ten opzigte der nationale werkplaatsen te nemenzoo lang niet verzekerde en •talrijke middelen van broodwinning aan de eerlijke en nijvere werklieden aangeboden kunnen worden; doch zoo ongelukkig de wanorde vermeerderde, zoo misdadige kunstgrepen invloed op de werklieden verkregen en ben op eenen dwaalweg voerden, zou het Bewind zich door de gebiedendste pligtcn gedwon gen zien, van de aan hetzelve toevertrouwde magt gebruik te maken en door krachtdadige maatregelen de volledige uitvoering der bevelen, wier uitvaardi ging het noodig geacht mogt hebben, te verzekeren. Nogtans schijnt de reis van den Heer Thomas verre van vrijwillig geweest te zijn. Hij beeft gisteren uit Chartres een brief aan zijne moeder geschreven, waarin bij verhaalt hoe men hem aan het ministerie zijne demissie afgevor derd, hem met veel beleefdheden, doch zonder hern te veroorlooven afscheid van zijne moeder te nemen, in een rijtuig gepakt en verzeld van twee vrede- officieren naar Bordeaux gezonden heeft, waar hij brieven aan den prelect der Gironde en aan dien der Landes moet overhandigen. Wat de zending van den Heer Thomas is, zegt noeh hij noch eenig daarover publiek geworden berigt. In zijnen brief noemt hij haar vereerend, doch beschouwt haar slechts als een voorwendselen zegt het volgende voor de ware reden zijner afzetting en verwijdering te houden. Ik weet wel," schrijft hij aan zijne moeder, adat men zonder gewet tigde gronden mijne vrijheid geschonden heeft, maar ik heb moeten gehoor zamen orndat ik voor alle andere dingen een goed burger wil zijnen nimmer een toorts van tweedragt worden." De maatregel, op welken de heer Thomas in zijnen brief zinspeelt, schijnt de opheffing der nationale werkplaatsen te zijn. De Presse zegt, dat de Minister dor publieke werken eenen lijd lang door de werklieden te Moticeanx als gijzelaar vastgehouden is, tot dat men hun de belofte gaf, dat men den Heer Thomas niet gevangen zou houden. Het blad l'Union zegt: Sedert verscheiden dagen had zich een begin van strijd tusschen den Minister der publieke werken en den Heer Emile Thomas opgedaan: het betrof een ontwerp van vrijwillige dienstneming, dat men aan de werklieden, van 18 tot 25 jaren oud, wilde opleggen. De gevaren van dezen maatregel zouden door den Ueer Emile Thomas aan geduid zijn. Daar nu de Minister door het comité van arbeid, dat de ont binding der nationale werkplaatsen, zoo als zij thans bestaan, verlangd beeft, in het naauw gebragt werd, zegt men, dat hij zich zoo heeft willen redden. Thans vraagt het werkvolk door petitiën nadere opheldering wegens het verwijderen van den Heer Emile Thomas. Omtrent de benoeming van Officieren bij de nationale garde te paard welker onwettige wijze bij de Vergadering veel aanstoot had geleden, heeft, het Bestuur zich trachten te redden door oen historie van ecne vergissing op te disschen die de Vergadering echter weinig scheen te smaken. Te minder daar er geruchten loopen dat onder die garde ook vroegere trawanten van Caussidière en Sobricr zijn opgenomen en men met de uitrusting van deze lieden met eene in 't oog loopende voortvarendheid en rijkelijkheid is te werk gegaan deels om Caussidicre tot onderwerping te stemmen deels om te zor gen dat die nu tot Officieren verhevene handlangeis der geweldige republi keinen, ten opzigte van Ledru Kollin geen dingen zouden mededeelen die hem thans hij de Vergadering geen goed zouden doen; terwijl men meent dat •r weinig meer noodig zal zijn om hem al spoedig geheel in minachting te brengen en zijne staalkundige loophaan zoo roemloos tc doen ten einde brengen als ze met grooten ophef was ingetreden. Sedert den 24slen Fehruarij, werden vele