LEYDSCHE COURANT. N°. 1848. MAANDAG, 10 JULIJ. iW 'K BI NN EN L AN DSC DE BEI» IG TEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BU «leze Courant behoort een Bijvoegsel. LEY DEN8 Julij. Na het afdrukken van ons vorig nommer ontvingen wij omtrent de ver kiezing van de Provinciale Staten van Zuid-Holland voor de Tweede Kamer, nog het berigt dat ook de lieer A. van Rijckevorsel bij de eerste stemming is herkozen met 68 stemmen. Daarna heeft de vergadering de volgende lijst van Candidaten voor de va cature in het Provinciaal Geregtshof opgemaakt: 1°. Mr. v. d. Sande, Regter in de Arrondissements-Regthank te Leyden 2°* Mr. Bichon van IJsselmonde Regter in de Arrondi«scmrnts-Regtbank te Rotterdam; 3°. Mr. v. d. Kemp, Plaatsvervangend Kantonregtcr te 's Gravenliage. In de Vergadering van de Prov. Stalen van Z.-HoII. van heden, is ont vangen een berigt van Ridder van der Heym van Duivendyke, die bedankt voor de op hem uitgebragte keuze tot Lid van de Tweede Kamer. En is nu bij eene derde stemming benoemd, Mr. A. E. Baron Maekay, Lid der Prov.Staten. In de vergadering der Provinciale Staten van Noord-Holland zijn als Leden der Tweede Kamer herkozen, de Heeren Mr. G. van Leeuwen, .l!ir. D. Hooft Jbz. en Mp. J. Enschedé. In die van Utrecht is benoemd de Heer J. D. C. C. W. Baron d'Ablaing van Giesenhurg, in plaats van Dr. Menso. In die van Gelderland herkozen Mp. M. J. de Man, en in plaats van Mp. R. Scheers van Harencarspeldie verzocht had niet meer in aanmerking te komenF. S. Op ten Noort. Door de Stalen van Noord-Brahand is tot Lid herkozen Jhr. Sasse van Ysselt, en in plaats van Mr. P. Gouverneur, Mr. L. D. Storm. Men verneemt, dat eene commissie van drie leden uit Gedeputeerde Staten benoemd is, 0111 te trachten, de verwikkelingen, die tusschen Kerkc- raad en Regering alhier zijn gerezen, door hare tnsschenkomst, op eene min nelijke wijze te vereffenen. (IV. C.) Voor het examen ter toelating op de rolle der studenten aan eene van 's Lands Hoogescliolcn of aan het Athenaeuin te Amsterdam of te Deventer, hebben zich 275 jongelieden aangegeven. Dat examen zal gehouden worden te Amersfoort, van den lsten tot op den 30sten Augustus. 'sGRAVENHAGE, 8 Julij. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State aan den Baron van Aylva van Pallaudten hem benoemd lot Staats raad in buitengewone dienst. In de Zitting van de Tweede Kamer van gisteren heeft de Voorzitter ken nis gegevendat door de verschillende Aldeelingen tot Rapporteurs benoemd zijn over het ontwerp van wettot niet-aanvulling van cenige vacatures bij de Provinciale Hoven enz., de Heeren Enschedé, Sehooneveld, Verwcy-Méjau, Faber van Riemsdijk en Jongsma. Over het ontwerp tol opheffing der fondsen voor kwade posten, de Heeren de Backer, de Monchy, van Panhuys, Faber van Riemsdijk en Cost Jordens. De Heer Faber van Riemsdijk, doet opmerken dat, volgens het reglement van orde der Kamer, gewoonlijk het verslag der Commissie van Rapporteurs over eene voordragt van wet aan de Regering gezonden wordt, en dat eerst wanneer deze daarop bare antwoorden toegezonden heeft, beide gedrukt wor den. De redenaar stelt echter voor, dat, wat betreft de aanhangige ontwer- pen tot herziening der Grondwet, om het gewigt der zaak, daaromtrent eene uitzondering moest gemaakt worden, en het verslag, zoodra als het afge werkt zou zijngedrukt inoest worden. De Heer de Man ondersteunt dit voorstel. Bij eene vroegere dergelijke ge legenheid heeft hij zijne meening uitgedrukt, dat evenwel het verslag alleen voor dc leden moest worden gedrukt, ten einde de aanmerkingen der leden te gelijk met de daarop gedane antwoorden zouden bekend worden. Thans is de redenaar echter van een ander gevoelen. De Kamer is het aan zich zelve en aan de Natie verpligt, alle mogelijke publiciteit aan de zaak te ge ven, ten einde aan de Natie te doen zien, wat het oordeel der Kamer over de voorstellen tot Grondwetsherziening geweest is. De Heer Faber van Riemsdijk is van gelijke meening. Juist opzettelijk heeft hij daarom bij zijn voorstel niet gebezigd de woorden: voor de leden. Het voorstel van onderscheidene zijden ondersteund wordendewordt be sloten tot het drukken van het verslag nopens de voorstellen tot Grondwets herziening, zoodra dat rapport zal zijn afgewerkt. De Commissie, belast geweest met het onderzoek van het