LEVDSCHE COURANT. 1848. WOENSDAG 14 JUNIJ. N°. 7Up BINNENLAN DSCtiE BERIGTEN. B IJ ITEiN LA Ni DSC HE BEK IG TEN JJe Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt fèv- W l 71 \'W; De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 13 Junij. Het verzoekschrift dal gedurende een paar dagen ter drukkerij dezer Cou rant heeft ter teekening gelegen en 11. Zaturdagzoo aan de Regering als aan den Kerkeraad der Nederduitsehe Hervormde Gemeente alhier is inge diend, bevatte alstoen de hier onderstaande namen: H. Obreen. J. B. Moquette. J. G. La Lau. A. Doijer Tz. Van Oijen. A. Gijsbcrti Hodenpijl. F. C. J. van Goens. P. 0. van der Chijs. S. van Dissel. H. Kroon. C. W. van der Pot. W. F. Otten. A. C. Leembruggen. I. La Lau. D. J. Couvée. A. Le Lièvro. J. C. Inckel. Brutel de Ia Rivièro. J. J. de Gelder. J. Kros. F. Kaiser. D. P. van Nouhuis. M. Siegenheek. J. Garrer. D. A. Kelder. J. E. Voet van Campen. C. Leemans. C. Leem bruggen. P. J. Burgersdijk. G. Aalbertsbcrg. A. C. Oudemans. L. S. v. Praag. A. Wijnstroom. E. M. Beytna. D. Hooydonk. J. B. Prins. B. F. Kranlz. M. Couvée. J. Hartevelt Az. C. T. Meylan. M. H. van Oosterzee WJz. G. J. Verdam. D. Mounier. M. Mess. Voorts ligt er nog een vervolglijst van onderteekenaren ter teckcning, voor degenen die een blijk wenschen te geven van hunne instemming met den geest en de strekking van voormeld verzoekschrift, welke lijst nader zal wor den ingediend. Heden wordt alhier de 285te verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, op de gebruikelijke wijze gevierd. Ingevolge de bestaande verordeningen zullen de Provinciale Staten dit jaar in de hoofdplaatsen der verschillende provinciën bijeenkomen op Dings- dag den 4den Julij aanstaande. Onder hunne werkzaamheden zal alsnog bc- hooren de verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, en wel voor het derde deel dier Kamer, dat inet October aanstaande zou moeten aftreden. Immers, al wordt ook art. 4 der additionele artikelen van het ontwerp der gewijzigde Grondwet, en art. 1 van het voorloopig kiesre glement, houdende bepaling dat, bij afkondiging der verordeningen in de Grondwet, beide Kamers van regtswege ophouden te bestaan, door de Grond wetgevende Magt later aangenomen, en al komen daardoor de tegenwoordige Staten-Generaal te vervallen, dan nog mogen de Provinciale Staten van de vervulling hunner grondwettige verpligtingen in Julij aanstaande niet afwij ken. Die verkiezingen tot leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in Julij aanstaande, in plaats van hen, die in den gewonen regel in October 1848 moesten aftreden, zijn echter dit jaar dubbel belangrijk te achten, omdat zij weiligt het gevoelen van de Provinciale Staten over de staatkun dige beginselen van die aftredende leden kunnen aantoonen en de uitslag dier verkiezingen eenen gewigtigen invloed kan uitoefenen op de verkiezingen tot buitengewone leden der Tweede Kamer, waartoe de Provinciale Staten la ter buitengewoon zullen moeten worden bijeengeroepen, nadat de gewone Wetgevende Magt de ontwerpen van wet, houdende wijziging der Grondwet, zal hebben afgewerkt en aangenomen. Op grond van een en ander deelen wij nu mede de namen der achttien le den van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die in October zouden moe ten aftreden, in wier plaatsen in Julij aanstaande moet woiden voorzien, ook al treedt er, ten gevolge van de veranderingen in de Grondwet, eene geheel nieuwe Tweede Kamer op. Voor Noord-Braband zijn het de Ileeren Mr. P. Gou verneur en Jonkh. L. J. B. van Sasse van IJsselt; voor Gelderland, de Heeren Mr. M. J. de Man en Mr. R. Setteers van Harenearspelvoor Zuid-Holland, de Heeren Mr. C. B. NederburghJhr. W. Boreel van Hogelanden Mr. P. F. Timmers Verhoeven en A. van Rijckevorsel Hz.; voor Noord-Holland, de Hee- Mr. J. Enschedé, Jonkh. Mr. D. Hooft en Mr. G. van Leeuwen; voor Zeeland, de Heer Mr. J. F. Bijleveld voor Utrecht, de lieer H. Mensovoor Vriesland, de Heer Mr. A. Telting voor Overijssel, de Heeren Jonkh. C. M. Storm van 'sGravesande en Mr. W. H. Cost Jordensvoor Groningende Heer Mr. C. Star Busmann voor Drenthe (geene vacature), en voor het Her togdom Limburg, de Heer L. F. H. Bcerenbroek. 