'franmijh. it a e i E. van Amsterdamhel eene beladen met kogels cn bet andere met wagens en affuiten; 1 schip met wagens en affuiten, alsmede zcs stukken ligt geschut, komende van Doesburg, en 1 schip inet affuiten en zes stukken zwaar ge schut, welke te jamen eene zwaarte hebben van t7,000 Ned. ponden, ko mende van 'sHertogenbosch welke dadelijk naar Delfzijl zullen worden ver voerd. B u IT EN L A N DSC HE BERIC TEN it E L «- I K. BRUSSEL, 23 Mei. De wet op de uitgifte van 20 inilliocnen papieren munt, ten behoeve van de Brusselsche Maatschappij, is door den Senaat aangenomen en onmiddelijk uitgevaardigd. De vergadering zal denkelijk morgen bare werkzaamheden eindigen en beide de Kamers worden ontbonden. Op nieuw wordt verzekerd, dat de Heer Veydt als Minister van Financiën zal aftreden, en waarschijnlijk door den Heer Fr. Orban worden vervangen. Vele achtbare leden van de Kamer der Alge vaardig den verklaren, deze betrekking niet weder te zullen aanvaarden. Met de uitsluiting der ambte naren zal de Kamer een gevoelig verlies ondergaan en men houdt het voor zeer mogelijk dat de bewegingspartij, welke hare republikeinsehe denkwijze meer en meer doet uitkomen daarvan voordeel zal trekken en dat dit niet zonder invloed zal blijven op de zamcnstelling van het Ministerie. Indien de verordening op de uitsluiting doorgaat, zoo als te verwachten is, houdt men de instelling van eenen Staatsraad voor volstrekt noodzakelijk. PARIJS, 23 Mei. De zitting van gisteren van 1 tot 3J ure, in welke 20(1 leden waren opgekomenheeft niets bijzonders opgeleverd die van heden liep hoofdza kelijk over de builenlandsche betrekkingen. De lleeren Wolonsky, Sarrans en Lamartinc voerden voornamelijk het woord, en de zitting duurde te -IJ ure nog voort. Het feest der cendragt is geëindigd zoo als het was begonnen, dat is in de grootste orde en kalmte, en men koesterde dc hoop dat de dag van 21 Mei grootclijks er toe zou bijdragen o/n het geschokte vertrouwen wederom te hers tellen. In weerwil van den goeden afloop van dit feest, lieersclit er toch veel ongerustheid door geruchten van zamenzwcringen om de bestaande regering omver te werpen, een aantal afgevaardigden te vermoorden, de openbare fonteinen te vernielen en de stad in brand te steken. Men beschuldigt het bestunr van zorgeloosheid en zwakheid dat zij zeer verdachte personen, onder anderen Blanqui, op vrije voeten laat. Onderwijl kliint het geldgebrek; de Minister Trélat vorderde dringend aanvankelijk één millioen voor dc werkplaatsen, die hein, in afwachting van bet besluit omtrent nog twee, die hij vraagt, is toegestaan. De Minister van Jnstitie Cremieux begeert ontslagen te worden, en de Heer Lamartine verlangt naar rust. Andere berigten melden Hat de leden van bet bewind bet zoodanig oneens zijn dat zij meenen niet langer te zumen te kunnen regeren: Lamartine zou met Ledru-Rollin er de bewegingspartij van uitma ken AragoGamier-Pages en Marie de gematigde. De Abt Lamannais beeft ook zijn ontslag als afgevaardigde ingediend. Sedert den 15dcn zijn de straten in den omtrek van bet Luxembourg in een wezenllijken staat van beleg. - Als eene vreemde soort van verbroedering op liet nationale feest wordt medegedeelddat een groot aantal dames plaats had genomen achter op de paarden van een sterk piket lansiers en zirli goed in het zadel hield hoewel nu een dan ondersteund door den arm der galarite ruiters. De Assemblee Nationale meldt het volgende: Eene minderheid van 100 leden der Vergadering beeft eene club gevormd in de straat der Pyra- miden, niet ver van het bernclite Committé tot algemeen welzijn, gepresi deerd door Sobrier en verdedigd door 200 mannen van den Berg. In de club der Pyramiden aan hel hoofd van welke men de Heeren Ledru-Rollin en Lamartine wil plaatsen, in dit broeinest van staalkundige kuiperijen wurden thans de aantallen bereid tegen de meerderheid der Kamer, de pogingen om de nationale garde te verdeden cn allerlei oproepingen tot de verschillende grondstoffen van verwarring cn opstand welke Parijs bevat. De dreigendste orkanen, de hevigste stormen worden thans in de club der Pyramiden voorbereid. LYON 20 Mei. Een honderdtal gewapenden inet vliegend vaandel en slaande trom nit de voorstad Croix-Rousse opgerukt, door jongens gevolgd, was zonder tegenstand de stad doorgetrokken en voor de gevangenis verschenen, oin op nieuw het ontslaan der rustverstoorders te vorderen. De gevangenis en bel paleis van justitie werden door nationale en stedelijke gardes en linietroepen bewaakt, cn daarenhovcn reed juist een regeinent dragonders langs bet gebouw; en echter heeft men geweld laten plegen. De Substituut-Procureur Tabouret, die in de inagt der oproerigen geweest, maar sedert ontslagen was, waagde bet om onder het volk te gaan en het door redenen tot bezadigdheid te bren gen. Hij werd mishandeld en naar Croix Rousse gesleept, waar hij gevangen gehouden werd. Middelerwijl kwam de nationale garde op de been en voor de rust der stad scheen niets verder te vreezen. Niettemin besloot de regering de gevangenen ten getale van zeven te ontslaan. Ook dit schijnt den misnoeg den niet voldaan te hebben. In Croix-Rousse is alles op de been, er