KENNISGEVING. SC SS U T T ES n I'J. binncnlandschc schuld, die in het buitenland verblijf houdende middelen ■wil aan de hand doen om het den 30slcn dezer te vervallen dividend spoedig en gemakkelijk te realiseren, heeft het autorisatie verleend aan de Presiden ten der finantieële Spaansche Commissiën te Londen en te Parijs, de coupons van vermelde binncrilandsche schuld, die hun zullen worden aangeboden, te ontvangen, welke, nadat zij geldig zijn bevonden, verwisseld zullen worden tegen bons, in realen veillon, op 4 dagen zigt, op de Directie der Openbare Schuld en aan order van den houder der effecten. ITALIË, NAPELS 13 Junij. De divisie van den Generaal Nunziantc, die legen de opstandelingen afge zonden en bij Pizzo ontscheept was, zou bij Monteleonc verslagen zijn. De Generaal zelf zou gevangen zijn genomen en naar Messina opgezonden. Reggio was geheel in opstand en in C'alabrië waren de Sicilianen aan land gekomen. Ook in de Abruzzen was de opstand begonnen. Den 13den dezer had de Koning vernomen dat Salerno in opstand was en dat de koninklijke troe pen ook daar verslagen warenwaarop hij als voorwaarden van onderwerping liet aanbieden: de invoering der constitutie van 1820, de overgave der for ten aan de bewaking der nationale garde, en de herstelling der vioegeie Kamer van Afgevaardigden. Men hield het er voor dat deze herigten riog be vestiging vereischten; inlusschen was ook te Rome den 13den het gerucht in omloop, dat de Napelsche troepen bij Salerno verslagen waren. PMUIiSES. BERLIJN, 23 Junij. Op voorstel der Nationale Vergadering heeft Z. M. bepaalddat geen lid er van verantwoordelijk is voor de door hem in dezelve geuite gevoelen», en niet zal kunnen in hechtenis genomen worden, dan na hekomen verlof der vergaderinguitgezonderd bet geval indien het op heeler daad werd betrapt of binnen 24 uren nadat bet misdrijf gepleegd is. OOSTENKIJS. WEENEN, 20 Junij. De Keizer blijft nog steeds in eenen lijdenden toestand en het tijdstip van zijn vertrek hierheen zou nog ver verwijderd kunnen zijn. Niet de Aartsher tog Frans Karei, maar Johann de oom des Keizers, zou den Rijksdag al hier openen. BOIIEMEN. PRAAG, 21 Junij. Het is thans in de stad rustig en het vertrouwen keert weder; de winkels zijn heropend en de arheid in de fabrieken hervat. Vorst Windischgrasz heeft het bevel der troepen van den Generaal Mensdorf weder op zich genomenen staat met 25,000 man en 200 kanonnen voor de stad. De Regering was door verscheiden gevangen genomen personen met de plannen der zaamgezwo- rencn bekend geworden, van welke er vele in hechtenis werden genomen. HONGAETE. PESTH18 Junij. De herigten van het oorlogstooneel worden verontrustend. Den 12(,eD is Calowitz door vuurpijlen uit Peterwardyen in den asch gelegd. De strijd heeft van des morgens tot des avonds geduurd. De opstandelingen heb ben 200 man aan dooden en 100 aan gevangenen verloren, maar des niettegenstaande ziet men hun aantal dagelijks vermeerderen600 grens bewoners en de gewapende Rukowczer landweer zijn nog laatstelijk tot hen overgegaan, en waar zij zich vertoonen, verklaart de Slavonische bevolking zich voor hen. FRANKFORT. 24 Junij. In het Duilsch Parlement heeft een Afgevaardigde van Oostenrijk het voor stel gedaan, om alle Vorsten uit te noodigen den kroon neder te leggen, en vervolgens één uit hun midden als hoofd der dcmokratisch-constitutionele monarchie te kiezen. RUSLAND. PETERSBURG, 16 Junij. De steden Orel, Tula, Jaroslaw en andere plaatsen zijn door brandstichting zoo goed als in de asch gelegd. De cholera blijft nog te Moskou en omliggende districten heersclien doch breidt zich niet spoedig uit. Uit Riga meldt men, dat in die streken sterke beweging onder de troe pen plaats greep, veel kruid en lood werd vervoerd, en de stad in staat van verdediging werd gesteld. SWEDEN. ST0K110LM, 16 Junij. Ilct geheele Zwcedseh-Noorwecgsche eskader ligt thans vereenigd op de reede van Malmö. Het bestaat uit 11 a 12 oorlogschepen, waaronder vier fregat ten. De stad wemelt van soldaten en diplomaten en men weet nietof men in een leger is of op een congres. Te Malmö liggen 2 hataillons van de garde, 3 escadrons huzaren, bet bataillon grenadiers Smaland en de regimenten Kronsberg en Calmar. De overige troepen liggen in Landskrona, Hclsing- borg en elders. De Engelscbe Afgevaardigde te Kopenhagen werd den 9<len door den Minister van Buitenlandscbe zaken aan Koning Oscar voorgesteld, inct welken bij ccnc lange bijeenkomst bad daarop begaf Koning O.