LEYDSGHE COURANT. \K N®. IS 48. VRIJDAG, 28 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. 'Vv De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de ajwonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. B1NJNEJNLAJNDSCUE BERÏGTEJN. LEYOEN27 April. Bij besluit van den 22ste" dezer, beeft Z. M. aan de Iloogeschool alhier benoemd, tot gewoon Hoogleeraar in de geneeskundige faculteit, den lieer F. W. Krieger, Med. Cliir. et Art. Obstet. Doctor, l.ector aan dc cliniscbe school te Rotterdam, en tot buitengewone Hoog leeraren in dezelfde faculteit, de Heeren A. Simon Thomas, Med. et Art. Obstet. Doctor te Rotterdam, en 11. Halbcrtsma, Med. Cliir. et Art. Obstet. Doctor. De Commissie van beheer en droogmaking van het Haarlemmermeer heeft tot voorkoming van ongelukken en tot waarschuwing der schippers het navolgende bekend gemaakt: de sluilirig der drie nog bestaande toegangen aan hel Spaarne, de Oude Wetering en de Kaag, is thans zoo ver gevorderd, dat de scheepvaart op die punten reeds moeijalijk begint te worden zoodat van nu aan met het doorvaren dier openingen, vooral bij sterken wind dc noodige omzigtiglicid moet worden in acht genomen. Op den lö'16" Mei aanstaande zullen echter die drie doortogtcn geheel belemmerd zijn, en de schepen den weg moeten volgen langs de Ringvaartwelke onafgebroken doorloopt. Thans is ter kennis gebragt, dat, naar aanleiding van een door de Commissie voor de Tententoonstelling van voortbrengselen van Inlandsche Nij verheid voor de provinciën Zuid- en Noord-Hollandwelke in Julij aanst. binnen Delft zoude plaats hebben, na gedaan voorstel en gehouden overleg tusschen de Gedep. Staten van genoemde Provinciën ingevolge magtiging des Konings, verleend bij Kabinets-rescripl van den 18den dezer, die Tentoonstel ling voor één jaar is uitgesteld. Den 21stPn dezer is te Kralingen overleden dc Heer G. B. E. Paravicini di Capclli, in leven gepensioneerd Generaal-Majoor, Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw en van het Legioen van Eer. 'sGRAVENHAGE26 April. Z. M. heeft benoemd tot zijnen Adjudant in buitengewone dienst, den Luit.-Colonel der cavalerie, buiten bezwaar der schatkist, A. II. Baron Sloet van Oldruitenborgtot Adjudant den Kapitein der lstc klasse van den Gene- ralen Staf, T. G. F. V. Baron de Constant Rebecqueen tot Ordonnans- Officier den l',CD Luitenant E. H. E. Graaf van Bylandt, van bet lsle regi ment lansiers. Z. M. heeft aan Jhr, Mr. O. van Swindcrcn van Rcnsuma op verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Eerste Kamer. Z. M. de Koning heeft in den vroegen morgen van Zaturdag jl. het Koninklijk Graf te Delft bezocht. Eenige uren later heeft ook II. M. de Ko ningin zich derwaarts begeven. Men schrijft uit Potsdam van den 20ste" dezerII. K. II. Prinses Chailolta, Dochter van Z. K. II. Prins Albert, heeft gisteren bare belijdenis afgelegd. De plegtigheid heeft plaats gehad in het Koninklijk slotin tegen woordigheid van HH. MM. den Koning en de Koningin, van den Vader der Prinses, der Prinsen en Prinsessen van het Koninklijke Huis, die hier tegen woordig waren, der hooge burgerlijke en militaire overheden en der dignita rissen van het Hof. De Ministerraad is gedurende de laatste dagen onderscheidene malen bijeen geweest. De herziening der Grondwet was het daarbij behandelde on derwerp en wel voornamelijk het ontwerpen der wettenwaarin de wijzi gingen en veranderingen zullen worden vervat. Men zal zich heiinnercn, dat ook in 1845 zoodanige verdeeling van het ontwerp der negen mannen noodig gekeurd en gemaakt is. Die ontwerpen heeft het Ministerie thans lot voorbeeld genomen eii zullen zoo veel mogelijk worden gevolgd. Het werk der Commissie zal niet onveranderd in de Kamer komen. Ten aanzien van meer ondergeschikte puntenschijnt dit nu reeds met zekerheid te kunnen worden gezegd. Van zoodanige namelijkdie gcene verandering maken in de hoofddenkbeeldenmaar overeenstemmen met het ontwerp der Commissie, zoo als het ligt. Bij voorbeeld, dat ook voor de leden der Eerste Kamer moet bepaald wor den, wat ook voor die der Tweede in