LEYDSCHE W COURANT.U VRIJDAG, 30 JUNJJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. RUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond öc Prijs der Courant isflZ in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN 29 Junij. De pleidooijen in de zaak der valsche muntbiljetten is den 26stcu algeloo- pen, en het Ilof heeft de uitspraak bepaald op den 3d™ Julij. Er heeft zich eene Commissie gevormd, tot het oprigten van eene sleep- stoomboot-maatsehappij ten doel hebbende, om de schepen van Sparendam tot de Oude-wetering en terug te slepen hetgeen veel nut en voordeel voor Haarlem, Rijnland en de scheepvaart in het bijzonder zou aanbrengen indien het plan geluktzal de dienst in het begin van 1849 aanvangen. De tweede haringjager is den 26sten te Maassluis aangekomenmet slechts 53 ton en ongunstige berigten omtrent de vangst. Den 27sten is de derde binnengekomen met 131 ton. 'sGRAVENHAGE, 29 Junij. Z. M. heeft aan den Heer P. J. A. van Munster, op zijn verzoek eervol ont slag verleend als Referendaris bij het Departement van Rinnenl. Zaken. Naar men verzekert bestaat bij al de Ministers het bepaalde voornemen, om in al de departementen van algemeen bestuur eene aanzienlijke bezuini ging tot stand te brengenen wel door het verminderen van het getal der ambtenaren. Reeds moeten de voorbereidende werkzaamheden daartoe een aanvang hebben genomen. De gewone audiëntie van den Minister van Marine en Koloniën, ad interimzal op morgen den 30slcn dezer, geen plaats hebben. In de Zitting der Tweede Kamer van gisteren, is door den Heer Duy- maer van Twist, na mens de Commissie belast geweest met het onderzoek over het ingekomen verslag van de Algemeene Rekenkamer over 1846, rap port gedaan, hetwelk zal worden gedrukt en rondgedeeld. Er is nog eene menigte adressen ingekomen. De Commissie tot de verzoekschriften heeft, bij monde van de Ileeren Bots, van Bccck Vollenhoven en Opperdoes Alewijnonderscheidene verslagen ge daan op in hare handen gestelde stukkendie meerendecls betrekking heb ben tot de herziening der Grondwet. Alle deze stukken worden ter Griffie nedergelegd. Daarna wordt de Zitting opgeheven tot morgen middag ten half drie ure, waarschijnlijk wederom tot het aanhooren van verslagen op verzoekschriften. De Afdeelingen houden zich nog bij voortduring bezig met het onderzoek der ontwerpen voor de Grondwet. In de Zitting van heden is ingekomen een brief van den Heer Mr. L. C. Luzac, die zich genoodzaakt ziet zijn ontslag te nemen als Lid der Kamer. De brief is van den volgenden inhoud Edel Mogende Heeren Na eene herhaalde pogingom mijne gezondheid in zoo verre te verbete ren dat zij mij weder in staat zoude stellen de verpligtingenaan het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal verbonden, op zoodanige wijze en met dien ijver te vervullenals dit behoort te geschie den acht ik mij door de onvoldoende uitkomst, en vooral in de tegenwoor dige omstandigheden, genoodzaakt tot een vast besluit te komen, en door pligtbesef gedwongen, van eene betrekking af te zien, tot welke het ver trouwen der Provinciale Staten dezer provincie mij herhaaldelijk opriepen die ik vele jaren met het meeste genoegen bekleedde. 11c vertrouw dat ik bij II. E. Mog. weinige woorden zal behoeven te bezigen, om II. E. Mog. te overtuigen, dat mij dat besluit zeer veel heeft gekost, en het mij eene diepe smart is, van U. E. Mog. te moeten scheiden, vooral op een oogenblik, nu zoo hoogst gewigtige belangen aan de beraadslagingen van U. E. Mog. zijn onderworpen. Ik voeg hier den opregten wensch bij, dat zij het heil van het dierbare vaderland zullen bevorderen, en de banden meer en meer toehalenwelke den Koning en geheel zijn Huis aan Neder- landsch volk verbinden. Ik verzoek U.E.Mog. van mijn besluit kennis te