ambtgenoot, dat hij deze vraag gedaan heeft, waarmede hij zich volkomen verklaart te vereenigen. Z. Exc. de tijdelijke Minister van Einnenlandsche Zaken zou zich op dit oogenblik buiten staat bevinden, om op de gedane vragen een voldoend ant woord te geven. Trouwens, dit wordt ook niet gevergd. Hij zal den te kennen gegeven wensch gaarne in den Ministerraad overbrengen en daar zal worden overwogen op welke wijze het doelmatigst aan het geuit verlangen zal kunnen worden voldaan. Het zal hem intusschcn aangenaam zijnindien men met juistheid opgeve welke vragen men wenscht beantwoord te zien. De Heer van Dam verklaart zich daartoe bereid. Aan de orde van den dag zijn de beraadslagingen over het ontwerp van wet tot regeling en opheffing der fondsen voor kwade posten. Het ontwerp wordt met algemeene (39) stemmen aangenomen. Daarna wordt beraadslaagd over het ontwerp van wet tot aanvulling der baten en lasten van den achterstand over 1840 en vroeger. De Heer Mutsaers vraagt ecnige inlichtingen nopens de schadeloosstelling voor militaire inundatien. Z. Exc. de tijdelijke Minister van Financiën zegt, de meest geruststellende verzekeringen deswege te kunnen geven. Voor zoo veel het departement van Financiën betreft, is reeds een zoo groot deel der stukken daaromtrent, naar het departement van Binnenl. Zaken verzonden, dat waarschijnlijk nog yoor het einde dezer maand aan die zaak een einde zal kunnen gemaakt worden. Z. Exc. de tijdelijke Minister van Binncnlandschc Zaken geeft gelijke vol doende inlichtingen. Tot gisteren waren lot dat einde naar Noord-Brnbanil ordonnantiën opgezonden voor een bedrag van 227,762,16; heden zal dit

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1