B1NJNENLAiNDSCÜE BEÏiÏGTEJN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt M/i ANDAG uit Zaterdag arond. LKYDEN13 Mei. Onze Hoogeschool heeft op nieuw een zwaar en trefFend verlies geleden door tien dood van een liarer oudste en waardigste leden. Zij betreurt liet afsterven van den Hoogleeraar Gerardus Sandifort, wiens nuttig leven na een langdnrig lijden van drie maanden, op den elfden 11. geëindigd werd. Hoewel wij het waarderen, dat de geliefde Hoogleeraar, die gedurende 47 jaren een sieraad der Hoogescbool was, den leeftijd van ruim 69 jaren heeft mogen bereiken, zoo hadden wij echter gehoopt, dat de Hoogeschool zich nog eenige jaren in zijn bezit had rnogen verheugen en dat aan den waardigen man zeiven na een onvermoeid werkzaam leven, het genot van een eervol emeritaat op 70-jarigen leeftijd had mogen te beurt vallen. De vele hier en elders in ons Vaderland gevestigde Genceskunstoefenaarsdie sedert het begin dezer eeuw hnnne Academische studiën te Leyden volLragten zullen met genoegen en dankbaarheid, het grondig en naauwkeurig onderwijs herdenken, dat zij aan dezen onvermoeid werkzamen en met liefde voor de Hoogeschool bezielden Hoogleeraar verschuldigd zijn, terwijl zijn ook in het Buitenland met roem gevestigde naain steeds in de wetenschap zal blijven leven. Den 27sten April had alhier de gewone Jaarlijksclie Algein. Vergadering van het Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix plaats die tevens bestemd was tot de uitreiking der eereprijzen aan de aankweekelingen. Na eene voorafspraak door den mede-bestuurder de Heer A. Montague Iz. die bereidvaardig die taak op zich had gcnoineo, over het hooge belang van een zelfstandig karakter in al de betrekkingen van het menschelijk leven, werden aan de navolgende jongelingen eereprijzen uitgereikt, als: In de Rekenkunde: J. P. Heykoop, C. BurgersdijkP. H. Felix, J. van Lith, J. Montagne Az.C. W. Wijsman, J. VerbruggeH. A. Heykoop, M. J. de Graaf en J. J. Schilham getuigschriften aan C. L. Lasschuit en N. Toorens. In de Wiskunde: D. A, van Vuuren en M. J. van der Mark. In de Handteekenkunde J. GodrfroyJ. W. Reinders, W. Hogervorst M. J. Servaas, J. C. de Muuck, C. M. de Baas, W. F. Noest en A. P. Lezwijn; getuigschriften aan J. E. Visser en J. K. Vlaanderen. In de DoorzigtkundeW. van Geer. In de Bouwkundige Rekenkunde: A. van der Wills, J. P. Smagge en M. van Hooidonk. In de Bouwkundige Teekenkunde: A. Ligtvoet, A. A. Schreudcr A. van Campen en D. Veilbrief. (n de Natuur- en Werktuigkunde: P. van der Ramp en II. Visser Cvz. In het Werktuigkundig Teekenen: C. A. Heykoop. De Groote Medaille in de Bouwkundige Teekenkunde aan J. Rijk, eri het Access!t aan G. F. Boogers. De Gewone Medaille in het Pleislerteekenen aan W. C'. de Vink en het Accessit aan VV. J. 11. Roozendaal. De Gewone Medaille in de Bouwkundige Teeketikunde aan D. F. de Sur- mond de Bas. en het Accessit aan J. Bovenkerk. Loffelijke vermelding is toegekend aan J. de Sauvage, F. Fisscher, L, A. KuytH. J. van Stavcien A. J. van Staveren, J. P. Meerburg, L. Veilbrief, .1. G. Hoefhamer, A. van Lith, A. van Werkhoven, J. N. Neuhaus, F. W. Neuhaus, C. d'Avoine, J. F. de Gooy, J. J. van Oerle, C, Mullie J. J. van MantgemII. A. de Baas, G. van Wijk, T. Trap, M. Appunn, F. Das, J. Roosendaal, J. du Croix, A. Kraneveld, J. C. AVakerlin, A. N. J. G. van Prllecom, II. Rozendaal11. C. van Benten, J. M. P. de Graaf en G. Mizee. Op eene bevallige wijze werden, zoo voor zich als namens hunne mede leerlingen, de dankbetuigingen uitgesproken door D. A. van Vuoren, J. W. Reinders, AV. van Geer en W. F. de Viqk. Behalve een talrijke menigte en du Leden van het Genootschap, was deze plegtigheid ook nu vereerd met de tegenwoordigheid van den Ed. Achlb. Heer Burgemeester dezer Stad P. du Rieu en den Ed. Achtb. Heer Wethou der Dp. P. van Hoorn, alsmede van eene Commissie uit het Leydsche Depar tement. der Nederlandsche Maatschappij ter Bevordering van Nijverheid, de HH. Mr. N. van BeeftinghH. P. Stoffels, Dr. II. Bourse AViIs en B. J. