■ran het lot der talrijkste klasse „ondergeschikt is aan de vermenigvuldiging van het kapitaal. Waar weinig kapitaal is met veel bevolking, is deie ge dwongen tot eene gruwzame ellende, omdat men zonder kapitaal niet werken kan. Zoo zal men op vroeger kapitaal teerenzoo gaat men langs den weg van algemeene verarming met groote schreden, de gedurige verlaging der werklieden en van ieder eenen zoo den eindelijken ondergang des lands te gemoet. En dit is nog niet het eenige. Vraagt wat men in de scholen doeten 't antwoord is: hetzelfde als in de werkplaatsen, niets. Ieder dag die voor het onderwijs verloren gaat, is een dag verlies voor zijn kapitaal van kennis, waar zullen wij dan belanden, zoo het niet is*bij de harbaarschheid Al die gewelddadigheden onder den naam van revolutionnaire maatregelen worden niet alleen gebrandmerkt door de zedekunde, verworpen door de staat kunde, en zijn hatelijk aan de vrijheid, maar zijn ook magteloos ter bevorde ring van volkswelvaartzouden slechts bouwvallen scheppen en den moeije- lijken toestand der menigte verzwaren. Ofschoon de uitslag der verkiezingen in die hoofdstad nog niet volledig is opgemaaktmeent men echter uit het reeds bekendemet genoegzame zekerheid te kunnen afleiden, dat de gematigde partij bij de keuzen de boven hand heeft behouden. In de meeste afdeelingenwaar tot dus verre de stemlijsten opgemaakt waren, hadden de Heeren Lamarline, Dupont del'Eure, Garnier-PagèsArago, Marrast en Marie de meeste stemmen op zich ver- eenigd, terwijl slechts in enkele de overige leden van het voorloopig Bestuur: de Heeren Ledru-Rollin, Louis Blanc, Flocon en Albert meerder stemmen dan hunne ambtgenooten erlangd hadden. Sommigen bielden het zelfs voor twij felachtig of laatstgemeldcn wel een genoegzaam aantal stemmen zouden ver kregen hebben om ter nationale vergadering te worden afgevaardigd. Ook zijn een aantal stemmen uitgebragt op den Heer CocquerelProtcs- tantschen geestelijke, enden Heer Lacordaire, Roomsch-Catholijken Priester, die zich beiden, gelijk vroeger is medegedeeld, als Candidaten voor de be- 1 trekking van afgevaardigde hebben aangemeld. Dat ook de Heeren Lamen- nais, Champion, Carbon, Clary, Wolowski, de Lasteyrie, de Courtais en Changarnier in de Nationale Vergedering zullen verschijnen, kan thans reeds als zeker worden aangenomen. j In de departementen schijnen de verkiezingen almede geregeld ten einde gebragt te zijn. Bij het Departement van Binncnlandsche Zaken, zijn te dien aanzien in den loop van den dag vele telegraphische depeches ontvangen welker inhoud echter niet officieel is medegedeeld. Doorgaans is de gema- tigde partij meester gebleven. Men leest het volgende in den lUonileur Het voorloopig Bewind heeft J overwegende, dat de vereenigingen van Duilschers in de oostelijke departe menten in strijd zijn met de voorschriften der autoriteitendat zij een i last voor de inwoners zijn dat de Duitsche regering hunne grenzen hebben opengesteld voor inboorlingen die afzonderlijk en ongewapend binnen komen; dat deze zamenscholingen een onderwerp van vrees en een voorwendsel tot krijgstoebreidselen der naburige staten tegen Frankrijk, en eene bron van oneenigbeid tusschen Duitschland en de Republiek opleveren; en dat de vrede bestaat tusschen het Duitsche verbond en de Republiek, en het niet van den wil van eenige vreemdelingen mag afhangen de gevoelens van bet rcpublikeinsche Frankrijk ten aanzien van Duitschland te doen ontaardende