Parijsche dagbladen in pakken verzondenen door omroepers in andere steden verkocht. Men schat dat er op die wijs meer dan honderdduizend exemplaren aan de betaling van de port onttrokken werden, en de schatkist dagelijks 4 a 5,000 fr. benadeelden. De Minister van Finantiën wil die bladen voor postmerk doen zegelen, en dat zou voor franco brieven ook worden ingevoerd. De Heer Libri lid van het Instituut en Hoogleeraar bij het Collége de France heeft, in den Moniteur Vniversel een zeer afdoend betoog geplaatst ter zijner zuivering legen de aantijgingen in het verslag van den Heer Boucly ilcn 22sten Fehruarij aan den Minister Guizot gedaan, waarin hij beschuldigd werd van zijne boekerij te hebben verrijkt met werken uit de openbare boe kerijen. ITALIË. llOME, 13 Mei. De Paus beeft een besluit uitgevaardigd ter instelling van den vroeger toe gezegden Staatsraad. Deze zal beslaan uit 10 gewone en 5 buitengewone leden, 1 Voorzitter, zijnde de Minister van Justitie, en 24 auditoren, bene vens een Secretaris-Generaal. Deze Raad wordt belast met het adviseren omtrent de redactie der wetten. De Ministers kunnen de zittingen bijwonen, welke eenmaal 's weeks zal gehouden worden, en den Raad omtrent alle maatregelen van algemeen bestuur raadplegen. Te Triest was mede bet officieële berigt ontvangen, dat bet thans onder bevel van den Luitenant Veldmaarschalk Thurn staande leger, in den nacht tusschen den 17<len en 13dc"het beleg van Treviso beeft opgebroken, en naar Vèrona is gemarcheerd. Hetzelve wordt op 25,000 a 26,000 man ge schat, waarbij 2000 man rniterij en 24 a 30 stukken geschut, en moet zijne verreniging met het leger van den Maarschalk Radctski bewerkstelligd hebben. XAl'ELS. Behalve het reeds vermelde besluit van den Koning, waarbij de Kamer van Afgevaardigden ontbonden wordt, is bij een ander besluit een Comité van algemeen welzijn ingesteld, dat belast is met de kennisneming van alle misdrijven, die gedurende den staat van beleg der stad, tegen de veiligheid van den Staat worden ondernomen. Volgens eene officiële opgaaf zijn den 15dcD 400 Zwitsers gesneuveld, onder welke verscheiden officieren en 200 man nationale gardehet getal der omgekomen inwoners wordt niet opgegevenhetgeen echter groot moet zijn. Van beide zijden zouden slechts 200 gekwetsten zijn 500 burgers waren gevangen genomen. Volgens de Duitsehe bladen zou de aanleidende oorzaak der gebeurtenis van den 15dcn gezocht moeten worden in de overdrevene eischen en de drei gende houding der ultra-democratische partij. Die partij had onder andere ook gevorderd, dat de troepen gedeeltelijk naar Lombardije afgezonden, ge deeltelijk tot op zekeren afstand van de hoofdstad verwijderd zouden worden, voorts dat men de bewaking van alle forten aan de nationale garde zou op drageneischen, waaraan de Koning, niet kon voldoen, indien bij den troon behouden wilde. T E ST R IJ li Sommige dagbladen hebben eene proclamatie van den Graaf Chorinsky Gouverneur van Salzburg, bekend gemaakt, waarbij hij verklaarde op last des Keizers aan te kondigen dat alleen de gewelddadige pogingen eener naar onbegrensde vrijheid hakende partij, dezen genoopt hadden VVeenen te ver laten. Van de zijde van het Ministerie is hierop de navolgende verklaring openbaar gemaakt De openbare dagbladen houden eene bekendmaking in, die de Gouverneur van Salzburg, Graaf Chorinsky, op last van den tot het gevolg van den Keizer behoorenden Graaf Bomhelles gedaan heeft, en die tot verschillende beoordeelingen aanleiding gegeven beeft. De bijzondere omstandigheden dezer bekendmaking zijn aan het Ministerie onbekend, maar het zal genoeg zijn op te merken, dat de Vorst in eenen constitutionelen