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; 15 MEI. do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven Fornara, dooor wier invloed en medewerking wederom dit Genootschap, van wege genoemde Maatschappij is in slaat gesteld geworden om meerdere uit breiding aan het onderwijs in het vak der werktuigkunde te geven zoowel daarin als in anJere opzigten worden de bewijzen gevouden van het voort durend nut dat door deze instelling in onze Stad wordt gesticht. De Commissie van Beheer en Toezigt over de Droogmaking van het Haarlemmermeer, heeft bekend gemaakt, dat op Maandag den 22stcn dezer, des middags ten 12 nreaan het Ministerie van Binnenl. Zaken zal worden besteed: Het Onderhoud der bereids voltooide Werken tot Droogmaking van het Haarlemmermeer, tot den 1®'»® Mei 1849 en het doen der verder beschre ven AVerken en dat nadere informaliën onder anderen zijn te bekomen bij den Ingenieur J. A. Beijcrinck, alhier. 's GRAVËNHAGE 12 Mei. In de Zitting van de Tweede Kamer der Slalen-Generaal van lieden, is in gekomen eene Koninklijke boodschapten geleide van een wets-ontwerp en daarbij belioorende memorie van toelichting, betreffende liet in dienst hou den van de miliciens der ligting van 1843. Drukken en ronddeelen, en verzending naar de afdeelingen. Du Commissie van Rapporteurs heeft haar algemeen verslag uitgehragt om trent de volgende wets-ontwerpenals: 1°. tot bepaling omtrent den aanvang der groote visseherij in 1848, 1849 en 1850. 2". tot verleening ecner dispensatie aan de Firma Nyman en van Marle, expediteurs te Zutphen ter vergrooting van zeker pakhuis staande binnen de vesting-grenzen. Die verslagen zullen worden gedrukt en rondgedeeld terwijl de beraadsla gingen daarover zijn bepaald op morgen ten 11 ure. Door de Commissie lot de verzoekschriften isbij monde van de Heeren Nap, van Bceck Voüenboven en Smit, verslag gedaan op een aantal in bare handen gestelde stukken uit alle oorden des Rijks, inecrendcels betrekking hebbende tot de aanstaande herziening der Grondwet, tot eene verandering van het belastingstelsel, tot de afschaffing van sommige accijnsen, als op het ge maal, het geslagt, de brandstollen, inzonderheid op den turf enz. A'oorts wordt verslag gedaan: 1°. op adressen van fabrikanten in goud- cn zilverwer ken te Amsterdam waarbij aangedrongen wordt op eene herziening der wet ten nopens den waarborg op de gouden en zilveren werken 2°. op een adres van het bestuur der vereeniging tot bevordering der belangen des boekhandels te Amsterdam, houdende bezwaren tegen de voorgedragen ontwerpen, uit makende het tweede en derde hoek des welhoeks van strafregt 3°. op een adres van dijkgraaf en heemraden van eene polderschap in Zuid-Holland, hou dende bedenkingen tegen de voorgedragen veranderingeq in de bestaande ver ordeningen betrekkelijk de hoogheemraadschappen. Alle deze adressen zul len ter griffie worden nedergelegd. Nopens eenige adressen wordt overgegaan tol de orde van den dag. Een is uit Zuid-llolland en betreft den vrijdom van den accijns op de steenkolen, en een uit Amsterdam. Op voorstel der Commissie, belast met liet uitbrengen van verslag op bet schrijven des tijdelijken Ministers van Binnenlandsclic Zakeriin het begin dezer week ingekomen, wordt besloten, dat voortaan de adressen, door de provinciale of gedeputeerde Maten aan de Kamer ingediend wordende, onge zegeld zullen worden aangenomen. Daarna wordt de zitting opgeheven. -Het Ministerie zal eene belangrijke verandering ondergaan. De Heeren Scliiinmelpenninck en Nepveu zullen aftredenen een vollalliger Ministerie worden zaamgcsteld. De Heer Lozac zal in bet Ministerie blijven maar dooi den Heer de Kempenacr aan Binnenlandsche zaken worden vervangen. Met zekerheid kan op dit dogen hl i k niets meer worden gezegd, AA'el wordt gesproken, dat de Heer t.ightenveldt met behoud van de R. C. Eeredienst aan het departement van Justitie den Heer Donker Curlius zal vervangen die zich voorloopig met de finantiën zou belasten. Ook ten aanzien van het departement van Ooi log schijnt eene belangrijke verandering op lil. Men is zeer gespannen op de zitting der Tweede Kamer van morgen. Het oponthod van den Heer van Riemsdijk hij den Koning, (hetgeen giste ren in sommige bladen gemeld is) staat dus niet met du Ministeriële veran dering in verband. {Bijbl, Arnh. Cour

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1