Cirque SLquestre ïï.ttttf atv Huitengetvone Voorstelling Moroni 126,899; Goudchaux 107,097; Changarnier 105,539; Tliitrs 97,334; Pierre Leroux 91,375 Vic tor Hugo 86,865 Louis Bonaparte 82,420 La grange 78,682; Boissel 77,247, en Proudhon 77,094. De benoeming van Lode «ijk Bonaparte is inet gejuich door de menigte vernomen, doch hij het vernemen van die van Thiers zijn luide afkeuringen gehoord en heelt het gemeen zelfs een aanval op zijne woning gedaan, die den volgenden avond herhaald is, doeli die de gewapende magt nog in het begin had kunnen onderdrukken. Het Journal des Delats zegt dat die verkiezingen eene algpmeene ver wondering hebben veroorzaakt. Men weet niet hoe die namen bij elkander komen, of door welke geheimzinnige overeenstemming Caussidière het alge meen vertrouwen heeft verkregen. Zoo is ook de verkiezing van 1,odewijk Bonaparte vreemddaar het raadselachtig is welke strekking men er in zien moet. En wat de benoeming van Leroux en Proudhon betreft, erkent het Journal dat het verdienstelijke mannen zijn, maar kan de keuze van twee lieden die het Communisme voorstaan niet overeenbrengen met de kreet die nog voor zes weken te Parijs werd gehoord: Weg niet het Communismus Vervolgens vermaant genoemd blad de kiezers om toch niet stil te zitten, en door het niet uitbrengen hunner stemmen, de minderheid geene schijn en magt van meerderheid te geven. Het Comité der Vergadering over den aankoop der spoorwegen heeft een besluit genomen, hetwelk de vier volgende punten of artikelen bevat; 1°. Alle spoorwegen zullen door den staat aangekocht en diens eigendom worden 2°. er zullen formules van aankoop door middel van publieke fondsen voorge steld worden; 3°. de compagnien, van welke de inkoop geschiedt, zijn regtens ontbonden en elk aandeelhouder wordt opgeroepen om persoonlijk de aanbie dingen der regering aan te nemen of van de hand te wijten; 4°. de weigerende aclionarissen zullen gehouden zijn zich door een Syndikaat te doen vertegen woordigen en zich te onderwerpen aan eene uitspraak, door eene regtbank van scheidsmannen te doen, tot welker benoeming zij in eene billijke evenredig heid zullen medewerken. Het geruchtmakende plan van finantien van den Minister Duclere is thans geen geheim incer. De Staat heeft een achterstand van 1,000 millioen en daarenboven nog 500 noodig. Om deze sommen te vinden, kan men geen belasting uitschrijven, en daar om zou de Kegering 400 millioen van de bank vragen, haar de spoorwegen tot pand geven en 1,100 millioen aan bankbriefjes uitgeven. Daarom kon de Minister Duclcrc zeggen dat de inkoop van de spoorwegen het punt was, waar zijn stelsel der geldmiddelen beginnen moest, maar de vraag is overgebleven of de bank die uitgifte van 1,100 mill, bankbriefjes zal goed keuren, hoewel men zegt dat de bank zich met de middelen ter uitvoering van bet stelsel van den Heer Duclerc zon hebben vereenigd. Een der dagbladen begon gisteren de mededeeling van de namen der rijken in deze hoofdstadmet opgave op hoe veel hunne bezittingen worden geschat. Het doel dezer mededeeling in de gegeven omstandigheden kan kwalijk worden ontkenden het Journal des Debats verheft heden luide zijne stem tegen eene dergelijke handelwijze. PK UISSES. BERLIJN, 10 Junij. De Prins van Pruissen is den 7deD dezer op Charlottenhnrg teruggekeerd, heeft den 8ste" de Nationale Vergadering bijgewoond, en is door het verza melde volk deels met gejuich, deels met schreeuwen en fluiten ontvangen. Een jong mensch heeft hem zelfs een slag in het gezigt gegeven; doch dit heeft de algemecne verontwaardiging opgewekt, en gegrepen zijnde kon hij slechts met moeite voor mishandelingen beveiligd worden. Bij de Pruissische Nationale Vergadering zijn alreeds niet minder dan 702 petitiën met voordragtcn van allerlei aard ingekomen. Een bijblad tot de verslagen der vergadering deelt er de lijst van mede, met vermelding van de inzenders ën van de onderwerpen. ITALIË, NAPELS, 6 Junij. De opstandelingen in alle deelen van het Koningrijk weigeren de verschul digde belasting te betalen zij hebben een beroep gedaan op de bevolkingen en de troepen. Zij zijn van voornemen niet eer eencn aanslag op deze stad te beproevendan wanneer zij verzekerd zijn zullen van behoorlijk te worden bijgestaan. De tijding is valsch bevonden dat de Koning van Napels door de Lazarroni zou vermoord zijn. Van het tooneel des oorlogs wordt van den 5deD gemeld, dat Koning Karei Albert, na het gevecht bij Pechiera en de inneming dier stad, aan de Generaal Bava bevolen had, zijne magt tusschen Volta en Goito te verster ken, doch dat de Oostenrijksche troepen in den nacht van den 3dcD op den 4dcn in stilte waren afgetrokken, hnnne met zooveel moeite versterkte stellin gen verlaten hadden, en naar Mantua waren teruggekeerd; het gerucht, dat die stad de poorten voor ben gesloten had, is niet bewaarheid. OOSTENRIJK. WEENEN, 6 Junij. De Keizer heeft eene proclamatie aan de inwoners van deze hoofdstad uitge vaardigd. waarin hij belooft den Rijksdag te openen mits hij overtuigd worde, dat de orde en rust hier niet weder zullen gestoord wordenanders zal hij die elders openen. Men meende dat dit besluit des Keizers verkregen was door de pogingen van den Heer Wessenberg, die met de zamenstelling van «en .nieow Ministerie was belast. FRANKFORT. 