»A1 onze pogingen, Mijne Heeren, moeien sl rekken om aan België een gunstigen finantielen toestand te verzekeren. Daarop berust ten deele zijne veiligheid. De gewone begrooting zal ingekrompen worden. Mijne Regering beeft besloten om achtervolgelijk afdoende bezuinigingen in te voerm al Verscheiden belastingen zullen in de grondslagen gewijzigd moeten worden. dWij zullen bij de verdeeling der lasten niet uit betoog verliezen, dat diegenen riiet te zeer bezwaard moeten worden, die in den arbeid hun eenig middel van bestaan vinden. a> Wij zullen voortgaan om met waarachtige zorgvuldigheid alle middelen op te sporen, die strekken kunnen om den toestand der arbeidende klasse te •verbeteren. Wij leven in een tijdperk, dat vervuld is van moeijelijke beproevingen voor de Europesche maatschappij. België zal zich niet laten afbrengen van den verstandigen en veiligen weg, dien het ingeslagen heeft. »Het is gelukkig genoeg geweest van duurzaamheid met vooruitgang te •kunnen vereenigen, orde met de uitoefening van alle vrijheden. »Om op dien weg voort te gaan, om met goed gevolg vrede en arbeid te bewaren, is liet genoeg dat de natie vertrouwen liebbe op zich zelve en eensgezind blijve. «Gij, Mijne Heeren, die de getrouwe tolk zijt barer gevoelens en harer wen- scliengij die geroepen zijt om voor bare dierbaarste belangen te wakengij zult waardiglijk aan bare verwachting beantwoorden; gij zult aan de Rege ring de welwillende medewerking schenken, die zij noodig heeft oin bare moeijelijke taak Ie vervullenen op nieuw zullen onze gemeenschappelijke pogingen hel heil des lands bevorderd hebben." FRANKRIJK. PARIJS, 27 Junij. Eergisteren Zondag is de strijd nog steeds met on verpoosde woede voortgezet; 1,200 werklieden uit Rouaan zijn den oproerlingen ter hulp gesneld; terwijl een talrijke menigte uit de burgerwacht van den omtrek ter versterking der krijgsmagt van het bewind aanrukte. De hardnekkigheid en vermetelste doods verachting der oproerlingen werd door voorheeldrloozen moed en zelfopoffering der burgers en soldaten geëvenaard. Niet zelden hebben echter de laatsten weerloozen cu gevangenen omgebragtterwijl de oproerlingen daden van wreedheid en wraakzucht hebben gepleegd, wier afschuwelijkheid van den barbaarschen geest getuigt die hen bezielt; zoo deelt een blad mede dat zij twee gevangene dragonders de handen hebben afgehouwen en toen te paard gezet met last om hun regiment weder op te zoeken vele gevangenen hebben zij vermoord of gruwzaam verminkt. De meeste oproerlingen die gevangen genomen werden, waren blijkbaar door sterken drank in eencn staat vau op gewondenheid gebragt, die aan razernij grensde. Voorts deelen de bladen velerlei bijzonderheden mede op onderscheidene pun- .ten der stad voorgevallen. Men heeft melkwagens van buiten komende aan gehouden, met kannen waarin, in plaats van melk, patronen voor de oproer makers waren. Marketcnstcrs hebben vergiftigde dranken aan de soldaten ver kocht, en er zijn ook sporen ontdekt van vergiftigde kogels. In de wijk la Chapelle en de Boulevard Reaumarchaisbij de barrière. Roche Chouart en du Temple, is vooral met buitengewone hevigheid gevoch tendaar in die omtrekken geweldige versperringen waren opgeworpen die stormenderhand werden ingenomen. Het ommuurde plein S'. Lazare strekte den oproerlingen tot een vesting en een voorraad van terpentijn en bundels vlas deed zien dat zij middelen bezaten om hunne bedreigingen tot brand stichting ten uitvoer te brengen; zelfs hebben zij met een brandspuit een huis met terpentijn bespoten waarvan alleen de snelle aanval der troepen