LEYDSCHE COURANT. N". 0*2. V« WOENSDAG24 MEI. LM 1848, De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven *4 BIIVIVENLAINDSCHE BERIGTEN. LEYDEN 23 Mei. Volgens besluit van Z. M. van den 20stCD dezer, zal de Commissie voor liet staats-examen zijn samengesteld als volgt: Tot Zijner Majesteits Commissaris, Lid en Voorzitter der gemelde Commis sie, de Staatsraad in Buitengewone dienst Mr. C. J. van Assen, Hoog leeraar in de Regtsgeleerde Faculteit aan de Hoogeschool te Leyden Verdere Leden S. KarstenHoogleeraar in de Faculteit der Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren aan de Hoogeschool te Utrecht P. L. RijkeBuitengewoon Hoogleeraar in de Faculteit der Wis- en Na tuurkundige Wetenschappen aan de Hoogeschool te Leyden; D. J. Vcegens, Rector van het Stedelijk Gymnasium te Amsterdam; C. H. Thiebout, Rector der Lalijnsehe scholen te Zwolle; W. Hecker, Doctor in de Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren en Lector Paedagogices aan de Hoogeschool te Groningen, en J. H. Krom, Leeraar in de Wiskunde aan het Stedelijk Gymnasium teZutphen. Het schoone en vroegtijdig ingevallen zomerweder zegt de Stoompost schijnt niet zonder invloed te zijn op de beweging langs den Hollandschen IJzeren spoorweg. Op Zondag den IA"10" dezer was alleen aan het station 'sGravenhage het cijfer der af- en aankomenden, ruim 2,800. Ten bewijze voor die steeds toenemende beweging kan nog dienen dat in bet afgeloopen jaar, van den lslen lot den 15den Mei, aan het station 'sGravenhage ruim 6,000 plaatsbricfjes waren afgegeven, en dat dit jaar, zoo als wij vernemen, in hetzelfde tijdvak, dit getal bijna 10,000 bedraagt. 'SGRAVENHAGE, 22 Mei. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der orde van den Ncderlandschen Leeuw den Heer A. v. d. Eb, Gouverneur ter kuste van Guinea. Z. M. heeft aan Ds. I. J. Dermoul het emeritaat verleendsalvo honore el stipendioingaande 1°. Julij. Men verzekert, dat Z. M. de Koning, vergezeld van Z. K. H. Prins Hen drik, zich morgen naar Amsterdam zal begeven. De tijdelijke Minister van Buitenl. ZakenBaron Bentinek, heeft gis teren bij den Koning gedineerd. Gisteren heeft de tijdelijke Minister van Oorlog, de Gerieraal-Majoor Voet, deel genomen aan den Ministerraaddie zoo wel gisteren als de vorige dagen zeer lang geduurd heeft. De ontwerpen van wet tot wijziging der Grondwet zijn thans afgewerkt. Bijkans elke verandering, hetzij aanvulling óf weglating, hetzij verschuiving óf omzetting, is in een afzonderlijk ontwerp vervat. De ontwerpen gaan vergezeld van eene uitgebreide memorie tot toelichting. Aan de bewerking van een en ander is in de laatste dagenonder het dadelijk toezigt van den Minister Luzac, zeer druk gearbeid. De aanbieding der ontwerpen aan den Raad van State, zal thans onmiddellijk plaats hebben. In het hotel Bcllevuc zijn heden onderscheidene aanzienlijke vreemde lingen afgestaptals de Prinsen MichaelAlexander en Nicolaï en de Prinses Maria Wolkonski, benevens de staf kapitein in Russische dienst Dinitré Nar- ryschkinallen uit St. Petersburg, laatst komende van Brussel. Voorts is aan hetzelfde hotel aangekomen Don Manuel Marlianiuit Spanje. TIEL, 19 Mei. Als een bewijs hoe spoedig zieh een tak van handel ergens vestigen kan, wanneer de gelegenheid gunstig is, en wat er al op marktdag hier omgaat, verdient vermelding, dat op de nog zoo kort alhier bestaande Wolmarkt, ge- passeerden Maandag niet minder dan 3,990 Ned. ponden wol verkocht zijn. MAASTRICHT, 18 Mei. Door de krachtige houding van het gewestelijk bestuur en de prompte uit voering der bevelen van hetzelve door de marechaussée, zijn thans de vlaggen met de kleuren van het Duitsche verbond, die zonder toestemming van liet hoog bewind, door toelating van de zwakke plaatselijke besturen in sommige gemeenten waren opgestokenoveral