LEYDSCHE COUR VRIJDAG, 5 MEI. 1848. De Cour/int wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zutvrdug avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 1(1 Centen afgegeven. BINIVEPÏLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 4 Mei. In ons Nommer van Vrijdag den 28sten April hebben wij op verzoek, uit het toen nog beslaande dagblad Overijsseliels overgenomen omtrent de Longziekte van het rundvee, van den fleer E. C. Enklaar; in welk stuk het nut van aderlatingen in de beginselen der ziekte werd aangeprezen. Nu vinden wij in de N. R. Cour. van heden een stuk van den fleer J. A. Alers, Rijksvcearls der eerste klasse te Gorinchemwaarvan wij meenen in bet belang der zaak ook melding te moeten maken, waarin die fleer den Heer Enklaar onbevoegd verklaart oni zonder eenige wetenschappelijke kennis die zaak te beoordeelen, en onder anderen zegt: Wij voor ons deelen volkomen in het gevoelen, dat de aderlatingen in het algemeen nadeelig zijn in de onderhavige ziekte; maar stellen ook, dat dezelve dan alleen eene eenigzins voordeelige uitkomst zullen aanbieden, wanneer die ziekte voorkomt met ziekten van een sthenisch karakter, of dat daarbij eene inflamatore gesteldheid van het een of ander orgaan, niet zelden van de ademhalings-werktuigen gepaard gaat. Of zou, naar het oordeel van E.deze omstandigheid hij het behandelen eener ziekte niet in aanmerking moeten worden genomen? Zou hij, gelijk elke kwakzalver, ook in de meest gecompliceerde ziekten, wier karakters niet zelden aan eikander opposiet zijn, van een en hetzelfde geneesmiddel een pro en contra, verwachten Ten slotte wachte men zich gehoor te geven aan de verderfelijke thesis van E., dat men door eeniye ponden bloed weg te nemen geen dier zal vermoordendaar elk geneeskundige weet hoe verderfelijk het voor den patient is, bij wie een asthenisch, of typheus karakter praedomineertwan neer zelfs de geringste hoeveelljeid bloeds hem wordt ontnomen. En juist dat karakter heerscht in ons land bij de heerschende besmettelijke longziekte. De Staats-Courant deelt een en Staat mede van den handel in China, onder Nederl. vlag, te Canton en Macao, 1847, in 20 schepen, metende 3497 lasten, waarait onder anderen blijkt, dat de invoer van Polemieten beeft bedragen 3,337 stukkenter waarde van 66,740 Spaansche matten van Drills 3.000 St., 7,500 Sp. m.; van Dekens 1,155 St., 1,732,50 Sp. in.; van Laken 214 st., 11,500 Sp. m.Katoenen 391 st., 1,564 Sp. m.; Linnen 126 st., 756. En van uitvoer onder anderen 25,026 kisten Thee, voor 265,000 Sp. matten. [Een Spaansche mat staat gelijk met onzen Rijksd.] 's GRAVENHAGE4 Mei. Z. M. heeft bij verschillende dezer dagen genomen besluiten goedgevonden het pensioen te verleenen aan den Colonel J. L. Madiol, van liet 5de regement Infanterie, onder toekenning van den rang van Generaal-Majoor, zonder be zwaar van 's Rijks schatkist. Te benoemen bij den Grooten Staf van het leger: tot Colonel, den Luite- nant-Colonel J. D. Barre, Adj. van 7.. K. H. Prins Erederik der Nederlanden. Bij den Staf van het wapen der Infanterie: tot Generaal-Majoor Commandant der reserve-brigade, tevens belast met de functiën van Gouverneur der Resi dentie en van Provincialen Commandant in Zuid-Hollandden Colonel Jhr. J. F. van Spengler, Commandant van het regement Grenadiers en Jagers Z. M. Adjudant in buitengewone dienst. Rij het lsle reg. Inf.: tot Enit.-Colonel den Majoor W. P. Kamps, van het 8sle reg. Inf. 4de reg_ jnf-; t0t Kapiteins van de 3de kl. bij ancienneteitde lste Luit. W. van Langen en C. de Bockde eerste van het corps en de laatstgenoemde Bataillous-Adjudant van het 8ste reg. Inf. 5d« rejr. Inf.: tot Colonel, de I.uit.-Colonel L. T. F. \V. Baron van Boecop, van het 8s,e reg. Inf. Tot Kapitein van de 3de kl. bij ancienneteit, den lstc Luit. M. C. Kars, van het corps. 8ste reg. Inf.: tot Luit.-Colonelden Majoor W. Wortmanvan het reg. Grenadiers en Jagers. Tot Majoor, de Kapiteins der lsle kl. F. Breekpot en A. G. Rcijersrespeclivelijk van het 5de en 4de reg. Inf. Tot lsle Luit., bij ancienneteit, den 2de Luit. S. Crominelin, van liet reg. Grenadiers en Jagers. Te verplaatsen: Bij de bataillons Jagers van liet reg. Grenadiers eri Jagers, den Majoor J. C. Aneraaet, van liet 8ste reg. Inf.', den lsten Luit. W. M. de Brauw, en den 2de Luit. W. Schuurman, beiden van het 5d« reg. Inf. Z. M. heeft aan Jh1-. E. B. Witt-ert den titel van Baron verleend, op zijne wettige mannelijke erfgenamen overgaande hij regt van eerstgeboorte. