Wijk ie verf!aanwen, wegens de ongehoorde wreedheid, waaraan de Poolsehe bevolking in l'ozen zich tegen hare Dnitsche landgenooten schnldig maakt. BRËSLAU, 17 April. Cisteren avond waren er tnsschen de burgergarde en oproerige troepen ern stige dadelijkheden voorgevallen, lieden echter waren de gebeurtenissen van nog ernstiger aard. Reeds in den namiddag vormden zich talrijke zamen- scholingen. Ten 9 ure brak het oproer uit; het volk plunderde de bakkers winkels en vernielde alles wat voor de hand kwam. Eindelijk gelukte het den, in grooten getale, aanrukkenden troepen, door ruiterij gesterkt, het volk uit elkander te drijven en de rust te herstellen. Men zegt dat er 50 verwonden naar het stadhuis zijn vervoerd. Den 18dcn was alles rustig. Den 5lleo dezer zou te C'onstantinopel eene reactionaire zamenzwering ontdekt7 zijnen die ontdekking eenige Ulema's het hoofd gekost hebben. Uit bezorgdheid voor den toestand in Servië waren troepen derwaarts gezon- De cholera nam te Constantinopel voortdurend toe. LUXEMBURG. 19 April. In den Court ier du Grandduché de Luxemburg vindt menten geleide van een verzoek des Heeren de Blocbausen aan de kiezers van Dickirchom benoemd te worden tot lid der dubbele Kamer in dit Hertogdom, eenige stukken van denzclfden fleer, welke nog al opziens baren. Zij strekken, om de kiezers van Diekirch te onderrigten van de toedragt der gebeurtenissen, welke zijn ontslag als Staatskanselier van Luxemburg, ten gevolge hadden, en om te bewijzen, dat hij zijn ontslag niet genomenmaar gekregen heeft. Het eerste stuk is een adres van den Heer de Blochausen aan den Koning, van 22 Maart jl. In dit adres zet hij de oorzaken uiteen der gebeurtenissen van 16 en 17 Maart jh, en terwijl hij al de schuld daarvan werpt op den Bisschop Laurent, verwijt hij den Koning, dat deze slechts wilde temporiseren, en ver zekert, dat, hetzij de Koning het Groothertogdom verhezen of behouden mogt de genegenheid der Luxemburgers voor Z. M. in elk geval verbeurd zal zijn. Op dit stuit volgt liet antwoord van Z. M., gedagleekend den 2(lcn April, waarbij de Koning, in overweging nemende, dat de nieuw benoemde Gouver- nementsraad den gang der zaken in Luxemburg algeheel zal doen veranderen, dat daardoor, de onmiddelijke handelingen des Sonvereins voor eenigen tijd geschorst zijnde, ook de tegenwoordigheid van den Staatskanselier onnoo- dig geworden is, en dat er menigvuldige klagten zijn ingekomen nopens de kostbare administratie der Staalkanselarij, den Heer de Blochausen, alhoe wel met leedwezen en onder erkenning zijner bewezen diensten, nu reeds ontslaat als Staatskanselier van Luxemburg. Op dit ontslag heeft de Heer de Blochaussen, den volgenden dag aan den Koning geantwoord in een brief, bij welken hij Z. M. tevens terugzendt den titel van honorair Kamerheer, en de versierselen der ridderorden van den Nederl. leeuw en der eiken kroon, hem door Z. M. geschonken. Ten slotte verklaart de Heer de Blochausenin antwoord op Je aan hem door zijne medeburgers gedane vraag: wie zijn opvolger de Heer Gregoire is, dat hij met dezen nimmer in betrekking gestaan beeft, en dat hij even vreemd is aan de keuze, om aan hem het bcstunr van de Luxemburgsche kanselarij op te dragenals zijne benoeming tot buitengewoon Staatsraad van Luxemburg onwettig en bespottelijk is. BADEN. Er is eindelijk den 19Je" een gevecht geleverd tusschen de republikeinen en de geregelde troepenwaarhij de laalsten de overhand behouden hebben en de eersten met verlies van 100 man zich in het gebergte hebben ver strooid, of over den