LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 17 APRIL. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Die van Maandag komt Vrijdag uitgegeven, vit Zaturdag avond. Nr'. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen lit Centen afgegeven. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN, 15 April. De Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot aanmoediging van den Tuinbouw opent op morgen den 16Jen April liare Eerste Tentoonstelling van Planten, Bloemen, Tuinsieraden, enz., in het lokaal der Teeken-Academie aan den Boschkant, Ie 's Gravenhage. Ook op de twee volgende dagen, den 17den en 18den April, zal dezelve voor het publiek geopend zijn. Gisteren had aldaar de beoordeeling plaats van de ter mededinging ingezonden planten en voorwerpen. Het Bestuur der Maatschappij had tot die taak uitg'iioodigd de kundigste Europesche en vooral Nederlandsohe kruidkundige Geleerden, en zoowel huiten- als binnenlandsche Bloemisten of voorstanders van liorticulluur. Er zijn niet minder dan veertig medailles toegewezen, zoo gouden als zilveren en bronzen. De gouden medaille, door de Maatschappij uitgeloofd van wege Z. M. den Koning, voor de fraaiste en grootste Palmen uit Nederlandseh Indiii, is behaald door den Heer C. Bulder dijk, te 's Gravenhage. De gouden medaille gegeven door het Bestuur der Residentie, geslagen op den stempel der stad 's Gravenhage, voor minstens 25 stuks der nieuwste, fraaiste hloeijendeenkele of dubbele Hyacinthen, is toegekend aan de Heeren Bosenkrantz en Zoon, Bloemisten te Haarlem. Ook aan meerderen onzer stadgenoolen is eene bekrooning ten deel gevallen. Eene zilveren medaille is behaald door den Bloemist J. de Graaft' voor de schoonste verzameling hloeijende Sparaxis, lxia en andere Kaapsolie bolgewas senen eene andere voor hloeijende heesters van den kouden grond in potten gekweekt. De eerstgemelde was uitgeloofd van wege den Hr. Dr. J. H. Molken- boer, Lid van het Bestuur en Secretaris. De Hr. J. Kouwenhoven, Bloemist te Warmond, is bekroond met eene zilveren medaille, voor de inzending van altijd groene heesters en coniferen. De Heer J. P. Neuhaus is bekroond voor tuinsieraden tot het kweeken van planten, ook binnenshuis. Het is bekend dat deze onze stadgenoot er zich op toelegt, om in dit vak meer en meer uit te munten en om zijne fabriek met de goede buitenlandsche te doen wedijve ren. Voorts moeten wij nog vermelden, dat de zilveren medaille door een ander Lid van het Bestuur uitgeschreven, voor de best gekweekte en fraaiste plant, ingezonden door Hortulani van 's lands en stads kruidtuinen, behaald is door den H.r J. Schuurman Stekhoven, Hortulanus van den Academietuin alhier. Aan de Commissie van beoordeeling is, onder anderen, deel genomen door den Heer Baron von HügelVoorzitter der Keizerlijke Maatschappij van Tuin bouw, te Weenendie, ook door zijne kruidkundige onderzoekingen op Nieuw-Holland, eene Europesche beroemdheid beeft verkregen. Het is eene groote voldoening, dat, te midden van de woelingen en schok ken welke Europa heeft doorgestaan en waarvan de uitkomsten niet wel kun nen berekend worden, in Nederland niet alleen de volmaakste rust en cen- dragt heerschen maar dat ondernemingendie in dit tijdsgewricht elders zeker zouden mislukken, bij ons kunnen worden ten uitvoer gehragt. De Ten toonstelling van 's Gravenhage is daarvan een schitterend bewijs. Er waren sedert half Maart Tentoonstellingen van gelijken aard te Amsterdam Utrecht cn Dordrecht, die allen wel geslaagd zijn. De nu bedoelde is de eerste welke ooit in 's Hage is gehouden, en volgens aller getuigenis, is zij eene der schoon ste, welke tot nog toe in Nederland gezien zijn. Wij hebben zelfs vergelij kingen hooren maken inet de monster-tentoonstelling die voor vijf jaren te Gendin het land der horticultuur bij uitnemendheid, heeft plaats gehad, welke gunstig ten aanzien van de tegenwoordige uitvielen. Zoodanige voorbeelden moeten Nederland aanmoedigen om zich niet te veel door de tooneelen van buitensporigheid, die elders plaats hebben, te laten ver schrikken maar te midden der stormen, die, dank zij der Voorzienigheid, ons Vaderland hebben gespaardonwankelbaar voort te gaan in de betrachting van het goede, cn in het daarstcllen vau al wat kan strekken tot bevordering van handel cn nijverheid, van goeden smaak, van wetenschap cn beschaving. En dat daartoe ook de bedoelingen dezer Maatschappij kunnen strekken dit kan ook de nu te houden Tentoonstelling te 's Hage bewijzen. D. V. AMSTERDAM, 14 April. De