LEYDSCHE COURANR 1848. MAANDAG, 12 JUNIJ. l'AKiï&X ,v>. -iêS aoi! BINN EN LAN DSC HE BE BIG TEN. JJc Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt f/ 2 De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen XO Centen afgegeven. LEY DEN, 10 Junij. Het Verzoekschrift in liet Bijvoegsel hij het vorig nommcr dezer Courant medegedeeld, en dat ter tcckcning lag, wordt heden middag aan de beide vermelde collegiën verzonden, plaatsgebrek verhindert ons het veertigtal na men van achtingswaardige ingezetenen, die hetzelve onderteekenden, hierbij op te geven. Uit hoofde van het korte tijdsbestek, hetwelk tot onderteekening is kunnen gegeven worden, blijft de gelegenheid opengesteld orn eene verkla ring te teekenen tot ondersteuning van geineld verzoekschrift. Bij Zr. Ms. besluit is goedgevonden de programma's, aankondigingen en bcrigten van genootschappen van algemeen nut, ter bevordering van kun sten, wetenschappen en nijverheid, te begrijpen onder de vrijstellingen van bet zegel hij artikel 27 litt. C der wet van 3 October 1843 Staatsblad n°. 47), vastgesteld. Staat aanwijzende het aantal Reizigers, benevens de Opbrengsten gedu rende de maand Mei 1848, op den Hollandscben IJzeren Spoorweg. Vertrek van Aantal Reizigers. Opbrengst van Reizigers 20,035.60 - 115,85 - 6,869.30 - 366.45 - 33.10 - 413.42 - 501.05 - 302.55 - 5,994.00 - 336.55 Nieuw Oost-Einde - 186.35 - 15,173.65 - 174.40 Delft - 3,371.20 Schiedam - 2,020.15 Rotterdam 15.375 - 14,111.90 Vervoer van Goederen enz. - 11,263.31 81,268.83 Bedrag der vorige opgaaf 225,523 249,088.85 Totaal-Generaal 308,325 330,357.68 Gedurende de maand Mei zijn over-den Rijnspoorweg vervoerd 31,731 reizigers. De opbrengst is geweestvan reizigers ƒ37,557van goederen ƒ9,784 te zamen 47,322. Totaal der opbrengst ƒ209,583.59. 's GRAVENUAGE, 10 Junij. Bij besluit van den G'len dezer, heeft Z. M. aan den Heer Mr. J. K. de Wit, eervol ontslag verleend als leeraar voor de Fransche, Engelsche en Hoog- duitsche letterkunde aan de Koninklijke academie te Delft, en in zijne plaats benoemd den Heer R. tl. Arntzenius. Gisteren ten één ure heett eene bezending uit Luxemburg de eer geno ten, bij den Koning in gehoor te worden toegelaten. Deze bezending, die al de leden der Luxemburgsche bevolking vertegenwoordigt, is naar 'sGra- venhage afgevaardigd, om van de gehechtheid en trouw der ingezetenen van Luxemburg aan Z. M. den Koning-Groothertog te doen blijken. De Commissie beeft den Koning verlatendiep bewogenover het welwillend onthaaldat haar bij Z. M. ten deele heeft mogen vallen. Naar men verneemt, zal door Z. Exc. den Minister van Justitie, ad interimbij de hervatting der werkzaamheden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalaan H. E. M. een ontwerp van wet worden aangeboden, tot afschaffing der ligcbamelijke straffen van geeseling en brandmerk welke wet onverwijld en wel drie dagen nadat dezelve in het Staatsblad zal zijn ge plaatst, ten uitvoer moet worden gelegd. Naar wij vernemenzijn iri den Ministerraad verschillende artikelen van het voorstel tot Grondwets-wijziging veranderd, als o. a. art. 8 (Drukpers); 10 (Regt van Vereeeniging)40 en 45 (Voorzieningen in de afdeelingen Regentschap voorkomende); 55 (Leger); 58 (Koloniën), 72 (Verkiezing der Tweede Kamer); 75, 82 (Eerste Kamer); 86 (over de uitsluiting van het lidmaatschap der Staten-Generaal); 117 (verkiezingen van de Provinciale Staten); 132 (Stedelijke Raad); 180 (tractcmenten der Leeraars); 162 (vraag stuk nopens het Placet; men verzekert dat de bepalingen dienaangaande, in het ontwerp opgenomen thans zijn weggelatenzoodat de zaak niet bij de Grondwet zal uitgemaakt zijn). Voorts moet gewijzigd zijn het gehcele hoofd stuk nopens de