LEYDSCHE COURANT. 1848. N°. 81. VRIJDAG, 7 JUL IJ. BIRNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar de afzonderlijke nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN, 6 Julij. Z. M. heeft henoemd tot Lid der Provinciale Geneeskundige Commissie in Zuid-Holland, ter vervanging van wijlen den Hoogleeraar G. Sandifort, den Heer F. W. Krieger, beroepen tot gewoon Hoogleeraar bij de Medische Facul teit alhier. Tot Voorzitter der Entomologische Vereeniging, welke hare vergadering eergisteren te Amsterdam gehouden heeftis benoemd de Hoogleeraar J. van der Hoeven, alhier, terwijl voorts is bepaald dat de vergadering het volgende jaar alhier zal worden gehouden. Gisteren is hier de 7de verjaardag van II. K. 11. Prinses Wilhelmina, tweede Dochter van H1I. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, op de gebruikelijke wijze gevierd. 'sGRAVENHAGE, G Julij. De Bisschop van Gerra heeft zijne dubbele betrekking van Zaakgelastigde van den H. Stoel en Vice-Superior der Hollandsche Zendingaan den Pause lijken Nuntius, C. Belgrado, overgedragen. De Heer Star BusmanAfgevaardigde bij de Tweede Kamer voor de provincie Groningen, heeft ook verzocht bij de verkiezing niet in aanmerking te komen. De Nieuwe Tijdelijke Minister der Hervormde Eeredienst, enz., de Heer S. Baron van Heemstrazal Donderdags tusschen 1 en 2 ure gehoor ver- leencn. In de Zitting van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal van gisteren is ontvangen eene Koninklijke boodschap, waarbij wordt aangeboden een ont werp van wet, strekkende tot regeling en opheffing van de fondsen voor kwade posten voor de personele belasting en het regt van patent, benevens tot verhooging van hoofdstuk IX B der staatsbegrooting voor 1848 en 49, welk ontwerp van eene uitvoerige Memorie tot toelichting vergezeld gaat. Verzending aan de afdeelingen. De Commissie van Rapporteurs heeft haar algemeen verslag gedaan over het ontwerp van wet, tot afschaffing der straffen van gceseling en brandmerk. Wordt beslotende beraadslagingen over dat ontwerp te houden op aan staanden Dingsdag, den ll<ien dezer, des morgens ten elf ure. De Commissie, vroeger benoemd tot het onderzoeken van de ingekomen ver slagen van den staat van het onderwijs over 1845 en 1846, heeft, bij monde van den Heer Telting, verslag gedaan. Dat rapport zal worden gedrukt en rondgedeeld. De Zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland van Dingsdag werd door alle de leden, met uitzondering van slechts acht, bijgewoond. De nieuwe Gouverneur opende die met eene aanspraak. Gedep. Staten deelden het bekende jaarlijksche verslag van den toestand der provincie mede (zie onze vorige). De Voorzitter gaf kennis van de onderscheidene ingekomen Koninklijke besluiten. De verkiezing van leden voor de Tweede Kamer wordt op aanstaanden Don derdag bepaald. De aftredenden zijn de Heeren NcderburghBoreel van Ho- gelanden, Timmers Verhoeven, van Ryckevorsel en Luzaczijnde de laatste, gelijk men weet, eene buitengewone vacature. Is ontvangen eene lijst van aanbeveling, door het Prov. Geregtsh. in Zuid IIoll. opgemaake, ter vervulling der vacature van Raadsheer in dat Hof, ont staan ten gevolge van het overlijden van den Heer Mr. C. J. Vaillant. Op die lijst zijn geplaatst de Heeren: 1°. Asser, Rcgter te 's Hage; 2°. van der San den, Regtcr te Leiden; 3°. Bichon van IJsselmondc, Regter te Rotterdam 4°. van der Kemp, Plaatsvervangend Kantonregter te 'sHage; 5°. C. E. YV. Vail lant, Regter te Middelburg; en 6". Schuurman, Regter te Gorinchem. AVordt besloten aanstaanden Donderdag over te gaan tot het opmaken van eene lijst van drie Candidaten om den Koning te worden aangeboden. Is ontvangen eene missive van Gedep. Statenbetreffende het voorstelin het vorige jaar gedaanomtrent de herziening van het reglement der Pro vinciale Staten, dat van orde en dat van inagt en gezag. AA'ordt besloten die herzieninguit hoofde der tegenwoordige omstandigheden aan te houden AA'ordt aangeboden de provinciale begrooting, die in handen gesteld wordt van eene Commissiebestaande uit de Heeren Caanvan de AValHoffman Hooft, van BerkelDu Rieu, Gevaerts, Gevers, IJzerman, Kwak van Zwar- tewaal, Vlielander en van AVeel van Sommelsdijk. Zijn ingekomen: 1°. een voorstel van Gedeputeerde Staten, ten geleide van eene aanvraag, om in de stad Dordrecht een nieuw huis van arrest daar te stellen. In handen gesteld der opgemelde Commissie voor de begrooting. 