Kerkeraad der Nederlandsche Israëlitische gemeente alhier heeft tot Rahbinalen Assessor benoemd den Wel-Eerw. tleer J. S. Uirschvoormalig kweekeling van het Nederlandseh Israëlitische Seminarium te dezer stede. Het is dezellde die op den 27<lcn November des vorigen jaars eene leerrede in de landtaal tot de meeste voldoening zijner talrijk toegevloeide hoorders gehouden heeft. Men heeft dus reden te verwachten, dat Zijn Wel-Eerw. van dit middel tot stichting zijner gemeente dikwerf gebruik zal maken. Bij de Commissie ter droogmaking van den buikslooter Hamis na den 12(lc™ April, toen reeds de giften zoo in 'talgemeen ter stijving van de stedelijke kas, als lot het voornoemde plan (zie onze vorige) tot 30.8C3.65 waren geklommen, weder volgens berigt in de Amst. Cour., tot heden nog ingekomen 4,800.38^, te zamen ƒ35,673.03).. Gisteren middag, omstreeks 1) ure is hier ter stede brand ontstaan in de sineersmellèrij en kaarsen-fabriek van den Heer H. T. C. tlellings, op de Baangracht. In den tijd van 1) uur is de fabriek geheel van binnen uitge brand, en gelukte het niet dan met behulp van 7 brandspuiten, den ver deren voortgang der vlammen te stuiten. 'sGRAVENHAGE, 15 April. Bij Koninklijk besluit van 9 April 1!. is aan A. R. A. van Rliyn, Weduwe van Mr. J. R. de Brueijs, in leven gewoon Hoogleeraar in de Regtsgeleerde Eaculteit aan de Hoogeschool te Utrecht, verleend een pensioen, ten bedrage van ƒ1,000 'sjaars, op grond van art. 55 der wet van den 9dcn Mei 1846 en aan J. B. F. Weys gewezen Hoogleeraar voor de Wiskunde aan het Athe naeum te Maastricht, verleend een pensioen ten bedrage van ƒ793 'sjaars, op grond van de artt. 43 en 47 van genoemde wet. Bij Koninklijk besluit van 10 April 11., is benoemd tot Notaris te Rot- terd' n W. S. Burger, Wz., Notaris-klerk aldaar. Het ontwerp van wijziging der Grondwet is gereed [wij laten hier de meest hoofdzakelijke punten uit het bijblad der Arnh. Courzamengetrokkeu volgenons voorbehoudende om de inleiding tot het verslag aan Z. M. waar toe ons thans tijd cn ruimte ontbreekt, in bet volgend Dommer mede te dcclon.] Het ontwerp is even als de tegenwoordige, in elf hoofdstukken ver deeld is. De additionele artikelen zijn ten getale van vier.waarvan het laatste een voorloopig kiesreglement bevat. Verder meldt dit blad dat on der anderen volgens dat ontwerp de wet liet getal der provinciënzoowel als van de gemeenten zal kunnen verminderen of vermeerderenof hare gren zen veranderpn. Deze laatste bevoegdheid zou ook de wet hebben ten aanzien van de grenzen van den Staat. De wet kan den Koning voor zekeren tijd met de noodige magt bekleeden ten opzigle van vreemdelingen, la dit eerste hoofdstuk moet ook voorkomendat niemand verlof noodig heeft om zijne gevoelens door den druk openbaar te maken dat het regt van petitie tot de ingezetenen en de wettiglijk zamengestelde en erkende ligchamen, binnen dc grenzen hunner bepaalde werkzaamheden, wordt beperkt; en eindelijk daarbij verzekerd worden het REGT TOT VEREEMGING, alleen door dc wet te bepalen ter verzekering van de publieke orde. Het tweede hoofdstuk moet, voor zoover troonopvolging, inkomen dir Kroon, enz. aangaat, weinig van de tegenwoordige verschillen. De afdccling over de magt des Konings moet belangrijke veranderingen hebben ondergaan. Onschendbaarheid van den Persoon des Konings is daarbij voor alles gewaarborgd nevens de bepalingdat de ministers verantwoordelijk zijn. Het opperbestuur der buitenlandsche betrekkingen blijft bij de kroon. De Koning maakt oorlog en geeft daarvan onmiddelijk kennis aan dc Staten-Generaalmet al die verdere openingen als hij oorbaar zal achten. Het maken en bekrachtigen van verdragen blijft aan den Koning, behalve dat zoodanige w aarbij grondgebied des rijks in Europa of andere wereld- deelen afgestaan of wettelijke regten veranderd zouden wordeneerst kun nen bekrachtigd worden na goedkeuring der Staten-Generaal. In art. 58 onzer Grondwet zou deze aanmerkelijke wijziging worden voor gedragen dat de militaire Officieren door den Koning zullen worden be noemd ontslagen of gepensioneerd volgens de regels bij dc wet te bepa len. Ten aanzien der Koloniën wordt gemeen overleg met de Staten Generaal verzekerd wat betreft de reglementen op hel beleid der regering burgerlijk- en straf regten regterlijke organisatie: maar niet wat aan gaat de munthet belasting-stelsel en dc handels-tarievenzoo als bij on derscheidene petitiën reeds ernstig was aangedrongen; evenmin schijnt daarin

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1