BREDA, IS Juiij. Eergisteren is hier overleden de Bisschop van Adras, de Heer van Dijk Coadjnlor van den Bisschop van Dardanië, te Hoeven. Dit verlies wordt teer betreurdzoowel om de regtschapenheid als de buitengewone kundig heden des overledene. In den afgeïoopen nacht barstte een zwaar onweder boven deze stad en omstreken losde bliksem heeft den toren en hervormde kerk van het dorp Leur getroffenen verscheidene huizen van bewoners aldaar zwaar be schadigd, zonder brand te veroorzaken; doeh op sommige plaatsen de dikke muren van bovengenoemd kerkgebouw van boven tot beneden gescheurd hier en daar liet lood van het dak des torens gesmoltensehoorstcenen en dakpannen van huizen afgeworpen, hoornen ontworteld en geheel verbrijzeld. B UITEjN L A IN DSC H E BERIGTEIN EXCEL,A IV». LONDEN, 15 Julij. In het Lagerhuis is met de meerderheid van 75 tegen 47 stemmen beslist, om een voorstel tot wering van het uitoefenen van bedrijven op Zondag, in Committé te brengen. Men berekent dat Lodewijk Philips thans jaarlijks slechts een inkomen heeft van ruim 1,700 of ruim ƒ20,000, onder hetwelk een inkomen van zijne Gemalin van 500 De ex-Minister van Oostenrijk, Prins Metternichzal den herfst en winter te Brighton een stad aan het kanaal doorbrengen. Volgens erne geloofwaardige verklaring door Lord Ashley in het Parle ment gegeven, leven er in Londen van 80 tot. 100,000 inenschcndie geen ond rwijs genoten hebben; 30,000 daarvan zijn kinderen, onbekend met hunne ouders of door deze veronachtzaamd, levende geheel in de straten, slapende op stoepen in gangenbogenpoorten enz.en opgroeijende in hcidenschc onwetendheid. Te Nottingham is door een feilen brand onder anderen de groote ka- toenfabriek van de Herren Hollnis en Zoon, geheel in de asch gelegd. BELGIE. BRUSSEL, 1G Julij. De dagbladen behelzen een Koninklijk besluit, premiën bepalende op den uitvoer van linnen- en hennepen-weefsels en linnen-garens (fils de lin re tors), en een ander, hetwelk den termijn van genot der premie op de weef sels van katoen verlengt, beide tot den eersten January 1849. Een jongeling uit den omtrek van Hautefaye, Arrondissement Nontron leidde een os aan een touw. Hij kwam op den noodlottigen inval om zich dat touw dat aan de hoornen was bevestigd om bet lijf vast te maken. Het beest door eenig toeval verschrikt, ging op de loop en trok nu den jongeling die door een misstap struikelde, langs den grond met zich. Weldra was zijn gansche ligebaam slechts eene wond de reuk van het bloed prikkelde den os nog meer, die woedend voortholde. De ledematen van den ongelukkige zijn op groote afstanden van elkaar gevonden zij zijn Zaturdag II. begraven. FMMRIJH. PARIJS, 1G Julij. De Minister van Finantiën beeft in de Nationale Vergadering verklaard dat hij van de twee ontwerpen omtrent de overneming der spoorwegen en assurantiën afzag. Deze verklaring heeft veel genoegen gegevendoch de prijzen der spoorweg-actiën gedrukt. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft, naar aanleiding van eene petitie van de Christenen, die het gebergte Libanon bewonen, verklaard, dat de regering als een' van Frankrijks pligten beschouwt, om voor de burger lijke en godsdienstige vrijheid der Christenen van het Oosten te waken; bij voegde hierbij, dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en Turkije op den meest vriendschappelijken vort bleven voortduren. In deze zelfde zitting heeft de Minister van Finantiën een ontwerp van wet aangeboden, strekkende tot vestiging eener belasting van 5 pCt. op geld opnemingen op hypotheek ten laste van den schuldeischer. Eenige vertegenwoordigers hebben bij een adres aan de Nationale Ver gadering verzocht: met kracht en spoed handen aan het werk te slaan om eene magt te vestigen en te versterken, die de zedelijke, stoffelijke, admi nistrative, finanliële en maatschappelijke orde zal weten te handhaven en alle hatelijke benamingen te doen verdwijnen, die de burgers in onderling vijandig gezinde partijen splitsen ten einde daardoor de herhaling der ijsselijke voorvallen van onlangs te verhoeden. De Heer Bethmont, Minister van Justitie heeft zijn ontslag ingediend. Ten gevolge van geruchten van zamenzweringendie eergisteren ver spreid waren was gisteren nacht de gewapende magt in het geweer. De nationale garde was mede opgeroepen, s' Morgens ging ieder bij zijne buren vragen of er ook iets gebeurd was. Niemand had iets gezien en de nationale garden zijn al brommende te huis gekomen. Evenwel weet men dat het ver bieden van de bladen der zoogenaamde roode republiek die partij woedend heeft gemaakt, en dat zij zich nimmer overwonnen acht. In de bloedige dagen van Junij weet inen nu stellig daf omstreeks 1400 gesneuveld of daarna aan hunne wonden overleden, en thans nog ruim 1100 gekwetsten in behandeling zijn. De National meldt, dat de Hertog van Genua, zoon van den Koning van Sardiniëtot Koning van Sicilië zou verkozen zijn. ITALIË, ROME, 7 Julij. Volgens een buitengewoon berigt zou de Paus gisteren eenen