LEYDSCHE COURANT. Vms m 1848. WOENSDAG, 28 JUNIJ. BINNENLANDSCHE BERÏGTEN. BUITENLANDSCHE BEKIGTKN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. - De Prijs der Courant is f 12 in het jaar} de afzonderlijke nommers worden tegen ll) Centen afgegeven. LEY DEN27 Junij. Z. M. heeft, bij besluit van tien 20sten dezer, tot President van de Alge- meene Synode der Hervormde Kerk benoemd den Heer A. Verwey Bz., Presi dent van het Prov. Kerkbestuur van Z.-Holland, Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw en Predikant alhier; tot Vice-President den Heer D. H. Wild schut, Lid van de Algemeene Synodale Commissie en Predikant te Amster dam, en tot Secundus van den Vice-President, den Heer P. J. J. Mounier, President van de Commissie tot de zaken der Waalsche kerken en Predikant te Amsterdam. De Gouverneur van Zuid-Hblland beeft bepaald, dat de jagt op Ganzen, Eenden en Watersnippenop Dingsdag 1° Augustus zal geopend worden. De Koninklijk-Nederlandsche Maatschappij tot aanmoediging van den Tuinbouwonder bescherming van Z. M. den Koning, zal hare tweede Ten toonstelling te Rotterdam houdenin de zaal der sociëteit Harmonieop Zondag den 10deD tot en met Woensdag den 13den September 1848. Tot mededinging voor binnen- en buitenlandsche kweekers, liefhebbers, hortulani, zoowel leden als niet-leden, worden uitgeloofd 4 Gouden, 36 Zilveren en 12 Bronzen Medailles. Vroeger reeds door de Maatschappij bekroonde voorwerpen zullen tot de mededinging niet worden toegelaten. Gouden medailles zijn gegeven: door H. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje, uitgeloofd voor de schoonste verzameling van 50 stuks blocijende Orchideën in zoo veel moge lijk verschillende soorten; door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, uitgeloofd voor de grootste en fraaiste verzameling Nieuw-Hollandsche Plan ten in de meest verschillende soorteninzonderheid Banksia's en Dryandra's (Protenccae)door Z. K. H. Prins Frcdcrik der Nederlanden, uitgeloofd voor de zeldzaamste tevens bloeijende plant, en door de Stedelijke Regering van Rotterdamuitgeloofd voor den zeldzaamsten Palm. 'sGRAVENHAGE, 27 Junij. Z. M. heeft benoemd tot Ridder van den Nederl. Leeuw den Majoor bij het 8ste reg. infanterie P. C. Frantzmann, en tot Viee-Admiraalen lid van het Hoog Mil. geregtshof, den Schout bij Nacht J. C. Koopman. Het heeft Z. M. behaagd, bij besluit van 29 Mei jl.er in te bewil ligen, dat het bedrag der 2 pCts., ter beschikking van het algemeen bestuur staande, over het jaar 1847 aan de plaatselijke besturen in Zuid-Holland zal worden gelaten ter gedeeltelijke bestrijding der kosten van onderhoud en verbetering der wegenbruggen en waterleidingenof tot aankoop of ver timmering van gebouwen voor pastorijen, scholen en verder ten nutte van bet openbaar onderwijsof anders die gelden voor zooveel dezelve niet tot de zoo even gemelde einden benoodigd mogten zijnin de ■plaatse lijke kassen te laten. Men verneemt dat het berigtin onderscheidene dagbladen verspreid betrekkelijk de voor te dragen belasting op de inkomsten, zoo als het is mede gedeeld ongegrond is. De beraadslagingen over de voorgedragene Grondwetsherziening, welke eer gisteren in de afdeelingen der Tweede Kamer aanvingen, wordt heden voort gezet. Ofschoon er nog niets definitief omtrent den loop dezer zoo hoogst- gewigtige aangelegenheid te zeggen zijzoo verneemt men echterdat de Voorzitters dier afdeelingen waren overeengekomen, om de artikels-gewijze be handeling der voordragten door eenige punten van algemeene strekking of van bijzonder groot aanbelang te doen voorafgaan. Hieronder behoorenhet in komen der kroon; de Raad van State; de regtslreeksche verkiezingen; het regt van placet en zoodanige andere onderwerpen, als men er in de onder scheidene afdeelingen zal bijgevoegd hebben. Men is natuurlijk nog niet in staat het resultaat dier overwegingen mede te deelenmaar men meent, uit verschillende omstandigheden, de gevolg trekking te mogen maken dat er meerdere toenadering bestaat tusschen de voorstanders van uiteenloopende beginselendan men bij den grooten strijd van meeningen