De Commissie voor de staatsregeling bestaat uit de volgende personen de HU. Cormenin, (Voorzitter) Marrast, Lainennais, Vivien, Tocqueville, Du- tuure, Martin (de Strasbourg), Voirhaye, (Secretaris) Coquerel, Corbon, Tou- ret (de l'Allier), Gustave de Beaumont, Dupin Vaulabelle, Odilori Barrol, Pagès (ile l'Ariége), Dorriès et Considèrant. Onder dezen zijn G nieuwe Afgevaardigden: de till. Marrast, Vaulabelle, Lamennais, Coibon, Dornès en Coquerel. Gisteren avond is er een oploop geweest voor het gebouw waar de club van Kaspail pleeg te vergaderen doch zonder geweld uiteen gedreven. Volgens het blad le Réforme zijn er alhier 175,000 arbeiders zonder werk, 110,500 die 4 dagen in de week arbeiden, 52,000 die altijd zonder bezigheid zijn, te zarnen dus 337,500 werklieden. Hierbij zijn nog niet geleld die in den omtrek dezer stad, doch onder de stad behoorende aldaar is de ellende onuitsprekelijk. Te Uijssel hebben jl. Woensdag wederom ongeregeldheden plaats ge- bad, die jl. Donderdag herhaald zijn. 21 Mei. Het volksfeest is le 8 ure begonnen, met een optogt van eene Commissie van liet Bewind en de Afgevaardigden der Nationale Vergadeiing, die der Departementen in hunne vulkskleeding, van het Instituut, van de vreemde natiën en kooren. De Afgevaardigden der werkplaatsen voorafgegaan door een wagen met 4 paarden, met liet beeld der republiek en 500 jonge meisjes in 'twit, waarbij de gekleurde japonnen van moeders, tantes en grootmoeders, die zich in den stoet hebben gemengd, wonderlijk afsteken. De wagen van den landbouw, onder anderen met een eiken boom prijkende, die boven die der Boulevards uitsteekt, wordt door 17 witte paarden gelrok ken verder volgen andere zware wagens met allerlei voorwerpen van nijver heid. [Oinlrenl den afloop van bet feest was van Parijs nog gecne lijding gekomen.] SPANJE MADRID, 14 Mei. Bij Koninklijk besluit is eene commissie ingesteld, aan welke de last is opgedragen, om onverwijld een wets-ontwerp op te stellen tot regeling van de geconsolideerde en niet-gceonsolideerde binnen- en buitenlandsche schuld. Deze commissie zal over dit onderwerp regtstreeks met den Minister van Finauliëu moeten onderhandelen. Bij een ander besluit is Dm Enrique Maria de Bourbon ontzet van de eer en onderscheidingen van Infant van Spanje, hein door Ferdinand VII ver leend, alsmede van al zijne andere gradenbedieningen, ridderorden, enz. De documentenwelke tot dit besluit hebben aanleiding gegeven, zullen aan liet opperste Geregtshol* worden overgelegd. Aan de Cortes zal van dit besluit en de aanleidende ooi zaken daartoe verslag worden gedaan, opdat zij in bare aanstaande zitting zouden kunnen beslissen, nopens hetgeen zal behooren te worden vastgesteldbetrekkelijk de opvolging tot de kroon. Deze maatregel zou genomen zijnten gevolge eener proclamatie door Don Enrique aan de Kataloniers gerigt, die ben tot opstand tegen de Regering aanspoorde en beleedigend was voor de Koningin en baar Gemaal, ITALIË. Hel dagblad van Rome kondigt officieel aan, dat de Oosten rij ksche Am bassadcur zijne passeri beeft bekomen, en dat de Regering alles beeft in het werk gesteld, om le verhinderen dat bij bij zijn vertrek geen overlast lijde. Hij zou een zaakwaarnemer achterlaten voor de kerkelijke aangelegenheden. De voorloopige Regering van Milaan heeftonder dagteekening van den Ijden dezer, aan alle Loinbardijsche provinciën plegtig verklaard, dat bet cenige middel om den vijand te verjagen en de onafhankelijkheid te verkrij gen, is, zich met Piemoril te vereenigen, en dat de nationaliteit alleen door eensgezindheid kan verzekerd worden. Daar echter in eene zoo gewigtige zaak bet geheelc