LEYDSCHE COURANT. m v BÜITEINLANDSCHE BERIGTEN. 1848. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt MAANDAG, 5 JUNJJ. N°. 6' i /S i - De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; 'j/j de afzonderlijke nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. R INNEN L A IN DSC DE B E UI G TEN LEYDEN, 3 Junij. Een ongesteldheid, door overspanning van werkzaamheden veroorzaakten die een oogenhlik van een vrij ernstigen aard scheen te zijn, heeft den Heer Lazac eenige dagen van de bemoeijingen der openbare aangelegenheden ver wijderd. Maar wij haasten ons omter geruststelling van de vrienden des Vaderlands te zeggen, dat deze ongesteldheid geen hinderpaal is geweest voor de betrekkingen van den Heer Liizac met de Ministers des Konings in het belang der zaken van den Staaten heden alles doet hopen dat het herstel der gezondheid van den lieer I.uzac spoedig alle ongerustheid ten dien aanzien zal doen verdwijnen. [J. de La Haye.) Onze Correspondent meldt ons heden het navolgende Met leedwezen verneemt men dat de Heer l.uzacweder een onrustigen nacht heeft doorgebragt en zich heden weder koortsig bevindt. Z. M. heelt den lieer Mr. P. P. van Bosse, Referendaris bij het Depar tement van Financiën benoemd tot Staatsraad in Buitengewone Dienst en bij een later besluit, den Staatsraad, den Heer vau Bosse benoemd tot tijdelijk Minister van Financiënzoodat de Baad-Adviseurde Heer P. A. Ossewaarde, die tijdelijk de functiën van Minister van Financiën waarnam, van de bekleeding dier functiën wederom eervol is ontslageu. Z. M. heeft aan de gewezen Ministers Baron van Zuylen van Nyevelt en den Luitenant-Generaal List, een pensioen verleend van ƒ5,000. Wij vernemen dat de Heer Dr. M< de Vries, Praeceptor aan het Stede lijk Gymnasium alhier, en de Heer J. A. Herklots, Conservator aan het Mu seum van Nat. Historie, benoemd zijn lot leden van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen. Ter herinnering dienc, dat, te beginnen met heden (Zaturdag), bij de Ncderlandsche Bank te Amsterdam zullen worden ingewisseld de muntbiljetten van ƒ500 en van ƒ100, waarvoor het tijdstip van intrekking op den lsteD Julij 1848, bij Koninklijk besluit van den IS11®11 Mei 1848 Sthln°. 19), is bepaald, als zullende de biljetten van die grootte met den 2<len Julij 1848 hebben opgehouden wettig betaalmiddel te zijn. De 30ste Vergadering der Evang.-Luth. Synode is den 31stCD geopend geworden door Z. Exc. den tijdelijken Minister der Hervormde Eeredienst enz., vergezeld door den Heer Secretaris-GeneraalVoorzitter is Ds. J. Decker Zim merman te Utrecht; Vice-Voorzitter Ds. II. J. Matthes, te Leyden, en Secre taris Ds. J. C. Lomau te Amsterdam. De haringvloot bi-staat dit jaar uit de volgende schepen: G6 van Vlaar- dingen, 13 van Maassluis, 7 van Enkhuizen, 6 van Amsterdam, 6 van Zwarlewaal4 van Middelharnis, 3 van de Bijp, 1 van Dordrecht en 1 van Delfshavente zauien 107 schepen; dus 8 minder dan het vorige jaar. De vloot wordt vergezeld door 6 jagerschepenzullende als eerste jager do Rijks stoomboot Cerberus dienen, ter spoedige overbrenging van de eerste nieuwe haring. Den 28sten is te Dieren de nieuwgebouwde Hervormde kerk plegtig in - gewijd door Ds. de Meyier, te Arnhem. De te veld staande granen en gewassen in het Overmasche land zijn zoo gunstig, dal men in geene halve eeuw een zoo voordeelig vooruitzigt op het gewas heeft gehad. Op enkele plaatsen heeft men al gewassen moeten toppen, om den al te weelderigen groei eenigzins tegen te gaan. Ook van andere streken in ons Vaderland ontvangt men dergelijke gunstige beriglen. 'sGRAVENHAGE, 2 Junij. Z. M. heelt benoemd tot Ridder der Orde van de Nederlandsche Leeuw, den Heer Mr. H. A. Crommelin Oud-Wethouder te Haarlem. De tijdelijke Minister van Bin^enlandsche Zaken zal eiken Zaturdag tusschen 12 en 2 ure gehoor verleenen. In het Bijblad tot de Arnh. Courant leest men Het ontwerp van Grondwets herziening, door de Ministers opgemaakt, ver schilt in de hoofdpunten niet met het ontwerpen der Commissie. De tijd van Zitting der leden van de Eerste Kamer evenwel is verlengd tot op 9 jaren doch de ouderdom van 40 jaren zal niet meer gevorderd wor den, zoo als hij art. 74 van het ontwerp was bepaald. Ook moet het art. Over de koloniën