De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond. VRIJDAG, 2 JLMJ. De Prijs der Courant ts f 12 t» het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen lt) Centen afgegeven. BIJYiNENLAjNDSCHE BJERIGTEJN. LEYDEN31 Mei. De Directie der Hollandschc IJzeren Spoorweg-Maatschappij heeft besloten, aanvankelijk met Woensdag 31 Mei c. k., en vervolgens iederen Woensdag Feest- en Zondagen, van 'sflagc naar Leyden een wagentrein te doen vertrek ken, des avonds ten 10 ure 30 min., om dadelijk na de aankomst te Leyden weder naar 's llage terug te keeren. Door de Nederlandsche (landcl-Maatschappij zijn bevracht geworden de navolgende 26 schepen, als: 14 voor Amsterdam, 10 voor Rotterdam, 1 voor Dordrecht en 1 voor Middelburg. De Alge^iecne Synodale Commissie der Nedcrd. Herv. kerk heeft een adres aan Z. M. den Koning ingezondenwaarin onder anderen verzocht wordt, dal Z. M. de hoofdstukken van de ontworpen Grondwet, over de godsdienst en liet onderwijs, nog in ernstige overweging mogt nemen. •sGRAVENHAGE, 31 Mei. Z. M. heelt benoemd tot Ridders der Orde van den Nedcrl. Leeuw, de Ileeren C. D. Heldewier, Majoor van het 2dc bataillon der's Gravenliaagsche Schutterij; van Akerlaken, Luitenant-Colonel hij hel 2do rcg. Dragonders, en 1'. C. Franlzmanu, Majoor van het 2de bat. 8itc reg. Infanterie. Tot Com mand ur der Orde van de Eikenkroon den Heer von Wiebeking, Colonel hij het 2de reg. Dragondersen tot Ridders dier Orde de Heeren L. J. L. de Moulin ei C. Yske, Kapiteins van het lsle bat. 8slc reg. Infanterie. Nog heeft Z. M. in Oosl-Indic lot Ridders der Orde van den Nederl. Leeuw benoemd: de Ileeren L. W. Beijerinck, Kapitein van den Generalen Staf, lluns hier te landeC. F. Pahud, laatstelijk Directeur der Producten en civile Magazijnen te Batavia, thans iri Europa, en II. SchvveukKapitein der Infanterie. Sedert eenige dagen is in deze residentie een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter teekening in omloop, waarbij bedenkingen worden voorgedragen tegen verschillende der voorgestelde bepalingen van het ontwerp der gewijzigde Grondwet. Die bedenkingen hebben betrekking tot art. 162, waardoor, naar hunne mcening, te kort wordt gedaan aan het Koninklijk regt van placet, op welks handhaving zij aandringen: art. 183, ten aan zien der vrijheid van onderwijs, waardoor de heilzame bepalingen der wet van 1806 op dat stuk, die steeds in ons vaderland zoo gunstig heeft gewerkt, verloren gaan; en tot art. 159, nopens de vrije openbare oefening van godsdienst, waarvan men op eene verbeterde redactie aandringt, en zulks in verband met art. 45 der wet van den 13 Germinal jaar X. De verzoekers ontveinzen niet, dat het wenschelijk te achten is, dat de Grondwet vele wijzigingen onderga, doch achten zich verpligt, om, bij den algemeenen aandrang deswege, ook hunne beschouwingen over de opgemelde punten te doen kennen, die alzoo overeenkomen met vele dergelijke, in den laatstcn tijd opgemaakte requesten. Het adres ligt ter teekening, in het lokaal Diligentia, en is bereids van een groot getal handteekeningen voorzien. De Commissie van Landbouw in Zuid-Holland zal hare Zomervergade ring alhier houden den 14dcn Junij iri het Kleine Voorhout. ROTTERDAM, 29 Mei. Alhier gaat een adres rond aan Z. M.onderteekend door notabelen inge zetenen waarin men op eene spoedige onherroepelijke afschaffing der slavernij in West-Indië aandringt, behoudens billijke schadevergoeding aan de eigena ren der slaven. Hiertoe wenschen zij in te wijzigen Grondwet de volgende bepalingen opgenomen te zien: »Geen slavenhandel of slavernij wordt in Nederland en in deszelfs volkplan tingen geduld. u Een voorstel van wet, de schadeloosstelling als gevolg van deze bepaling regelende, wordt voorgedragen in de eerste zitting der Staten-Generaal, vol gende op de afkondiging der veranderingen in de Grondwet. x> Uiterlijk binnen twee jaren na die afkondiging, heeft de slavernij alomme van regtswege opgehouden.'' De wedrennen op het Loo zullen den 27slen en 29slen Junij en den 1 sten Julij plaats hebben. W'j vernemen dat bij de jongste onlusten te Napels en de daarop ge volgde gevechten en moordtooneelenonze Zaakgelastigde aldaar Jbr. Helde wier, bijna bet slagtoffer van een ongelukkig toeval werd. Bij