FRANKRIJK. PARIJS, 25 Junij. In de Zitting der Nationale Vergadering van den 22sten heelt de Minister van Marine bcrigt, dat er uit de koloniën treurige tijdingen waren ontvangen; te St. Pierre op Martinique waren onlusten uitgebarstenmoordbrand en plundering hadden de kolonie in staat van verwoesting gebragt. De slaven hadden tot ultimatum, hunne onmiddelijke vrijmaking geëischt; de eigenaren werden vermoord meer dan twintig woningen en plantaadjes zijn vernield. De Overheid had verklaard, dat de terugkeer tot de orde onmogelijk was, zoo niet de slavernij onmiddelijk werd afgeschaft, en de Gouverneur moest, op 23 Mei jl.in dien zin een besluit uitvaardigen. Ook de Gouverneur van Guadeloupe beeft onmiddelijk de vrijmaking der zwarten moeten verklaren. Sedert die maatregel genomen was, werd de rust hersteld. Uit eenen brief van St. Pierre worden nog de volgende bijzonderheden ont leend Een eigenaar van de Overheid verlof bekomen hebbende om een zijner slaven te doen arresteren die zich had schuldig gemaakt aan het misdrijf van over staatkunde te spreken, werden de vier gendarmes, welke met de gevangenneming belast warendoor de werklieden aangevallen en vervolgd zoo dat het hun niet dan met moeite gelukte den slaaf in verzekerde bewa ring te brengen. Naauwclijks bevond hij zich daar of eene tallooze menigte vereenigdc zich en eischte dringend zijne in vrijheidstelling. De werklieden der naburige plataadjes kwamen gewapend naar de stad. Reeds werden de straten opgebroken en barricades opgeworpen, toen de eerste Adjunct-Mnire de gevolgen der onvoorzigtige arrestatie willende voorkomen den gevangene vrij liet. Ilct was echter te laat. In een der grootste hotels hadden zich vele blanken vereenigd. Een hunner schiet op een voorttrekkende troep. Een man valt doodelijk gewond neder, en dit geeft het sein tot den volslagen opstand. De bevolking der stad en het landvolk dringen het hötel binnen, en brengen al degenen die zij er in vinden om het leven. De revolutie begint onder de kreten vanLeve de vrijheid. Weldra ontstaat er brand in de wijk van het fort. Vele slagtoflbrs komen in de vlammen om. De gendar merie en de equipaadje van een schip vnren op de slaven, die in colonnes naar een naburig vlek oprukkenvelen vallen de colonnes dringen door en het vlek werd het tooneel van een verschrikkelijken moord, terwijl 3/4 der gebouwen werd verbrand. De Heer Quinette, volksvertegenwoordiger, is tot buitengewoon Gezant der Republiek bij het Belgische Hof benoemd. Dc lieer Napoleon Jerome Bonapartedien men tot Colonel van het 2(le legioen der nationale garde hecl't willen benoemen, heeft dat hooge bewijs van achting van de hand gewezen. De Generaal Gérarddie bij de onlusten te Rouaan aldaar het bevel voerdeis tot divisie-Generaal bevorderd. Naar men zegt heeft het Voorloopig bewind sedert 24 Februarij jl. eene som van 1,200,000 f. aan geheime uitgaven besteed. Dc schulden van de vorige civiele lijst zouden 30 millioen frs. bedra gen en de schuldeischers voornemens zijn om eene aanklagte tegen de Com missie tot verevening in te dienen. Het Committé van finantiën heeft, bij eene groote meerderheid, beslo ten de bezoldiging der Ministers op 36,000 fr. voor te stellen. Een aanzienlijk getal valsche bankbiljetten van 100 frs. schijnt thans hier in omloop te zijn. Men kan ze moeijelijk onderscheiden van de echte. De Moniteut deelt een besluit inede, waarbij de belasting op de oliën, vruchten, steenkolen, metalen enz., in de hoofdstad aanmerkelijk vermeer derd wordt. Ook is plotseling, zonder dat men de reden hiervan kent, de prijs van het meel zeer gerezen. De treurige toestand waarin