BUITEiNLAiNDSCHE BERlGTEJf. ËNGELAKD. LOKDEN, 7 Junij. Bij Chisleliurst, een stadje in liet Graafschap Kent, is zekere Mejufvr. Hannah Wells, eenige dochter van wijlen Kapitein Wells, die bij den oorlog in Afghanistan het leven verloor en bij hare moeder woonde, ontvlugt. Op het einde des vorigen jaars moesten er aan het woonhuis eenige reparatiën gedaan worden, waarhij men Mejufvr. Wells ettelijke malen in gesprek zag met een metselaar, zijnde een jongman genaamd Graydon, van eene hercu lische gestalte. Deze en andere omstandigheden deden de moeder, Graydon uit hare dienst ontslaan doch voor een paar dagen werd een brief van Graydon aan de jonge dame ontdekt, waarin hij, na haar bedankt te hebben voor het overzenden van verscheidene geldsommen, haar van zijne onwrikbare genegen heid spreekt, en kort daarop was zij verdwenen en eerst eenige uren later ver nam hare moeder, dat zij inct een jong man in een rijtuig gestapt was en den weg naar Chislehurst had ingeslagen. Pogingen om hen in te halen waren vruchteloos, en des Woensdags ontving de weduwe Wells van Graydon een brief, behelzende eene copie van een huwelijks-certificaat, waaruit bleek, dat zij den vorigen Vrijdag in de S'. Janskerk aldaar waren gehuwd; de geboden waren reeds eenige weken vroeger afgekondigd. Dc bruid is van eene onge wone gestalte, namelijk 6 voet lang, bezit maar één oog, wordt binnen eenige weken meerderjarig en is erfgename van een vermogen van 20,000 boven en behalve nog uitgestrekte plantadiën te Benares en te Calcutta. SS E Ia G I B3. BRUSSEL, 8 Junij. fie Pauselijke Nuntius alhier beeft de wereldlijke geestelijken en leden der kloosterorden vermaand, om zeer omzigtig te zijn ten aanzien van personen, welke zich als geheime zendelingen van den Paus hij hen aanmelden. Eene der schoonste nijverheids-gestichten van Gentde machinale lin nenweverij achter de Sl. Pieterskerk, is Maandag voor de som van 21,000 fr. verkorht. Zegge ren en twintig duizend francs, en deze som zal naauwelijks geloofbaar schijnen, als men weet, dat behalve den grond en gebouwen, zes honderd power looms (machinale ijzeren weefgetouwen) en eene stoommachine in den koop begrepen zijn. Men berekent, dat de ijzeren bouten alleen, die de stoommachine vasthech ten, de som van 21,000 fr. hebben gekost. Over zes jaren werd dit gesticht voor 80,000 fr. per jaar verhuurd. Deze betreurenswaardige affaire is de eenig- sle niet, welke men te Gent kent; voor cenigen tijd is de groole suikerraffi naderij van den Heer G. de Mculemecstcrvoor slechts 24,000 lr. verkocht! BOUCHOUT, 6 Junij. Op dit dorp eenige minuten van den grooten weg van Antwerpen naar Lier met welke het door eenen fraaijen straatweg in gemeenschap is, had Zondag de inwijding plaats van het Gedenkteeken ter cere van den beroemden taal kundige J. T. Willcms, in leven Lid der Maatschappij van Nederl. Letter kunde te Leyden. De Heeren Teichmann, Gouverneur der Provincie, en Legrcllc, Burgemeester van Antwerpen, kwamen te vijf ure, en werden er ontvangen door het bestuur van dc Rederijkerskamer de Olijftak en de Har monie van Bouchout. Onmiddelijk daarna hebben de Zang- en Letterkundige Maatschappijen zich bij elkander gevormd. Men begaf zich eerst naar bet locaal der Harmonie, ■waar de eerewijn werd geschonkenvervolgens zou de stoet zich naar het kerkhof begeven; maar de volksmenigte was er zoo digt opeengepakt, dat men zich geen doorlogt kon banen. Men keerde dus