nemen, en uwen ontsla gen ambtgenoot met dezelfde gevoelens te blijven vereeren, die hij zoo lang, en in zoo ruime mate, tot zijn groot genoegen, van U. E.Mog. mogt onder vinden. Met den meesten eerbied enz. Wordt besloten, ingevolge het reglement, den Minister van Binnenl. Zaken kennis te geven van het genomen ontslag. Tevens wordt beslotenmorgen over te gaan tot de verkiezing van een nieuw lid voor de huishoudelijke Commissie der Kamer, in plaats van den Heer Luzac. De Commissiebenoemd tot het onderzoek der zaken van de Overzaesche Bezittingen over 1847 en 1848, heeft verslag gedaan. Wordt besloten tot drukken. Daarna heeft de Commissie tot de verzoekschriften weder vele verslagen gedaan. In deze residentie is aangekomen de Pauselijke Nuntius bij ons Hof, Carlo Belgrado, en zijn Secretaris Canulo Canuti. UTRECHT, 27 Junij. Heden is alhier het landgoed Vollenhoven toebehoord hebbende aan wij len den Baron v. d. Capelle, met aanhoorigheden verkocht. Het Buiten zelf, met de Overplaats, een perceel Sparrenbosschen en eene Hofstede is gekocht voor ƒ95,300 door den Heer G. C. Wurl'bain qq., Klein Vollenhoven voor ƒ12,000 door den Heer J. Kooy, het Klompje voor 22,500 door den Heer L. F. Ballot, het Boschland Parmcntiers Vak voor ƒ20,000 door den Heer I. L. W. Royen, de Hofstede Zijdeweg voor ƒ24,400 door den Heer Jhr. H. M. Rameene Woning achter Vollenhoven en een perceel Bouw- en Bosch- land voor 9200 door den Heer J. Floor. Het geheel heeft dus opgebragt ƒ183,400. ÜELGIE. BRUSSEL, 27 Junij. Z. M. heeft de wetgevende Kamers den 26stcn geopend met de volgende troonrede Mijne Ileeren »Ik reken mij gelukkig, van mij weder te midden van de vertegenwoor digers der natie te bevinden. Bij de woelingen die Europa zoo diep schokken, is Belgie kalm, rustig en sterk gebleven. Ik was verlangende om openlijk te kennen te geven dat mijn hart daarvoor erkentelijk is en dat het zich met een regtmatigen trots vervuld gevoelt. »De veranderingen, die in den politieker! toestand van verschillende lan den hebben plaats gehad hebben onze vroegere goede verstandhouding met die landen geenszins verstoord. Wij hebben officiële betrekkingen met de Fransche republiek aange knoopt en daarin openbaart zich eene wederkeerige welwillendheid. Van alle zijden hebben wij bew ijzen van toegenegenheid en achting ontvangen. Belangrijke wetten hebben de laatste zitting gekenmerkt. De kring der politieke regten is aanmerkelijk uitgebreid en de eerste wer king van het hervormde kiesstelsel heeft bewezen, dat wij gcene te groote verwachting van de natie gehad hebben. De organisatie der burgerwacht wordt met ijver voortgezet. De uitmun tende geest die de bevolkingen bezielt, maakt dat werk gemakkelijk en ver zekert den goeden uitslag daarvan. Buitengewone omstandigheden hebben aan het land buitengewone lasten opgelegd. Het heeft de noodzakelijkheid daarvan gevoeld en ze moedig gedragen. »Door middel der finantiele maatregelen, die in de laatste zitting zijn goedgekeurdin ons zoo zeer aan het vaderland gehecht leger in een staat van verdediging gehouden die ontzag inboezemt. i>Wij hebben openbare werken doen ondernemen. De schatkist van liet rijk heeft hare verpligtingen getrouw kunnen vervullende last van vlot tende schuld is weggenomen. De toekomst zal belooning schenken voor de opofferingen van het verleden e. »Ter bestrijding der buitengewone behoeften zijn slechts tot den lsteD Sep tember gelden toegestaan. Maar het opleggen van nieuwe lasten zaldank zij de omzigtige spaarzaamheiddie wij bij het doen der uitgaven in acht genomen hebben, niet noodzakelijk zijn, en indien cr geene onvoorziene ver wikkelingen oprijzenzullen de toegestane gelden genoegzaam zijn om het einde van het jaar te hereiken.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1