en Pierre Napoleon, zoon van Lucien, doen zich in Corsica op als Candidatcri voor de verkiezingen. Dezer dagen heeft de Paus aan de hoogere Fransche gees lelijkheid cene aanschrijving gedaan, dat in de kerkelijke verordeningen niemand dan hij alleen eenige verandering mag maken, en waarschuwt haar om toch in haren ijver geene voor de kerkelijke instellingen bedenkelijke maatregelen goed te keuren, en geen afstand te doen van de bezoldigingen, die als vergoeding voor de aan de geestelijkheid ontroofde eigendommen haar wettig toekomen. In sommige clubs hier ter stede gaat bet soms vrij onstuimig toe zoo beklommen in eene dezer clubs twee redenaars achter elkander bet spreekge stoelte en verklaarden, dat 2000 hoofden moesten vallen om de Republiek te bevestigen. Hierop nam een letterkundige het woord en zeidc, dat bij om de Republiek te redden geen 2,000 hoofden eischte, maar slechts twee, namelijk die der twee vorige sprekers. Deze woorden gaven tot ernstige wan ordelijkbeden aanleiding; men werd zelfs handgemeen. Terwijl de meesle bezoldigingen worden ingekort, de werkeloosheid toeneemt, de schilders, beeldhouwers, enz. geen penning meer kunnen verdienenheeft de Heer Ledru Rollin aan zijne Commissarissen in de Depar tementen 40 fr. daags toegekend. Hij wordt wegens deze vrijgevigheid vinnig gehekeld. Aan al de regimenten ruiterij en voetvolk is bevolen, om al hunne es- cadrons en bataillons dadelijk op den voet van oorlog te brengen. Tot nader order zullen zij echter in hunne garnizoenen blijven. ITALIË. ROME, 1 April. Nadat de Paus zoo lang mogelijk tegenstand bad gebodenzijn eindelijk de buizen van de orde der Jesuiten gesloten, en de leden zijn gelast zich uit den Kerkdijken Staat te verwijderen. Onder de geringe bevolking schijnt echter die maatregel geenen bijval te vinden, en velen worden meer en meer vijandig tegen den Paus gezind, zoodat reeds in den laatsten tijd maatregelen zijn genomen om voor zijne veiligheid te waken. De goederen der Jesuiten zullen nu van Staatswege worden beheerd. De Paus werd tot den gemeldcn stap vooral gevoerddoor eene eigenhandige mcdedeeling van den Koning van Sardiniëbegeleid van bewijzen der voor den Staat gevaarlijke werking van de orde der Jesuiten. De orde is wel niet geheel opgeheven, omdat daartoe een proees in forma noodig zon zijn, maar voorloopig is tot eene verbanning der orde uit de Pauselijke Staten besloten. N APEL S. De krijgsmagt, die de Regering ontwikkelt, is groot, doch het volk toont door een zeker vertrouwen aan den dag te leggendat het er niet bevreesd voor is. De Koning heeft zijne kostbaarste goederen in drie boten geladen en onder beschutting van het kasteel Nuovo geplaatst, hetgeen het paleis en de haven verdedigt. FRLISSEN. BERLIJN, 9 April. De Regering heeft bekend gemaakt dat de verkiezingen voor de nationale vergadering door den Vereenigden Landdag gedaan door andere zullen wor den vervangen. Onder de Afgevaardigden, welke de Landdag benoemd had voor het Duit- sche Parlement, behoort ook de beroemde A. von Humboldt, die voor Bran denburg is benoemd. De Landdag is heden gesloten. De Deensche Gezant heeft bij den Minister van Buitenlandsche Zaken eene nota ingediend, waarin bij verklaart, dat de bezetting van het Slees- wijks-Ilolsleinsch gebieddoor Denemarken als eene schending van het vol- kenregt zou worden aangemerkt. De vesting Pillau is in slaat van beleg gestelden het garnisoen is voor eene maand van levensmiddelen voorzien. Een in Pilau aangekomen Deensche Kapitein verzekertdat zoo wel Koppenhagen als Helsingor mede in staat van beleg verklaard zijn. Te Keulen zijn den 10del' wederom onlusten voorgevallen, veroorzaakt door de scheepsleepersdie eisohten dat bun schadeloosstelling werd gegeven voor het nadeel hun door de slecpbooten toegebragtals ook verhooging van dagloon. Het is wel tot geene dadelijkheden gekomen maar tot midden in den nacht was eene groote menigte volks bijeen. PLESS 7 April. In deze kleine Silezische stad op de grenzen van het oude Polenhebben zich heden morgen de Poolsche militairen op een aanval voorbereidgisteren kwamen van alle kanten wagens met akkergereedschapplankenstangen enz. aanrijden. Het plaveisel in de straten werd opgebroken om steenen bij de hand te bebben en op de gewigtigste punten werden barricades opgerigt. Tegen den middag rukten eindelijk Poolsche troepen de stad binneneen corps lansiers, ongeveer 2000 man sterk, goed gewapend en georganiseerd. Zij werden gevolgd van edelen met hun gevolg, allen met zeissen gewapend, zoodat Pless met militairen opgevuld is. Men besloot geene Pruissische troepen in de stad toe te laten. Gisteren avond werdbij wijze van proefne ming, de stormklok geluid en te wapen geroepen, waarop alle barricades bezet werden. Het zal dus aan de Pruissische troepen moeijelijk vallende stad te nemen. (Schl. Z.) BADEN. 