-car zich tot den Koning van Denemarken en sprak zeer lang met hem. Daags daarna vertrok de Engelscbe Afgevaardigde met Graaf Knnlh en Generaal Oxholm naar Kopenhagen, vanwaar laatstgenoemde onmiddelijk naar St. Petersburg vertrok, terwijl de Engelscbe Afgevaardigde een courier met eene stoomboot naar Londen zond. VEREENIG®E STATEN. NEW-YORK, 10 Junij. Tot President van den Staat is benoemd de Generaal Taylor, met 171 van de 280 stemmen. De Mexicaansche Senaat heeft met 23 tegen 5 stemmen bel vredesverdrag aangenomen. De uitwisseling der ratiflcatiën is reeds geschied en de voorpos ten van het Amerikaanscbe leger hebben bevel ontvangen om binnen 10 dagen op marsch te gaan. STADS BERIBT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der STAD LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de alphabetische naamlijst van al de personen, die, overeenkomstig de wet van den 1 l',cn April 1827, aan de Loting voor de dienst der Schutterij moeten deel nemen, ter visie van een' iegelijk zal liggen ter Secretarie dezer Stad, van den 21sten tot den 29sten Junij aanstaande, (de Zondag uitgezonderd) 's morgens van 10 tot 's namid dags ten 1 ure; en dat de Loting zal plaats hebben op de Groote Pers van bet Raadhuis, en wel: Op Vrijdag den 30stc" Junij 1848, 's morgens ten 10 ure. Wordende de zoodanigenwelke na de laatst voorgaande inschrijving zich bier ter Slede met der woon hebben gevestigd, tot eene na-loting o|)geroepen, incde op Vrijdag den 30stl'n Junij aanstaande's namiddags ten 1 ure. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepen, om tot de Loting ter voorschrevene plaatse op te komen, op den dag en bet uur in deze Kennisgeving uitgedruktterwijl de zoodanigendie verhinderd mogteu worden zelve tot de Loting op te komen, zieli door een geinngtigden kunnen doen vertegenwoordigen; of geen gemagtigde comparerende, zal de Loling ge schieden door een' der Leden van de Commissie uit bet Plaatselijk Besluur. Wordende de belanghebbenden tevens verwittigd, dat bij de genoemde Loting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeencn, krachtens het 3Je art. der wet, te kunnen aan voeren w aarom bet voor bendie zoodanige reden tot vrijstelling mcenen te hebben, van belang is, door personele opkomst, of bij volstrekte belet selen, door het zenden van een' met hunne omstandigheden wel bekenden gemagtigde, de Loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat de vrij stellingen, bij de wel toegekend, zijn de navolgende: 1°. Die met ziekte of gebreken zijn behebtwelke hen tot den wapenhan del voor bet tegenwoordig oogenblikof wel geheel ongeschikt maken. 2°. Die kleiner zijn dan eene Nederlandscbe el en 570 strepen. 3°. De Geestelijken van alle gezindheden, zoolang zij niet van stand veranderen. 4°. De Professoren en Lectoren aan de tloogescholen, Athenaea en Seminariën. 5°. De Studenten in de Godgeleerdheid. 6°. Die den rang van Officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee hebben bekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of gepensioneerd zijnzoo lang zij niet in eenen gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld. 7". Die, wegens verandering van woonplaats, eervol nit de Schutterij zijn ontslagen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld. 8°. Die in militaire dienst ter zee of te lande zijn waardoor alleen worden bedoeld, zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn gelreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn, en dus niet voor ingezetenen eener bepaalde gemeente kunnen gehouden worden, de vcr- pligting nietom zich te doen inschrijven. 9°. De broeder van hem, die in persoon voor zich zeiven bij de Schutterij dient; met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen strekkende deze bepaling zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer bij hunne ouders inwonen. Terwijl zij voorts in tijd van vrede van de active dienst tevens worden vrijgesteld, met de bepaling nogtans, dat zij tot de werkelijke dienst dadelijk kunnen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophoudenwaarom zij op de algemeene en bijzondere rol tevens ge plaatst doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden. 10°. Zij, die tot de dienst der nacht- of brandwachten, en tot die der brand spuiten zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast. 11°. Lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personele belas ting wordt betaaldwaaronder echter niet zullen worden verstaan werkboden of zoodanige bediendendie ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigden 12". Zijdie voortdurend uit armen-kassen bedeeldof in de armen-grstich- ten opgevoed of onderhouden worden. En zullen dien ten gevolge, degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde eener der bovengemelde redenenaanspraak mogten verrneenen te kunnen maken, zoo wel als zij, die zich in de dienst willen doen vervangen, de bewijzen, daartoe vereisebt, moeten overleggen, en in het laatste gevalde personen, met welke zij van Nummer willen verwisselen, kenbaar moeten maken aan de Commissie, op Zaturdag den 8stel! Julij aanstaande, des mor gens tusschen 10 en 1 ure, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doenvoor zoo veel zulks bij de Loting niet mogt zijn ge schied zullende op de reclames zoo wel als over de goed- of afkeuring der personen, door welke men zich verlangt te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. Aldus gedaan en gepubliceerd bij IIH. Burgemeester en Wethouders- der Stad Leydenop den 19<icn Junij 1848. DU RIEU Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3