KUITËNLAjNDSCHE BEK1GTEN. EWCIEL1X», LONDEN, 12 April. In de Earner der Lords heeft de Hertog van Beaufort de vraag gedaan of bij de menigte buitenlanders, die tegenwoordig in de hoofdstad aanwezig warenen waarvan velen ongetwijfeld de rol van propagandisten speelden of bereid waren te spelende Regering cenige magt had om zoodanige per sonen te verwijderenof voornemens was zulk eene magt te vragen. Hij wenschte mede te weten of na het gebeurde van eergisteren de Regering nog steeds gezind was het bestaan der vergaderingdie zich de Nationale Con ventie noemdete dulden. De Markies van Lansdowne weigerde het laatste gedeelte der vraag te be antwoorden, maar zeide dat, wat de eerste betrof, hij eene coricept-wet in zijne hand hield, die ten deze eene ruime magt verleenen zou. Die wet, welke hij terstond ter talel zou leggenen van welke hij wenschte dat de tweede lezing op Donderdag den 13den mogt plaats hebben, zou, aan de Regering, niet op den duur, want hiervan was hij afkeerig, maar tijdelijk, de magt verleenen om verdachte vreemdelingen het land te doen ruimen. FRAIHRIJK. PARIJS, 12 April. liet voorloopig bewind heeft reeds voor 30 millioenen zilveren munt laten slaan. 1 Men zegt dat de Heer Garnier-Pagès weldra als Minister van Finantiën aftredenen in alle gevalle vóór de bijeenkomst der nationale vergadering- vervangen zou wordenen dat de Heer Arago reeds genoeg heeft van het Ministerie van Oorlog, en men met den Generaal Duvivier, Opperbevelhebber der Mobile Nationale Garde, in onderhandeling is getreden, welke garde eene gewigtige wijziging zal ondergaan. Zij bestaat uit 24 bataillons, die ieder 1,000 man zouden moeten tellen. Dit laatste cijfer zal als maatregel van bezuiniging tot 500 worden verminderd. Daarentegen zal men een bataillon mariniers oprigten onder den naam vanGardiens de la Seine. De Generaal Duvivier schijnt echter ook weinig op die oorlogsportefeuille belusten nu is men weder met de telegraaph aan het werk om den Gene raal Cavaignac uit Algiers daartoe over te halen, en denkt men dat deze zich zal laten vinden. In de hooldstad is het thans vrij rustigdank zij de slagregens die de beraadslagingen der onder den blooten hemel vergaderende clubs merkelijk hebben bekort en de straten van veel lediggangers schoongeveegd. In de departementen is het op vele plaatsen ellendig gesteld en hebben de nieuwe Commissarissen door hunne onberadene handelingen veel wrevel en tegenstand uitgelokt en hun gezag verlorenterwijl in sommige steden het werkvolk opstaat, zoo als te Havre, en elders allerlei uitvaagsel het ongelukkige plat teland aflooptplundering en brandstichting ademende. Bij al de ellende waaraan Frankrijk ten prooi is wordt er ter gelegenheid van het uitreiken van nieuwe vaandels, aanstalte gemaakt tot een feestmaal voor 100,000 menschen op het veld van Mars. Er heeft zich een voorkomen van tegenstand opgedaan legen het binnen rukken van het Glste regiment van linie. Boven in de voorstad St. Antoine hadden zich vrij talrijke volksverzamelingen gevormd, die den schijn haddpn, zich tegen de troepen, wanneer deze de barriere zouden intrekken, te wil len verzetten. Nadat zij er een wijl gestaan hadden verscheen de spits der colonne aan dit hek, den oostelijken ingang van Parijs, de zoogenaamde bar rière du tróne. De soldaten naderden, geweer op schouder, bayonnet op, in dienst-tenue. Terstond ging er een geschreeuw op en een aantal werk lieden schenen den Colonel te willen omringen. »Burgers, zeide deze met veel bedaardheid, is de Provisionele regering afgezet?" »Wel neen," was het antwoord. »Nu weest dan zoo goed, mij voorbij te laten, want zie hier haar bevel." De menigte, het bij het volk nog geliefde gezag der Re- publikeinsche regering eerbiedigende, opende zijne drommen voor de troepen en hief zelfs het geroep van leve de Colonel aan. De gebiedende noodzakelijkheid die er bestaat om te bezuinigen, heeft insge lijks de aandacht van het bestuur op de tegenwoordige organisatie der zooge naamde nationale werkplaatsen gevestigd, die tot heden niet anders hebben opgeleverd dan volkomen nuttelooze aardwerken in het Champ-de-Mars, waar voor 75,000 menschen van allerlei ambachten gebezigd worden. Men zegt dat werkplaatsen, welke dien naam wezentlijk verdienen, voor ieder ambacht zul len worden opgerigten die werkliedenwelke geen ambacht verstaanaan de spoorwegendie worden aangelegdzullen gebruikt worden. De Maire van Parijs heeft maatregelen genomen tegen de huurders van huizen, die van de verhuurders de quittantie van de huur met 1" April heb- weten af te eischen en nu tot blijk hunner zegepraaldriekleurige vlaggetjes uit