Rliijn zijn gevlugt. De Generaal von Gagern is echter voor het begin van het gevecht het slagtoffer van zijn vertrouwen geworden, "ij was namelijk door de republikeinen tot een mondgesprek uitgenoodigd en daarvan bet gewigt bevroedende, en bet bloed van soldaten zoowel, als van burgers, willende besparen, gaf hij daaraan gehoor en naderde geheel alleen de opstandelingen, die hij door eene gemoedelijke toespraak tot rede poogde te brengen; doch, in stede daarnaar te booren antwoordden de verraders met een verward geschreeuw cn eene vermaning aan de troepen om hunnen pligt te verzaken, en toen de Generaal v. Gagern weder te paard wilde stijgen, openden zij een moorddadig vuur, en werd bij door drie kogels getroffen. [Deze Generaal was in Nederlandschc dienst, cn belast met de betrekking van Provincialen Commandant van Zuid-Holland en van Gouverneur der Residentie. Hij had zich met verlof naar Baden begeven, alwaar zijn broeder Geheimraad is. Hij had onlangs eene inspectiereis in Indic gedaancn wordt om zijne kunde en kloeken geest, van welken zijn jongst gedrag genoeg getuigt, zeer geroemd]. Z1VITIERLAXD. BERN, 19 April. De Landdag heeft gisteren in een geheime zitting het door den Koning van Sardinië gedaan aanbod, om een of- en defensief verbond tusschen zijn Rijk en Zwitserland op te rigten, van de hand gewezen. Eene grootc meer derheid beeft er zich tegen verklaarddaar de Commissie welke rnet het onderzoek van het aanbod was belast geweest, de aanneming ook bad afgera den. Alleen de Afgevaardigden van Waadland, Wallis cn Geneve waren voor de aanneming gezind. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 10 April. Op bevel van het Ministerie worden al de Pruissische schepen in de Deen- schc havens opgehoudenen de schepen der Koninklijke zeeinagt hebben bevel bekomenom de Pruissische op te brengen, De onzijdigheid van Hamburg eu Lubeck zal geëerbiedigd worden. In Sleeswijk is nog geen gevecht van belang voorgevallen. De Ko ning is te Fredericia door eene keelziekte aangetast. OOST-INDIE, BATAVIA, 26 Februarij. 's Lands Stoomboot Batavia, Luit. Anemaetis den lstcn Februarij met de brievenmaal naar Singapore vertrokken, medenemende 2101 brieven voor Europa, een getal grooter, dan ooit vroeger verzonden is. Den 13,len is ge noemd stoomschip ter reede van Batavia teruggekeerdmedebrengende de Europesehe post, die in het laatst van December verzonden is. Den 19'tm Februarij is de verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje met groole plegtigheid gevierd. Overigens behelzen de berigten van deze maand geen nieuws, behalve bet verhaal van talrijke rampen, door onweders, stormen en plasregens ver oorzaakt. Den 14,lel1, namiddags ten 3 ure, zijn boven Batavia op den weg langs Rijswijk, in de nabijheid van het hotel van den Gouverneur-Generaal, in de woning van den Ingenieur Hageman, vier inlanders door den bliksem getrof fen; drie hunner, twee mannen en eene vrouw, zijn op de plaats dood gebleven. Te 4 ure in den vroegen morgpn van Zondag den 20slcn dezer barstte op nieuw een onweder boven de hoofdplaats Batavia uit en sloeg de bliksem in—de Woning N°. 