BUfTEINLAiNDSCHE BERIGTEJS'. FRANKRIJK. PARIJS, 4 Julij. De heide Comraissiën van onderzoek omtrent de jongste gebeurtenissen, zetten met ijver bare werkzaamheden voort. Deze Commissie, uit leden der Nationale Vergadering zamengesleld en voornamelijk belast met het onderzoek naar de politisebe feiten op den 23s,cn Junij en volgende dagen voorgevallen, beslaat uit 14 leden, aan welker hoofd de fleer Odillon-Barrot als Voorzitter, en de Heer VVoirhaye als Vice-President staat. Zij heeft reeds talrijke getuigen verhoord en verder alle burgers uit Parijs en de departementen opgeroepen, die meouen een nieuw feit te kunnen opgeven. De taak der geregtclijke Commissie is nog veel meer uitgebreid en hoe snel zij voortgaat, zal er wel een maan 1 verloopen, alvorens zij die ten einde gebragt heeft. De Commissie ondervraagt dagelijks ongeveer 500 personenzoodat hel onderzoek niet dan tegen het einde der week kan afloopen. 'J'ot zoolang zal de slaat van beleg voortduren, omdat daardoor de huiszoekingen, waartoe de ophelderingen der beschuldigden kunnen aanleiding geven, gemakkelijker gemaakt worden. In de zitting der Nationale Vergadering van 3 Julij is het belangrijke vraagstuk der nationale werkplaatsen ter sprake gekomen; de Generaal Cavaignac beeft daaromtrent eene mededeeling gedaan. Na eene korte inlei ding zegt bij hoofdzakelijk »De organisatie der nationale werkplaatsen was vreesverwekkend. De stich ting daarvan was in beginsel goed, maar weldra ontaard; waarom de laatste regeling maatregelen had genomen om tot hare ontbinding over te gaan. Ik verzoek de Vergadering verzekerd te zijn, dat mijne overtuiging het gevolg is van een aandachtig onderzoek van het vraagstuk waarmede ik mij gedurende vier dagen heb bezig gehouden. Juist torn men in de nationale werkplaatsen had vernomen, dat de rege ling besloten had er zich van te ontdoen, hebben de werklieden gaan deel nemen aan den strijd dien wij hebben moeten voeren. ik heb mij vergewist omtrent het getal dat aan den opstand deel had ge nomen het getal der ingeschrevenen was 105,000, en wij hebben grond om te verklaren dat slechts de minderheid deel aan den opstand beeft genomen. Wat hiervan zijde toestand was zoo vreeswekkendzoo dreigend voor de vrijheid en de republiek, dat ik mij rnet de ontbinding der werkplaatsen bezig moest houden. Ik heb alle betaling in de werkplaatsen doen ophouden en alleen in de arrondissementen doen plaats hebben, onder toezigt der Maires. Ik heb niet geaarzeld de betaling der werklieden te doen voortduren, maar al'een als voor hulpbehoevende burgers. De werkplaatsen zijn ontbonden. De opzigters ontvangen persoonlijken onderstand maar geene naarmate van hunne betrekking opklimmende bezoldiging. Onze eerste zorg is geweest maatregelen te beramen die u door den Minister van Finantiën zullen worden voorgesteld. Sommige daarvan strekken om allen, die iets bezitten, gerust te stellen omtrent bet vaste voornemen der regering om aan al hare verbindtenissen gestand te doen. Andere strekken om hen, die niets bezitten, gerust te stillen omtrent het even vaste voor nemen der regering om zich met hunnen nood be/.ig te houden en dien te lenigen." Na deze redevoering, die eenen diepen indruk maakte, ontwikkelde de Minister van Finantiën, Goudchaux, eene reeks van ontwerpen, als: Terugbetaling der in de spaarkassen gestorte gelden. De boekjes der spaarkas, waarop voor minder dan 70 francs staat ingeschreven, zullen in geld worden afbetaald, koogere sommen in 5 pCts. renten tegen den koers van den dag. Aflossing der schatkist-bons. In 3 pCts. renten tegen den koers van j 48. De vervallen rente zal bij het kapitaal worden gevoegd. De Minister trad vervolgens in eene beschouwing der middelen tot bestrij- j ding der uitgaven, door den gewezen minister Duclerc aangewezen. 1°. Leening van 150 millioen. Volgens overeenkomst met de bank. 2". Verschillende hulpbrontien. De Minister meent niet, dat de Staat op den verkoop van nieuw uit te geven 5 of 3 pCts. renten aan de kapitalisten der departementen kan rekenen waarvoor in het plan van den Heer Duclerc 100 millioen staat uitgetrokken. Evenzeer acht hij de opbrengst van buiten gewone hout veilingen thans zeer onzeker. 3°. Opbrengst der spoorwegen in geval van aankoop. Ook dit voor stel wordt voor het oogenblik ingetrokken, onder voorbehoud om later dien aankoop voor te stellen. Deze verklaring werd bijna eenstemmig toegejuicht. De inkomsten die kunnen worden tegelde gemaakt, bepalen zich dus lot ongeveer 200 millioen. En die 200 millioen zullen worden opgewogen door het te kort op sommige gewone ontvangsten of door nieuwe uitgaven. 4°. Verzekering door den Staat. De Minister keurt het beginsel goed. Het is alleen ingetrokkenom op nieuw te worden overwogen. 