ontbinding gelast van de vereenigingen van üuitschers in de oostelijke departementen. Te Beauvais zijn ernstige onlusten uitgebroken. Uit S'. Denis en S'. Germain zijn troepen, zoowel voetvolk als rnitcrij met den spoorweg derwaarts vertrokken. Een te Algiers uitkomend dagblad houdt in, dat de Arabieren in de Ouëmseris in opstand zijn geraakt, en dat talrijke troepen-afdeelingen naar Blidah zijn opgerukt, om de oproerige volksstammen te tuchtigen. Met be langstelling zag men nadere berigten deswegens te gemoet. Ten aanzien van zekeren Heer Couput, die als Afgevaardigde van den Minister van Binnenl. Zaken te Algiers was aangekomen en met vrij onbe paalde magt zou voorzien zijn, melden de bladen nader, dat die persoon zich die magt heeft aangemagtigd en dat de Generaal Cavignac bevel heeft ge kregen om hem volstrekt niet te ontzien. IT A li I E, ROME, 18 April. Met den slaat der geldmiddelen ziet het er hier zoo ellendig uit, dat het aantal dergenen die de secularisatie der kerkelijke goederen verlangen, ge durig toeneemt. Dezer dagen is de afsluiting van het Joden-kwartier (Ghetto) opgeheven, en de Israëlieten als Romeinsche burgers erkend. Het geschil tusschen Piërnont en de voorloopige Regering van Lombar- dyë, heeft een ernstig aanzien verkregen. Koning Karei Albert beeft aan het voorloopig Bewind van Milaan te kennen gegevendat bij de Mincio als de uiterste grensscheiding tusschen Lombardye en Venetië beschouwt; dat hij Venetië als repubiek eerbiedigen zalen wanner de Oostenrijkers den Lombar- dijschen grond zullen verlaten hebbenmet uitzondering van Mantua en Peschiera, bij zijne zending als geëindigd zal beschouwen. Overigens is hij be reid om terug te trekkenwanneer de Lombardijsche soldaten de verschil lende punten zullen hebben bezet, die hij thans heeft ingenomen. De tijdingen van het oorlogsterrein zijn niet zeer gunstig. Althans meldt men uit het hoofdkwartier van Generaal Gazzaldo, den IJlden April, dat de Piëmontesche troepen dien dag getracht hebben de voorposten der vesting van Mantua te overrompelen, maar genoodzaakt werden terng te trekken. De Piëmontesche Majoor, Graaf Trotti, is bij Peschiera gevangen genomen en naar Verona vervoerd. Er zijn reeds Oostenrijksche regimenten in aanmarsch naar zuidelijk Tyrol eene derde leger-afdeeling zal zich daar, onder hevel van den Generaal Wal den, met hen vereenigen. Het Fransche oorlogschip Friedland, onder bevel van Admiraal Baudin, gevolgd door twee andere oorlogschepen en een stoomfregat, zijn den 18de" dezer in de haven van Spezzia binnengeloopen. Er werden nog meerdere sche pen verwacht. De Italiaansche dagbladen melden dat zuidelijk Tyrol zich voor de goede zaak verklaart. Alleen de vallei bij de Etsch wordt nog door de tegenwoordigheid der Oostenrijkers in ontzag gehouden. Het Piëinouteschc leger heeft de voordeeligste stellingen bij Verona bezet; bet zwaar geschut is aangekomen. Twee Afgezanten van Parma hebben Koning Karei Albert de medewerking hunner troepen aangeboden; hij heeft dit aanbod aangenomen. De Generaal Dnrando zal met Pauselijke troepen de vesting Ferrara blokkeren. Het Siciliaansche Parlement heeft in zijne zitting van den 13den dezer Ferdinand van Bourbon en zijn Huis voor altijd van den Siciliaanschen troon vervallen verklaard, en bepaald dat Sicilië, na zijne staatsregeling hervormd te hebben, zal worden beheerd door eene constitutionele Regering. Den zelfden dag waarop dit decreet, hetwelk wij in onze vorige