I TIAHÏ PERS0NflELLE> (traduction en Francais) avec 1 filMtllillIUll 25 gravures coloriées. Prix: 5 fr. sous enveloppe. BEÜRSPRIJS VAN SCHULDBRIEVEN. stuk ran den Heer Enklaar nog cene inedcdccling in de 17/Cour. van den Hooglecraar aan den Veeartsenijschool te Htreelit, die velerlei proeveii omtrent deze geneeswijze aanhaalt uit geschriften die den Heer Enklaar onbekend waren gebleven waaruit blijkt dat de Veeartsenijkundigen ook hier te land geenzins bijna eenparig van gevoelen zouden zijn, dat inen in deze ziekte moet ader laten. VA 'anneer men echter (vervolgt de Hooglecraar) van de aderlatingen in de Longziekte, in vele gevallen, groot nut mag verwachten, zoo zal men ze niet onvoorwaardelijk onder alle omstandigheden als aangewezen mogen hou denvermits hierbij altijd op het tijdperk der ziekte, de individuele gesteld heid der dicrc-nen andere bijzondere omstandigheden zal behooren te worden gelet. Bovenal zullen zij nuttig zijn, in het allereerste begin der zich openbarende ziekteverschijnselen, en inzonderheid bij zoodanige Bunderen, die, hoewel nog schijnbaar gezond zijnde, reeds de kiemen der ziekte onzigthaar bij zich dragen. De lijkopeningen geven dagelijks de bevestiging, dat zulks dikwijls plaats heeft. In zoodanige gevallen kan men van krachtigeen herhaalde aderlatingen, met eene, daaraan beantwoordende, verkoelende, ontstekingwerende en afleidende geneeswijze, wel de meeste uitwerking ver wachten, om de verhoogde werkzaamheid van het vaatgestel, den aandrang des blocds naar de longen, de plasticiteit van hetzelve te verminderen, en de ontaarding van het weefsel der longen, met de daaraan verbondene gevolgen, tegen te gaan. Is de ziekte evenwel reeds ver gevorderd, en is er ware zwakheid aanwezig, dan zal men van bloedontlastingenevenmin als van andere verzwakkende geneeswijzen, verbetering kunnen hopen. Veeleer zullen deze dan als scha delijk moeten worden beschouwd, daar zij de krachten nog meer zullen ver minderen, en den dood veeltijds verhaasten. Het zal hierbij geheel op een geoefend oog, en het wel onderscheidend oordeel van den Veearts aankomen, om te bepalen, of de aderlating nog als nuttig dan wel als nadeelig kunnen worden geacht. Inzonderheid dient men hierbij te letten of de uitwendige zwakheid voor wezenlijke of slechts voor schijnbare zwakheid te houden is, welke laatste niet in het ontbreken maar in een onderdrukt zijn der krach ten gegrond is. Dat sommige Veeartsen van de voorgestelde geneeswijze geene gunstige uit werking hebben ondervonden, mag voor een groot gedeelte daaraan worden toegeschreven, dat zij, in ver de meeste gevallen, nietworden geroepen, dan nadat de ziekte reeds een tijd lang heeft geduurd, en de dieren reeds in haar laatste tijdperk verkeerenom van de menigvuldige verheimelijking van het beslaan der Longziekte niet te gewagen. De Veeartsen worden dan meestal nog ontboden, ten einde de Veehouder niet verstoken blijve van de schadevergoeding, waarop hij aanspraak heeft, indien het vee komt te sterven. Hier zal de aderlating, zoo min als eenig ander geneesmiddel, de dieren kunnen redden. Integendeel moet dan elke geneeswijzevooral de bloedsontlastingeerder eene nadeelige dan voordcelige uitwerking doen. De kosten en moeite der behandeling, welke dan nog meermalen, om