cane welincenrnd aangonomane vriendschappelijke bemiddeling er inderdaad toe zal bijdragenom liet einde ran een oorlog te bespoedigendie van de r.ijde van Pruissen niet is uitgelokt, maar dien ik als Duitsch bondsvorst niet durfde uitstellen, toen de grenzen van bel gemeene vaderland bedreigd sehenen en de Duitsche bond mij opriep tot handhaving van een erkend regt. Mijne staatkunde zal ook in dit geval blijken onbaatzuchtig en vredelie vend te zijn; cene staatkunde, waaraan ik, in naauvve vereeniging met Duitschland besloten heb getrouw te hl ij ven." Na bet vertrek van Z. M. heeft de Voorzitter van den Ministerraad het ont werp van staatsregeling medegedeeldwelke over bet algemeen geschoeid is op de leest van de tegenwoordige nieuwe grondwetten. De uitgeschreven vrijwillige leening beantwoordt weinig aan bet oog merk, en beeft bier nog slechts 40,000 Rth. opgebragt. Oin de ingezetenen aan te moedigen er deel in te nemen, heeft de Regering bekend gemaakt, dat bijaldien de vrijwillige in eene gedwongen leening mogt veranderd worden, de renten van 5 op 3 pCt. zouden worden gebragt. De Regering heeft slechts 15 millioen tb. in baar geld noodig! SAKSEN. EISENACH, 15 Mei. Sedert 14 dagen bewoont de Hertogin van Orleans eene Kamer in bet slot alhier. Zij leeft zeer eenvoudig met eene enkele kamenier. Hare beide zonen hebben eenen hofmeester. De doorluchte vrouw doet. met bare kinderen tal rijke waijjlelingen gaat zij uit rijden dan bedient zij zich van een huurrijtuig. Zij zal den geheelen zomer bier blijven, misschien wel zich met der woon vestigen, cn gedurende de warmete maanden de drie kleine kamers in bet ridderslot van den IVartburg (waar ook Lnther gewoond heeft) betrekken. Ook loopt er een gerucht, dat bodewijk Eilips, wegens het goedkoope verblijf, naar Eisenaeh zal overkomen. De geest onzer bevolking is uitmuntend. HESSEN-BARMSTART. MAJNTZ, 22 Mei. Wij zijn beden morgen plotseling in eenen toestand van oorlog verplaatst ten gevolge van een hevig gevecht, op gisteren avond tusschen de Pruissische soldaten en de burgerwachtwaarbij aan beide zijden dooden zijn gevallen en verscheiden personen gekwetst zijn geworden. Omstreeks middernacht werd door de militaire overheid verlangd dat de burgers de wapenen zouden overgeven onder bedreiging van de stad te zullen beschieten. Dc wapenen zijn dan ook gedeeltelijk reeds overgeleverd. De poorten zijn gesloten omdat men vreest dat de boerin uit den omtrek de burgerij te hulp zullen komen. De sedert lang reeds bestaande verbittering tusschen de Pruissen en de bur gers is ten hoog sten top gestegen. 8EIJBREI. MUNCHEN, 19 Mei. Hel ontwerp van wet betrekkelijk eene belasting op de inkomsten is zoo even, ten lj ure, door de Kamer van Afgevaardigden, met 85 legen 30 stemmen, aangenomen. OOSTENRIJK. WEENEN, 10 Mei. Van de Graven Hoyos en Wilczek die den Keizer nagesneld zijn om Z. M. tot het terugkomen te bewegen heelt men nog geene berigten. Omtrent hetgeen den Keizer tot zijn overijld vertrek bewogen mag heb ben verspreidt bet volgend verhaal eenig nader licht ln den middag van den 15den hadden de studenten eene deputatie naar den Burg gezonden om op oenige concessiën aan te dringentoen er tegen 3 ure alarm werd geslagen en de poorten door nationale gardes en militairen j bezet werden. De werklieden wilden zich in optogt en met muzijk aan bet I hoofd naar de Hoogeschool begeven, om bunnen dank aan de studenten te brengeniets waarin het ministerie gevaar zag. Men verlangde dat zij dit bezoek slechts bij kleine partijen zouden afleggen, maar