zijn ver sperringen opgeworpen, de toegangen gesloten en geschut geplant. Daar de aanleggers weinig bijval vonden bij de arbeidende klasse, is het oproer gestuit. Te Limoges is de orde volkomen hersteld, leri gevolge van dc aan komst van 3,000 man infanterie, terwijl men verscheiden batterijen artillerie verwachtte. Men meende dat zeer spoedig de nationale garde der stad ont bonden zou worden. Den 18dün en 19den hadden te Tiijssel ernstige ongeregeldheden plaats gehad, waartoe de inhechtenisneming van een van diefstal beschuldigd per soon aanleiding had gegeven. Die persoon is door eenige werklieden met ge weld uit de handen der soldaten verlost, en verscheidene groepen oproe rigen trokken dreigend de straten rond en schenen de citadel te willen be magtigen. Men was in grooten angst voor belgeen volgen zou, en zag inet ongeduld uit naar hulp van de zijde der Regering. SPANJE. MADRID, 18 Mei. Heden te vier ure is de Engelsche Gezant gelastbinnen 48 uren de stad te verlaten. De Generaal Graaf Mirasol is naar Londen vertrokken om de nota's tusschen de Gezant en den Hertog de Soto-Mayor op te helderen. Volgens berigten uit het hoofdkwartier van de Italiaansche legerinagt te Somina-Campagna van den 15dcn Mei, werden de toebereidselen toleden aan val tegen Peschiera met den meesten ijver voortgezet. Een detachement van 60 huzaren met zijne officieren allen Italianen, waren van de Oostenrijksche zijde lot de Italiaansche overgeloopen. Voorts zouden de Oostenrijkers den 12den Mei hij Treviso eene nederlaag geleden hebben. De te Ancona aangekomen Nnpelsche troepen trokken met spoed naar het t oneel van den oorlog op, cn bet Napelsche smaldeel zon naar Venetië stevenen ten einde de kust aldaar te beveiligen. Men rekende te Verona op de spoedige vereeniging van het legercorps van den Generaal Nugent, en verwachtte dat Peschiera, hetwelk nu reeds vier weken door de Italiaansche troepen omsingeld, doch nog ruim voorzien was, eerstdaags ontzet zou worden. De laatste berigten maken geenerlei melding van eene door dc Oostenrij kers bij Treviso geleden nederlaag. Volgens de Wiener Zeiting was de Oos- tenrijksclie legermagt, die voor Treviso staat, in den nacht van den 12100 Mei begonnen, die stad te beschieten. NAPELS. 18 Mei. Gisteren is bier weder een oproer uitgebarsten cn waren er versperringen opgeworpen, die de troepen echter na eenen strijd van 6 uien hebben ver- mecslerd, doch slechts met een verlies van 400 dooden of gekwetsten. Daarna hebben zij de stad geplunderd. Dc nationale garde is ontbonden cn ccn Ministe rie benoemd welke in eenen terug werkenden geest schijnt tc zullen bandclou. FUUISSEX. BERLIJN, 24 Mei. Bü dc opening der Vergadering van Afgevaardigden tot vaststelling der staatsregeling, op gisteren, heeft de Koning de volgende aanspraak gehouden: Mijne Heeren de Afgevaardigden! Met blijdschap cn ernst begroet ik eene Vergadering, wier leden door het volk gekozen zijn en die geroepen is om met mij de staatsregeling vast te stellen, die een nieuw tijdvak van de geschiedenis van Pruisscn en Duitschland openen zal. Gij zulthiervan ben ik overtuigd, u zeiven bij den aanvang van dit werk de tweeledige taak opleggen om aan bet volk een ruim deel te verzekeren in de regeling der staatsaangelegenheden en om de banden naauwer toe te halendie sedert meer dan vier eeuwen mijn huis onafscheidelijk aan bet lot van dit land verbonden hebben. Het ontwerp der staatsregeling zal u door mijne regering voorgelegd worden. Te gelijker tijd dat gij vergaderd zijtzijn te Frankfort de vertegenwoor- digers van het gcheele Duitsche volk bijeengekomen. Gaarne had ik deo afloop dezer vergadering afgewacht, alvorens ik de vertegenwoordigers van mijn getrouw volk bijeenriep. Dc dringende behoefte aan eene spoedige vaststelling van de staatsregeling voor ons bijzonder vaderland beeft dit niet veroorloofd. De eenheid van DnitScbland is mijn overanderlijk doel en ik houd mij verzekerd van uwe medewerking ter bereiking vau dit doel. De inwendige rust des lands begint meer vastheid te verkrijgen. De, volkomene herstelling van het openbaar vertrouwen en de herleving van het handelsverkeer en der nijverheid is inderdaad van den uitslag uwer werkzaamheden afhankelijk. Verscheiden maatregelen zijn er genomen om gedurende de stremming van vele bedrijven gelegenheid tot arbeid te geven. Daarmede moet worden voortgegaan en daaraan moet meerdere uitbreiding gegeven worden. Tot heden heeft de toegenomen behoefte aan geld nog niet alles uitgeput wat vroeger bespaard is. Mijne pogingen, om aan de wenschcn der Poolsche bevolking in de pro vincie Posen door nieuwe organieke instellingen te voldoen zijn niet toerei kende geweest oin eenen opstand te verhinderen, die, hoe diep ik dezen ook betreur, mij niet heeft weerhouden den ingeslagen weg Ie blijven volgen, waarbij ik evenwel het oog gevestigd hield op de aanspraken der Duitsche nationaliteit. Niettegenstaande de groote schokken van de laatst verloopen maand, zijn de vredelievende betrekkingen van mijne Regering met de vreemde Mogendhe den slechts op één punt verstoord geworden. Ik dnrf de hoop koesteren, dat

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2