naar het locaal der Harmonie terug, wachtende dat de volksmenigte wat verminderd was. Een zware re genvlaag was alleen in staat om hen het kerkhof te doen ontruimen, doch toen hadden de Heeren inliuldigers geen lust meer, om liet programma in al zijn declen en onder den regen te vervolgen, weshalve inen verpligt was in de naanwe zaal der Harmonie de plegtigheid zoo goed mogelijk te eindigen. De plegtigheid is daar vriendschappelijk onder dc leden van den Olijftak en een honderdtal vrienden en kennissen afgeloopen. Van al de lofredenenwelke er werden uitgesprokenheeft die van den Heer YVilIcms, broeder van den grooten en onvergetelijken taalkenner, ons het meest getroffen. Diep gevoeld en behoorlijk voorgedragen, heeft deze re devoering aan menigen toehoorder een warme traan onrukt. De Heer van Duyse, van Gent, een der talrijke vrienden van J. F. YVillems, heeft ook in eene oierheerlijke lofrede het woord gevoerd. De Ingezetenen van Bouchout hadden niets verzuimd, om bet feest zoo prachtig mogelijk te maken. Door geheel het dorp waren palen geplant waaraan vlaggen van alle natië'n wapperdenen tegen welke geschilderde kandelabres stonden. De geringste huizen zoowel als dc kerktoren en de dorpsmolen lieten vrolijk eene vlag waaijenal de dorpelingen wilden de na gedachtenis van den deftigen man vereeren, die in bun midden het levens licht mogt aanschouwen, en wiens naam als letterkundige en geleerde, de geheele wereld door bekend is. Van vele ter zijner eere opgestelde jaarschriften en lofdichten hebben wij de volgende afgeschreven. Boven de poort van den Rooden Leeuw las men Gedenkstuk sta hier eeuwen pal En leer aen onze neven Hoe 'WILLEMS eens de moedertael Zoo lang verdruktin nieuwen prael In roem weer deed herleven. Boven Let huis, de Heiberg dc Guide Voet, waar Willcms geboren is en waar thans nog zijne zuster woont Groot was hygroot van hart en ziel Ec-n vriend van volksbeschaving Een vijand van de bastaerdy En vreerode gecstverslaving. FRANKRIJK. PARIJS, 8 Junij. D£ Minister van Oorlog heeft bevolen de 80,000 manuitmakende het contingent van het dienstjaar 1847, tot de active dienst op te roepen. De Colonels der 2 regimenten artillerie te Melz in garnizoen hebben het hevel gekregenom dadelijk 4 batterijen per regiment op voet van oorlog te brengen. De burger Bethmont, Oud-Minister van Landbouw en Handel, is tot Minister van Justitie benoemd, in plaats van den burger Creinieux. De Zitting der Nationale vergadering van den 7dt'D Junij is bijna ge heel gewijd geweest aan de beraadslagingen over het wets ontwerp betreffende de zamenscholingen. Vooraf diende de Meer Cavignac, Minister van Oorlog, een ontwerp van besluit in waarbij aan ieder Franschman die den ouder dom van zeventien jaren bereikt heeft, het regt wordt verleend om zich voor de krijgsdienst te land te verbinden. Nadat eerst verscheidene leden over de wel in 't algemeen het woord hadden gevoerdging men tot de beraadslagin gen over de onderscheidene artikels over, die, gedeeltelijk gewijzigd, wer den goedgekeurd, waarna het geheele wetsontwerp door de vergadering werd aangenomen. In diezelfde zitting heeft dc Voorzitter mededeeling gedaan van eene inge komen boodschap der uitvoerende Commissie, welke daarbij kennis geeft dat door haar, ter vervanging van den Heer Ciémieux, de Heer Bethmont tot Minister van Justitie is benoemd. In den avond van den 7ie" hebben weder talrijke en oproerige zamen scholingen