thans tot en met den 13,lcn April tol ƒ30.863.65 is geklommen, onder welke de aanzienlijke gift van Z. M. van ƒ10,000. Naar wij vernemenheeft de eerste proefvaartgisteren ondernomen door de Schroefstoomboot Sir Robert PeelKapt. S. Cookom het Oost- Indiscb schip Doggersbank door het Noord-Hollandsche Kanaal naar het Nieuwe Diep te slepen, de meest gunstige uitkomsten geleverd. De Stedelijke Raad van Enkhuizcn heeft lot Stads-Doctor benoemd den Heer C. A. van Deinse te Texel. GRONINGEN, 10 April. De haven onzer stad leveren thans wederom cene groote bedrijvigheid op, daar zich op dit oogenblik 17 nieuwe kof- en smaksehepen in dezelve bevin den, om opgetuigd, te worden, welk getal door nog andere weldra zal worden vermeerderd; tot deze drukte leveren de Noorder- en Buitenwervcn ook het hare hij, op welke A kofschepen op stapel staan. Van Assen zijn wederom een aantal landverhuizers vertrokken, onder welke 3 niet onbemiddelde huisgezinnen. BUIT UIN L A i\ DSC H E BE BI C TEJN ENGELAM). LONDEN, 11 April. D,; Koningin, haar Gemaal en hunne Kinderen, zijn Zaturdag naar Os borne House, op hel eiland Wight, vertrokken. Men verneemt dat de onlangs geboren PrinsesLouise genaamd zal wordenen wel naar de Ko ningin der Belgen. De petitie der Chartisten, om door den monster-optogt aan het Lager huis Ie worden aangeboden, bevat hoofdzakelijk het volgende: Dut de ondergeteekenden, gebruik makende van het bij de staatsregeling toegekend regtom hunne regten en staatkundige grieven aan de overweging der Kamer te onderwerpen, verklaren, dat het hoogste doel van alle regc- rings-instellingen behoort te bestaan in het beschermen van het leven, het waarborgen van den eigendomhet aanmoedigen van den vooruitgang van het ondeiwijs en der zedelijkheid, en in het verspreiden van welzijn over alle kluss 'ti. De ver looneis zijn van gevoelen, dat de eenige wettige grondslag van eene billijke regering te zoeken is in de openbaring van den geest van geheel de volwassen mannelijke bevolking, door de, van alle belemmering onthevene vrije werking der verkiezing. De vertooners honden de hervoruiings-wet voor onregtvaardig, in zoo verre dat zij het burger regt slechts aan een' op de zeven van de volwassen manne lijke bevolking verleent. x> De vertooners hebben nimmer eene enkele goede reden ten behoeve van het thans hcerschcnd stelsel hooren opgeven en de redenen die aangevoerd worden tegen de toelating van het volkberusten op het eigenbelang, op vooroordeelen van kasten, en op bekroinpeue denkbeelden. De onderteekenaai s verlangen in het vertegenwoordigend stelsel zulke ver beteringen, dat de kiezer zijn voorregt met volle gerustheid zal kunnen uit oefenen, en daarom bet verkiezen van leden voor liet Parlement, bij gesloten briefjes. Bekend met den alvermogenden en ouzedclijkcn invloed van den rijken en liooggeplaatstenop den arinocdigen kiezer, kunnen zij zicli niet vlcijen, de zuiveilicid der verkiezing te verzekeren, anders dan door de kiezers onder bescherming der geheime stemuitbrenging te plaatsen. De vertooners verzoeken bet land gelijkelijk in kiesdistricten te verdeelen en ieder eenen vertegenwoordiger toe te kennen. Zij zijn van gevoelen dat de wetgeving, zoowel als bet uitvoerend bewind, in dienst staat van liet volk en mitsdien geregtigd is tut eene belooning uit de openbare schatkist. Over tuigd dat het buis der gemeenten de dienaar en niet de meester van het volk behoort te zijn, verzoeken zij u, de wederkeerige betrekking van beide met juistheid te willen omschrijven, door het bepalen van eene juiste beloo ning voor de diensten der leden van het huis. De vertooners zijn van gevoelen dat de zevenjarige parlementen onregt vaardig zijn, omdat zij zes jaren lang van de zeven, hen die jaarlijks tot rijpen leeftijd komen, van het uitoefenen van hun stemregt versteken, en verzoeken het weder-invoeren van het uitmuntend oude stelsel der jaarlijksche parlementen. Zij keuren het af, dat een zetel in de kamer der gemeenten van het Parlement, aan het bezit van eenigen eigendom onderschikt moet zijn, omdat alzoo hel wetgevend talent, het uitsluitend voorregt is van zekere orde van burgeis. De vertooners vestigen de aandacht op het Volks-Charterwaarin men vervat vindt de beginselen en al de bepalingendie strekkenom de volle en regtmatige vertegenwoordiging van de volwassen mannelijke bevolking te verzekeren. Zij smceken uwe geëerde kamer dringend, dit stuk onverwijld tot wel van het Rijk te verklaren. Bijaldien de leden der Kamer aan de billijkheid van deze vorderingen twijfeldenzoo verzoeken de vertooners bij monde van agenten voor de Kamer te worden gehoord. De rust dezer hoofdstad is gisteren gelukkig ongestoord gebleven, naar dien de genomen maatregelen van voorzorg van gewenschte uitwerking zijn geweest. Tot 10 ure des morgens zag men weinig meer menschen dan gewoonlijk in de nabijheid der weide van Kennington, waar de Chartisten vergaderen zouden. Intusschen hadden de meeste winkeliers dier wijk hunne winkels gesloten, en reeds vroegtijdig was ruiterij en infanterie, benevens eene sterke polieie-magt naar dien kont getrokken. Ork de talrijke speciale eonslahels