art. 78 is voorgeschreven: »dat zij stemmen volgens eed en gewetenzonder last van of ruggespraak met hen die benoemen." Door in art. 82 te zeggen: aart 77 en 78," in plaats van aart. 77 is op hen toepasselijk," is dit verholpen. Evenzoo zal art. 1 van het voorloopig kiesreglement niet blijven als het is. Men schijnt bezwaar te vinden dat het Rijk eenige dagen zonder Staten-Ge- neraal zou zijn. Immers bij de afkondiging der nieuwe Grondwetzouden de Kamers van regtswege ontbonden zijn. Dan echter moeten de uienwe Ka mers nog verkozen worden. Inmiddels kunnen omstandigheden zich voor doen, dat bijeenkomst van Staten-Generaal dringend gevorderd zij. Het schijnt daarom veranderd te zullen worden zoodanigdat de oude Ka mers zullen blijven bestaan tot dat de nienwe gekozen zijn met bepal ng dat, wat ook gebeure, de verkiezingen voor de nieuwe onafgebroken zullen worden voortgezetom te spoediger de oude door de nieuwe te kunnen doen vervangen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Dingsdag, den 9 Mei aanstaande, tot hervatting van hare belangrijke werkzaamheden. Hare laatste zitting is gehouden op Dingsdag, 28 Maart jl. In deze residentie is aangekomenen aan het Hotel de Gouden Leeuw afgestapt, de Heer Mr. Xavier Wurth-PlaquetRaadsheer in liet Hoog-Ge- regtshof van het Groothertogdom Luxemburg en tijdelijk belast met het beheer der Luxemburgsche Staats-Kanselarij te 's Gravenbage, ter vervanging van den Heer Mr. Grégoire, bij besluit van den Koning-Groothertog, van den 17dcn dezer, eervol ontslagen van de tijdelijke directie dier Staats-Kanselarij. De Heer Wurth-Plaquet zal heden de eer genieten ten gehoore bij den Koning te worden toegelaten. De s Gravenhaagsclie Nieuwsbode meldt, dat de declaratiën van den Heer Faber van Riemsdijk in de 112 processen, die over de toepassing der wet van Nivósc an XIII gevoerd zijn, te zamen slechts bedragen 6,835.50, welke declaratiën door meergenoemdeo Heer specifiek en getaxeerd zijn inge leverd en ook tot dat beloop bij de Algemeene Rekenkamer vereffend. AMSTERDAM, 26 April. Het getal der alhier geborenen sedert 1°. Januarij is 2,402, dat der over ledenen 3,200. Het herbouwen van de R. K. Kerk de Papegaai in de Kalverstraat is voor ƒ21,500 aangenomen door II. Romijn Timmerman en Makelaar alhier. Gisteren heeft de Tweede Klasse van het Kon. Nederl. Instituut bare openbare vergadering gehouden. Nadat de Voorzitter, de Heer Mr. J. van I.ennepde vergadering met eene aanspraak had geopend beeft de Secretaris in het verslag de handelingen en lotgevallen der Klasse gedurende de laatste twee jaren medegedeeld. Daarna sprak de Hoogleeraar Mr. H. W. Tydcman Lid der Klasse, die zich eene beantwoording had voorgesteld van de vraag Welke de reden moge zijn, dat, in vroegere tijdperken van ons nationaal bestaan, het volk zich, bij minder politieke vrijheid, gelukkiger en tevredo- ner gevoelde dan in deze tijden." Ten slotte trad het Lid der Klasse, Mr. I. da Costaop en droeg een dichtstuk voor, eene vergelijking beöogende tusschen de jaren 1618 en 1818, weder eene nieuwe inspiratie uit de ge beurtenissen onzes tijds, even als de «Vijf en twintig jaren," het «Aan Ne derland in de lente van 1844" en liet onlangs nog verschenen «Wachter wat is er van den nacht-" In de gewone jaarlijkschc vergadering van heden is tot algemeenen Voor zitter voor het volgend jaar benoemd, de Hoogleeraar J. Bosscha, Voorzitter der derde klasse, en tot algemeenen Secretaris de Hoogleeraar C. A. den Tcx. UTRECHT, 26 April. In de afgeloopen week is hier eene ontzettende menigte visch ter markt gebragt, meest uit elft beslaande. Zoo begon de afslager Zaturdag jl. des morgens om 8 uur, eindigde om 12 uur des middags, hervatte zijn werk om 4 uur des namiddags, en was oin 1 uur des nacht nog met afslaan bezig. De visch is met graagte gekocht. BL'ITEi>LAi\BSCIIE BERIGFEi\ ENGELAND. LONDEN, 24 April. De Minister Sir G. Grey beeft aan zekeren M. Cochrane, die in de nieuws bladen had aangekondigd, dat hij op Paaschmaandag, van jtfele duizende men-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1