Als toekomstige Ministers noemt men de Hoeren Jules Easlide als Minis ter san Buiten], Zaken, Bethmont van Koophandel; Bineau Openbare Wer ken, Créinieux Justitie, Jules Favre of Aug. Portalis Binnenlandsche Zaken; Flocon Marine. Het Ministerie van Oorlog zal vermoedelijk aan den Generaal Cavaignac, of aan den Generaal Duvivier, worden aangeboden. Den 5den hebben te Toulon ernstige ongeregeld lieden plaats gehad, hij gelegenheid dat een nieuwe Maire was aangesteld. Het volk heeft weten te bewerkendat de oude Maire in zijne betrekking zou blijven en heeft dus zijnen zin gekregen, nadat het, het stadhuis bestormd en vele wanordelijkhe den gepleegd had. De herigten welke men heden uit dc departementen heeft ontvangen, z.ijn nog ver van gunstig. Liinoges is door eene aanzienlijke legermngt om ringd, en men vreest, dat het bewind ten laatste genoodzaakt zal zijn om tegen die stad geweld te gebruiken. De organisatie van het Alpische leger corps wordt ijverig voortgezel en, naar men verzekert, is dat leger thans reeds volkomen gereed, om op het eerste bevel over de grenzen te rukken. §PAKJE. MADRID, 8 Mei. H. M. heeft een besluit genomen, waarhij hevel gegeven wordt om de onroerende goederen en de bezittingen van de militaire orde van St. Jan te verkoopen. De verkoop moet geschieden tegen klinkende munt, tot verbete ring van den financielen toestand. Die goederen worden op eeue waarde van bijna 90 millioenen realen geschat. Alhier hebben de omwentelingsgezinde!! in den morgen van den 7lltn - weder eene poging aangewend om oproer te stichten en hadden reeds eeuige soldaten verleid oin met hen gemeene zaak te maken. De troepen hebben echter de rust kunnen herstellen en dc bevolking heeft hen daarin bijge staan. ITALIË. ROME, 2 Mei. Dc volksbeweging ten genoege der vrienden van de Ilaliuansche zaak is af- geloopen. De Afgezanten van Toscane en van Sardinië hebben tegen de circulaire van den Paus geprotesteerd. De Generaal, Hertog van Rvnano, beeft ter kennis van den Paus gebragt, dat hij op de burgerwacht, die al de posten bezet en voornamelijk de wonin gen der Kardinalen bewaakt, niet rekenen kon. Doria Corsini, Mamiani en anderen hebben den Paus gesmeekt toe te geven, hij heeft zich eindelijk door Mamiani laten overhalen. Mamiani heeft het volk aangekondigddat het Ministerie bleef, behalve den Kardinaal Anto- ncllidie door hein Mamianizal vervangen worden. Het Ministerie heeft volmagt over alle wereldlijke zaken, den oorlog hieronder begrepen. Het ofliciëele blad van den lstf Mei heeft dit besluit van Pius IX kenbaar gemaakt. Alle correspondentiën der Kardinalen, die in beslag genomen zijn, zijn door ecnen Senalor aan het publick voorgelezen. Mamiani heeftin eene aanspraak aan het volk, van het balcon van het casino der kooplieden gehou den, de volgende verklaringen gedaan 1°. Geen Priester zal tot een openbaar atnbt geroepen wordenwelk dat ook zijn moge. 2°. Formele oorlogs-verklaring. 3°. Pius IX aan het hoofd van zijn bestuur. 4°. Dagelijks een officieel bulletin van den oorlog. 5°. Aanmoediging aan dc jeugd, zich te wapenen om de barbaren uit Italië te helpen verjagen. Eenige arrestatien hebben plaats gehad. Men spreekt van het in hechtenis nemen van den Commandant der vesting Ancona. Het Romeinsche volk is volkomen eensgezind. De Kardinalen, ziende dat het onmogelijk is te ver trekken, scharen zich om den Paus; men zeide, dat alles tot de reis vari den Paus zelvcn gereed was. De Minister heeft beloofd den oorlog ijverig te zullen voortzetten, en al de krachten van den staat te zullen vereenigen om de Oostenrijkers te verjagen. Volgens herigten van den 4deD zou de Graaf Mamiani een geheel nieuw ministerie hebben zarncngesteldhetgeen door den Paus was goedgekeurd. Overigens was de rust hersteld. De Oostenrijksche Afgezant zal uit Rome verjaagd worden. Oostenrijk en de Jesuiten hadden een kabaal uitgedachtwaarbij de Duitsche Priesters met eene scheiding dreigden, indien de Paus Oostenrijk den oorlog aandeed. Te Ancona is eene zamenzwcring ontdekt, ten doel hebbende de hui zen der rijken te plunderen. Vier hoeken der stad waren ondermijnd. De mijn moest springen op het oogenblik dat de Napnlitaansche troepen de stad zouden binnentrekken. Dc zamenzwering is ontdekt. Arrestatien hebben plaats gehad. Den 30sten April heeft het 3de regement (eene Piemontesche brigade) Diovezzano bezetden lsten Mei heeft een gedeelte der divisie Broglia Busso- lengo ingenomen, terwijl ter linkerzijde de tweede brigade der ruiterij, met eene halve batterij artillerie, naar Ponton en Larise, het geheele land afliep. De huizen van Sega en de hoogten naar den kant van Ponton zijn door de Italianen bezet. De hrng over de Etsch is vernield. De Oostenrijksche troe pen die aan het gevecht doel namenwaren zeer talrijk. Generaal d'Aspre bestuurde de verdediging van Pastrengo. De Aartshertog Sigismundbrigade commandant streed op dit punt. Het verlies van den vijand hij al deze wapenfeiten, aan dooden, gewonden en deserleuren kan op 1,500 man ge schat worden. De blokkade