deze stad op nicnw verkeert dagteekent in hare beginselen van Woensdag avond den 22sten dezer. Het is toen begon nen met zamenscholingen bij het stadhuis. Er waren iri die buurt meer dan 100,000 lieden op de beenmen zong liederen en sprak van een' Kei zerrijk. Laat na middernacht was de menigte die men al vergeefs eenigzins bad uiteengedreven, uit elkander gegaan. Donderdag heeft een troep van 400 arbeiders der werkplaatsen zich naar het uitvoerend Bewind begeven, onder welke ook een officier en manschap pen der mobile garde waren. Niet toegelaten wordende, zijn zij onder het geroep van: IFeg niet Lamartine! afgetrokken en met veel aanhang op het Bastille plein gelegerd. Vrijdag morgen ten acht ure verspreidde zich het gerucht, dat er in bijna al de voorsteden versperringen werden opgeworpenzoodat inzonderheid de Boulevards er geheel vol van waren. Ten 11 ure hoorde men de alarm trom overal. Ten 12 ure was het 2Je legioen, ongeveer 3000 man sterk, in de wapenen en rukte naar de Porte St. Denis. Tot op twee snaphaanschoten genaderd, hield het legioen een oogenblik stil, waarop de oproerlingen vuur gaven, en volgens sommigen ook nit ven sters werd geschoten. Nu rukten 4 kompagniën grenadiers op de versperring aaner ontstond een snaphaanvuur, dat van wederzijde ongeveer een kwartier uurs volgehou den werd, waarna de opstandelingen de vlugt namen. Dit was het hoofdgevecht geweest, maar op onderscheidene punten zijn er nog verscheidene geleverd. Op het plein Maubcr hebben de linietroepen vuur gegeven. In de straat Rambuleau, zegt men, is uit de vensters op de troepen geschoten. Hier en daar werden kleine detachementen of enkele nationale gardes over weldigd en ontwapend. Weldra echter kwamen linietroepen mobiele garde lansiers te paard en geschut aanrukken. Op de punten waar het eerst ge vochten was, was men meester; maar tegen 3 ure begon het snaphaanvuur op nieuw in de voorstad St. Martin. Het plein des Victoires, in de voor stad du Marais, was toen ook door de oproerlingen bezet. In de straat St. Denis moest de ruiterij op hen inhouwen. Ten 4 ure werd er in de straat la Harpe hardnekkig gevochten. Men hoorde geheele losbrandingen van klein geweer in de wijk van het Falais- Royal, en in de ten noorden der binnenstad gelegene voorstad Montmartre, het gebulder van het geschut. In de wijk Lalayetle moet men het laatst handgemeen geweest zijn. Overal elders waren de oproerlingen geweken, en tegen 5 ure verstrooide een slag regen hetgeen er nog in de straten overgebleven was. Omstreeks het stadhuis en bij de vergadering, de punten waar op den 15<len Mci )let oproer zich het geweldigst vertoonde, schijnt alles naar even redigheid rustig gebleven te zijn. Intusschcn was daar ook alles goed bezet. Tegen half vier was er onder die bezetting eenige beweging, als of men een' aanval verwachtte, maar er is niets gebeurd. Tot dit zoo geduchte oproer schijnen de misnoegden van alle partijen de handen in een geslagen te hebben; want in de volkshoopen hoorde men kre ten opgaan die dc meest uiteenloopende factiën tot leuzen dienen Leve Na poleon Leve Hendrik V.' Leve de Republiek! Leve de Keizer! Leve Barbès! Weg met de Vijf! Op een der veroverde vaandels las men: Brood of de Dood! De nationale garde van haren kant riepLeve de Republiek en weg met de Pretendenten Men schijntgelijk daarvan reeds vroeger teekenen geweest warenvooral de van Parijs weggezondene werklieden opgeruid te hebben, en indien hetgeen gezegd wordt, waar is, moet gehrek aan voorzorgen van den kant der Rege ring deze oogmerken hebben bevorderd. Sommige werklieden, wel is waar, wilden niet vertrekken, maar anderen, die