aan eenige formaliteit te vol doen, worden aangewend, zijn als doelloos te beschouwen. De bemoeijingen van den Veearts kunnen zich hier ook alleen bepalen tot liet opmaken van certificaten bij het overlijden der Bunderen, dat zij werkelijk aan de Long ziekte gestorven zijn, hoedanige bewijzen voor het bekomen der bedoelde scha devergoeding gevorderd worden. Eene tijdige en geregelde behandeling heeft bij het longzieke vee meer en meer zeldzaam plaats, en zuks is eene hoofd oorzaak, dat de Veearts geene voldoende resultaten verkrijgt, om tot een meer vast beginsel te komen ten aanzien der meest gepaste geneeswijze. Men zal uit het bovenstaande betoog, indien ik niet dwaal, mogen aflei den dat de aderlating in de Longziekte tijdig en met oordeel des onder scheids in het werk gesteld, groote voordeelen kan aanbieden, om de ziekte in haren oorsprong te stuiten, de ziekelijke veranderingen der organische weefsels, als daar zijn: aaneengroeijing der deelende longverharding, de uitstorting van vezelstoffe en water in de borstholte, enz., voor te komen, doch dat zij niet op alle lijden kan te pas komenen dat zij op den eenen tijd nuttig, op een' anderen min doelmatig, of zelfs schadelijk moet worden geacht. De onvoorwaardelijke aanprijzing der aderlating bij de Long ziekte zal dus evenzeer onder de dwaze stelregels moeten worden gerang schikt, als de volstrekte afkeuring dezer behandelingswijze. Ik moet echter van den Ilper Enklaar in gevoelen verschillen, wanneer hij beweert, al stond de geheele vceartsenijkundigc Faculteit tegen hem over, dat geen Bund aan eene aderlating van drie ponden zou kunnen sterven. Voorts kent men de Longziekte door de veelvuldige nasporingen, vooral in latere tijden gedaan, even goed als, zoo niet beter dan den aard van vele andere doodelijke ziekten, zonder dat men in staat is die anders dan in zeld zame gevallen en onder gunstige omstandigheden te genezen, en z-o de Heer Enklaar het misschien daarvoor houdt, dat, indien men eene ziekte in den grond kent, zij ook uit dien hoofde geneesbaar zou moeten zijn, dan maakt hij zich eene al te gunstige voorstelling van de volkomenheid der geneeskunst. ADTERTESTTIESf. Heden overleed, in den ouderdom van bijna Acht en Zeventig jarende Wel Edele Heer HENDRIK. VVESTERBAAN CzN., geachte Echtgenoot van J. F. WESTER BAAN, Katwijk aas des Rijn, 21 Mei 1848. Geb. Benedictus. De Kinderen en Behuwd-Kinderen van Mevrouw de Wed. PLUYGERS betuigen hunnen dank voor de deelneming, welke zij bij het overlijden huu- ner Moeder ondervonden hebben. Moffijhuis fflomer&org. «KOOT HARMONIE COICHiiT, op Zondag den 28stcn Mei 1848 hetwelk gegeven zal worden door den Heer J. C. MEIJER met zijn talrijk Gezelschap, en waarop onderscheidene Toonkunstenaars zich zullen doen hooren. Entrée voor een' Heer 25 Cents; voor een Heer met Dames 50 Cents. Aanvang ten 5 ure. De Sehuldeischers van den Faillieten Boedel van I1F.RMANNUS IIENDIi 1CI S SLEYFFERS Senior, Winkelier te Ley den,die hunne Schuldvorderingen nog niet hebben doen verifiëren, worden nogmaals opgeroepenom tot dat einde de tweede en laatste Vergadering bij te wonen, die mdionden zal worden op Woensdag den 7den Junij e. k,des voormiddags ten 11 ure, in de Vergaderzaal der Arrondissernents-Regtbank alhier. De