defensie, zoomede art. 183, aangaande bet publiek onder wijs, en eindelijk de additionele art., zoo als die door de Commissie voorge steld zijn. Vervolgens moeten eenige artikelen der tegenwoordige Grondwet en welke in het ontwerp niet zijn opgenomen, thans daarin gebragt zijn, also. a. art. 33 (inrigting van 's Konings Huis); 121 (wijze van afkondiging der wet ten); 202 (de zorg des Konings voor eene toereikende zee- en landmagt). Gelijk vroeger gemeld is, zullen de leden der Eerste Kamer voor negen jaren worden gekozen, mits dezelfde vereischten bezittende als de leden der Tweede Kamer, met wijziging echter van den census, welks minimum thans van 800 op 500 zou gebragt zijn voorts aftreding van een derde oin de drie jaren doch herkiesbaarheid van de uitvallende leden. Overigens zou de benoeming tot Voorzitter der Eerste Kamer aan den Koning, even als tot dusver, uitsluitend verblijven. Ook de benoeming der Burgemeesters zou regtstreeks aan den Koning verblijven. Hunne Exc. de Ministers hebben in de laatste dagen veelvuldige ver gaderingen gehouden die zeer langdurig zijn geweest. Gisteren avond heb ben zij weder eene vergadering gehouden, welke ten 8 ure een aanvang beeft genomen en tot ruim elf ure geduurd heeft. Men verneemt thans dat, nu het ontwerp van gewijzigde Grondwet in den Raad van Ministers is vastgestelden de Raad van State daarop is ge hoord de Tweede Kamer der Staten-Generaal Dingsdag den 20stEn dezer zal bijeenkomen en hare werkzaamheden hervatten; zullende alsdan bet gewij zigde Ontwerp haar onmiddellijk worden aangeboden. Gisteren middag is er een groot diner ten Hove gehouden. Onderschei dene Ministers, de Heer Gouverneur der Provincie, en den Heer Burgemeester der stad hebben daaraan deel genomen. Onder de Generaals die. tegenwoordig waren, merkte men op Z. D. H. den Hertog Bernard van Saksen-Weimar, die gisteren in deze Piesidenlie was aangekomen. De Gouverneur van Zuid-Holland heeft bekend gemaakt, dat hij Maan dags gehoor zal verleencndes middags van 12—2 ure aan hen, die hem wenschcn te sprekenover zaken het gewestelijk bestuur betreffende. Gisteren is alhier de 30stc vergadering der Evangelisch-Lutliersche Synode op de gewone wijze gesloten. ROTTERDAM, 10 Junij. Zondag 11. deed de Weleerw. Heer Ds. van Rhynin de Groote kerk al hier, verslag zijner volbragte inspectiereis van het Zendeling-Genootschap en verblijf gedurende twee jaren in de binnenlanden van Oost-Indië. Van de zendelingsposten op de oostkust van Java werd een voordeelig tafereel opge hangen, de gemeente was aldaar onder de Javanen bloeijendc; de vooruitgang van bet Christendom werd het meest waargenomen te Menado op Celebes. De gemeente telde aldaar onder de inlanders 500 leden, en een getal van 30,000 was onder Christelijk opzigt, doch weinig was men nog op de Mo- lukschc eilanden en Timor gevorderd. Zijn Weleerw. roemde zeer de onder steuning van den Gouverneur-Generaal ondervonden. AMSTERDAM, 9 Junij. De verdienstelijke Medailleur J. P. Scbouberg, eerste stempelsnijder bij 'sRijks munt te Utrecht, heeft, bij gelegenheid der oprigting van liet stand beeld van Prins Willem den Eerste, door het Nederlandsche volk, cenen fraaijen gedenkpenning vervaardigd, die met de schoonste builenlandsche kunstvoortbrengselen van die soort kan wedijveren. De voorzijde stelt het standbeeld voor, zoo als het door den vermaarden beeldhouwer Roijer vervaardigd is, met het omschrift: Opgerigt te 's Gravenhage. Op de keerzijde leest men binnen eencn sierlijken rand de woordeD die op liet voetstuk van het standbeeld gebeiteld staan Aan Willem den EerstePrins van OranjeVader des Vaderlands liet dankbare Volk. MDCCCXLVI1L

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1