werkelijk vertrokken warenverhaalden dat zijte Bologne gekomen aldaar noch huisvesting noch werk gevonden hadden; anderen klaagden, dat zij gisteren, aan de barrière Fontainebleau vruchteloos op feuilles-de-routc en bevel tot vertrek, welke men hun beloofd had, gewacht hadden. Men spreekt van 4 a 500 dooden en gekwetsten. - Zaturdag den 24slcn is de stad op vele punten het vrecselijk tooneel Geweest van eenen in uitbreiding en hevigheid steeds toenemenden strijd. Ook Zondag heeft die voortgeduurd. De oproerlingen hebben geschut weten te bekomen en worden door den toeloop van builen zeer versterkt. Parijs heeft nog nim mer zulk een bloedig schouwspel opgeleverdde burgerwacht lijdt zware verliezen en schoon men niet twijfelt aan de eindelijke zegepraal der orde, ontvangt Parijs thans eene wonde, die in het gemis van zoo vele betreurens waardige slagtoffersin het droevig lot van vele weduwen en weezen, in vernieling van nog overgebleven welvaart, zich nog lang naderhand smarte lijk zal laten gevoelen. Dc nationale vergadering heeft zich permanent verklaardParijs in staat van beleg gesteld, een crediet van drie millioen ten behoeve van de weduwen en weezen der gesneuvelden bepaald en den Generaal Cavaignac tot Opper bevelhebber benoemd met onbepaald gezag. De uitvoerende Commissie heeft haar gezag neergelegd en de Minister Du- clerc heeft in de vergadering het ontslag van het gansche Ministerie aange kondigd. De rails van den Noorder-Spoorweg zijn door de opstandelingen gedeel telijk weggebroken en zij bezetten het Station ook hebben zij zich meester gemaakt van een der fortenrnet 21 stukken. De oude republikeinsche garde, de Montagnards en dc Lyonnezen makende kern van den opstand uit. Als een bewijs hoe vol woede de strijd wordt gevoerddicnc het volgenden: Op de boulevard Bonne Nouvelle verdedigden slechts 7 mannen en twee vrouwen eene versperring. Een der mannen had een vaandel in de hand. Ecne losbranding der nationale garde werp hém ter aarde. Terstond grijpt eene der vrouwen, jong en fraai en naar hare kleeding tot de klasse der winkeldochters behoorende, het vaandel op en dringt, hetzelve zwaaijen- de, blootshoofds, met stem en gebaren de gardes tartende, op hen in. Deze onthielden zich van te vuren, tot dat uit de versperring reeds driemaal ge schoten wasalstoen antwoordden zijen de jonge vrouw stort getroffen ter aarde. Nu schiet de andere vrouw toe, raapt het vaandel op, heft het hoofd harer gezellin in de hoogte, en ziende dat zij dood is, trekt zij als razende de steenen uit de straat en werpt ze den aanvallers toe. Ook deze vrouw sneuvelt en met haar vier van de verdedigerseindelijk blijft er nog een eenige over, die evenmin wil wijken, maar door de overmagt overstelpt, gevangen genomen wordt. Gisteren geraakten in de Cité eene compagnie der republikeinsche garde tusschen twee versperringen plotseling buldert uit beide eene losbranding en geheel de compagnie ligt dood of gekwetst op den grond. Sommige bladen beweren dat het uitvoerend bewind door verregaande zorgeloosheid de oproerlingen de gelegenheid had gelaten om zich voor te bereiden, onderlinge verslandhouding te kunnen hebben, en met overleg te werk te gaan. Voorts deelen zij verschillende berigten van bijzondere gevech ten mede, inzonderheid moet dat, hetwelk op het plein Lafayette plaats hadallermoorddadigst zijn geweest en wel 200 man nationale garde daarbij zijn gevallen. SPANJE. MADRID, 8 Junij. De Gazeta bevat de volgende aankondiging van de algemcene directie der openbare schuld: Daar de Regering van tl. M. aan de houders van deSpCt,

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2