aanval van beroerte gehad hebben, waardoor zijn anders sterk gestel zeer was aangedaan. Van eenen andeien kant echter wordt dit berigt tegengesproken. In het consistorie dezer dagen door den Paus gehouden zijn alleen ker kelijke belangen ter sprake gebragten eenige Bisschoppen benoemd. De Kamer van Afgevaardigden heeft met bijna algemeene stemmen liet adres van antwoord op de aanspraak van den Paus goedgekeur l. Slechts één redenaar, Orioliwerd er gevonden die voor den Paus en tegen het Mi nisterie Mimiani durfde spreken. Zijn voorstel echter, dat de Kamer rou verklaren zich aan den Paus aan te sluiten, werd met algemeene stemmen verworpen. PRVIIgEN. BERLIJN, 15 Julij. De Minister van Ecredicnst beeft, naar aanleiding van eene bekendma king, waarin hij de noodzakelijkheid betoogt van eene hervorming in de Evangelische Landskerk in verhouding met de overige hervormingen in de staatsregeling, eene Commissie benoemd, om daarover te beraadslagen. Deze heeft voorgesteld eene synode bijeen te roepen betgeen geschieden zal zoodra de wet is vastgesteld tot afscheiding van Kerk en Staat. OOSTENRIJK. VVEENEN, 13 Julij. De voorbereidende Zitting van den Landdag beeft den 10tlen plaats gehad welke vergadering de President-Minister Doblhoff met eene korte rede opende. Als Voorzitter is benoemd Dr. Kudler en als Vice-Voorzitters de Ileeren IVeiss en Mannheimer, welke laatste, een Israëliet, die betrekking niet heeft willen aanvaarden dan op dringend verzoek van onderscheidene Rooinsche geestelijken. FRANKFORT. 1G Julij. Den 12<len js je 7|ste en laatste zitting van de Bondsvergadering gehou den waarbij de Rijksbestuurder tegenwoordig was. Hij ontving een adres van de vergadering, waarin zij verklaart namens de Duitsehe regeringen op den Rijksbestuurder de uitoefening over te dragen van al de bevoegdheid pn vcrpligtingen aan liet hoofd van het nieuwe, voorloopige centrale bestuur toe gekend. De Bondsdag hoopt, dat daardoor de eenheid, grootheid en welvaart van Duitscbland zeer bevorderd mogen worden, tevens de verzekering geven de, dat de Duitsehe Regeringen bare medewerking tot alle maatregelen des centralen bestuurs toezeggenwelke Duitschlands magtzoo naar buiten als van binnen, zullen kunnen bevestigen. Dit adres werd door den Rijksbe stuurder beantwoord met eene aanspraak, waarin hij dankt voor het, door de regeringen van de Duitsehe Staten in hem gestelde vertrouwen, verklaart de overdragt van het centrale bestuur aan te nemen, en hoopt, dat door de medewerking der Duitsehe regeringen zijn bestuur strekken moge tot Duitsch lands toekomstige welvaart. De Rijks stedehouder heeft den 15dei1 Julij de volgende proclamatie aan bet Duitsehe volk uitgevaardigd Duitscliers! Uwe in Frankfort vergaderde vertegenwoordigers hebben mij lot Rijks-stedehouder van Duitscbland verkozen. Onder de betuigingen van vertrouwen, onder de hartelijkste begroetingen, waarmede ik overal ontvangen ben en die mij diepgetroffen hebben, heb ik de leiding van bet voorloopige centrale bestuur voor ons vaderland op mij genomen. Duitscliers! Na jaren van onderdrukking geraakt gij in het volle en on beperkte genot der vrijheid. Gij verdient baar, want gij bebt met moed en volharding naar haar bezit gestreefd. Zij zal u nooit ontnomen worden, want gij zult haar weten te verdedigen. Uwe vertegenwoordigers zullen bet werk der staatsregeling voor Duitscbland voltooijen. Wacht bet met vertrouwen af. Het gebouw moet met prnst met bezadigdheid, met echte vaderlandsliefde opgetrokken worden. Maar dan zal bet ook duurzaam zijn en vaststaan als uwe bergen. DuitschersOns vaderland heeft ernstige beproevingen te doorstaan. Zij zullen overwonnen worden. Op uwe groote wegen, op uwe rivieren zal het verkeer herleven, uw vlijt zal arbeid vinden, uwe welvaart zal toenemen, wanneer gij vertrouwt op uwe vertegenwoordigers, wanneer gij vertrouwt op mij, dien gij verkozen bebt, om met u Duitschland eensgezind, vrij en mag- tig te maken. Maar vergeet niet, dat de vrijheid alleen onder de bescherming van orde en eerbied voor de wet kan gedijen. Werkt met mij medeopdat deze te- rugkeerenwaar zij gestoord werden. Tegen misdadige woelingen en los bandigheid zal ik de wet in al hare gestrengheid handhaven. De Duitsehe burger moet beveiligd zijn tegen iedpre strafbare daad. Duitscliers! Laat mij hopen dat Duitscbland zich in een ongestoórden vrede zal mogen verheugen. Dien te bewaren is mijn heiligste pligt. Mogt echter de Duitsehe eer, het Duitsehe regt bedreigd worden, dan zal het dappere Duitsehe leger voor het vaderland weten te strijden en te overwinnen. Heden voormiddag is de Rijksbestuurder naar Weenan teruggekeerd vooraf had hij tot Ministers benoemd de Afgevaardigden von Schweiling voor Binnen- cn Buitenlandsche Zaken, Heckscher voor Justitie, en den Pruissi- schen Generaal-Majoor von Peuker voor Oorlog. De beide eerstgenoemden vergezellen hem op zijne reis. Zijne Gemalin, de Baronnesse van Rrandbsff,

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3