'sGRAVENHAGE, 12 Junij. Heden hebben HH. MM. de Koning en Koningin het buitenverblijf Buiten rust aan den Scheveningschen weg betrokken. Gisteren middag is er aldaar familie-diner bij 1111. MM. gehouden. HH. KK. HH. de Prinsen van Oranje en Hendrik namen daaraan deel. Z. K. H. de Prins van Oranje is heden ten één ure met den spoortrein in deze Residentie aangekomen. Z. K. II. vertrekt weder morgen per eersten spoortrein van hier naar het Loo. Z. K. H. Iteefi na zijne aankomst een bezoek afgelegd bij Z. D. 11. den Hertog van Saksen-W'eimar-Eisenach. Des avonds is de Hertog bij den Prins ontvangen. Z. Exc. de tijdelijke Minister van Binnenlandsche Zaken, de Heer de Kempenaerheeft zich voor een paar dagen uit deze hofstad naar zijne woon plaats, Arnhem, begeven, doch wordt spoedig alhier terug verwacht. Met Z. Exc. den Minister van staal, Graaf van der Duyn, is het nog niet beter. Zijn toestand boezemt steeds bezorgdheid in. In de Residentie is aangekomen en aan het Hötel de l'Europe afgestapt de Graaf Beauvoigies, attaché bij het Belgische Gezantschap, komende van Brussel. 13 Junij. Heden wordt op de gebruikelijke wijze alhier de verjaardag gevierd van Z. K. H. Prins Hendrik. Tegen den middag zal er, bij gunstig weder, in de Maliebaan groole parade gehouden worden. Des middags zal er familiediner ten hove worden gehouden, dat door Z. K. H. den Hertog van Saksen-Weimar zal worden bijgewoond. Gisteren middag is er op het Paveljoen van Z. K. H. Prins Frederik aan het Schcveningscbe stranddiner gehouden, waar HH. KK. HII. de Prins en Prinses, benevens hunne dochters, tegenwoordig waren, en dat door den Hertog Bernhard van Saksen-Wcimar-Eisenach werd bijgewoond. De Hooge Raad, Kamer van Strafzaken, heeft, bij arrest van beden verworpen het beroep in cassatie van A. J. E. van Bevervoorde, voormalig schrijver en uitgever van het weekblad de Burger, dat alhier het licht heeft gezien. Gelijk men weet, was bij, bij vonnis der Arr.-Regtbank te dezer stede, van 16 Maart jl. schuldig verklaard aan het wanbedrijf van laster in een gedrukt en verspreid geschrift (in het bekende artikel over de aftreding van den Minister van Hall) en te dier zake veroordeeld tot eer.e gevangenisstraf van zes maanden, ccne geldboete van 1000, alsmede in de kosten; bene vens ontzetting der burgerregten, gedurende den tijd van tien jaren. In de residentie is aangekomen en aan bet Hotel bel Heeren-l.ogeinent afgestapt, de Baron van Zuylen van Nyevelt, Secretaris bij bet Belgische ge zantschap, komende van Berlijn. Aan bet Station van den Spoorweg-Maatschappij alhier, zijn aangekomen en vertrokken een getal van ruim 7000 personen terwijl gisteren alleen met de gewone en met de extra-treinen alhier zijn aangekomen 2800 en van hier zijn vertrokken evenzeer ruim 2800 personen. Tot zeer laat vertrokken er extra-treinen van hier naar DelftSchiedam en Rotterdam. Als een bewijs hoe druk het op Scheveningen was, kan strekken, dat er op liet Groote Badhuis ruim 260 personen aan de table d'hote hebben deel genomenalles is daar goed afgelcopen. Bij den fleer Maas bevond zich een gezelschap, om te dineren, dat uit niet minder dan 60 personen bestond. FRAKKUIJK. PARIJS, 11 Junij. Thans zijn de verkiezingen van ons departement bekend zij zijn gisteren namiddag van het Stadhuis afgekondigd. Zie hier de namen der elf verko- zenenmet bet getal der door hen verkregenc stemmen: Caussidière 147,400;

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1