de werklieden hielden zich beleedigd en verklaarden bijeen te willen blijven. Tegen den avond wa ren er ten minste 20,000 bijeen, gereed om, op den minsten wenk, uil de Hoogeschool tegen de binnenstad op te rukken; dit was echter onnoodig, de nationale garde zelve kwam zich aan de studenten aansluiten, en nu eerst bleek het ten volle, tot hoe verre de eisclien der studenten gingen en dat bet niet langer slechts liet al of niet bestaan van een centraal Comité betrof. Op groole borden las men de opschriften Eene KamerInnige aansluiting aan Duitschland Eene Verkiezingswet. Het begon reeds donker tc wor den, de naar den Borg afgezondene deputatie van bet centraal Comité was van daar nog niet terug, en een stoet van 8,000 man begon zich in beweging te stellen. Voor iedere atdeeling gingen eenige barrikadenmakers uit, van bijlen en zelfs van met scherp geladen geweren voorzien. Zoo toog men tot op eenige schreden van den Burg, waar men besloot de terugkomst der de putatie al Ie wachten; maar deze, onbewust, hoezeer de beweging hare eischen intusschen had uitgebreidhad zich vergenoegd om van het ministerie bet toestemmen in een Centraal Comité te vergen, en na veel moeite bad zij dit verkregen; maar nu was het volk met deze uilkomst niet meer te vrede, en tot doordrijving van de nieuwe eischen werden er nieuwe drputatiën gezonden; eindelijk zag het ministerie zich genoodzaakt in alles te bewilligen. Nu begon men in te zien, dat de Keizer in Weenen welligt niet langer veilig zou zijn. De Wiener Zeitung schreef bier tegen dat de demonstralie der nationale garde van den 15den lonter tegen bet ministerie gerigt was, en de Keizer in Weenen veilig is, waarom dat blad allen die hel met den troon, bet stam huis en de monarchy wel meenen bezweertop te houden met bet Sirenen gezang, waarmede zij den Keizer uit den Burg zijner vaderen willen lekken, en eindigt met deze woorden: 's Keizers afreize zou de vlugt ran bode wijk A Vb wezen de laatste dag van zijn verblijf alhierzou de eerste dag der Republiek wezende Keizer kan niet slechts biet blijven; hij moet hier blijven. Hierop verscheen beden morgen eene ministeriële aankondiging, waarin de raad der Ministers verklaart in bet vertrek des Keizer» niet anders te zien dan eene dwaling ten opzigte van de trouw der Oosten rij ksehe volkstammen waarom de Raad rekenende op de algeinecne medewerking ter handhaving van orde en rust, en in de overtuiging dat er bij de ingezetenen geen toeleg tot omverwerping der monarchale staatsregeling beslaat bet gezag des Keizers zal blijven handhaven. Het vertrek des Keizers beeft een gunstig gevolg gehad op de stemming des volks, om de regeringloosheid tegen te gaan. De taal der dagbladen is bedaarder, en er komen niet meer zulke oproerige vlugschriften in liet licht. De Overheden hebben de sedert lang begeerde maatregelen genomen eene menigte verdachte personen zijn in hechtenis genomen de vreemdelingen moeten van het doel van hun verblijf doen blijken of de stad verlaten. Ook is er eene verordening verschenen, waarbij bevolen wordt dat alles wat in druk verschijnt, van dm naam des drukkers voorzien moet zijn; de dagbladen moeten bovendien ook den naam van den verantwoordelijken redacteur opgeven. Inmiddels hebben de Ministers besloten de nationale garde met het acade misch legioen en dn burgerwacht, onder hevel van Graaf Auersperg te vcr- eenigen. Een nieuw comité uit de nationale garde op te rigten door voorzit ting van Graaf van Montecneuli. Een comité van veiligheid is uit de Regering en burgerij