buiten de Kamer koude verwachten. Alle de afdeelingen zijn heden ten 10 ure weder bijeengekomen, tot voortzetting van het onderzoek over de ontwerpen van wet, strekkende tot herziening der Grondwet. De Zaakgelastigde van den Paus bij ons Hof is in deze residentie aan gekomen en aan het Hotel de l'Europe afgestapt. In de zitting van de Tweede Kamer is ingekomen een groot aantal ver zoekschriften, inzonderheid nopens de Grondwets-herziening. De Voorzitter geeft kennis, dat door de afdeelingen tot Rapporteurs voor de aangebodene ontwerpen van wet nopens de grondwet, gekozen zijn de Hee- ren: Duymaer van Twist, Corver Hooft, van Panhuys, van Goltslein en Verwey-Mejan. De Commissie in wier handen gesteld zijn de ingezonden verslagen over den staat van het finantiewezen over 1845 en 46 heeft, bij monde van den Heer Cost Jordens, haar verslag gedaan. Drukken en ronddeelen. De Commissie tot de verzoekschriften brengt eenige verslagen uit, op in hare handen gestelde stukken. De zitting duurt voort. AMSTERDAM, 26 Junij. Onlangs is gemelddat alhier een vader en eene stiefmoeder in hechtenis genomen warenwegens verregaande mishandeling hunner dochter. Het is thans uit het regterlijk onderzoek gebleken, dat al de deswege geloopen heb bende geruchten zeer overdreven en zelfs grootendeels onwaar zijn geweest. De ouders zijn bij bevelschrift der regtbankin Raadkamer, buiten vervolging en wederom op vrije voeten gesteld. Men verneemt, dat de Hoeren H. den Dubbele, Bisschop van Emaus Paredis, Bisschop van Hirene; J. Zwyzen, Bisschop van Gerra en van llooij- donk, Bisschop van Dardanie, gezamentlijk een adres aan Z. M. hebben inge diend, hetwelk hoofdzakelijk eene wederlegging bevat van het verzoekschrift, dat door de synodale commissie der Hervormden aan Z. M. is ingezonden, en waarbij tevens krachtig wordt aangedrongen op vrijheid van Godsdienst vrijheid van onderwijs en van vereeniging. ARNHEM, 24 Junij. Men verneemt met genoegendat het 4de Neder-Rgnsclie-Nederlandsche Zangersfeest alhier gehouden zal worden op Vrijdag en Zaturdag den 18dcn en 19dcn Augustus e. k., waardoor alzoo aan den wensch van velen, om dat feest op geen Zondag te doen vallen, voldaan is. 's HERTOGENBOSCH 24 Jnnij. Gisteren tegen den avond werd door een vreemd Heer in twee verschillende winkels binnen deze stad voor tien centen cigaren gekocht en beiden win keliers een tienguldenstuk ter betaling aangeboden en door hen gewisseld heden morgen ontdekten zij dat de tienguldenstukken valsch waren. In middels had de uitgever den lijd gehad om zich uit de voeten te maken. Tot narigt van den handel dienedat bij onderzoek is geblekendat genoemde tienguldenstukken eenvoudige nieuwe 50-ccntsstukken of halve guldens van 1847 zijn, waarvan men bij het wapen het cijfer j. heeft weggeschrapt en daarvoor op de plaats het getal 10 in zilver gesoldeerdvermoedelijk van 1 O-centsstukken genomen; de gekartelde rand was weggeveild en daarvoor in de plaats de letters geslagen, voorts waren dezelvennaar het schijnt, gal vanisch verguld bij eene naauwkeurige beschouwing is de moet der kartels op de randen zeer goed te onderscheiden. [Handelsb ENGELAND, LONDEN 24 Junij. Een der leden van Hoogerhuis, de Burggraaf Arbuthnotis, volgens be slissing van het Huis, in verzekerde bewaring gesteld, omdat eene Schotsche Jurij eene aanklagt tegen hem, wegens vervalsehingbevestigd had. Er is tevens een Commitlé benoemd om de zaak te onderzoeken, en zoo deze waar heid wordt bevondenhem aan den regter over te geven. Al de Ministers hebben besloten af te treden, zoo zij in het Lagerhuis bij de stemming over de wet wegens de regten op de suiker, eene nederlaag lijden. Lord Stanley zou dan, zoo men meent, belast worden met het zamenstellen van een nieuw Ministerie. BELGIE. BRUSSEL, 25 Junij. Bij een Koninklijk besluit wordt bepaald, dat bet Gezantschap te Parijs voortaan zal vervuld worden door een buitengewonen Gezant en Minister Ple- Dipotentiaris, en de jaarwedde van 60,000 op 35,900 fr. zal worden vermin derd. Als Gezant is aangesteld de Heer Rogier.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1