De Heer Arago hieldals Minister van oorlognene aanspraak aan de Bevelhebbers des legers, die aan den voet der tribune eenen cirkel vormden. Die aanspraak, welke slechts weinigen hebben verstaan, werd met toejuichin gen en den kreet van: Leve de Republiekbeantwoord. 120 Colonels der infanterie, de Kevelhebbers der nationale garde, die van de mobile garde met hnnne roode hoofddeksels, die van de republikeinschc garde, van de soldaten der Seine en de vertegenwoordigers der marine, waren bijeen en hunne ver schillende kleedingen leverden met de schitterende uniformen der ruiterij een prachtig gezigt op. Dragonders, lansiers, karabiniers, kurassiers, huzaren van allerlei kleuren deden hunne verschillende pluimen en vederbossen wappe ren. Verder op tot aan de Tuilcrien stonden de verschillende regemenlcn geschaard, in afwachting dat zij ieder op zijne beurt hunne vaandels of standaarden zouden ontvangen. Die uitdeeling nam dadelijk na de aanspraak van den Heer Arago, kort voor 12 ure, een aanvang, en het defileren duurde tot 's avonds laat. liet getal beeft meer dan 300,000 bedragen. Afdeelingen van alle legercorpsen trok ken tusschen de bataillons der nationale garde voort. De verbroedering tus- schen het leger en bet volk is volkomen. De optogt werd geopend door den Prefect van Politie Caussidière, aan hel hoofd der nieuwe stedelijke garde, die de oude municipale vervangt, en wier uniform tot dusver alleen uit eene blaauwe kiel met roode muts en sjerp bestaat; vervolgens kwamen de veteranen van liet Keizerrijk in hunne klee ding, Mammelukken Poolsche lansiers, grenadiers en jagers van de garde, enz. Daarop volgden de werklieden uit de nationale werkplaatsen, alle ge wapend; de nationale garde uit de voorsteden, de stedelijke nationale garde, de linietroepen, de ruiterij, de artillerie, enz. Menigeen heeft er zijn voordeel medegedaan. De boeren der nabij Pa rijs gelegene gemeenten St. Gervais en Romainville hadden gehecle wagens en karren vol met seringen, welke bloem hier even begint open te gaan, op de boulevards gebragt, en ieder burger of soldaat wilde er volstrekt een' tak van in de tromp van zijn geweer hebben. Men zegt dat menig boer zich uit dezen verkoop bel geheele bedrag zijner landhuur heeft weten te verschaffen. Ook onze stedelingen hebben op bet feest gespeculeerd. Duizenden van kleine driekleurige vlaggetjes en driekleurige kunstruikers zijn vei kocht geworden en hoezeer de prijs slechts 25 centimes bedroeg, noemt men een' fabrickant, die er voor ruim 1200 francs verkocht heeft. Te midden dezer vreugde is weder duidelijk geblekenwelk stelsel de groote meerderheid der Parijsche bevolking aankleeft, en welke barer bestuur ders, dienovereenkomstig, door haar ook het meest bemind worden. Een der brieven, die het feest beschrijven, eindigt met de volgende paragraaph: De leden der voorloopige Regel ing hebbenin het werk der vaandel-overhandi ging, elkander afgewisseld. De Heeren Lcdru-Rollin en Lainartine waren op de hoogste zitplaatsen in bet. midden, naast elkander gezeten. Gedurende den geheelen loop der plegtigheid hebben zij zich het voorkomen gegeven van uiterst vriendschappelijk met elkander te spreken. Deze kunstgreep, zoo het er eene was, is niet geslaagd. Den Heer Lcdru-Rollin is niet een enkel vi vat! tocgebragtdaarentegen is er de Heer Lamartine als mede bestormd geworden. Verscheiden legioenen, terwijl zij voorbij de Regering defileerden, riepen; weg met de Communisten! Over het algemeen is de geestdrift van zeer voldoenden aard geweest." De Presse laat zich over dezen feestdag aldus uit400,000 bajonetten defileerden rondom den zegeboog de l'Etoile, dat nagelaten gedenkteckcn, opgerigt ter eere van den