LEYDSCHE COURANT. 3848a WOENSDAG, 3 MEI. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BEB1GTEN. l)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vie van Maandag komt Vrijdag uitgegeven uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 2 Mei. Men leest in de Staats-Courant dat de Leeghwater thans zoo is ingerigt als hij, na de sluiting van het Meer, de uitmaling werkelijk zal beginnen. De ijzeren gewigten waarmede de stoomzuiger en de bak boven den zuigerslang waren bezwaard, zijn weggenomen en voor een gedeelte boven de pompen, aan de buitenzijden der balansen, aangebragl in de ronde ijzeren bakken, welke men thans aldaar ziet bevestigd. De kleppen in den stortvloer zijn gesloten. De dam rondom den put, waarin bet werktuig staat, is doorgestoken, waardoor het water van het Meer in gemeenschap is gebragt met dat in den put, en het opgepompte water zal door de twee sluizen van den stortvloer gestadig naar buiten wor den gedreven. Op deze wijze zal een ieder op den eersten Dorylerdag dezer maand den Leeghwater kunnen zien werkenen insgelijks op den eersten Donderdag in Junij, zoo dan niet reeds de uitmaling zal begonnen, en hel stoomgemaal dagelijks in werking zal zijn want de sluiting der drie nog open zijnde gaten in den ringdijk, welke reeds den lSde" Mei de scheepvaart zal belet ten kan reeds kort daarna zoo verre gevorderd zijn dat de uilmaling mo gelijk wordt. Zoo de waterstand in het Meer dan hooger zal zijn dan in den verkleinden boezem, wordt de einddigting zoo lang uitgesteld als het Meer- water door de laatste open te houden sleaven van zelve alloopen kan, waar van het dus zal afhangen, of de Leeghwater eenigzins vroeger of later voort durend zal beginnen te werken. Den 27sten April 11. is te Utrecht overleden de lieer J. M. Polders, Vice- Admiraal cn lid van het Hoog-Militair Geregtshof, Ridder der Militaire Wil- lems-Orde derde klasse cn van het Legioen van Eer. 's GRAVENHAGE1 Mei. Z. M. in aanmerking nemendedat door de Duitsche Bondsvergadering in den laatsten tijd cenige besluiten zijn genomen welke in een deel van Limburg moeten worden ten uitvoer gelegd en welke uitvoering niet gevoe gelijk kan worden opgedragen aan de hoofden der ministeriele departementen van het Koningrijk, heelt de uitvoering van die besluitenin het bijzonder van dat betrekkelijk de verkiezing van afgevaardigden voor de nationale Duitsche vergadering, en dat van het verbod van uitvoer van paarden uit de Duitsche bondsstaten, onder Zr. Ms. onmiddelijke bevelen, opgedragen aaneen bijzonderen ambtenaar, onder den titel van Hertogelijk-Limburgsche Commissaris voor de Duitsche bondszaken, en als zoodanig benoemdden Heer L. F. H. Beerenbroek, Districts commissaris te Roermond. De wijze waarop de uitgaven, uit dit besluit voortspruitende, zullen worden gevonden, zal nader worden geregeld, naar aanleiding van de voordragt, welke aan Z. M. daaromtrent door de Mi nisters van Finantiën en van Binnenlandsche Zaken zal worden aangeboden. Zaturdag 11. is er bij Z. M. een groot diner gehoudenwaaraan deel hebben genomen al de nieuwe Ministers benevens het voorzittend lid van den raad van State, den Heer van de Poll. Z. M. de Koning cn de Leden van het Koninklijk Gezin zijn, naar men verzekert, voornemens zich omstreeks den 17<leD dezer uit deze Residentie naar Amsterdam te begeven, ten einde het jaarlijksch bezoek in de Hoofdstad af te leggen en eenige dagen aldaar door te brengen. AMSTERDAM, 1 Mei. In de vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw in het Odéon op den 29sle» 11., is gekozen tot Voorzitterde Meer Mr. G. VV. Verwej Méjan, met 75 van de 97 aanwezige stemmen; tot algemeenen Secretaris, de Heer Jh>'. Mr. D. R. Gevers Deynoot, met 65 stemmen; tot Penningmees ter: de Heer Jhr. Mr. Hoeuft van Velsen, met 53 stemmen. Voorts worden twee Voorzitters van afdeelingen in Zuid-Holland, de Heeren A. Vlielander, Burgemeester te Numansdorp en Mp. D. T. Gevers van Ende geest, benoemd tot Leden van het Hoofdbestuur. Onder anderen is bepaald, dat de derde algemeene vergadering in de maand September 1849 binnen Leyden zal plaats hebben. GRONINGEN, 28 