volk behoort geraadpleegd te worden, is bevolen, dat in alle parochiën en gemeenten van Loinbanlije registers zullen geopend worden, ten einde de inwoners daarin zouden kunnen opteekenenof zij vóór de oniniddelijke vereeniging zijn, dan wel, of zij het onderzoek deswegens tot na den afloop des oorlogs willen uitgesteld zien. De burgers van het Ilertogdo/n Piacenza hebben met 37,000 van de 37,700 stemmen, zich verklaard tot aansluiting aan Piemont. Ook het Hertogdom Panna wil zich aan Sardinië aansluiten; er zullen registers van wege de Regering in iedere plaats gelegd worden, waarop de burgers door bet teckenen van bunnen naam hun gevoelen zulle n openbaren. Eene lie zending uit de steden Massa en Carrara zal aan den Groothertog van Toscane een adres aanbieden tot vereeniging met bet Groothertogdom. In de nabijheid van Verona beeft Koning Karei Albert eene stelling der Oostenrijkers bij St. Lucia aangetastdie tweemaal door hem met storm genomen, telkens weder door de Oostenrijkers hernomen werd en in bun be zit bleef. Hierop trok bij op alle punten terug met achterlating van een groot aantal dooden en gekwetsten. Vele wapenen en cenige vanen zijn in de banden der Oostenrijkers gevallen die aan hunne zijde het verlies van vele officieren hebben te betreuren. Het gevecht heeft onafgebroken van 's ochtends 9 tot 5 'savonds nre geduurd. Men streed met zoo veel verbittering, dat er beiderzijds geene gevangenen zijn gemaakt. De Aartshertog troonopvolger heeft den grootsten moed en volharding aan den dag gelegd en laat voor de toekomst veel verwachten. Doordien het Oostenrijksche leger zijrie stelling beeft weten te handhaven, en de vijand de zijne heeft moeten ruimen, heb ben de eerste veel in de openlijke meening gewonnen. Uit Napels wordt van den lfen gemeld, dat drie der beste Ministers waren afgetreden. De toestand van bet land was zeer beklagenswaardig, daar overal de meest regeringlooze en communistische bewegingen licerschten. ratüissEK. Te Keulen hebben de manschappen van de reserve deelgenomen aan eene volksvergadering en besloten, slechts in geval van noodzakelijkheid aan de meest dringende orders te gehoorzamen, om zich bij hunne regimenten te ver voegen. Zulk een gedrag zou tot ontbinding van bet leger kunnen leiden. Te Aken zijn thans ruim 2000 arbeiders zonder werk. Te Eupente Stoll- berg, te Eschweiler, is bet niet beter gesteld. De betaling gaat ellendig. E U JE E M fö IIR G. 17 Mei. De nieuwe staatsregeling bevat bepalingen van vrijheid van regten in het staatkundige en godsdienstige, regt van vereeniging, openbaarheid van de zittingen der Stenden enz, afschaffing van de doodstraf in staatkundige mis drijven en van den burgerlijken dood. De Staat beeft het regt niet, den bedienaars van eenige godsdienst te verbieden met hunne opperlloofden te corresponderen en hunne acten openbaar te maken, behoudens de gewone verantwoordelijkheid ter zake van drukpers en openbaarmaking. Niemand kan gedwongen worden, de rustdagen van eene godsdienst in acht te ne men. De openbare uitoefening der godsdiensten en de tusschenkomst van den Slaat bij de benoeming en installatie hunner bedienaars, evenzeer als de betrekkingen lusschen Kerk en Staat, maken liet onderwerp van wettelijke bepalingen uit. De wet regelt al wat het onderwijs betreft. Het regt van zegel op de dagbladen en tijdschriften is afgeschaft. De Luxemburgers hebben bet regt van ongewapende vereeniging. Dit is echter niet toepasselijk op vereenigingen in de open lucht, welke geheel aan de politie-wetten onder worpen blijven. De vestiging van elk godsdienstig ligebaarn moet hij eene wet toegestaan worden. Het gebruik der