99. van het kampement te Weltevreden, van den Kapitein der Genie G. II. Uhlenbeck. De bliksem trol de nok van liet dak, liep ne derwaarts langs de glasramen, rigtle hier en daar schade aan, brak de hout werken van eenige wapentuigen en verdween in den grond. Geen der bewo ners heeft eenig letsel hekomen. Den 23slen Februarij, des namiddags ten 3 ure, slo'g de bliksem in de woning van den Heer N. Lange, Apotheker op Rijswijk, drong door het dak, doodde cenen mannelijken bediende en raakte twee vrouwelijke bedienden, welken laalsten echter niet gekwetst werden. Den 18Je" Januarij is te Padang overleden de Kapitein der artillerie F. K. C. Kiehm. Den 5atn Februarij is te Samarang overleden de lstc Luit. der Genie O. II. van Samdick. Den 26slrn Jan. overleed te Djocjocarta, in den ouderdom van 84 jaren de Gepens. lslc Luit. W. Driesen. In 1774 was hij als soldaat der Oost-Ind. Compagnie naar Java gekomen, in 1809 tot lstcn Luitenant Commandant van Djocjocarta benoemd en in 1817 in dien rang gepensioneerd. Tot kort voor zijn dood genoot hij de beste gezondheid en nam hij steeds ijverig deel aan alle openbare feesten. Onder de erfgenamendie opgeroepen worden om gelden, bij de Weeska mer te Samarang, in ontvangst te nemen, wordt ook genoemd Jan Gerrit Hem- mel, (erflater onbekend). De nalatenschap is in 1814 aan de Kamer gekomen ten bedrage van 2089,10, en thans door de rente geklommen tot 2842,24. De Gouvern.-Gen. gaat voort, de invoering der nieuwe burgerlijke en strafregtspleging te regelen. Een besluit van den lldcn Febr. bepaalt het kostuum der leden van de regterlijke magtvan de Advokaten en de Procu reurs. Dat kostuum is in alle deelen overeenstemmend met datwat in het moederland is voorgeschreven. Bij besluit van den 5dcn Februarij heeft de Gouverneur-Generaal vast gesteld eenige bepalingen tol regeling van eenige ontwerpen van strafwet geving, welke eene dadelijke voorziening vereischcn. Bij besluit van 31 Januarij heeft de Gouverneur-Generaal verstaan De plaatselijke autoriteiten op de bezittingen, buiten Java en Madura gelegen, aan te schrijven, om in bet vervolg hij de opzending aan den Gouverneur- Generaal van doodvonnissen, tol bekoming van verlof tot uitvoering, be paaldelijk te doen blijken: a. of er tegen de uitvoering bedenkingen bestaan. b. dat de veroordeelden in de gelegenheid gesteld zijn requesten om gratie in te dienen, en ingeval van dezelve gebruik gemaakt is, die verzoekschrif ten te doen vergezeld gaan van hunne consideratien en advies, alsmede van die van het betrokken regterlijk collegic. De P/ieutve Rotlerd. Coutant deelt uit een particulieren brief van daar nog het volgende mede: Op de drie hoofdplaatsen van Java wordt eene aanzienlijke expeditie, onder persoonlijk hevel van den Generaal van der Wijck, uitgerust, om weder tegen Balie te ageren. Zoodra de mousson het ccnigzins toelaat, gaat zij onder zeil, hetwelk waarschijnlijk in de maand Mei zal geschieden. Men gelooft, dat de Radjah er thans niet gemakkelijk zal afkomen, daar dc expeditie zal bestaan uit 2 bataillons, tezamen 2,400 man, hier en te Samarang in gar nizoen liggende. De Rijn, een fregat van 56 stukken, al de oorlogs-stoomboo- tcn en eenige sclq^nerszullen henevens de noodige koopvaardijschepentot hel overvoeren van troepen cn het ondersteunen der expeditie gebezigd worden. De Schoutbij-Nacht van den Bosch, Commandant der Zecmagt in Indië, gaat mede naar Socrabaya, om persoonlijk het toezigt over dc uitrusting te houden. Z. Exc. de Goav.-Gen. llochussen vertrekt in Maart dezes jaars naar Sumatra. De Indische Regering is in eene kleine verwikkeling ge komen met de Portugezen op Timorlautderhalve is eene commissie der waarts gezonden, bestaande uit de HU. D. C. Sleyn Parvé en Vincent; dc laatste vervult de functie van Secretaris. Naar dc Soloo-eilanden zijn twee oorlogschepen vertrokken, ten einde zooveel mogelijk de daar aanwezige roofnesten te vernielen.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3