April. Alhier heeft zich cene commissie van Dames belast met het verzamelen van onde meubelendie hij 't verhuizen of schoonmaken voor velen een last zijn, doch den behoeftigen dikwijls zeer te pas komen, en zulks met oog merk, om die voorwerpen, zoo noodig, na behoorlijke herstellingten behoeve van oppassende arme lieden aan te wenden. Naar wij vernemen, zullen alhier binnen kort worden aangevoerd en binnen deze vesting voorloopig opgeslagenof gedeeltelijk in de vestingen Delfzijl, Nieuwe Schans en Bourtange geplaatst worden 151 kanonnen met bespanningen en 1200 blanke wapenen terwijl ook verscheiden duizendc ponden buskruid te verwachten zijn. Men zegtdat de daarbij behoorende artilleristen echter nog niet naar genoemde vestingen zullen vertrekken, en het bovenstaande slechts een maatregel van voorzorg is, daar in deze provin cie niettegenstaande hare vestingen, geen een bruikbaar stuk geschut gevon den wordt, en men, bij de verschillende volksbewegingen en den reeds uitge barsten oorlog in het noorden van Duitschlandriict weten kan, wat verder geschieden zalen of het niet noodzakelijk kan worden geoordeeld dat de noordelijke sterkten van ons Vaderland in cenigen staat van tegenweer worden gebragt. •s HERTOGENBOSCH 29 April. In den vroegen morgen van den 27sten dezer zijn door den Commissaris van Policie, geadsisteerd door den Heer Regter Commissaris en Officier van Jus titie, van hun bed geligt, de meesterknecht van den Noord-Brabander P. J. de S...., met nog vijf andere personen, verdacht als schrijvers en verspreiders der onlangs aldaar verspreide oproeiige en lasterlijke geschriften. Zij zijn naar het paleis van justitie overgebragt en dadelijk in instructie gehoord gewordenzoo mede de drukker de lieer D. A. A. de Rin die instructie heeft P. J. de Shekend, dat hij de bedoelde briefjes op de drukkerij van den Noord-Brabander heeft geschreven cn ter verspreiding aan drie letterzetters had gegevendie mede hekend hebben en waaronder zich een weesjongen bevindtwaarop de Regtbank in Raadkamer vergaderd dadelijk] tegen hen bevel tot gevangenneming heeft gegeven, cn zulks, we gens het schrijven en verspreiden van oproer ademende geschriftenten doel hebbende burgers tegen elkander op te zetten en het wettig gezag omver te roerpen; tegen de overige personen in instructie gehoord, is tot heden toe geen bevel tot aanhouding uitgevaardigd. De Noord-Brabander bevestigt heden het bovenstaande bcrigt en voegt er bij dat het wel geen betoog behoeven zaldat noch de redactie noch de uitgever van dat blad in deze zaak gemoeid zijn. De uitgever is alleen als getuige gehoord. (N. Roti. Cour.) BELGIË. BRUSSEL, 30 April. In de Kamer der Gedeputeerden zijn verschillende belangrijke wetten voor gesteld. Het briefport zouzonder onderscheid van afstandop 20 centimes bepaald worden en de zegels op de dagbladen afgeschaft. De Regering heeft een wet voorgedragen om de bank te magtigen om 32 mill, aan bankbriefjes uit te gevendoor den staat te waarborgen. Omtrent den achteruitgang van den handel verneemt men dat maan delijks aan het tolkantoor te Brussel de invoerregten van Frankrijk over Mous- cron of Quievrain plagten 80 of 100 duizend franken te bedragen, maar dat thans, tusschen 1 en 27 April, niet meer dan de som van 5,200 fr. ont vangen is, ja een ganschc dag is voorbijgegaan, zonder dat eene enkele aan gifte plaats had. De invoer te land van het Noorden en de Staten van het Zoll-Verein is evenzeer achteruitgegaan als die van Frankrijk, cn de maan- delijksche ontvangst van gemiddeld 200,000 fr. van het kantoor te Brussel heeft in April slechts ettelijke duizendc fr. beloopen. FRANKRIJK. PARIJS, 30 April. Volgens een besluit van het voorloopig Bewind zal er eene algemeene ba lans worden opgemaakt van de lasten en baten der geldmiddelen der Repu bliek, te rekenen van den dag, dat zij geproclameerd is. Bij een ander besluit wordt cene belasting gelegd op het wildde zee- eu zoetwater-vischde oesters en de botervoor welke, regtstrccks ter verbruik aangevoerd, het verkoopregt op de markten der hoofdstad niet betaald is.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1