LEYDSCHE COURANT. Do Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. WOENSDAG31 MEI. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Genten afgegeven s //,- m Vit hoofde van den HEMKLV1ART§» AGt zal de Vrijdagsche Courant Woensdag avond worden uit gegeven. B1NNENLANDSC11E BEBJGTEN. LEY DEN, 30 Mei. Men verzekert dat de onthulling van liet standbeeld van Prins Willem I, op het Plein te 'sGravenhageden 5deB Junij aanstaande zal plaats hebben, liet is de dag waarop de Munstcrsche vrede vóór twee ecuwen bier te Lande openlijk werd afgekondigden waarbij Nederland als een vrije en onafhanke lijke Staat van Europa optrad. Wegens den Hemelvaartsdag, zal de Leeghwater niet op den eersten Donderdag der maand Junij in werking zijn, rnaar op den tweeden Dondir- dag van die maand, den 8 Junij. In den nacht van den 28sten zijn te Zwijndrcclit bij een feilen brand waarbij 12 huizen, behalve de schuren en bergplaatsen zijn in den asch ge legd, twee menscheneene vrouw van 70 en haar schoonzoon oud 30 jaren, cene prooi der vlammen geworden. Een 20-tal huisgezinnen is door dit onheil van huisvesting beroofd. 's GRAVENIIAGE, 30 Mei. Heden avond wordt Z. K. H. de Prins van Pruissen alhier verwacht. Z. K. H. zal bij Z. K. II. Prins Frederikop bet buis de Paauw zijn intrek nemen. Het verblijf van Z. K. H. aldaar, zal, naar men verzekert, slechts van korten duur zijn. Gisteren is reeds medegedeelddat bet ontwerp van de gewijzigde Grondwet thans aan den Raad van State is ingezonden. Thans verneemt men nader, dat hetzelve in banden gesteld is van eene Commissie van dien raad, om daarover rapport uit te brengen. Zij bestaat uit de Heercn Piepers en Sonsbeeck, leden van den Raad en den Referendaris bij denzelven den Heer van Tetsdie hunne werkzaamheden onafgebroken voortzetten. AMSTERDAM, 28 Mei. Eergisteren ochtend, vroegtijdig, beeft Z. M., vergezeld van onderscheidene aanzienlijke autoriteiten, de Reurs, daarna de Landswerf en vervolgens de Schilderswerkplaats van den Heer J. W. Pienemanbij de Leydsche poort bezocht. Gisteren morgen beeft Z. M. een wapenschouw gehouden over de troepen te weten: twee bataillons infanterie, twee eskadrons dragonders en eene afdee- ling mariniers, op bet Damplein, terwijl eene ontzettende menigte rondom liet plein bezoomde en de vensters en daken der huizen met menschen gevuld waren. Met luid gejuich werd de Koning door de troepen en bet volk be groet, naar mate Z. M., vergezeld door Z. K. II. Prins Hendrik en Z. Ms. Ad judanten, langs de gelederen ging. Na den afloop plaatste Z. M. zich vóór het Paleis en liet de troepen defileren. Nadat zij afgetrokken waren, verscheen Z. M. en Prins Hendrik op liet balkon, oin nog eens de harlijkste blijken van toegenegenheid van de trouwe bevolking der Hoofdstad te ontvangen. Naar men verneemtheeft Z. M. aan de drie volgende Heeren Kapiteins der Schutterij de Orde-teekenen van Ridder der Eikenkroon uitgereikt: 11. ter HorstJ. J. Kichercr en J. C. Reckleben. Heden heeft Z. M. de Godsdienstoefening bijgewoond in de Nieuwe kerk onder het gehoor van den Wel Eerw. Heer Spijker. In den namiddag heeft Z. M. den tuin van het genootschap Nalurn Artis Magistra bezocht, en is des avonds ten 7 ure per spoortrein naar de Residentie vertrokken. NIJMEGEN, 26 Mei. Gisteren avond overleed alhier, in den ouderdom van 74 jaren Z. Kxc. de Luitenant-Generaal O. Ilowen, oud-Opperbevelhebber der vesting Nijmegen Ridder der Militaire Willems-Orde 3de klasse, Commandeur der Orde van den Nederl. Leeuw en Ridder van bet Legioen van Eer. MAASTRICHT, 28 Mei. De kiezers van bet Arrondissement Maastricht hebben, ter vervanging van den Heer Scherpenzeel Hcnscliw elke ook te Roermond verkozen was tot Afgevaardigde naar bet Duitsch Parlement te Frankfort, benoemd den Heer A. Schoenmaeckersook een voorstander van de scheiding van Limburg van