uil dat district kwamen op hunnen loopplaatsen bijeen. Namens de Chartis- tische of zoogenaamde Nationale Conventie waren middelerwijl overal plakka ten aangeslagen, in welke gezegd werd dat het bewaren van den vrede en het eerbiedigen der eigendommen de eerste pligt van eiken burger is, en dat de Conventie iedereen als vijand beschouwen zoudie de rust verstoorde. Na 10 ure begaven zich zeer vele mensehen naar de weide. Zij waren van talrijke vaandels voorzien w ier opschriften deels onschuldig deels meer op roerig luidden. Ten 12 ure volgden twee groote rijtuigen, ieder met zes paarden bespannen. Op het eerste lag de monster-petitieomringd door een aantal mannen en vrouwen met driekleurige linten versierd. In hel andere rijtuig waren de leden der Conventie gezeten. Deze Heeren werden door de menigte met luid gejuich begroet. Sommigen hielden lange aanspraken, die, uithoofde van het onophoudelijk gcdruisch, moeijelijk te verstaan wa ren, maar hoofdzakelijk op vermaning lot rust en handhaving der orde doelden. Vele nieuwsgierigen verlieten reeds nu de plaats. Anderen scheurden hier en daar de waarschuwing af. die inhield dat het aan geene processie geoor loofd zou zijn de bruggen over te gaan, om de petitie naar het Huis der Gemeenten te begeleiden. Nadat de Heer F. O'Connor met een der Inspecteurs van policie had ge sproken, vermaande hij de menigte toe, rustig uiteen te gaan. De Regering had alle maatregelen genomen om het voorttrekken eener processie over de bruggen te keer te gaan. Men moest dus het overbrengen der petitie aan de Afgevaardigden overlaten. Eenige weinigen honderden schreeuwden dat zij verraden waren, en dat deze de laatste inaal zou zijn dat zij zich om den tuin lieten leiden. Weldra zag men de vlaggen en banieren oprollen en alle toebereidselen lot de groote demonstratie opgeven. De petitie werd op de rijtuigen gelegd, die haar naar het Huis der Gemeenten moesten overbrengen, en kort na twee ure werden nog slechts weinige menschen in Kennington-Common gezien. Nergens is inbreuk op de openbare orde gemaakt. De militairen en politie hebben zich, hoewel op alles gewapend, steeds op eenigen afstand gehouden, en zóó is de groote demonstratie afgeloopen, die, met angst te gemoet was gezien. Hel geheel getal der zaïnenkomst in Kennington-Common wordt op vijf tienduizend geschat. Er was gezegd dat minsten er driemaal honderdduizend menschen zoude zijn. Aanstaande Zaturdag zal de Koningin op Osborne House een Geheimen Raad houden. De wet omtrent de belasting op de inkomsten is ten derden male ge lezen. In het Lagerhuis bood de Heer F. O'Connor gisteren middag kort na vier ure de ontzettende Chartische petitie aan, welke, volgens zijn zeggen, door 5,706,000 personen was onderlcekend en nog eene andere petitie, met 30,000 handteckeningen voorzien, beiden verzoekende om de aanneming van de zes punten van het Charter. Lord Morpeth verklaarde dat Sir George Grey hern had opgedragen te zeggendathoe hij ook over de verzoekschrif ten mogt denkenhij steeds eerbied zou betoorien voor petition welke van een groot deel des volks uitgingen. Daarna werd beraadslaag 1 over de tweede lezing der wet tot veiligheid van de Kroon en de Regering. De Ileer P. O'Connor sloeg een met verwerping gelijk staand uitstel voor, hetwelk, na langdurige woordenwisselingen, met 452 tegen 35 stemmen werd verworpen. Op het einde der zitting werd be paald heden middag ten twaalf ure over deze wet in committé te beraad slagen. FRANKRIJK. PARIJS, 11 April. De voorloopigc Regering heeft weder een nieuw crediet van 3 mill, geopend om in de kosten der werkplaatsen te voorzien. Het aantal werklieden, die ingeschreven zijn voor de nationale werkplaatsen, beloopt heden 45,000. Elk arbeider ontvangt door elkander gerekend2 francs daags. Na morgen den 10<lcn dezer, zullen weder nieuwe aangenomen worden. De Regering geeft thans dus daaraan alleen dagelijks 90,000 fr. uit, hetwelk 2.700,000 in de maand en 32J millioen in het jaar uitmaakt. Bijna eene gelijke uitgave wordt vereischt voor de mobile nationale garde dezer hoofdstad. Naar men verneemt heeft de voorloopige Regering reden van tevreden heid over de verkiezingen der nationale gardes, dewijl voor het grootste ge deelte de Repuhlikeinsche Candidaten de overwinning hebben behaaldde arbeidende klassen hebben mede ruim haar deel erlangd. Onder de Iloogleerarcn die, wegens opheffing der vroegere leerstoelen bij het College de France, ontslagen zijn, is ook de Heer II. Chevalier, die aldaar lessen gaf in het vak der staatshuishoudkunde. Onder de personen die de nieuwe leerstoelen zullen bekleedentelt men ook de Heeren Lamar- tine, Marrast, Garnier Pagès en Ledru-Rollin. Hoe die Heeren den tijd tot de waarneming van die ambten zullen vinden, is duister. Deze nieuwe leerstoelen worden om niet waargenomen. De Generaal Radcan heeft het bevel op zich genomen over het leger der Alpen; hij bevindt zich nog hier om instrnctiën af te wachten. Een Commissaris der Republiek zou aan dat leger worden toegevoegd. Niet alleen Lodcwijk Napoleon, maar ook Napoleon, zoon van Jerome,

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2