11 12 R - IJ K. LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Certaminis Litterarii, in Academia Lcgduno-Batava die viii Ferr. a. MDCCCXLVIH imdicti. E Chymia. DOÜTfiS KIJK. WEENEN 15 April. De Keizer hoeft bepaald dat rnet 1°. Januarij c. k. alle heerlijke regten at'koopbaar worden gesteld. De Keizer en Keizerin zijn, den llden dezer, te Presburg met veel geestdrift ontvangen. Z. M. beeft, op den troon gezeten, door de Rijks- grooten en verscheiden leden zijner familie omringdaan de Hongaarsche natie de verzekering zijner vaderlijke welwillendheid gegeven waarna de Aartshertog Palatijn den dank der natie in eene schoone redevoering uitsprak. De Rijksvergadering werd daarna opgehevenen de Keizer reisde met de Keizerin en de Aartshertogen weder af. De Wiener Zeilunj van den 15dcn dezer bevat het volgende «Wij vernemen zoo even uit eene zeer geloofwaardige bron, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken zich met het ontwerpen van de constitutie bezig houdt, en dat gisteren te dien einde eene beraadslaging met de hier aanwezige Afgevaardigden uit de Stenden van onderscheiden provinciën heeft plaats ge- bad. De voorstellen, die de Minister bij deze gelegenheid gedaan heeft, moeten in den meest vrijzinnigen geest ontworpen en ten volle geschikt zijn om ook de stoutste wenschen te bevredigen. Gelijkheid van politieke en bur gerlijke regten zonder onderscheid der geloofsbelijdenis, gelijkheid van alle staatsburgers voor de wet, gelijke geregtigdheid tot alle plaatselijke en staats ambten, vrijheid van godsdienst, van personen, van spreken en van druk pers regt van petitie en vrije vereeniginggelijke regtsbedeeling voor alle burgers van den Maat, algemeene dienstpligtigheid en daaraan verbonden regten, onafhankelijkheid der justitie, openbare en mondelinge regtspleging met gezworenen in criminele zaken, eindelijk eene op het beginsel van volks vertegenwoordiging berustende staatsregeling met twee Kamers en beslissende stem der Kamers in de wetgeving en het vaststellen van belastingenmet bet regt van initiatief, met jaarlijksche bijeenkomsten en verantwoordelijk heid der Ministers, ziedaar de wezenlijke regten, welke aan het Oosten- rijksche volk door de constitutie verzekerd zullen worden. Eenstemmig moet men erkend hebben, dat, bij de dringende noodzakelijkheid, om de kroon zoo spoedig mogelijk door een parlement te ondersteunen, de verleening der constitutie op de gemelde grondslagen als eene wezenlijke behoefte te beschou wen is. Ok kunnen wij uit eene goede bron verzekeren, dat weldra de ver kiezingen voor het Duitsche parlement zullen gedaan worden." in den handel ziet het er hier donker uit, er heerscht geen vertrouwen en geenc zaken worden gedaan. llit Galliciü is gisteren eene deputatie aangekomen, welke zich bij den Keizer over de openbare ambtenaren zal beklagen. De boerenstand wordt op nieuw zeer opgehitst, en de gruwel-tooneeleu van 1846 dreigen terug te keeren. Tc Linz hebben de Jesuiten de aanzegging verkregen om te vertrekken. FRANKFORT. 17 April. De Bondsvergadering heeft in bare zitting van den IS*16" dezer besloten, om de Regeringen van Hessen-kassei en Nassau uittenoodigeu, onverwijld alle beschikbare troepen naar het Groot-llertogdom Baden te doen oprukken. Deze uitnoodiging is geschiedomdat de bekende lleckcr en Striive in het Ba- densche bovenland de republiek hadden uitgeroepen. Deze moeten zoowel in Baden als door vreemdelingen wel ondersteuning vinden doch over bet algemeen niet die ingenomenheid uiet hunne plannen welke zij zich hadden voorgesteld. Er is te Karlsruhe een bevel uitgevaardigd ter gevangeneming van Striive, en de toestemming der Kamer is gevraagd, om Hecker in hechtenis te mogen nemenomdat hij van die Kanier lid is. BISRIGT. NOTIFICATIE. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien heb bende de Notificatie van Hun [Ed. Gr. Achlb. de Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in dato den 7den Januarij jL, Provinciaalblad N°. 4) betreffende den Herijk der Maten en Gewigten in Zuid-Hollanden gelet op <le voordragt van den Arrondissements-Ijker alhier, van den 23slen dezer maand, geven mits dezen den Ingezetenen dezer Stad hunne verpligting te kennen, tot het doen Herijken van al de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhoudsmaten en Gewigten, benevens de bij de Inhoudsmaten voor drooge waren behoorende strijkels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Zr. Ms. besluit van den 21sten December 1822, {Staatsblad N°. 