2°. Eene missive van Gedep. Staten, nopens eene aanvrage, van wege de maatschappij tot bevordering van den tuinbouw gedaan, tot het bekomen cener toelage, en voorstel om daarvoor ƒ300 uit den post van onvoorziene uitgaven beschikbaar te stellen. Verzending als boven. 3°. Eene missive van het stedelijk bestuur van Leiden, strekkende tot het bekomen eener toelage tot onderhoud der trekvaarten op Haarlem en Utrecht, en wel voor een hedrag van ƒ2000. Verzending als voren. 4°. Eene missive van het stedelijk bestuur van AA'oerdenmet gelijk ver zoek. Verzending als voren. Aan de vergadering wordt kennis gegeven, dat gedurende de tegenwoordige zitting zal worden aangeboden de conceptbegrooting voor de jaren 1850 en 1851. Door Ged. Staten wordt voorgedragen om thans eene bestemming te geven aan de gelden, die vroeger uitgetrokken en bijeengebragt waren, tot de op- rigting van een Prov. krankzinnigen-gesticht. AA'ordt besloten ook dat voor stel in handen te stellen eener Commissie, bestaande uit de Heeren Mees, van Maanen, van Hoorn, Kok, Rengers van YVarmenhyijzen en Jantzson. Is ontvangen eene missive van G. S.betrekkelijk de combinatiën der ge meenten en verschillende adressen daartoe betrekkelijk. Aangenomen voor kennisgeving. Het reglement van Schicland wordt gesteld in handen cener Commissie. In de Zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland van heden is in plaats van den Heer Mr. L. C. Luzac, tot lid van de Tweede Kamer ge kozen Mr. J. A. Ridder van der Heira van Duivendijke, Oud-Minister van Binnenlandsche Zaken en voormalig Gouverneur dezer provincie. De Ridder van der Heiin moet 48 stemmen en zijn mededinger, Mr. J. R. Thorbecke, Hoogleeraar te Leyden28 stemmen hebben bekomen. Voorts zijn herkozen de aftredende Heeren Mr. C. B. Nederbnrghmet 39 tegen 37 stemmen hebbende zich het laatstgemeld getal op den Heer Thorbecke vereenigd. Jhr. AV. Boreel van Hogelanden met 71 stemmen. Mr. P. Timmers Verhoeven, die mede af moest treden, verklaren zich 38, en voor den Heer Thorbecke insgelijks 38 stemmen. AA'aarschijnlijk zal de ouderdom beslissen. Men meent dat de Heer Thorbecke de oudste is. AMSTERDAM, 5 Julij. Alhier zal van 28 Aug. tot 30 Sept. eene Tentoonstelling plaats hebben van voortbrengselen van Schilder-, Teeken-, Graveur-, Bouw- en Beeldhouw kunst van levende kunstenaars, zoowel huiten als binnen het rijk gevestigd, in het locaal der Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten. GRONINGEN, 3 Julij. Naar wij vernemen, heeft een aantal Predikanten bij de Nederd. Hervormde gemeente in deze Provincie een adres opgezonden aan de Synode der Herv. Kerk, welke den 5Jcn Julij geopend wordt, ten einde te verzoeken, dat de Synode eene poging in het werk stelle tot verbroedering der onderscheidene Christelijke gezindten in Nederland. AVij achten dit een verblijdend teeken des tijdsdat gunstig afsteekt bij de woelingen van anderendie de strekking hebben, om de leden der verschillende kerkgenootschappen, vooral de Protes tanten en Katholijken, tegen elkander te verbitteren. Met leedwezen zien wijhoe het anti-katholijkc weekblad de Fakkel een vuur van twecdragt poogt aan te stokendat hoogst noodlottig voor het Vaderland kan worden terwijl van de andere zijde de anti-protcstantsche weekbladen de Katlwlijke Stemmen en de Tijd insgelijks voortgaan met het zaad van onecnigheid uit te strooijen. Het doel dezer bladen schijnt geen andc-r te zijndan de par tijen meer en meer tegen elkander op te ruijen want alle bijzonderheden die daartoe geschikt zijn, worden er in opgenomen en op de hatelijkste wijze voorgedragen. AVij willen hopen, dat de stem, welke zich hooren laat ter verbroedering, gehoor vinde, en dat allen, die het goed met het Y'aderland meencn medewerken tot bevordering van verdraagzaamheid jegens andersden kenden. Dat is vooral in deze dagen een der eerste burgerpligten. {Prov. Gron. Cour.) ''///Dik

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1