Nederland. BUITENLANDSCHE BERÏGTEN. ENGELAIVB, LONDEN 27 Mei. De tweede lezing der wet over de bevoegdheid der Joden om zitting in liet Parlement te nemen, is den 255ten door bet Hoogerhuis met eene meerder heid van 35 stemmen afgewezen. Te Dublin zijn oproepingen aan bet volk aangeplakt, waarin gezegd wordt dat het Geregtsliof alle Katholijken van de naamlijst van de Jury heelt doen schrappen, en dat het volk alzoo maatregelen behoort te nemen, om aan Mitchell goed regt te verzekerenof hem anders met geweld te be vrijden. De beschuldiging klinkt des te zonderlinger, daar Mitchell tot de dissenters, O'Brien tot de Protestanten en Meagher alleen tot de Roomsch Katholijken behoort. In de kolonie Berbicc hebben ernstige onlusten plaats gehaddaar de vrije negers de landverhuizers hebben aangevallen en al wat de arbeiders be zaten vernield. Een 50-tal hunner is later gevangen genomen. BELGIE. BRUSSEL, 28 Mei. De Senaat beeft den 27steD bet wetsontwerp waarbij de ambtenaren uit de Kamers gesloten worden, met 19 tegen C stemmen aangenomen. Nadat de Koning de door de Kamers aangenomen wet, wegens dc uit sluiting van Staatsambtenaren, Godsdienstleeraars, Advocaat van publiek be stuur en andere dergelijke betrekkingen, had uitgevaardigd, alsook die we gens het ontheffen van het zege! op de dagbladen en tijdschriften, heeft Z. M. bij besluit van gisteren de Kamers ontbonden, de kiescollcgiën tegen den 15den cn de nieuwe Kamers tegen den 26sten Junij bijeengeroepen. De betrekkingen met Frankrijk, die tot nog toe slechts officieus onder houden werden, zijn weder officieel hersteld. Bij besluit van het uitvoerend Bewind is de Burger Bellocq, tot Bailcng. Gezant cn Gevolmagtigd Minister bij Z. M. den Koning aangesteld. FRAÜARIJH. PARIJS, 28 Mei. In de Zitting van den 25stcn Mei is bet besluit aangenomen om onderzoek te doen naar den toestand van den arbeid in dc gansche republiekvoorts is er een verslag op het adres der Vereenigde Staten ingediend, en eene wet op de gezworenen en had eene woordenwisseling plaats over de nieuwe burger wacht te paard, waaromtrent de Algevaardigde Adelswaerdvooral ten aan zien van de benoeming van de Officieren een en ander in 't midden brengt wordt besloten tot verzending dezer zaak naar het Comité voor Binnenlandsche Zaken. De Zitting beeft, geduurd van een tot zes ure. In die van den 2Gsten is beraadslaagd over bet besluit tot verbanning van bet geslacht van Orleans uit Frankrijk en de koloniën, dut met 632 tegen 62 stemmen is aangenomen. De Heer Crémieux beeft een voordragt gedaan tot herstel der echtscheiding. In de Zitting van den 27slcn zijn verschillende voorstellen gedaan, on der anderen een tot een leening van 10 rnillioen voor spoorwegen, een om in tien jareh 300 rnillioen aan de volkplanting in Algerie te besteden. De voor stellen zijn naar de bevoegde com missiën gezonden. De Minister van finantien beeft een crediet gevraagd van 100,000 fr. om in de eerste kosten van ves tiging dier veroordeelden uit hoofde van misdrijven van staat, te voorzien welke sedert 24 Fcbr. ambten hebben gekregen. Hierover zal in de Zitting van Maandag worden beraadslaagd. Dc Commissie die bet ontwerp der Staatsregeling voor de Republiek moet opmaken zet bare werkzaamheden ijverig voort. Over de hoofdpunten moet zij bet reeds eens zijn, en zouden de volgende daartoe behoorenKr zal slechts ééne Kamer zijn met verkiezingen om de drie jarendoor algemeen stem- regt, zoo als tegenwoordig. De Republiek zal een President hebben, die om de drie jaren wordt gekozen. De magistratuur, de regters in alle regtban- ken daaronder begrepen, is insgelijks aan eene verkiezing om dc drie jaren onderworpen. Al deze verkiezingen licbhcn op denzelfden dag plaats. De be taling van 's Lands wege aan de geestelijken zal denkelijk behouden blijven.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1