ingetrokkennamelijkte Heerlen Sittard, Eysdcn en Gulpen. Een compagnie infanterie en 50 dragonders, den Commandant der marechaussée toegevoegd, waarvan de helft te Eysdcn werd gestationneerdterwijl hij met de andere helft het arrondissement door kruistewas voldoende om eene vlag te doen inhalen, welke zonder vooraf gaand verzoek, en met toestemming van de bevoegde authoriteiten opgesto ken de onwetende mindere klasse van ingezetenen in den waan bragtdat Limburg van Nederland was afgescheiden, of althans op het punt van schei den stond. De opruijers hadden het volk diets gemaakt, dat de Afgevaardig den, bij de Duitsche Bondsvergadering te benoemen, in vervanging kwa men van de Limhurgsche leden der Staten-Generaalen dat derhalve voortaan de belangen van Limburg bij het Duitsch Verond zouden worden behandeld. Ten gevolge van dépêcheseergisteren per koerier uit 's Hage aange- bragt, waren gisteren de Gedeputeerde Staten vergaderd, en is, na eenige deliberatiëneene publicatie van wegc den Gouverneur en de Gedep. Staten, aan de inwoners van het Hertogdom Limburg uitgevaardigd, waarbij aan ieder wordt herinnerd: dat geheel Limburg Nederlandsch grondgebied is, en dat iedereen de wetten van den Staat moet in acht nemen. Dat desniette genstaande de plaatselijke administratiënin die gedeelten van Limburg, op welke de federale band verpligtcnd is, bevoegd zijn de vlag van het Duitsche verbond te hijscbenals teeken van den erkenden federalen bandmaar alleen dannadat daartoe de toestemming des Konings zal zijn gevraagd en erkregen. BUITEJNLAINDSCHE BERIGTEN. ENGELAND, LONDEN20 Mei. Do Gemaal der Koningin, Prins Albert, heeft in de Maatschappij tot Be vordering van Arbeid eene rede gehouden, welke veel bijval vindt; zij is eene opwekking aan de verschillende deelen der maatschappijom te beseffen dat zij elkander noodig hebben; dat de Goddelijke Voorzienigheid de men- schen onvolmaakt geschapen heeft, en de een dus den bijstand van den ander behoeftdat de zuchtom door eigen krachten zich een bestaan te verschaf fen een eerste pligt isdat daardoor vooral ook behoefte wordt tegengegaan. Eene gematigde, ernstige opvatting der belangen van alle klassen der maat schappij, die innig zamenverbonden zijn, wordt vooral in 'sPrinsen woorden geroemd. Deze week is de uitvoer van edel metaal weder aanzienlijk geweest onder anderen zijn 15,000 oneen zilveren munt, 95,700 oneen zilver in baren en 1,103 oneen goudgeld naar Rotterdam uitgevoerd. Te Dublin zijn de Ilceren O'Brien en Meagher, tegen welke de Rege ring vervolgingen begonnen had, door de Jury vrijgesproken. Er hadden bij gelegenheid dier vrijspraak talrijke vereenigingen plaats, die echter rustig zijn afgeloopen. Een dagblad van Huil deelt uit Lerwick zeer ongunstige berigten om trent de walvischvangst mede. Van 9 tot 20 April jongstl. waren 20 schepen, allen ledig, op 71 graden 40 minuten N. br. in het ijs bezet. Een Neder landsch schip was vergaanen slechts negen man van hel volk waren gered. BELGIË. BRUSSEL, 21 Mei. Eergisteren heeft de Kamer van Afgevaardigden het ontwerp van wet aan genomen, waarbij het zegel op de dagbladen wordt afgeschaft, en een ander ontwerp, betrekkelijk het zegel op handels-effecten. Ook beeft die Kamer het wetsontwerp aangenomen, waarbij alle ambtena ren, die verplaatst kunnen worden, alle leden der regterlijke magtalle militairen, en zelfs zij aan welke eenige zending door de Regering is opgedra gen, van het lidmaatschap der Kamer worden uitgesloten. FEAIMKIJIi. PARIJS, 21 Mei. Men verzekert dat de Leden der hooge Franschc Geestelijkheid bijeen zullen komen in een der voornaamste steden van midden-Frankrijkten eiridc te handelen over de partij die zij kiezen zal, als de staat niet inecr in 'tonder houd der kerk wil voorzien.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1