oorlogop kosten van den vredeingeblazen door den roemuitgevoerd door de vrijheidontworpen door Napoleonvoltooid door Lodewijk Filipsreusachtige in steen gehouwen tegenstelling, zonder linge vereeniging van tegenstrijdige denkbeeldenvolmaakt beeld van het Fransche karakter Zoo zijn wij. Voorzien van gewerenwapenen be stemd om den dood te berokkenen, noemen wij elkander broeders! Gewe ren! Waarom en tegen wie? Waarom? Bedreigt ons de oorlog Doet die ons optrekken tot verdediging onzer overrompelde grenzen of onzer bele gerde bolwerken? Tegen wie? Leveren de inaires geen geweren atn allen die zich in de gelederen der nationale garde doen inschrijven, zoowel aan hen die ze gaan halen met doel om zich te wapenen, ten einde de Regering aan te vallen, als aan hen die ze halen met doel om zich tot hare verdediging te wapenen? Is het niet volkomen hetzelfde, de geldelijke questie daargelaten, aan iedereen wapenen te geven of ze aan niemand te geven? Is onder eene waakzame Regering de maatschappij niet even goed beveiligd wanneer niemand gewapend is, als wanneer ieder voorzien is van een geweer, een sabel of patroontas? Is bet gecne dwaling, de kiel voor de uniform, in plaats van de uniform voor de kiel te verlaten Is het gecne vernederende bekentenis van onmagtniets beters te doen te vinden dan battaillons te organiseren, den dag na eene omwenteling welker eerste woord was: Organisatie van den arbeid? Onze groote openbare feesten moeten niet meer hetzelfde karakter hebben als in vroegeren tijd. Zoo de broederschap daar moet heer- schenmoeten de geweren er niet meer verschijnen. Omtrent de verkiezingen deelt de Lndependance mededat er niet zoo veel geestdrift is als men verwacht had. Dat er hoofdzakelijk twee partijen schijnen te zijn, waarvan een voor Ledru-RollinMarrast, Albert en Flocori de mannen van de hevige republikeinsche partij; dal er nog niets van te zeggen is welke de zege zal betalendaar zoo veel van toeval afhangten men ondrr de gestemden vele maagdelijke namen zietdie nog nimmer zoo in 't openbaar werden genoemd. Men noemt ook drie partijen: die van 't Stadhuisdie van den Berg, die van Luxembourg, waardoor men dan de gematigde Lamartine en de zijnen, de heethoofdige Ledru-Rollin en Flocon en den man van 'l werkvolk Albert verstaat. Volgens geruchten zou het voorloopig Bewind een besluit uitvaardigen, waarbij alle benoemingen tot ridders van het legioen van eer, sedert 183D gedaan, vernietigd zouden worden. Eene Commissie zou evenwel benoemd worden, ten einde de titels en de regten na te zien van al de genen welke gedecoreerd zijn, en slechts die burgers op de lijst te houden, welke een dergelijke eer worden waardig gekeurd. De Minister van Finantiën beeft aan het voorloopig Bestuur een verslag ingediend, ten einde eene belasting voor te stellen op de hypotheken. Tot dusverre, zegt de Minister, beeft iedereen het zijne bijgedragen om in de algeineene krisis te voorzien. De kapitalisten alleen hebben zich gecne opoffe ring te getroosten gehad; de reglvaardigheid vordert thans, dat aan deze onre gelmatigheid een einde gemaakt worde. liet is daaromdat hijMinister, voorstelde, om hij decreet te bepalen, dat voor het jaar 1848 een directe belasting zal worden geheven van alle hypothecaire schuldbrieven, van welken aard die ook zijn mogen. Deze belasting zal ook van kracht zijn op de schuldbrieven op onroe rende goederen, inet uitzondering van diegenen op welke N°. 