de vensters staken. ITALIË. MILAAN, 5 April. Het officiëele bulletin, door het voorloopig Bewind bekend gemaakt, is van den volgenden inhoud Te Magnavacca en te Comacchio hebben de Oostenrijkers gecapituleerd cn wapenen en bagaadje achtergelatengisteren zouden zij het fort ontruimd hebben. Rondena cn Fcrrarajdjn door nieuwe Pauselijke linietroepen bezet. Zucchi bevindt zich aan de Isonzo, aan het hoofd der vrijwilligers, hij verdedigt de grenzen tegen ecnen nieuwen inval. Trente is in de magt van een vrij aanzienlijk corps Oostenrijkers, maar wordt door den opstand omringd. De vijand houdt alzoo het gcheele land bezet van Trente naar Mantua en van Peschiera naar Verona. PRITISSEK. BERLIJN11 April. In eene circulaire door den Minister van Eeredienst aan al de consistoriën gezonden, wordt bepaald, dat voortaan aan de Dissidenten het gebruik der Evangelische kerk moet worden toegestaan, wanneer de kerkvoogden daartoe hunne toestemming zullen hebben gegeven. De Procureur-Generaal bij het criminele Hof heeft bekend gemaakt, dat hij in de laatste tijden herhaaldelijk aangezocht zijndeom tegen de uit spattingen der drukpers langs wettelijken weg te handelen, zich genoodzaakt ziet, om, uithoofde van derzelver aantal langs dien weg het antwoord te geven. Zoo lang, zegt hij onder anderen de drukpers zich alleen bepaalt tot algemeen beschouwingen en tot theoriën over hervormingen in den staat en in de maatschappij al waren hare voorstellen dan ook nog zoo overdreven hij de toepassing van de strafwet voor ondoelmatig acht. Tegen de voort brengselen van den geest, zelfs tegen de boosaardigste behooren geene andere wapenen gebruikt te worden, dan die des geestes. Tuchthuis, geldboeten daar tegen te stellen verkrijgt den schijn van geweld en geeft aan zoodanige theoriën cenen schijn van waarheidterwijl het de verspreiders verheft tot martelaren voor het volkswelzijn. Tegen de onwaarheid zijn geene andere doelmatige wapenen dan de wederlegging daarvan op de eenvoudige verstan dige wijze, op welke men dezelve tracht te verspreiden. Wie drukpers-vrij heid wilzegt hij verdermoet ook hare misbruiken weten te verdragen. Het gezond verstand des volks zal het verleidelijke van zoodanige theoriën we- Heden ontsliep, tot onze diepe smart, weinige uren voor haar zevenden verjaardag, ons innig geliefd Dochtertje ROSET'J'A MARIANNA JOHANNA CATHARINA. Leyden F,. CANTER ALTA. 13 April 1848. A. .1. II. CANTER ALTA, Eenige Kennisgeving. Baei.de. ten te wederstaanwanneer men aan hetzelve het onhoudbare en verderfe lijke daarvan kalm en ernstig onder bet oog brengt. Weshalve hij dan al leen tegen de drukpers zal handelen, wanneer een geschrift tot eene bepaalde misdaad zoude aanleiding geven of de eer van bepaalde personen kwetsen. OOSTENR IJ K. Van de voortvluglige Ligorianen zijn cenige in allerlei verkleeding, en zelts in vrouwenkleederengevangen genomenen wel de meeste hunner in den omtrek van Eggenburg, op den weg naar Marovië. Bij deze vlugtelin gen moet men een kapitaal van 300,000 fl. C. M., deels in contanten, deels in effectengevonden hebben. Men deed hen geen leed, maar moest ben krachtdadig voor de Boeren beschermendie zich aan het vergrijpen wilden. STADS BERIGT. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leiden, brengen, uitnaam van den Heer Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zuid-Holland, ter kennis van alle belanghebbenden, dat bij resolutie van Z. Ex. den Minister van Finantiën van 13 April 1848, bepaald zijn de prijzen, het opgeld daar onder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitantcn der Konink lijke Ncd. Loterij, de loten en gedeelten daarvan, voor de vierde week der trek king van de laatste klasse der 204de Loterij, zullen mogen ui tgeven, te weten: Bij Vet koop. Geheele Loten90.00. Halve.- 45.00. Vijlde- 18.00. Tiende- 9.00. Twintigste- 4.50. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. Ms. besluit van G Januarij 1831, n°. G8 Staatsblad ?z°. 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor bet publiek beschikbaar te hebben. DU RIEU. Ley den, 14 April 1848. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. De MINISTER van FINANTIËN brengt mits deze ter algemeene kennis dat krachtens Zijner Majesteits besluit van den lslen dezer, n°. 9, ook de Belaalsrollen wegens Lijfrenten gedurende drie maandenmet inbegrip van de maand waarin die zijn gedagtcekend, bij de Betaalmeesters geopend zullen blijven; en zulks met toepassing op de reeds te dier zake in omloop gebragte Betaalsrollen. 'a Gravenhage5 Maart 1848. VAN RAPPARD. ADVERTENTIEN.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3