Hoogduitscbe en Fransche talen is vrij. Geene bezoldigde bediening van den Staat kan anders dan bij wet telijke bepaling daargesteld worden. Handels- of andere verdragen, ten bezware van den Staat, zijn niet van kracht, dan na de toestemtning der Kamer te hebben erlangd. De civiele lijst is op 100,000 franken jaarlijks bepaald. Bij het begin van elke regering kan de wet daarin eene verandering maken. liet mandaat van Afgevaardigde is onvereenigbaar met de vol gende bedieningen: leden van bet bewind, van het parket, van de reken kamer, met de waardigheid van districts-commissarisontvanger of reken- pligtig agent, met de militaire betrekking beneden den rang van kapitein, en met de onderwijzers der lagere school. Elk Afgevaardigde bekomt als tegemoetkoming 5 franken voor eiken dag dat bij tegenwoordig is. Zij die de slad bewonen, waar de zitting gehouden wordt, bekomen niets. Geen pensioen of gratificatie, ten laste der schatkist, kan anders dan door de wet verleend worden. In eenige plaatsen van dit Groothertogdom, zonden de Bondstroepen gehoorzaamheid hebben geweigerd aan de Hollandscbe officierendoch de belhamels zijn dadelijk gevat. Het gemeen bad zich aan de zijde der bonds troepen geschaard, doch de meerderheid der welgezetenc burgerij blijft in weerwil van de pogingen van sommigen, waaronder de gewezen Kanselier von Blockbausen, welgezind. OffiSTEHRIJll. AVEENEN, 16 Mei. Den vorigen dag hebben bier weder volksbewegingen plaats gehad. De Studenten hadden alstoen vergaderingen en bij die gelegenheid oproerige aan spraken gehouden. Een gedeelte der arbeidende klassen had zich bij hen ge voegd. Des avonds waren de straten en openbare pleinen in den omtrek van bet slot met eene menigte burgers en studenten opgevuld de bezetting had liet slot en de wallen bezet, en voetvolk en artillerie doorkruisten de straten. De Studenten hadden een verzoekschrift opgemaakt, hetwelk zij, in het slot ontvangen zijnde, aan den Voorzitter van den Ministerraad overhandigd had den. Dat adres hield de volgende punten in: intrekking van het bevel tot opheffing van de staatkundige comités der nationale garde; intrekking der kieswet en uitvaardiging van eene andere; verwijdering der bezetting uit de slad, welke voortaan slechts gemeenschappelijk met de nationale garde de wachtposten betrekken zonde. Nog dienzelfden dag bad de regering eene pro clamatie uitgevaardigd, waarbij bekend werd gemaakt dat aan de te kennen gegeven verlangens gevolg zou worden gegevenen dat wat de bepalingen der kieswet betrof, die tot bedenkingen aanleiding hadden gegeven, deze op nieuw zoude overwogen worden, zoodat de regering de verzekering kon geven dat alle twijfel omtrent eene onvolledige volksvertegenwoordiging zoude worden opgeheven. De toestand der stad is bedenkelijker dan ooit, daar 40,000 gewapenden ieder oogenblik aan de Regering de wet kunnen voorschrijven. Den volgenden dag is door de Ministers de volgende bekendmaking uit gevaardigd Ten negen ure des avonds heeft bet Ministerie onverwachts het mondeling berigt ontvangen, dat de Keizer, uit hoofde van den staat zijner gezondheid, begeleid van de Keizerin en den Aartshertog Frans Karei met zijne gemalin en de drie Prinsen, de residentie verlaten en den weg naar Innspruck ingesla gen heeft. De ondergeteekende Ministers, die de beweegredenen en de nadere bijzon derheden dezer reis niet kennen, zien zich verpligtdaarvan kennis te geven aan de bevolking der residentie. Zij hebben het als hunnen eersten pligt bcschoawd den Opperbevelhebber der Nationale garde, Graaf Hoyos, terstond in den nacht naar Zijne Majesteit

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2