Curator, Mr. C. G. LUZAC. Op eene der levendigste Standen binnen deze Stad wordt TE KOOP gepresenteerd: een kapitaal ESBJBS, waarin de lioekba.kkei-ijals mede de Handel in lAofffij en ïliee, met goed succes wordt uitgeoefend. Een gedeelte der Kooppenningen kan als Eerste Hypotheek op hetzelve ge vestigd blijven. Informaliën met Franco Brieven onder de Letters S. V. bij de Boekhandelaars 11. IV. UAZENBERG COMP, op de Breedeslraat te Leyden. Traité médical sur le mariage et ses secrets désordres, sur les irifirmitës de la jeunesse et de l'age mür, résultats ordinaires des premières années de la vie qui tendent a détruire toute l'énergie physique et mentale, toute passion, enfin tous les atlributs de la virililé; illustré de 25 figures colo»iées. sur l'anatomie, la physiologie et les maladies des organes de la generation, ex- pliquant clairement leur structures, usages et fonclions, et les déplorables effets produits sur enx par l'ouanisme, les exces, etc., avec les observations pratiques sur les habitudes secretes des colleges, la faihlesse nerveuse, la syphilis, le rélrécisement de l'nrêtre, les indigestions, l'hypocondriela folie, es eruptions, les rhnmatismes, la phthisie, etc.; par Ie Dr. SAMUEL LA'MEBT, Medecin ConsultantBedford-Square a Londresmembrc de l'U- niversité d'Edimloury, membre honoraire de la société médicale de Londres licencié au Collége des Pharrnaciens de la même ville, etc., etc. Incontestablement eet utile et curieux onvrage devrail se trouver dans tou- tes les mains. (Trente mille exemplaires vendus en Angletterre en peu de de temps, prouvent sufiisamment en sa faveur.) Pour le reccvoir francoil sulfit de reinettre 5 fr. 50 c. au bureau de pos te et d'en envoyer le mandat a Mr. C. C. van der HOEK, Librairc a Leideou a B. TARRIDE, Editeur 8 Longne rue de I'Ecuyer, Bru.velles. En vente a la Librairie J. LEDOYEN et LAROQUE Jeune, boulevard Mont- martre, pres le Tbéatre des Variétés, Paris, et chez M. CIIAUMASLi- braire a Bordeaux, fossés du Chapeau-Rouge. WOENSDAG, 24 MEI. a 21 pCt. 3 4 4 Nederland, AVerkelijke Schuld Dito Certificaten Dito dito O. I. Leening Amortisatie Syndicaat31 Handel-Maatschappij44 Haarlemmermeer5 Aandcelen Rijn-Spoorweg 4.1 Aand. IIoll. Spoorweg Maats. Belgie Certificaten2.1 Dito Dito 2). Dito. bij B.othscdild24 Spanje, Leen. bij Arduin van 85 5 Dito dito Onbep. Stukken 5 Dito Binnenl. a 6 in3 Coupons Ardoins Portegal, te Londen Dito -dito Rcsland Obl. Hope 1798 en 1816 Dito dito 1828 en 1829 Cert. bij dito 1831 en 1833. Dito bij Hope Dito bij Stiegiitz C°. Certificaten te Hamburg Inschrijving in Assign Certificaten van Dito Polen, Certificaten Dito Aandeelen met Loting Dito dito Proisseï}, Loten van 50 R. Oostenrijk, Oblig. Weener Bank 5 Idem»4 Oblig. Metalliek 5 Idem 24 Aandeelen 28 Mei 1834 500 Idem 1 April 1839 250 Napels, Certif. bij Lam. cn Bouw. a 4 pCt. Brazilië,5 Mexico 5 Amerika,6 Dito Bankactiën Griekenland,»5 Venezuela,24 D i) fl. 300 500 pCt. Laagst.koers. Hoogst, koers. Gebleven. 4<Ve 40' 40 46J. 46 4 464 01 614 61 594 50 9f4 10 9J4 94 9 te I® TB 16| 16.V 6J 64 15 15» 884 884 884 88 704 62 624 624 61 CU 88 904 88 504 51 26 26' 264 190 684 684 13 134 24 18» Te Leyden ter Boekdrukkerij van J G. LA LAU.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 4