3 van Art. 2503 van het burgerlijk wetboek kan van toepassing gebragt worden. De bedoelde belasting zal 1 pCt. van het kapitaal bedragen. Sedert jl. Zondag hebben zich 40,000 nieuwe nationale gardes laten inschrijven. In den afgeloopen nacht hebben verscheiden compagniën zich naar Vinccnnes begeven om geweren te halen. Aan de beurs van gisteren zijn de bankactiën 10 fr. en aan die van heden 15 fr. gerezen onderlussehen vermeerdert elke week het papier dat te innen blijft, vermindert de klinkende munt alsook de discontering, en van de 50 tnillioen welke de regering tegen schatkistbiljetten van de bank heeft opgenomen, zijn nog slechts 3G null. over. Men rekent de kadastrale waarde van het onroerende goed in Frankrijk op 40,000 milliocnen, en het bedrag van het kapitaal, waarvoor welligt de helft dezer goederen verbonden is, op 12 a 13,000 milliocnen: weshalve de opbrengst dezer belasting (waaraan gecne centime zal kunnen worden ont trokken, vermits alles ingeschreven en onder het bereik van het bestuur is) ruim 120 millioenen zal opleveren. Te Rouaan waar het met de werkeloosheid allertreurigst gesteld is, de fabriekarbeiders bij duizenden zonder werk zijn en de stedelijke middelen bij 't verrigten van nutteloozen arbeid zijn uitgeput, heeft de Commissaris van het Bewind, zekere Deschainps, de menigte op zijne hand weten te krijgen, en die hem en de Candidaten der democratische club niet stemmen, worden mishandeld en hunne stemlijsten opentlijk verbrand. De burgerwacht heeft ten laatste cenigcrmate de rust hersteld. IPAIVJE. MADRID, 15 April. Bij decreet der Koningin is het muntstelsel voor den Staat en de koloniën op geheel nieuwen en gelijkmatigen voet geregeld. De muntéénheid is de reaal (zilveren munt)de gouden munt zal de dubloen van Isabella zijn (100 realen), de zilveren muntspeciën zijn de duro of piaster (40 realen) de peseta (4 realen) en de reaal. De Regering heeft de uitrusting van 6 oorlogstoornbootcn bevolen, in aanmerking van de politieke omstandigheden, die welligt spoedig eene krach tige bescherming der handelsscheepvaart noodzakelijk kunnen maken. Drie dezer stoomhooten zullen worden aangekocht in Engeland. De Hertog en de Hertogin van Montpcnsier zijn naar Aranjuez ver trokken, om er de stille week door te brengen. Vóór den 24ste" keeren zij naar deze hoofdstad terug, ten einde bij een groot stierengevecht tegenwoor dig te zijn. Men houdt Sevilië voor de plaats waar de Hertogin hare beval ling zal gaan afwachten. ITALIË. ROME, 14 April. De Paus heeft een consistorie gehouden, waarin hij zijn voornemen te ken nen heeft gegeven, om zich tot op de beslissing van het groote Lombardysche vraagstuk, naar Bologna te begeven. Volgens een motu proprio heeft bij zich als opperhoofd van het Italiaansch Verbond geproclameerd. Er zijn in den avond van den 12lIen hier eenige wanordelijkheden voor gevallen, die echter met de staatkunde niets gemeens hadden. Uit Lombardye verneemt men, dat Pcschiera nog niet was ingenomen, maar dat. de Koning van Sardinië er een observatie corps om had gelegd en daarna tégen Verona was opgetrokken. Volgens een berigt uit Triest zou de Koning van Napels besloten heb ben ten gevolge van een ernstig protest van den kant van Engeland den voorgenomen togt naar het noorden van Italië niet te ondernemen. PKrilSEN. BERLIJN, 22 April. De Nederl. Gezant von Scherff zou, naar men meldt, de bijeenkomsten van de Bondsvergadering, zoo als die nu zaamgestcld is, niet meer bijwonen. Eene voorgenomen bijeenkomst van het volk in de zoogenaamde Tenten, op gisteren bepaaldhad de Regering vrij wat vrees aangejaagddoch de bijeenkomst is door toedoen van de gewapende burgermagt niet gehouden. Zij zou ten doel gehad hebben om de regtstrccksche verkiezingen te bewerken. De gunstige stemming voor het herstel der Poolsche nationaliteit, welke zich nog kort geleden in geheel Duitschland openbaarde, begint mer-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2