9 April. De gisting die sedert gernimen tijd aan de Bodenzee beerschtis op eene bedenkelijke wijs toegenomen, wegens bet berigt van het binnenrukken op Badensch grondgebied van Oostenrijksche en Wnrtembergsche troepen. In de zitting echter van de Kamer van den 7lle", heeft de Minister van Oorlog, bier naar gevraagd, geantwoord, dat Duitsche Bondstroepen geenzins als vreemde troepen konden aangemerkt wordenen dat deze deels bestemd waren ter bezetting van de vesting Rastadt, deels om te verhinderen dat de benden, door de propaganda te Parijs en in Zwitserland afgezonden, Baden binnenrukten. OOSTENRIJK. WEENEN, 7 April. De Keizer heeft de kroon en de insigniën van Karei den Groote, die bij den inval der Franschcn in 1796 van N'eurnberg naar Wecnen gebragt waren, door de Studenten, met Prof. Endlichcr aan hun hoold, naar Frankfort doen overbrengen alwaar zij ter beschikking der Rijksstenden worden gesteld. Oostenrijk heeft eindelijk ook besloten een' afgevaardigde naar de Duit sche volksvergadering af te zenden. In den avond van den 6lc" is hoofdzakelijk door studentenaan den Aartsbisschop eene ketelmuzijk gebragt er werden eenige ruiten van zijn hotel ingeslagen; vervolgens begaf zich de volkshoop naar het hotel van den Pauselijken Nuntius. Aan eenige bezadigden gelukte het om buitensporig heden te voorkomen, die omstreeks middernacht echter voor het klooster der Ligorianen met des te grooter lievigheid gepleegd en heden werden herhaald, zoo zelfs, dat de geestelijken er uit verdreven werden. Blijkens ontvangen herigten uit Praag van den 5Jca dezer, is de Aarts hertog Frans Joseph tot Stedehouder van Roheincn benoemd, en zal hij die waardigheid eerlang aanvaarden. Deze tijding had bij de Bohemers levendig genoegen gebaard en hen op nieuw overtuigd dat Z. M. de Keizer het wel met hen meent. De Heer von Hartig zou van hier naar Milaan vertrekken, om vredes onderhandelingen met de hoofden van den opstand aan te knoopen. De Keizer zou onder billijke voorwaarden geneigd zijn van zijne regten op Lotnbardyë afstand te doen. Dit gerucht was hier zeer gunstig opgenomen. FRANKFORT. 9 April. De Bondsdag heelt in zijne zitting van eergisteren verklaard, zich te ver eenigen met de voordragten, hem door het alhier residerend comitté van afge vaardigden ingeleverd, ten opzigte van de stemgeregtigdheid en verkiezingen, en ten gevolge daarvan uitgevaardigd de onderstaande Proclamatie: Aan het Duitsche Volk! De verkiezingen voor de ontworpene constituerende nationale vergadering zijn de gewigtigste taak, die op ons volk rust; want deze vergadering moet de vrijheidsregten des volks openharen en vaststellen, over de constitutie be slissen en die waarborgen zoeken, die het bestaan der nieuwe instelling verze keren. De rust is in Duitschland niet verzekerd het geschokte crediet kan zich niet op nieuw herstellen, aan den verstorven handel kan geen nieuw leven verzekerd worden, zoo lang het vertrouwen op de toekomst niet terug keert. Dat vertrouwen echter ligt eeniglijk en alleen in de grondslagen en wetten, die de constituerende vergadering inoct in het leven roepen. Het is daarom de pligt van elk Duilscher, die het met de rust, de vrij heid en het geluk van het Vaderland opregt meent, al zijne krachten in te spannen, dat de verkiezingen dadelijk en op die wijze als door de Frankfurter vergadering is vastgesteld, geschieden. Ilct geheele volk zal zijn geluk uit Frankfort verwachtendaarom moet het gansche volk daar vertegenwoordigd zijn. Indien tot herstelling van een algemeen Duitsch staatsburgerregt waarvan de vorming insgelijks aan de constituerende nationale vergadering is opgedragen, slechts de afgevaardigden der verschillende staten kunnen verko zen worden (dus slechts Badensche in Baden, Saksers in Saksen) dan te minste moet elk staatsburger kiezen. Er mag geen onderscheid tusschen stand, ranggeloofsbelijdenis en vermogen gemaakt worden het kiesregt mag aan geene belasting verbonden worden en geen meerderjarig, zelfstandig man daarvan uilgesloten blijven. Directe en onmiddelijke verkiezingen zijn grond wettig de regtvaardigste, en met alle kracht moet men ze op die wijze trach ten in te rigten daar waar daarentegen indirecte verkiezingen bevolen zijn daar ten minste moet, even als bij de onmiddelbare, het bovengenoemde alge- meene regt erkend worden. Verkiesbaar is elk Duitscher in het gansche Duit sche Vaderland. Daarom behoort men zich met kracht tegen het plaatselijk burgerschap te verzetten, hetwelk meent, dat de belangen der afzonderlijke steden, der af zonderlijke landen, der afzonderlijke standen hij de constituerende vergade ring moeten vertegenwoordigd worden. Dit kleingeestig stelsel heeft den ver nietigden policiestaat doen geboren worden en gevoed die het geheele volk in deelen, standen en kasten deelde, om op deze verdeeling zijne heerschappij te vestigen. Bij de constituerende vergadering bestaan geene bijzondere be langen, deze gelden bij de grondstellingen der afzonderlijke lauden, er bestaan slechts algemeenc, slechts Duitsche. Men vestige daarom overal zijne keus op mannen, die bet gemeenschappelijke vaderland en zijne vrijheid een warm en grootmoedig hart toedragen, op hen die moed en'kracht bezitten om de hand te slaan aan zijne vestiging.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3