op de boulevards plaats gehad als gewoonlijk het meest bij de poorten Saint-Denis en Saint-Martin. De gedeeltelijk door de avondbladen reeds hekend gemaakte uitslag der verkiezingenhet wets-ontwerp betreffende de zamenscholingen en het door de uitventers der dagbladen verspreide ge rucht van de aftreding van eenige leden der uitvoerende commissie, strekten aan de onderscheiden straatredenaars ten onderwerp en ten voedsel voor de gisting. Ten negen ure deed het steeds toenemend aantal der aanwezigen en de daaronder heerschende opgewondenheid ernstig voor eene oproerige uitbarsting vreezen en de winkels op dat gedeelte der boulevards en in de aangrenzende straten werden gesloten. Oogenblikkelijk daarop verscheen de gewapende magt. Bataillons nationale garde, linietroepen en mobile garde schaarden zich op de boulevards en in de daarop uitloopende straten, doch hunne te genwoordigheid alleen was niet voldoende om de vrije circulatie te herstellen, weshalve zij zich in pelotons formeerden en ten half elf nre in den stormpas de menigte uiteendreven. Het volk bezette echter kort daarna weder dezelfde punten, ten half twaalf ure werd in de gansche wijk de trom geroerd. De zamenscholingen schenen altoen af te nemen. Men is zeer beducht da er dezer dagen eene poging ge daan zal worden om Barhés en Blanqui met geweld uit hunne gevangenis in liet kasteel van Vincennes te bevrijden, en bij het aitvoerend bewind moet reeds gehandeld zijn over de vraag of" het niet raadzaam zou wezen de gevan genen naar elders over te voeren. De bevelhebber van Vincennes heeft drin gend om meerdere versterking van bezetting gevraagd. Heden avond waren er weder zamenscholingen, die te 10 nre onder 't geweldig geschreeuw leve Barbèsleve Louis Napoleon toenamenwaarop de gewapende magt, nadat de drie waarschuwingen waren uitgejouwd, met de ruiterij er op is ingereden en het volk op dc boulevards en straten van de voorstad St. Denis hebben uiteengejaagd. Te midden van de treurige berigten welke men, zoo van hier, als van elders, omtrent de openbare aangelegenheden verneemt, zijn die, welke men nopens den toestand der te veld staande granen en gewassen ontvangt, zeer geschikt om de bekommerde meenigte eenigermate op te beuren. Uit alle departementen wordt gemeld, dat men zich den tijd niet herinnert, dat de granen zoo schoon hebben gestaan en dat het uitzigt op eenen voordeeligen oogst zoo gunstig is geweest. Ook de wijnstok belooft buitengemeen veel. Aanstaanden Zondag zal het aangekondigde volksfeestmaal legen 25 a per hoofdrondom Parijslangs de fortificatiewerken gehouden worden. Reeds zijn er 125,000 kaarten voor algegeven. Te lyon en Rouaan zijn weder onlusten uitgebarsten in eerstgenoemde stad waren pogingen aangewendom officieren te vermoorden. SPANJE. MADRID, 1 Junij. De Belgische ZaakgelastigdeGraaf de Hamalis op klagte van de Rege ring alhier aan die van Belgie, onverwijld door zijne Regering teruggeroepen. De oorzaak zou gelegen zijn in vermoeden van deelneming aan eene zamen- spanning om de tegenwoordige Spaansche Regering omver te werpen. ITALIË, Als eene bijzonderheid wordt nog medegedeeld dat tijdens den aitval der Oostenrijksche bezetting te Mantnaom Pechiera te ontzetten (zie onze vo rige) de daar aanwezige Hongaarscbe en Italiaansche troepen die nit vrees voor desertie in de stad achtergelaten waren, na gemeene zaak met de in-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2