5°. Belastingen op de Hypothecaire Schuldvorderingen. Voor deze be lasting brengt de Minister 20 mill, in plaats van de 45 mill, van den Heer Duclerc. Deze belasting wordt later door eene op de inkomsten vervangen. 6°. Opklimmende regten van successie. Deze zullen belangrijke winsten opleveren, echter pas na 1848. Eindelijk ten 7". een ontwerp, om de hervatting der te Parijs in aanbouw zijnde werken te bevorderen, door bij het nationale disconto kantoer er. de bank vijf millioen franken neder te leggen. Daarop is het ontwerp van de leening van 150 millioen, van den aan dc ondernemers van werken te geven onderstandvan de spaarkassen en de schat kist-bons, onmiddi-llijk naar liet comité van finantiën gezonden, en de be raadslagingen op den volgenden dag bepaald. De Heer Duclerc verklaarde de beraadslagingen te zullen afwachten, wan neer hij omtrent zijn beheer ophelderingen zou gevenen verzocht dat dc Regering zich duidelijk wilde verklaren omtrent den aankoop der spoorwegen. De Generaal Cavaignac antwoordde daarop dat de Regering, in begjnsel dat ontwerp geheel toegedaan, alleen door de noodzakelijkheid gedwongen, voor het oogenblik tot de intrekking had moeten overgaan. Tot een droevig bewijs der vermindering van den handel en dus van de welvaart van Frankrijk strekt de opgaaf der opbrengst van de invoerregten in de maanden Mei van de laatste drie jaren, namelijk: in 1846 ruim dertien millioen, in 1847 ruim elf millioen en in 1848 ongeveer vijf en een half millioen, dus nog niet eens de helft van het vroeger bedra^. In zekere wijken worden de aanplakkingen der hooge overheid afge scheurd, en op anderen worden uittartende bijvoegsels geschreven. Emmanuel Arago, Afgezant van Frankrijk in Pruisseri, wiens gedrag daar tol vele aanmerkingen schijnt aanleiding te geven, wordt teruggeroepen. De Brigade-Generaal Bourgon is gisteren aan zijne wonden bezweken. De beroemde schrijver Chateaubriand is II. Dingsdag na eene ziekte van vijf dagen alhier overleden. In een huis van de voorstad St. Antoine en in de straat Poulailleric zijn kruidfabrieken ontdekt; in de eerste heeft men nog 2,000 patronen ge vonden in pakjes van 10 stuks. In beide zijn werklieden in hechtenis ge nomen. Behalve de 8,000 personen die bij het oproer zelf zijn gevat, zijn er reeds meer dan 2,000 wier mcdepligtigheid gebleken is. Het getal heschul- digden is nog niet te bepalen, en nooit heeft er ingewikkelder noch uitge strekter regtszaak bestaan dan deze instructie. De Heer Montalemhert heeft zich in dc beraadslagingen over de staats regeling, met al de kracht zijner welsprekendheid voor de instelling eener Eerste Kamer verklaard. Het getal dooden hij het oproer te Napels op den 15llen Mei, heeft 1354 bedragen, dat der gekwetsten 1207. STADS HERIG T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen, de eerste Voljaars-koliieren voor de Belas ting op het Personeel en de Patenten, dienst 1848 en 1849 welke op den 30sten Junij jl. is executoir verklaard, en op beden aan den Heer Ontvanger verzonden. DU RIEU, Legden6 Julij 1848. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AKADËMIE-NIEIUS. SERIES LECTIOiNUM IN ACADEMIA LÜGDUNO-BATAVA Habendarum post ferias aestivas anni 1848; rectore magn1f1c0 AVTRIIO MJTGER3. FACULTAS PHILOSOPHIAE THEORETICAE ET UTERARUM HUMAN IORUM. A. RUTGERS Nahumi Vaticinia et Psalmos selectos intcrprelabitar, dicbus Lanae et Marlis, hora IX. et die Mercuriihora I. Primiim Sajujelis Librum cursoiiu lectione tractare perget die Martis, hora I. et die Jovis, hora XII. Antiquitates Israëlitarum explicabit, diebus Lanae, Martis et Mercurii, hora XII. Si qui sint, qui linguae Sanskritae elementa sibi cxplicari cupiant, eorum studia luhenlissimc adjuvabit. Grammaticaal Sanskritam docebit et Anthologiam Sanskritam a Cl. Lasseko editam, explicabit, die I.unae, hora I III. et die Veneris, hora XI. Hitopadesam explicabit, die Veneris, hora IIII. Mahabharatam interpretabitur, die Jovis, hora IXXI. M. SIEGENBEEK propter aetatem septuagenarian! rude donalus, quantum per vires licebit, studiosae juvenluti prodesse conabitur. J. BAKE interpretabitur ciceronis Libros de Oratore, ratione habita edit. Ellendtiidiebus Lunae, Martis et Mercurii, hora IX. Explicabit Eoripidis Herculem Furentem, et aeschinis orat. Contra Cte siphon tem iisdein diebus, hora X. Democratiae Atticae causam et formam illustrahit diebus Lunac et Mercurii, hora I. Scholas Paedagogicas moderabuntur J. Bake en C. G. Cobet, diebus Lunae, Martis, Mercurii et Jovis, hora JL P. HOFMAN PEERLKAMP, restituta, ut sperat, valetudine, qnas Scholas hahiturus sitpost ferias dicet. J. M. SCHRANT, Praecepta styli N'eèrlandi seu Eloqnentiae, nee non Ora- toriae artis externae tradet dicbus Jovis, Veneris, hora II. et die Saturnihora X.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2