LEYDSCHE COURANT MAANDAG, 1 MEI. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. B IT EN L A N DSC il E BE BIG TEN Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN29 April. Wij vernemen dat de zoo gunstig bekende Toonkunstenaarde Heer J. A. van Eykendie in den afgeloopen winter, niet veel bijval op het orgel in de Pieterskerk alhier, is gehoord, eerdaags andermaal terzelfde plaatse een Orgel- Concert zal geven. 's GRAVENHAGE 29 April. De Alg. Rekenkamer heeft, onder dagteekening van eergisteren hekend ge maakt, dat op nieuw bij haar is overgebragt voor eene som van 24,000 aan ingetrokken muntbiljetten van ƒ20en dat bovendien bij haar is inge komen voor eene sorn van ƒ500,000 aan muntbiljetten van ƒ100; zoodat thans, met inbegrip van de vroeger vermelde som, is ingetrokken voor een bedrag van ƒ12,889,000 aan muntbiljetten. ROTTERDAM, 28 April. De klassieke zaal der Sociëteit Harmonie alhier, wordt voor de Tentoonstel ling van Schilderijen en Kunstwerken, door het Schilderkundig Genootschap in den loop der volgende maand te gevenkeurig ingerigten zalwanneer gelijk te verwachten is, vele schoone kunstvoortbrengselen voor die tentoon stelling worden ingezonden, een prachtig cn indrukwekkend gezigt opleveren. Men zegt, dat de Hoogleeraar C. W. Opzoomer het houden der redevoering bij de prijsuitdeeling heeft op zich genomenen dat die uitdceling waar schijnlijk plaats zal hebben op den laatsten dag, te midden van de daar nog aanwezige schilderijen. Bij de onveilige vaart op den Rijn, heeft de directie het noodiggeoordeeld aan de Duitscbe stoomsleephoolen alhier liggende, zes voet hooge verschan singen op het dek aan te timmeren ter beveiliging van het scheepsvolk cn stuurlieden voor de geweerkogels; de groote booten de Rhenus cn Paul, zijn al reeds zoodanig zeer doelmatig ingerigt. AMSTERDAM, 28 April. Door de Nederl. Handel-Maatschappij zijn bevracht voor deze stad 13, voor Rotterdam 10 schepen en voor Middelburg 1 schip. Wij. hebben een particulieren briet uit Canton ontvangen die geene gunstige vooruitzigten voor den handel mededeelt. Men is wederom bevreesd, dat er tusschen de Engclschen en Chinezen onlusten zullen uitbarsten. De Keizerl. Chin. Kommissaris Key-Ing is door den Chin. Keizer teruggeroepen en bij dezen Grooten Heer in ongenade vervallen. De Keizerl. Kommissaris beeft, voor het verlaten van Canton, aan geen ander Europecsch Consul eene afscheids-visite gedaan dan aan den Nederl. Consul, den Heer M. J. Senn van Basel, welke laatste, zoodra de Heer Brown in China gearriveerd zal zijn, na een verblijf van ruim 20 jaren, het Hemelschc Rijk zal verlaten. llandelshl ENGELAND. LONDEN, 26 April. Zaturdag 11. waren op verschillende plaatsen van Edimburg groote plak katen aangeplakt, waarbij de inwoners werden opgoroppen tot eene openbare bijeenkomst op Caltonhill. Het doel is, Afgevaardigden voor de aanstaande nationale vergadering der Chartisten te kiezen en te beraadslagen over eene memorie, waarbij men de Koningin zal verzoeken, aan hare tegenwoordige Ministers hun ontslag te geven. Deze bijeenkomst der Chartisten, welke men bezorgdheid te gemoet zag, is rustig afgeloopen. Hier worden thans adressen onderleekend waarin de Ingezeten hunne onwankelbaar gehechtheid aan den Troon betuigen, en hunne gezindheid om de wettige reglen der Koningin en van het Parlement te handhaven de rust te helpen bewaren, cn alle oproerige pogingen wederstand te bieden. Bijna allen, aan wie die verklaring werd voorgelegd, hebben ze onderteekend. De Times verzekert dat de Graaf de Neuilly (gewezen Koning der Franschen) te Clareinont leeft in een staat die aan behoefte grenst, en dat hij zich zelfs die kleine gemakken moet ontzeggenwaaraan een man van zijne jaren gewoon is. Maar zelfs met het inachtnemen van deze zuinigheid, zegt men, dat zijne geldmiddelen niet langer dan een paar jaar kunnen toe reiken als wanneer hij van alles zal ontbloot zijn. BELGIE. BRUSSEL, 27 April. Men verwacht dat spoedig bij de Kamers eene wet zal