8 Junij-. Sedert eenigen tijd hebben bijna dagelijks geldverzendingen uit Oostenrijk naar Frankfort plaats. Niet zonder reden moet men hieruit besluiten dat het in Oostenrijk geenszins aan baar geld ontbreekt, maar dal bet zich in vaste handen bevindt, in welke het door het bestaande wantrouwen zoo veel moge lijk aan de circulatie onttrokken wordt. Dit is mede in Bcijeren het geval. Op goede hypotheken is daar zelfs tegen 6 pCt. geen geld te bekomen, en tegen gcencn prijs kan men bet erlangen voor handelsondernemingen. Papier is in overvloed te krijgen, maar niemand is er begeerig naar, dewijl de waarde meestal nominaal is. Een sprekend bewijs van den stilstand des handels in dit gedeelte van Dnitschland, levert de tegenwoordige staat der scheepvaart op de Mein, den Rijn, den Donau en het Donau-Mcinkanaal, die tot op het vierdedeel van hetgeen hij vroeger was, is afgenomen, en gevaar loopt gansch te gronde te gaan, indien in den tegenvvoordigen staat van zaken geene spoedige verandering komt. HAMBURG. 10 Junij. Gisteren avond laat is de rust hier zwaar verstoorddoordien eene menigte burgers der voorstad St. George, die verpligt zijn, wanneer zij binnen de stad willen komen poortgeld te betalen, de Steenpoort verbrijzeld, de deuren in de gracht geworpen, de gazlantaarns vernield, en het nachthuis en oclrooi- gehouw in brand gestoken hebben. Aan de toegesnelde burgerwacht is het eindelijk mogen gelukken de orde te herstellen en den voortgang der vlam men te stuiten. Er waren bijna geen soldaten in de stad, want deze zijn naar Holstein gezonden. Het aantal bewoners van genoemde voorstad be draagt meer dan 20,000. Aan de zijde van Bau in Sleeswijk is den 5den dezer weder een scherp gevecht tusschen de Deenen en Duitsche troepen voorgevallen. De Ilano- veranen moeten veel hebben geleden en de Deenen zouden, ondersteund door bet vuur hnnner schepen, de overwinning behaald hebben. 205dc KONINKLIJKE NEMLANDSCJK LOTERIJ. Trekking der Tweede Klasse. fste Trekking. N°. 7113 een prijs van ƒ20,000. A.I& VU RTENTIKN. Ondertrouwd; Levden, 9 Junij 1848. Eenige Kennisgeving. M. P. MEERBURG EN C. J. JONGENEER. Mijne hartelijk geliefde Huisvrouw ALETTA JACOBA HOORN, beviel he den, door Gods goedheid, voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER. vlnkeveen, 9 Junij 1848. H. XV. TYDEMAN Ja. Den 13den verloste van een welgeschapen ZOON, A. S. RIEN'KS, geliefde Echtgenoot van II. F. SCHLETTE. Eenige Kennisgeving. van ES>. WOIXSCHLAGER. Heden Woensdag den 14den Mei 1848, geheel door nieuwe stukken en vele extra gedresseerde Paarden samengesteld. Op algemeen verzoek: voor de eerste maal, MAZEPPA, groote mimivke equestrische Pantomime, waarin al de Leden van bet Gezelschap figureren; Dansen, Gevechten, Evolution en een treffend tafereel volgens Horace Vernet, door een 30-tal in vrijheid gedresseerde Paarden. De Directeur betuigd hiermede zijnen gevoeligsten dank voor de algemcene en ondubbelzinnige toejuichingen en ruime bezoeken, waarmede zijne Voor stellingen zijn vereerd geworden, en door deze laatste zal hij de overtuiging geven welken prijs bij daarop stelt. E. YVOLI.SCHLAGER. Men is van meening ten overstaan van den Notaris J. TOMAS, resi- derende te Legden, op Regterlijke Autorisatie, in de Herberg de Witte Zwaan, te Rijnsburg, op Dingsdag den 20sten Junij 1848, 's voormiddags ten 11 ure, in het openbaar te Veilen en te Verkoopen: Een HUIS, ERVE en TUIN, staande en gelegen in bet Dorp Rijnsburg aan de Oude Vliet, Kadaster Sectie B Nos. 287 en 288, ter gezamenlijke grootte van 1 Roede en 32 Ellen. Aanvaarding van het Perceel 1°. November 1848. Betaling der Koop penningen op den 30sten September 1848. Het Perceel zal daags vóór de Veiling bezigtigd kunnen worden. Nadere information te bekomen ten Kantore van den Notaris J. TOMAS te LegdenWijk II N°. 36. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. G. LA LAU,

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2