hun het in brandsteken heeft belet. Het is gebleken dal velen "der oproermakers vroeger als misdadigers tot dwangarbeid veroordeeld zijn geweest. Uit in beslag genomenc papieren zou gebleken zijn, dat die voorgenomen volksmaaltijd a 12J cents ten doel had om al de aanwezigen tc vermoorden. Maandag namiddag is de laatste toevlugt der oproerlingende voorstad St. Autoine, genomen en de stad aanvankelijk eenigermate tot rust gebragt. De nationale garde is op pleinen en straten gelegerd, en men schat dat er in bet geheel wel 120.000 man onder de wapenen is, behalve de burgerwachten die nog oit de nabuurschap aanrukken. De stad is schrikkelijk geteisterd, ganscbe blokken huizen zijn door hel geschut vernield. De staat van beleg waarin zij nu verkeert is liet tegenovergestelde der na gejaagde toomelooze vrijheid. De Generaal Cavaignac laat zich met al het onbeperkt gezag gelden, dat heden nog zoo noodig is, en morgen ligt gevaar lijk wordt; terwijl de staat van zaken nog geene gissing omtrent de einde- lijke regeling en vestiging van ccnig bestendig gezag laat wagen maar ieder in verslagenheid uitroeptwal zal het einde zijn Het getal dooden en ge kwetsten moet ontzaggelijk groot wezen, de jammer en ellende van duizen den onbeschrijfelijkwaarbij de uildeclingen van drie millioen aan de be- hoeftigen naauwelijks een druppel is ter verzachting van den bitteren lijdens kelk dien Parijs thans drinkt, maar mogelijk nog niet geledigd heelt. Zoo is die weelderige wereldstad vernederd tot een spiegel voor allen die vervreemd van God, ja in opstand tegen Hem, de mensehelijkc rede als den Hoogsten God vereerende, in verblinden trots naar eene vrijheid, gelijkheid en broe derschap jagen, wier hechte grondslagen alleen in het Evangelie te vinden zijn en in de gehoorzaamheid daaraan zich tot het heil der mcnschheid onder allerlei vormen kan ontwikkelen. Volgens de laatste berigtcn is er in den nacht van Maandag op Dings- dag nog veel hier en daar geschotendoch was Dingsdag alles rustig. Twee legioenen van de burgerwacht zijn ontwapend. Er is een crcdiei aangevraagd van 5 millioen om de door de Regering bestelde sjerpen en vlaggen te Lyon te betalen. De Nationale Vergadering is tc midden van het bloedbad, Zondag nacht nog vergaderd geweest en heeft nog eene wet aangenomen door haren Voorzitter aangeboden, die de straf van verbanning bepaalt legen allen die met wapenen in de hand worden gevat. De Generaal Cavaignac heeft de gevangeneming gelast van Iiniile de Girardinals oproerig schrijver van het dagblad La Pressede persen doen verzegelen en voorts de uitgave van alle vijandige dag bladen verboden. Dit wordt hem echter door velen ten kwade geduid, als inbreuk op de vrijheid en doet hein in de volksgunst dalen. De Aartsbisschop heeft zich in plegtgewaad met twee Priesters naar den Generaal Cavaignac begeven en aangeboden om zelf met de oproerlingen te onderhandelen. Zijn aanbod is met geestdrift aangenomen en hij is overal met eerbied en toejuiching ontvangen, doch aan de versperringen gekomen, heeft hij na vergeefs eenige woorden van vrede te hebben gesprokendoor een onbekend schot eene zware wonde in de zijde beko men. Zijn toestand was zeer bedenkelijk hij heeft de kerkgcregtcn ontvangen en zou volgens de laatste beriglen reeds zijn overleden. Zoowel uit Marseille als uit Orleans waren ongunstige beriglen; na liet vertrek der troepen en nationale garde waren de werklieden in opstand geko men en begonnen versperringen op te rigten. Volgens de laatste berigten was de R.egering te Marseille meester gebleven. PRÜISSEN. BERLIJN, 26 