worden ingediend tot afschafling van het zegel op de dagbladen er zal op eene andere wijs voorzien worden in het verlies van 400,000 fr., hetgeen de schatkist daar door zal lijden. FRAKHRIJK. PARIJS, 27 April. De manschappen van de reserve der ligtingen van 1842, 1843 en 1844 zijn onder de wapenen geroepen, met last, om zich tusschen den lslCD en 5ilcn Mei bij hunne corpsen te voegen. Ook zijn alle zeelieden opgeroepen, die zich met verlof aan wal bevonden. De lleer M. Chevallier, die als Hoogleeraar in de Staatshuishoudkunde door de geheele afschaffing van dien zoo belangrijken leerstoel door het voorloopig Bewind, zijne betrekking heeft verloren, deelt van lijd lot tijd brieven over den arbeid in het Journal des Débats mede, die de dwaze en onuitvoeilijke theoriën der zoogenaamde regeling van den arbeid door het voorloopig Bewind in alle hare naaktheid ten toon stellen. In den laatsten brief toont hij aan hoe hel Bewind der vrijheid voorgeeft dat door die regeling alleen de nijverheid zal hlocijen zonder meerdere bekwaamheid zonder meer kapitaal en met minder arbeid. Dit onderstelt een wonder, en nogtans vele lieden slaan er geloof aan, en wat zouden wij dan de Freyhurgers uitlagchen, die op een wonderwerk hoopten om de troepen van het Bondgenootschap te verslaan. De menschen heelden zich in dat zij veranderen, zij zijn steeds de zelfde. De vrijheidsregering moge dan de maatschappelijke hetrekkingen regelen en de nijverheid regeren zoo als voorheen een Pruissisch korporaal zijne re- cruten. Het is verwonderlijk wat zondvloed van onbetookte plannen die alle eene onbeperkte magt onderstellen, thans in deze vrijheidsdagen de Schrijver al onder het oog heeft gehad. Het voorloopig Bewind heeft de nijverheid naar zijnen zin gekneed, het wonder moest nu plaats hebben of de theorie liegt. En wat is er van gewor den Het werk is dood, die rijk waren, zijn het niet ineer; en die arm waren, lijden gebrek aan alles. Men weet niet meer wat crediet is. nie mand durft wissels te gebruiken, dit natuurlijk middel van den handel; men zendt elkander geld zoo als voor drie eeuwen. De helft der fabriekan ten en handelaren is bankroet, de andere kwijnen. De kapitalen zijn vernie tigd of voortvlugtig; het brood is den werkman ontroofd. Alleen op de Fransche geldswaarde die aan de Beurs verhandeld wordt, is het verlies vier duizend millioenen, cn op alle andere waarden, is de vermindering niet min der. Hel is alsof een verwoestende engel Frankrijk is doorgetrokkenmet last om niemands fortuin te ontzien. Dat is tot hiertoe de uitslag van het stelsel, dat daarin bestaat om de nijverheid, aan handen cn voeten gebonden, aan de regering ten prooi te latenopdat die naar hare opvatting de betrek kingen tusschen de menschen regele. De Schrijver beweert dat niet de om wenteling op zich zelvedie nu van geen verderen burgerkrijg wordt gevolgd maar die voorgenomen regeling van den arbeidalle vertrouwen doodt en alle werkzaamheid verlamt. Hij bezweert de bedaarde lieden om te bedenken cn te voorzien welke ge volgen die staking van den arbeid voor de groote steden LyonRouaan en bovenal voor Parijs zal hebben. Voor Parijs, dat in de waarde der voort brengselen van nijverheid voor meer dan l/l0 gedeelte van geheel Frankrijk deelten waar nu 50, 30 ja 20 werklieden zijn in werkplaatsen waar er in Januarij 100 werkten, waar nu hotels, in welke de vermogendste lieden der vier werelddeelen woonden, ledig en verlaten staan. Alleen het Departe ment van de Seine zal dit jaar, zoo de arbeid op dien voet verlamd blijft, door de onderdrukking der nijverheid, zonder andere verliezen te rekenen, eene schade lijden van 700 mill. Dat is eene som die anders rondliep van den bankier tot den werkman en waarvan zij bestonden en nu ontstaat de vraag: zal de bevolking van Parijs, als het zoo blijft, niet onderling zich zelve als 't ware gaan verslinden? Het is eene erkende staalshuidhoudkundige waarheiddat de verbetering

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1