van Verona strekt zich van de hoogte op den linker oevpr der Etsch tot aan de forten on tegenover den regter-oever uit. De weg van Tyrol over Verona is bezet en afgesneden; de linker oever behoort nog geblok keerd Ie worden en wanneer het belcgerings-geschnt zal zijn aangekomenzal men den aanval op twee liniën vormen. Latere herigten melden dat men in dc rigting dier star] hevige brand bespeurde. Den ls'en Mei heeft te Pol een treffen tusschen de Piemontczen en de Oostenrijksche voorhoede plaats gehad, waarhij 200 Oostenrijkers op het slag veld gebleven zijn, en dc Italianen 500 gevangenen en 100 paarden buit ge maakt hebben. Den lsteD Mei zijn de Kamers te Milaan geopend en hij die gelegenheid is veel geestdrift voor Koning Karei Albert aan den dag gelegd, en werden menigmaal de kreten gehoord vanLeve Karei Albert en zijn overwinnend leger! De vergadering heeft besloten te proclameren, dat het constitulion- neel regeringstelsel het beste was voor Italië. XAPEL§. Den S0sten April is in de hoofdstad weer een opstand uitgebrokenten gevolge waarvan eenige Ministers hun ontslag hebben moeten neinen verdere bijzonderheden waren nog niet hekend. Uit Sicilië verneemt mendat Messina nog dagelijks uit het kasteel werd gebombardeerd. Twee voorname personen waren uit Mapels daarheen vertrokken om het verder bloedvergie ten voor te komen en eene vereffening der geschillen te beproeven. I» IA If IS IE K. Den 18d<" zal de vergadering van het Duitsche Parlement te Frankfort geopend worden. Boheine heeft geweigerd algevaardigden te zenden. De Generaal en bevelhebber der Pruissische troepen in Jutland heeft een dagorder uitgevaardigd, waarhij hij vei klaart, dal, nu Frcdcricia bezet is, een wapenstilstand is aangevangen. Zie echter onder Uolstein). POSKM, 8 Mei. De toestand van onze provincie blijft treurig. De strijd tusschen Duit- schers cn Polen is een strijd op leven en dood. De meeste plaatsen zijn van weerbare mannen ontbloot; men vindt er slechts grijsaards, vrouwen en kin deren. Op de stem van Microslawski is alle man te wapen gesneld. Bij het gevecht met den Generaal v. Hirschfeldbij VVreschen, op den 2dcti Mei, hebben de Polen met ware doodsverachting gestreden. Ofschoon zij voor het vuur van 4 kanonnen stonden, die onafgebroken schroot en eindelijk shrepnells (met 150 kogels gevulde granaten) tegen hen slingerden en geheele openingen in hunne gelederen maakten, herstelden zij zich oogenblikkelijk onder den kogelregen, zonder te wijken, cn dwongen eindelijk de Pruissen tot den aftogt. in dit gevecht zijn hij de 800 Polen gevallen (de Posener Zeitung spreekt van 5 A 600) cn wel 460 dooden. In den nacht van den 4dcn op den 5den Mei is een bataillon van het 18'lc regiment infanterie in Buk door de Insurgenten aangegrepen en verslagen. De taktiek van den Generaal Microslawski is hier nieuw, schijnt onze aanvoerders in verlegenheid te bren gen en den soldaten vrees in te boezemen. De Seizenmannendie met korte seizen gewapend zijn, doen den aanval onder het zingen van het volkslied: Nog is Polen niet verlorenBij den eersten knal der geweren vallen zij op eene knie, en zijn zij niet getroffen, zoo rakken zij in geslotene gelederen voorwaarts en maaijen alles ter neder. Als zij tegen kanonnen marcheren heffen zij een choraal aanen schijnen inet geslotene oogen den dood te ge- moet te snellen. De handel in seizen en het verkoopen van dezelve is alhier verboden. Alle wapenen als ook de seizen moeten aan den Commandant worden afge leverd. Al de poorten en barrières der stad zijn gesloten. Het vooruitzigt is donker. Er hebben vele arrestatien plaats gehad. De aanvoerder der op standelingen, Miroslawski, heelt zich in Gnesen geworpen. Obornik is aan gevallen, doch de bezetting heeft de opstandelingen afgeslagen. Berigten van den 7den melden, dat de opstandelingen onder Mieroslowki dien dag genoodzaakt zijn gewordenzich op genade over te geven nadat de door hen gedane voorstellen lot kapilulalie door den Generaal v. Cnlomh waren van de hand gewezen. Zij hebben allen, ten getale van 13,009 man de wapenen overgegeven. Men kan hierdoor de onlusten in hel Groot hertogdom als gedempt beschouwen. LVXEMBURC. 7 Mei. Men verneemt dat dè Secretaris van het Vicariaat van Luxemburgde Heer Adamès benoemd is, om tijdens de afwezigheid van den Bisschop Laa rent (zie onze vorige) de administratie van de dioecese waar te nemen onder den titel van Provicarius. IAKSEW. WELVAR, 3 Mei. Alzoo de Hertogin van Orleans dc uitnoodiging van onzen Groothertog, haren oom, om zich in Eisenach te komen vestigen, aangenomen heeft, wordt zij daar met eiken dag te geraoet gezien, zoo zij er zelfs niet alreeds aange komen is. HAMBURG. 9 Mei. Aan den Senaat dezer stad is medcdeeling gedaan cener nota van den Zweedschen zaakgelastigde te Berlijn aan het Pruissische Hof, waarbij deze verklaart, dat, hoewel zijne Regering zich onzijdig zaï houden in het geschil omtrent Slecswijk, zij echter, in geval de Dnilschc troepen andere gedeelten

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3