het omgaan namelijk van den hoek eener straat, werden twee vrouwen, juist naast zijne zijde door eene losbranding der strijdenden gedood, zoodat zijne ontkoming aan dit gevaar schier een wonder kan genoemd worden. If.R.C WILDERVANK 24 Mei. Heden is door de Heeren Drs. Sinnige van Veendam en Huisinga te Wil der vank aan cenen aan verlamming lijdenden, hij wien moxa's zonden geap- pliceerd worden de cliloroforme aangewend. De inademing geschiedde door eene hem onder den neus gehoudenc spons met cliloroforme. In bet begin was de toestand van den lijder weinig veranderd, bij was in het bezit zijner verstandsvermogens, de aan hem gedane vragen beantwoordde hij nog wel, maar trager en als iemand die uit den slaap gewekt wordt. Eenige minu ten later echter waren er duidelijke teekenen van congestie naar bet hoofd; bij begon te ijlen en geraakte volkomen in den staat van cenen boogen graad van dronkenschap. Daarop begon hij snporens te worden, lag onbeweeglijk, en, door aan zijnen baard te trekken, overtuigde men zich van zijne gevoel loosheid. De moxa's werden nu op den rug geapplicecrd; bij de eerste echter gaf bij nog teekenen van gevoel daar echter de spons met cliloroforme onder den neus was blijven liggen, was de gevoelloosheid weldra zoo volkomen, dat hij bij de aanwending der vijf overigen onbeweeglijk bleef liggen. Nadat nu de spons verwijderd en eenige minuten verloopen warenkwam allcngskens het bewustzijn terug; de gevoelloosheid evenwel scheen nog voort te duren, althans de lijder vraagde, of men nog niet haast met liet branden van den rug zoude beginnen. Toen bij boorde, dat alles reeds gebeurd was, ver klaarde bij van de branding niets te hebben gevoeld dat bij echter in het hoofd het gevoel had gehad als of bij eenige rnalcn met hetzelve sterk tegen een bard ligehaam bad gestooten dat hij onder de operatie en vooral bij het terugkccren van bet bewustzijn in eene aangename gemoedsstemming ver keerde, in welke bij ongaarne door vragen enz. gestoord werd. Opmerkelijk is liet, dat, ofschoon het bewustzijn en bet gevoel weldra terugkeerden, er toch den geheelen en zelfs nog den volgenden dag eene aanzienlijke congestie naar bet hoofd, tusscben beiden met ijlen verbonden, overbleef. De cliloroforme voldeed hier volkomen aan het oogmerk, waaruit blijkt, dat dezelve, bij daartoe geschikte voorwerpen, en waar eene pijnlijke operatie verrigt moet worden, een heilzaam middel is, om den armen lijder voor da vrcesclijkste pijnen ongevoelig te maken. BH 11 OEA.M)SC8IE BEK1GTEV MELGIE. BRUSSEL, 29 Mei. De Buitengewone Fransche Gezant, Belloeq, beeft heden in een afzonder lijk gehoor aan Z. M. zijne geloofsbrieven overhandigd. De Koning heeft aan den Minister van Finantiën, Veydt, op zijn ver zoek ontslag verleend en de tijdelijke waarneming van dat Departement op gedragen aan den Minister van Openbare Werken, F'rère-Orban. FRANKRIJ 94. PARIJS, 29 Mei. Ofschoon gisteren de nationale vergadering geene zitting hieldheeft men noodig geacht hare vergaderplaats door verscheiden hataillons te doen bewa ken. Het thans bevestigde gerucht, dat de nationale werkplaatsen opgeheven of ten minste aan gewigtige veranderingen onderworpen zouden worden, bleef groote gisting bij liet werkvolk onderhouden. Hierbij komt de geheimzinnige zaak der arrestatie, of zoo bet al geene arrestatie is, der geweldige wegvoe ring van den directeur dier werkplaatsen, den Heer Emilc Thomas, dien de werklieden als hunnen vader beschouwen en die van de Regering eene zen ding naar Bordeaux heeft ontvangen. De Minister der publieke werken heeft zich onder het werkvolk te Monceanx begeven en is er verscheiden uren geblevenom de gemoederen tot bedaren te brengen. Heden avond heeft zich de gisting gestilden heeft men den nieu wen Directeur, den burger Leon Lalanne, Ingenieur der bruggen en wegen, zonder eenigen wederstand kunnen installeren. Hoewel, (zegt de Moniteur de Regering er aan denkt om de nationale werkplaatsen af te schaffen, beij vert zich toch eene bijzondere, door de Nationale Vergadering benoemde Com missie, gezamentlijk met het uitvoerend Bewind, om nieuwe hulpmiddelen op te sporen, en de Regering denkt er niet aan, om eenige maatregelen

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1