Staat alleen door het orgaan zijner Ministers zijne getoelens over politieke aangelegenbeden open baart, en dat wanneer een tot het Keizerlijk gevolg behoorend persoon zich tot verklaringen over publieke aangelegenheden genoopt vindt ^n de openbaar making aan een orgaan der Regering opdraagteene zoodanige openbaarma king altijd slechts als de uitdrukking van persoonlijke gevoelens van hern, van wien zij uitgaat, beschouwd kan worden." Het regeringsblad meldt voorts dat van de zijde van het Ministerie de Minister voor den handel, Baron Dobblhof, naar Innspruck afgezonden is, ten einde den Keizer als constitutionncel raadsman ter zijde te staan en hetn aan allen inconstitutionnelen invloed te onttrekken. Namens het Hon- gaarsch Bewind begeeft Vorst Eslerhazy zich met gelijken last daarheen. FRANKFORT. 27 Mei. AVegens de jongste gebeurtenissen en woelingen in Duitschland, is het aan tal der studerenden aan de Hoogeschoten zeer afgenomen. Dit is bijzonder het geval te Heidelberg, waar bet bijna tot op de helft verminderd is. Hier toe mag ook bijgedragen hebben de afwezigheid van drie der meest beroemde Professoren, Mitterinayer, Molil en Gervinus, die hier thans als Afgevaaidig- den bij het Parlement zijn. Naar men verzekert, zouden vele jonge studeren den voorloopig Nederlandsche Iloogescholen bezoeken. Het Duitsehe Parlement heeft met eenparige stemmen bel volgend voor stel van het lid Werner aangenomen: De Duitsehe nationale vergadering, als het uit den wil en de verkiezingen der Duitsehe natie voortgesproten orgaan tot het vestigen der eenheid en poli tieke vrijheid van Duitschland, verklaart: dat alle bepalingen van staatsrege lingen voor afzonderlijke Duitsehe Staten, die met de door de nationale ver gadering vast te stellen algemeene staatsregeling niet overeenstemmen, slechts in zooverre als deze laatste zulks zal toelaten van kracht zullen zijn. raiIËKENLANl». Berigten van daar luiden zeer bedenkelijk de Regering was zeer in verle genheid, ten gevolge van de dreigende houding der in magt steeds aangroei- jende tegenpartij, die onder 'shands de ondernemingen der opstandelingen begunstigt. Op nieuw was een ernstige opstand in Messenie uitgebroken, onder de leiding van een zekeren Scroteo, die het grootste gedeelte der be volking op zijne zijde heeft weten te brengen, proclamatiën afkondigde, de plaatselijke besturen afgezet en nieuwe benoemd beeft, uit zijne aanhangers zamcngesteld. Nopens het gevolg der troepen tegen Scroteo afgezondenwas den 14dcn nog niets te Athene bekend geworden. Intusschen hield de Griek- sche zeemagt zich in den Piraeus gereedom op het eerste bevel in zee te kunnen steken. Sedert eenigen tijd werkt Rusland met goed gevolg aan de vermeerdering van zijn invloedal de Russische Consuls en Vice-Consuls heb ben bevel ontvangen, zich inet de Grieksehe autoriteiten op de meest vriend- schappelijken voet te plaatsen en haar op alle mogelijke wijze in de handha ving van haar gezag te ondersteunen. AFRIKA. De N. Rott. Cour. bevat onderstaanden brief afkomstig van eenen Onder wijzer, in het vorige jaar als ambtenaar do jr het Ministerie van Koloniën naar de Kust van Guinea uitgezonden: St. George d'Eimima, uit. Januari'j 1848. Met vrijmoedigheid waag ik het om u eenigzins een verslag te geven van onze bezittingen aan de kust van Guinea. Mogt het mij gelukken de aan dacht te doen vestigen op een volk, dat nog in do diepste onkunde leeft, ten einde door gepaste middelen hetzelve tot redelijke wezens te vormen, dan zoude ik ook mijne geringe krachten aanwenden tot beschaving der ongeluk kige negers in het heele Afrika.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2