met het Koning rijk der Beide Siciliën gesloten handelsverdrag, brengt bij monde van den Heer Ncderburgh verslag uit. Drukken en ronddeelen. Nadat door de Commissie tot de verzoekschriften op onderscheiden adressen verslag is uitgebragt, wordt de Zitting opgeheven. Naar men verneemt, is het onderzoek, in de afdeclingen van de Tweede Kamer der Statcn-Generaalover de ontwerpen van wet, strekkende tot her ziening der Grondwet, ten einde gebragt. De Commissie van Rapporteurs heeft zich dadelijk bezig gehouden met het opmaken van haar verslag over die ontwerpen, met welken arbeid zij zoo verre gevorderd is, dat binnen een paar dagen dat gewigtig verslag, hetwelk met veel belangstelling wordt te geraoet gezien zal in gereedheid zijn. Ten gevolge van den spoed, thans met het in gereedheid brengen van het verslag gemaakt, moet van het vroeger voornemen, om de werkzaamheden der Kamer te schorsen, zijn afgezien. Uit het algemeen verslag omtrent het wetsontwerp, strekkende tot af schaffing der straffen van geeseling en brandmerk, blijkt, dat genoemd ont werp in de afdeelingen over het geheel weinig bijval heeft gevonden, dewijl men het zeer bedenkelijk achtte, door eene partiele verandering in te grij pen op het geheele stelsel van straffen uit de reeks der straffen er twee weg te nemen, zonder daarvoor iets anders in plaats te stellen, en alzoo de traps wijze opklimming der straften te verbreken en in de gevolgen welligt de klem der geheele strafwetgeving te verzwakken. In de memorie van beant woording wordt het leedwezen der Regering kenbaar gemaakt, dat haar ont werp zoo weinig bijval heeft gevondenzij had zich met een beter onthaal gevleidmaar is door de in het midden gebragte bedenkingen niet afgebragt van hare overtuiging omtrent de nuttige strekking van het ontwerp. Verder worden de gemaakte aanmerkingen achtereenvolgens beantwoorden onder anderen betoogd, dat bij ons geen strafstelsel bestaat. Aan den gewezen MinisLer den Heer Baud is een pensioen van ƒ5,000 toegekend. Aan Plomp, gewezen Cnstos bij het Kabinet van Archeologie te Leydeneen pensioen van 90. In de residentie is aangekomen en in het Hotel de Oude Doelen afge stapt de verwachte Commissie uit Luxemburgbestaande uit de Heeren Pes- catore, Raadsheer; YVcllensteinRaad in het Hof van Justitie; Ch. Metz Advocaat; J. H. Wurtz, Doctor; Jurion, Secretaris-Generaal; Witrec, Nota ris; de Tomais, Victor Stiff en Dusselborn, Particulieren. Heden morgen ten 9 ure is een dier Ileeren bij Z. M. ten gehoore toegelaten. De 4 personendie wegens het maken en uitgeven van valsche munt biljetten veroordeeld zijn, hebben beroep in cassatie doen aanteekenen. Den i2ien dezer zullen er te Scheveningen wedloopen en volksvermake lijkheden plaats hebben. Twee masten zullen binnen de renbaan worden op- gerigt, de eene voorzien met prijzen van eetwaren, de andere met prijzen van zilverwerk. Die verlangen te klimmen, moeten zich laten inschrijven, dc Commissaris van Politie Belir zal aan de belanghebbenden de noodige inlich tingen geven. ROTTERDAM, 7 Julij. Heden wordt het lijk van den Wel-Edelen Heer de Boos, welke dezer da gen te IJsselstein is overleden, in zijne vaderstad Schiedam verwacht, om morgen te worden ter aarde besteld. Deze Heer, welke ongehuwd was, laat een groot vermogen na, en heeft in zijn leven veler aandacht getrokken, om de zonderlinge afgetrokkenheid waarin hij vrijwillig leefde, dan was zulks in de groote wereld en alle glans en weelde ten toon spreidende, en kort daarna leefde hij als de nederigste en bekrompenste man, die schier alles moet ont beren; dan réisde hij met equipage naar Italië en Napels (herhaalde die reis, omdat hij aldaar zijn snuifdoos had vergeten) en niet lang duurde het of men zag in hem den ambachtsman reizen te voet en op de knapzak; soms mogten de blinden zijner woning nimmer worden ontsloten, dan zwom hij eens weder midden in den winter, doch op het laatst koos hij den landelijken stand eu verklaarde, dat het landleven naar zijne meening, de meeste genoegens van alle wijze van leven opleverde. De gemeente en de armen van IJsselstein, alwaar hij zich gevestigd had, zullen daarom zeker zijn afsterven diep betreu ren, omdat hij aller weldoener was en alles opofferde, oin zijn evenmensch gelukkig te maken. Bhl

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1