54) moeten wor den afgestreken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepen, ter bezor ging der gemelde Maten en Gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den IJkin de Lange Schoolsteeg. Zullende daartoe, tegen dadelijke betalingworden gevaceerd Voor Wijk VI, 21steQ en 25sten April, w VII 26slcn, 27slen en 28sten April en 1 Mei,. VIII, 2dcn3de" en 4de" Mei; telken dage des morgens van 8 tot des namiddags 2 ure. En waarschuwen Burgemeester en Wethouders voornoemd, allen en een» iegelijk wien het aangaat, met herinnering tevens aan art. 2 van Z. M. besluit, in dato 30 Maart 1827, Staalsbln°. 13) om op bovengemelde dagen, (na welke de Arrondissements-IJker zich, overeenkomstig art. 10 der Notificatie van H. Ed. Gr. Achtb. de HH. Ged. Staten van Zuid-Holland, in dato 18 Ja nuarij 1822, tot uitoefening van den Herijk der Buitengemeenten van het Arrondissement moet begeven, en alzoo buiten de mogelijkheid is, om geree- delijk aan het verlangen der verzuimdhebbenden te voldoen,) zich overeen komstig hunne verpligting omtrent dezen Herijk stiptelijk te gedragen, ten einde buiten bekeuring te blijven; zullende er, na den bepaalden termijn, ingevolge dispositie van II. Ed. Gr. Achtb. de HH. Ged. Staten van Zuid-Hol land, in dato 22 Novemb. 1831, geene verlenging van tijd, of zoogenaamde nadagen, gegeven worden. Wordende de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd aan de Notificatie van H. Ed. Gr. Achtb. Gedep. Staten van Zuid-Hollandin dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel- en neringdoende liedenFabrikeurs en Ambachtslieden, die, in hun nen handel of hun bedrijf, eenige Maten of Gewigten gebruiken, en de Apo thekers of Medieijnbereiders in het bijzonder, aan art. 3 en 5 van Z. M. besluit van 21 October 1819, {Staatsbl. n°. 52) bepalende hunne gehoudenheid tot bet bezit van een vol stel gewigten, en medeverpligting tot den jaarlijkschen Herijk van hetzelve, alsmede aan het Koninklijk Besluit van 5 Febr. 1826, n". 153, volgens hetwelk de, bij derzelver eersten Ijk gestempelde, greinge- wigtenzonder die eene nadere stempeling te doen ondergaan, jaarlijks door den Ijker moeten worden nagezien en onderzocht. En wordt wijders, door deze, ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletler, gedurende 1848, voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter Aldus gedaan bij HH. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 27stcn Maart 1848. DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve, v. I'UITKAM MER. AKADËMIE-ME IJ WS. PROGRAMMA. Ordo Jureconsultorum Desideraverat ut explicaretur quid Juris Consulli Belgae pridein praestite- rant circa illam quae nunc magis magisque cxcolitur, Jurisprudentiam. in- ter?iationalem. Unicum aulem acccpit responsum, laudabili diligentia scriptum cui tarnen ad praemium obtinendum omnia suffragia defëcerunt; partim propter stilum minime latinum, quum tarnen illi, e quorum scriptis materia omnis repetenda fuerat, satis latine scripserant; imprimis vero, quia spcciminis auctor neque dederat, a qno fuerat incipienduin, recensionem auc- torurn nuslratiuin et ab illis profectorum librorum, quibus illa Juris loca tractata fueranl; neque illud quo fuerat pervehiendumrecensionem et judi cium propositionum, quibus tandem Clar. van uur Keessei summam om- nis illius rei fuerat complexus. Jam d. VIII in. Febr. a. MDCCCXLVHI. Ordo Jureconsultorum quaestio- nem proponit sequentein Quomodo circumscriptum fuit apud Romanos Jus dominiicommodi publici causal Ordo Disciplinaruon Mathematicarum et Physicarum Die VIII m. Febr. MDCCCXLVII proposuerat quaesliouein sequenlcin: Quum cognitum sitorbitam Cometae a Cl. de VlCO, d. 20 Febr. 1846 delecti, a forma mere parabolica multum differreneque vero orbitae ellipticae elementa rite iimotuerintaut ea qua par est curasint com- putatade hoe cometa nova instituatur disquisitio. Postulat Ordo ut hujus Cometae orbita elliptica accurate dejiniatur, habita ratione om nium observationum idonearumquas diarii astronomici exhibeant quarum Catalogum Academiae Pedelli scriptoribus postulantibus indi- cabunt. Ad hanc quaestionem Ordo unam accepit oommentationem, sententia in- signitam, Ars lonya vita brevis. Cujus Commentationis auctor Ordini suairi probavit Astronomiae peritiam, industriam et strenuam assiduitatcm. Quum laborcm Iaudabiliter peregerit, qui inter aslronomos rriagni pretii ha- bitur, Ordo nullus dubitavit quin pretio essel ornandus. Aperta schedula auctorem se probavit Anthoniüs Jacobus van Deinse, Phil. Nat. Candidatus in Acadeinia Lugduno-Batava. Academiarum hujus regni civibus et Athenaeorum alumnis quaestioncs pro ponit sequentes: Critice dijudicentur varii modi ad deftniendum acidi Phosphorici copiam in coiporibus organicis et in cineribusab iis post combustionem relic- tis, el judicium confirmetur e.vperimentis ab ipso auctore institutis. Comparentar porro cinerum analyseos rationes vulgo adhibitae el illa a mltchereicfllo commendqtaita ut experimentorum ope recte aesti- mentur.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3