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den Baron du Tour van Bellinchave, als Lid der Eerste Kamer. Gisteren avond is per vaartuig van Amsterdam aangebraglliet stand beeld van Prins Willem I, bestemd om op het Plein alhier te worden ge plaatst. Tot op dit oogenblik is liet nog niet gelost. AMSTERDAM, 2 Mei. Wij vernemen dat de dubbele betrekking van Tweeden Praeceptor en van Tweeden Onderwijzers in de Wiskunde, door wijlen den Heer J. J. Koning aan het stedelijk gymnasium alhier bekleed geweest, voortaan door twee per sonen zal worden waargenomen, en dat, ter vervulling van het Praeceploraat, door Curatoren is ingezonden eene aanbevelingslijst, bevattende de Heeren A. Hecker, als eersten, J. Dornseill'enals tweeden, en M. de Vries, als der den candidaat, terwijl Curatoren eerstdaags zullen overgaan, tot het opma ken der aanbevelingslijst voor den post van Tweeden Onderwijzer in de Wis kunde. ArnstCour.) De Heer P. J. Snoeck, vroeger eerste komiek en in de laatste jaren too- neelmeestcr aan den Stads-schouw burgvoor wien eene beneficie-voorstelling op Donderdag eerstk. bepaald was, is in den nacht van Zondag op Maandag plotseling in hoogen ouderdom overleden. GRONINGEN, 1 Mei. Heden morgen is in de nabijheid dezer stad aangekomen om morgen bin nen te varen en gelost te worden, een schip met 432 tonnen buskruid, komende van Nijmegen, en dat door een tweede gevolgd wordt, inhoudende 208 tonnente zamen eene hoeveelheid van 32,000 Ned. De Heer Kolonel Witsenhorgh Directeur der tweede fortificatie-directie, is uit Nijmegen alhier aangekomen tot het opnemen der te doene herstellingen aan de fortificatiewerken van Groningen en de liniën van Helpman, ten einde deze in behoorlijken staat van tegenweer te brengen. Er wordt mede eerstdaags alhier artillerie iri garnizoen verwacht. ASSEN, 30 April. Heden is het nieuwe kerkgebouw plegtig ingewijd, 't Oude kerkgebouw opgetimmerd in 1662, was ^allengskens te klein geworden en wordt door de Stedelijke regering tot een stadhuis overgenomen. Bij de laatste godsdienstoefening in het oude kerkgebouw, herinnerde D*. Pareau, dat de gemeente voor het jaar 1662 in eene zaal van liet Collegie, vroeger het klooster, zamenkwam. Ds, Zubli sprak ter inwijding van het kerkgebouw, naar aanleiding van Ps. 84. vs. 2. Hoe liefelijk zijn Uwe woningeno lieer der Heir scharen. Het nieuwe kerkgebouw is eenvoudig, ruim en grootsclien kan als model eener kerk, ook voor eene kleinere gemeente, worden genomen. Opmerkelijk is het, dat het gebouw op eene spanning van 18.45 ellen geene pilaren heeft, waardoor de doelmatige inrigting van het geheel veel bevorderd is. De zit plaatsen zijn amphilheatersgewijze om den predikstoel aangebragtafzonder lijke zitplaatsen ot gestoelten voor burgerlijke collegiën en oveilieden zijn er niet. 's HERTOGENBOSCH1 Mei. Bij besluit des Konings is openhaar erkend de Verecniging der Zusters van Liefde, gevestigd te Tilburg, en goedgekeurd een door de besturende leden ingezonden reglement, met dien verstande, dat het in do toepassing niet in strijd gebragt worde met de bestaande wettelijke bepalingen en openbare ver ordeningen in het algemeen en met die op hel onderwijs en schoolwezen in het bijzonder. Het doel en de strekking der vcreeniging zijn het verplegen van zieken en van gebrekkigenhet onderwijzen van kinderen en in het alge meen hulp te verleenen aan allen, zonder aanzien van godsdienst of stand in de maatschappij, welke aan eene liefdadige hand behoefte hebben en hare diensten tot dat einde inroepen. De vereenigingwelke hulpvereenigingen kan oprigten bestaat uit weduwen of ongehuwde vrouwen van allen rang of stand, die door een zuiver godsdienstig en liefdadig gevoel geleid, in de vereeniging werkzaam wensohen te wezeri cnna eene behoorlijke beproeving, geschikt bevonden zijnde, tot dal einde worden opgenomen. De leden dragen eene zindelijke, zedige en gelijkvormige kleeditig. Het bestuur bestaat uit

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1