reeds mededeelden werd geproclameerd, verbrijzelde het volk al de bronzen standbeelden der leden van de familie der Bourbons, ten einde het metaal in de gieterijen voor bet vervaardigen van geschut te bezigen. Alleen het standbeeld van Karei II werd verschoond, daar het volk zich nimmer over hem te beklagen had. PIS. UI S SE N BERLIJN, 25 April. Onze Gezant te Kopenhagen heeft bevel ontvangen om dadelijk zijne passen te vragen. Deze maatregel is genomenomdat de Deensche Regering het bevel heeft uitgevaardigd, tot het in beslag nemen der Pruissische schepen, en dat wel vóór de Pruissische troepen de Bondsgrenzen waren overgegaan. Deze handelwijs dus van de Deensche Regering is hier als eene oorlogsverkla- riug beschouwd. 1IAIOVER. 25 April. Volgens bijzondere berigten, is het aantal gesneuvelden, gewonden en ge vangenen in het gevecht bij Sleeswijk belangrijk. Van bet 20s,c en 31s" regiment zijn 150 a 200 man buiten gevecht gesteld, waaronder ongeveer 50 dooden. Het regiment Keizer Alexander telt slechts 9 gewonden en doo- den. Op het slot Gottorp zijn 120 Deensche gevangenen opgesloten. SAKSEN. LEIPZIG 24 April. Gisteren namiddag heeft hier onder Voorzitterschap van den Heer de Marle, eene tweede vergadering van dienstmeisjes plaats gehad. Zes uit haar hebben het woord gevoerd, over de behoefte aan bescherming tegen den willekeur harer meesteressen, en verdedigden daarbij het doel dezer vereeniging, als te vens opgerigt ter bevordering van zedelijkheid en welvaarten ondersteuning van zieke dienstboden. Of zulk eene vereeniging eenige wezentlijke heilzame vrucht zal dragen hangt natuurlijk af van de grondbeginselen dergenen die I baar leiden en beschermen. BADEN. FREIBURG, 24 April. In deze stad beeft zich eergisteren een meest van buiten gekomene berooide hoop, van de wachtposten meester gemaakt; hun aantal bedraagt vele honder den met geweren, zeisen, vorken en stokken gewapenJ. De nacht is nog al rustig voorbij gegaan, schoon bet de Regering slecht ter naauwernood gelukt is, hen op stadskosten in herbergen te doen vernachten, daar zij bij de hur- gers wilden ingekwartierd worden. Vermits de stad door bondstroepen omringd was, zoo was het dezen gasten niet mogelijk er uit te geraken en heeft de Opperbevelhebber dier troepen hen doen vermanen zich over te geven. Hiervan hebben zij echter niets willen weten waarop de ongelukkige stad die in bare magt wasvan 's morgens vroeg tot 's middags is beschoten en vervolgens stormenderhand door de Nas- sausche troepen ingenomen waarbij zij vrij wat geleden beeften een 40-tal dooden gevallen doch de oproerlingen verjaagd zijn. OOSTENRIJK. Eene aanzienlijke boeveelheid goud en zilver, geschat op G centenaars goud en 60 centenaars zilver, die men naar buitenslands wilde smokkelen, is op de Beijersche grenzen in beslag genomen. Het was geborgen in vaten met spijkers. MONGARTE. PESTH20 April. Een groote oploop heeft hier weder gisteren plaats gehad, gedurende welken, onderscheiden Israëlieten mishandeld, en hunne huizen geplunderd, maar ook bij eenige rijke Christenen ongeregeldheden bedreven zijn. De oploop ont stond doordien een Israëliet een' burger kwetste, die hem aanrandde, ofschoon hij als schildwacht voor het stadhuis stond. Dadelijk cischte het volk de ontwapening van alle Israëlieten en de verdrijving van al degenen die sinds 10 jaren zich hier gevestigd hadden. De meeste winkels werden geslo-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2