zaamgestold om bij noodzakelijkheid de krijgswet af te kondigen. Te Praag had de Regerings President Graaf Leo Thun den 18den doen bekend makendat hem door bemiddeling van geloofwaardige personen mon deling van wege den Keizer was opgedragen, om te verklaren, dat de laatste gebeurtenissen Ie Weenen bet Zijne Majesteit bet best hadden doen oordeclen, om zieli voor eenigen tijd te verwijderen; en bij zijn tijdelijk verblijf in Tyrol zou vestigen. Overigens rekende de Keizer op zijne getrouwe Bohe mers, wanneer het er op aan zou komen, den troon, de staatsregeling en de magt der Oostenrijksche monarchie te handhaven. Ten opzigte van Italiaansch Tyrol schrijft de Aartshertog Johan aan den Minister dat. daar alles rustig is. Dc vijanden hebben bij de landlieden eu bij de meerderheid der burgers en grondbezitters geen bijval gevonden, en ik zal ijverig trachten deze goede gezindheid meer en meer aan te kweeken. HA9IBURCI. 20 Mei. De Senaat heelt cene buitengewone belasting voorgesteld op het verinogen en liet inkomen, ten bedrage van 200,000 Markhanco [ƒ142,000 Ned.] Ier voorziening in de kosten van het mobiel maken van het contingent en andere oorlogsmaatregelen, en tol dekking der mindere opbrengst van de directe belasting. RVSLANR. PETERSBURG, 13 Mei. Onlangs beeft men in de Siberische goudzandwassclierijen te Riscbnetzgilsk een nieuw mineraal ontdekt, hetwelk eene zoo groote overeenkomst met diamant beeft, dat zelfs een geoefend oog er door misleid wordt. Het is cene kristalsoort, welker zwaarte iets minder is dan die van den diamant en die barder is dan granietsteen. Tot dus verre beeft men bet nog weinig gevonden, zoodat bet dan ook zeer hoog in prijs is. Onze mineralogen stel len voor liet den naam van Diamantoïde te geven. DENEMARKEN. KOLDING, 18 Mei. De Pruissische Generaal v. Wrange) beeft aan de Jutlanders bij proclamatie aangekondigd, dat hij hun cene oorlogsbelasting van 2 millioen th. oplegt, [ƒ3,460.000 Neder).lot schadevergoeding van den handel wegens bet door Denemarken aanhouden van Duitsche schepen. De belasting moet voor den 28stcnzijn opgebragt, anders znllen zijne soldaten zich van het noodigc meester maken waar zij bet znllen vinden. KERKNIEUWS. M. beeft goedgekeurd de door de Kerkeraden der Herv. Gemeente te Koot wijk Knollendam, Siddeburen, en der Reinonstrantsche Gemeente te Gouda uitgebragte beroepen op Ds. B. L. Muller, Ie Bnnnik de Candidaten G. de Wildemans van Lakervcld Kellermann, H. Versleegh en l)s. ,1. H. de Ridder te Waddinxveen. ENKHUIZEN, 22 Mei. Ten gevolge van het bedanken van den Wel-Eerw. Heer Ds. Berns, te Spankeren, voor liet op hem uitgebragte beroep, heeft de groote Kerkeraad gisteren avond de volgende nominal ie van Predikanten ge daan Boonacker, te Leersnm; Haverkamp Begeman, te Geervliet; Clant, te Hoogkarspel de Goeje, te Heerenveen; van der Hoeve, te KeppelHallo, te Neder-Hemert van der Lee, te Grootcbroek Mattbeste Valkenburg; ter Haar Romeny, te Eemnes (binnen); van Simmeren, te Oost- en West- Graftdijk Vinke, te Noordeloos; Cats Wor, te Mijdrecht. Zestal: D. Boon acker, Hallo, van der Lee, Matthes, Clant en Vinke, de twee laatslen hij herstemming tegen Ds. van der Hoeve en Cats Wor. Nog iets over de Aderlatingen in de heerschende LONGZIEKTE van het Rundvee. Onlangs hehben wij over dit onderwerp een stuk geplaatst van den Heer E. C. Enklaar, (N°. 51), en later eene tereglwijzing deswege van den Heer J. A. AIers, Veearts te Gorinchem(N<\ 54), sedert verscheen er over dat

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3