eenige veranderingen hebben ondergaan. Niet echter zoo als gewenscht mag worden, liet spreekt van zelf, dat de transitoirc bepaling niet achterwege blijft, waarbij aan de nu voor hun leven aangestelden2/3 van hunne bezoldiging verzekerd blijft. Dit artikel geniet echter geen sier van kortheid. Overigens zijn er eenige veranderingen gemaaktdie geheel in den geest zijn van het ontwerp en waarvan wij reeds in ons nummer 14 gewaagden. De Raad van State heeft heden weder eene Zitting gehad en ook de Raad van Ministers is ten 2 ure vergaderd geweest. Naar men verneemt is de President der Tweede Kamer Jiir. Boreel van Hogelanden thans alhier, en zal de Kamer tegen den 14(len Junij bijeenko men; alsdan zullen ook naar uien zich vleit, de ontwerpen lot Grondwets herziening in behandeling genomen worden, daar zelfs de raad van State, gisteren, Hemelsvaartsdagijverig aan dezelve werkzaam geweest is. Heden middag is er hij Z. M. familiediner gehouden, waaraan deel heb ben genomen HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik, hunne dochter Prinses Louisa, Prinses Albert van Pruissen, Prins Hendrik en de Prins van Pruissen. Na afloop van het diner heeft de Prins van Pruissen vergezeld van Prins Fre derik en Prins Hendrik, zich te voet naar het Noordeinde.begevenalwaar zij het Ruiterstandbeeld van Prins Willem den Eerste bezigtigd hebben. Reeds worden er op het Plein alhier eenige toebereidselen gemaakt tot plegtige onthulling van het standbeeld van Willem den Eerste, welke aanst. Maandag, den 5Jen dezer, zal plaats hebben. Er zal aldaar eene versierde loge worden opgerigt voor de leden van het Koninklijke Gezin, voor de auto riteiten en voor de eornmissiën, die deze feestviering zullen bijwonen. Even als hij de onthulling van het ruiterstandbeeld, in het Noordcinde, het geval is geweest, zal de Schutterij der Residentie dien dag onder de wapenen ko men om aan de plegtigheid deel te nemen. Aan de voorzijde van het voetstuk van het standbeeld zijn in het Hollandsch en aan de achterzijde, in het Latijn de volgende woorden als opschrift geplaatst: Aan Willem den Eerste, Prins van OranjeVader des Vaderlands liet Dankbare Volk. MDCCCXLVI1I. Gisteren is in deze Residentie aangekomen de Heer Stralenus, Secretaris van Legatie van Nederland bij het Hof van Engeland. Genoemde fleer is in conferencie geweest met den Graaf BrocksdorlF, Deenschen Gezant bij ons Hof. Beide Heeren zijn heden morgen met den lstc" Spoortrein van hier naar Amsterdam vertrokken. De lieer du Val de Beaulieu, attaché aan het Belgische Gezanlschap, zal den Heer Bcijens als zoodanig alhier vervangen. Deze laatste zal gemelde betrekking te Madrid gaan vervullen. De Heer van Zuylen, die eerlang alhier verwacht wordt, zal den Heer Vermerschvroeger Secretaris hij het Belgische Gezantschap alhier, die naar Athene vertrokken is, vervangen. In deze Residentie is overleden, in den ouderdom van ruim 79 jaren, de Ed. Gr. Achtb. Heer H. van der Burgh, vroeger Kamer-President van het voormalig Hoog Geregtshof, laatstelijk President van het Provinciaal Geregts- hof in Zuid-Holland. De 19den April ll., is een besluit van amnestie uitgevaardigd ten voor deden der Fransche deserteurs en nalatigen die tot de landinagt hehooren. De belanghebbenden kunnen zich aan het bureau der kanselarij van het Fransche Gezantschap te 'sGravenhage aanmelden, oin van dat besluit kennis te nemen. AMSTERDAM, 2 Junij. Gisteren morgen omstreeks 10 ure had op het IJ, nabij de Amsterdamsche ton, een pleizier-vaartuig, waarin zich een 20-tal Heeren en Dames bevond, het ongeluk van om te slaan; doch door den moed en hel beleid van den schipper Ronkema, van Tholenen zijne beide zonen, die een in de nabij heid zeilende tjalkschip bevoeren, werden alle personen gered. Volgens ge tuigenis der geredde personenverdient de wakkere ijver van dezen schipper allen lof en niet minder zijne belangeloosheid, vermits hij alle belooning, die hem ruimschoots werd aangeboden, heeft van de hand gewezen. ENCEL.AW®. LONDEN 31 Mei. Prinses Sophia, dochter van wijlen Koning George III is Zaturdag avond overleden in den ouderdom van 71 jaren. Zij wordt zeer geroemd om hare zoo openlijke als stille weldadigheid.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1