Junij. Een nieuw Ministerie is tot stand gekomenaan het hoofd staat de Heer van Auerswaldals Minister van Buitenlandsche Zaken ad interim. Dit Mi nisterie heeft in de nationale vergadering reeds zijn programma ingediend dat hierop nederkomt: Bevestiging der constitutionele monarchymet twee kamers, die gezamentlijk met den Koning de wetgevende magt vormen. Beide kamers moeten zoodanig ingerigt worden, dat zij het vertrouwen des volks genieten te dien einde moet de eerste Kamer, meer overeenkomstig den volkszin worden ingerigtdan in het ontwerp van de Regering wordt voorgedragen. Alles moet worden aangewend tot bevestiging van de nieuwe orde van zaken, en voorkoming van pogingen tot reactie, alzoo het herleven van vertrouwen voor Pruissen en voor geheel Duitschland als eene der voor naamste zaken tc beschouwen is; ter bevordering hiervan zullen de benoodigdc voordragten van wet ten spoedigste worden ingediend als: een vrijgevig re glement voor de gemeentebesturen; eene wet tot reorganisatie van het justi tiewezen; eene tot verbetering in het belastingstelsel; eene tot bevordering van de nijverheid en tot verbetering van het lot der arbeidende klassen. Den 23sten dezer is de geheele linie van den spoorweg van Berlijn naar Keulen geopend. De Bisschop van Trier, die zich thans te Koblentz bevindt, zal zich eerdaags naar I,ouden begeven men weet het doel van zijne reis niet. LUXEMBURG. 24 Junij. De Stenden hebben hunne werkzaamheden geëindigd met de stemming der constitutie en de kieswetten. De vergadering heeft eene Commissie van 9 leden benoemd belast om de constitutie aan den Koning-Groothertog over te brengen en zijnen eed te ontvangenin het geval Z. M. zich niet in persoon in de vergadering mogt kunnen begeven. De Commissie zou de Koninklijks beslissing afwachten, en zoo zij zich naar 'sGravenhage moet begeven, den 3<ten 0f 4<len ju|jj vertrekken. De vergadering is uiteengegaan tot na de terugkomst der Commissieten einde kennis te nemen van den door den Koning-Groothertog afgelegden eed. De Voorzitter en de Heer Ch. Metz heb ben gewezen op al hetgeen het land den Koning verschuldigd was, die door welwillende coucessien de vrijheden van Luxemburg verzekerd had, zonder die door wanorde en de rampen te doen koopenwaaronder een nabuiig volk gebukt gaat. BEIJEREX. MUNCHEN, 23 Junij. Op het Raadhuis lag een adres ter onderteekening met verzoek aan de Re gering om scheiding van Kerk en Staat. Men wist niet, wie liet had neder- gelegd doch reeds vele onderteekeningen bekomen hebbende, werd het door eenige burgers en studenten weggenomen, hierdoor ontstond eene vechtpartij, die door de militaire magt is moeten gestild worden. OOSTENRIJK. WEENEN, 21 Junij. De Ministerraad heeft met goedkeuring des Keizers besloten, dat eene be lasting zal worden geheven van de inkomsten van alle burgerlijke en militaire beambten en van de kloosters en gestichten, die alleen uitgezonderd welko bestemd zijn ter verpleging van zieken. Een inkomen beneden de 1,000 fl. is vrij; op dat van 1,000 tot 3,000 fl. wordt 5 en hoven de 3,000, 10 pCt. geheven. - Nog steeds heerscht er gisting onder de werkliedenofschoon reeds 20.000 hunner door den Staat onderhouden worden; hetgeen iederen dag bij de 10,000 fl. kost. Gisteren vreesde men dat zij tot ongeregeldheden zouden overslaande nationale garde werd in het geweer geroepenen vele werklie den werden gevangen genomen. De Minister van Oorlog heeft bekend gemaakt, dat er geen troepen meer naar Italië konden afgezonden worden, wegens den toestand, waarin

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2