genoodzaakt eono verbindtenis te teekencn, dat zij minder werk zonden eiscben. Op onderscheiden plaatsen als te HochfeldcnAvallon, Vendöine heb ben wederom wanorde en onlusten plaats gehad; in de eerstgenoemde plaats beeft men de Joden erg mishandeld. SPAJfJE. MADRID, 2 April. Den 31s'en Maart is een valsch alarm in deze hoofdstad ontstaandat we derom cenige opschudding heeft te weeg gebragt, die echter spoedig is gestild. De Koningin heeft aan de ter dood veroordeelden, wegens het gebeurde op den 26steD, vrijstelling van de doodstraf verleend. De officieren, die den 26sten gewond zijn, zijn in rang bevorderd; die wegens hunne wonden niet meer dienen kunnen, behouden hun tractement en genieten bovendien nog pensioen. SAVOÏE. CHAMBERY, 5 April. De eergisteren in dit gedeelte van de Staten des Koning van Sardinië uitgebarsten onlusten hebben geen weerklank gevonden. Uitlandige Sa- voyaardendoor Fransche zendelingen aangevoerd, ongeveer 1,500 man sterkhebben| een inval in deze streken gedaande tolkantorenhet raadhuis en het Capucijner klooster te Yenne geplunderd en zijn al plunderende herwaarts getrokken. De verschrikte burgerwacht vlugtte, en daarop heeft de woeste hoop het paleis van den Gouverneur geplunderd en allerlei buitensporigheden gepleegd. Zekere Pcssard heeft zich tot Mairc op geworpen en de republiek uitgeroepen. Doch spoedig heeft de bevolking in de stad en ten platte lande zich gewapendde vrijheidszonen aange vallen20 verslagen, 800 gevangen en de overigen op de vlugt gejaagd. Pessard en Guillerme zijn als belhamels gevangen gehouden, de overige Fran- schen teruggezonden en de Savoyaarden naar hnnne gemeenten gebragt. ITALIË, ROME, 31 Maart. De grondslagen op welke door den Paus, den Koning van Sardinië en den Groothertog van Toscane de organisatie van Italië is vastgesteldzijn de volgende Hel Schiereiland zal verdeeld worden in 6 groote Staten, namelijk: Napels, Sicilië, de Kerkelijke Staten, het Koningrijk Etrurië, dat gevormd zal wor den ten gunste van den Hertog van Toscane, uit het tegenwoordig Groot hertogdom en de aangrenzende landen (Pontremoli, Modena, Pietrasanti, Lunigianaenz.), Lombardije, welke ook de regeringsvorm zijn moge, door de Lombarden aangenomen, en Sardinië. Indien Savoye weder aan Frankrijk mogt komen, wordt Karei Albert schadeloos gesteld. Een of- en defensief verhond tusschen deze 6 Staten; verdediging van het Italiaansch verbond tegen het buitenland door een goed stelsel van vestingen eenheid van muntstelselmaten en gewigten afschaffing van binnenlandscne tollen; een Italiaansch Parlement, dat te Rome zal zitting hebben, onder het voorzitterschap van den Paus. Het bevestigt zich dat de Hertog van Parma door den wil des volks in zijne Staten hersteld is, nadat hij eene liberale constitutie had afgekondigd. De stad Piazenza heeft zich echter onaf hankelijk verklaard. Te Modena heeft eene nieuwe omwenteling plaats gehad. De Regerings raad welke sedert het vertrek des Hertogs het Bestuur in handen had, is afgezet, en het volk heeft een voorloopig Bewind benoemd, dat tot de ver kiezing van eene nationale vergadering zal overgaan. Reggio, behoorende tot het Hertogdom Modenaen dat eertijds almede een afzonderlijken staat uitmaakte, heeft noch tot de eerste omwenteling, welke den Hertog van Modena verjoeg, noch tot de tweede, welke den Regeringsraad afzette, wil len toetreden. Volgens de jongste berigten uit Milaan, bevindt de hoofdmagt der Oostenrijkers zich in de nabijheid van Verona, welke stad nog in hunne handen is. Door middel van twee andere legercorpsenis de gemeenschap met Tyrol verzekerd. Het berigt van een gevecht tusschen de Oostenrijkers en Piëmontezen bij Montechiaro, waarbij de eerste de nederlaag hadden ontvangen, bevestigt zich niet. Uit het Oostenrijksch leger waren 3,000 Italianen gedeserteerd, die te Brescia en Milaan verwacht werden. Het voorloopig bewind van Venetië heeft de lijfstraffen bij de land- en zcemagt voor altijd afgeschaft. NAPEL§, 24 Maart. Het Journal des Deux Siciles meldt, dat de Paus zijne toestemming heeft gegeven, op uitnoodiging der Napelsche regering, aan alle constitution- nele Staten van Italië, om te Rome het Congres bijeen te roepen, hetwelk de daarstelling van hel Italiaansch verbond zal bewerken. De Koning heeft tegen al de handelingen der Sicilianen geprotesteerd en die van nul en geener waarde verklaard. PRUISSEN, BERLIJN, 7 April. In de zitting van den vereenigden Landdag van den 4llcn dezer, heeft de Minister von Arnimomtrent de betrekking van Pruissen met Denemarken onder anderen gezegd alk moet met betrekking tot het tegenwoordige vraagstuk in de eerste plaats eene dwaling voorkomen; wij hebben geen oorlog met Denemarken, bet geldt slechts maatregelen ter bescherming van het Duitsche grondgebied en tot handhaving van de regten van Duitschland. Wij zijn daartoe verpligt en geregtigd als lid van het Duitsche Verbond en doen niets anders dan ge volg geven aan een bondsbesluitwelks spoedige tenuitvoerlegging noodwendig geworden is, om de gevolgen te voorkomen, die de gebeurtenissen in de Hertogdommen Sleeswijk en Holstein zouden kunnen hebben. «De drang der omstandigheden heeft niet veroorloofd at te wachten, wat het Verbond thans beslissen rnogt omtrent de vroeger voorbehoudene be voegdheid. Ik weet niet of het aan den Landdag bekend is, dat de bonds vergadering in hare zitting van den 17deD September 1846 zich de bevoegd heid tot handhaving harer regten heeft voorbehouden. In het bondsbesluit van dien dag geeft de bondsvergadering de verwachting te kennen, dat Dene marken de regten van allen en een iederbepaaldelijk ook die van het Duitsch Verbond, die tot de troonsopvolging geregligde agnaten en der wettige volksvertegenwoordiging in Holstein, eerbiedigen zal. De bondsver gadering, als orgaan van het Duitsche Verbond, behoudt zich bij dat besluit voor hare wettige bevoegdheid te doen geldeningeval zulks noodig mogt zijn. «Zoodanig geval doet zich thans voor, en wij doen bij voorraad, uit aan merking van den drang des tijds, alleen dat, waartoe de bondsvergadering ongetwijfeld besluiten zal, terwijl wij door te nemen maatregelen aan het verwachte bondsbesluit reeds vooraf uitvoering en kracht geven." Sedert weinige dagen zijn hier 15 huizen gefailleerd. De zamenspannirig om sloombooten en stoomslepers te vernielenbreidt zich op eene verontrustende wijze uit. Te Trier is in den avond van den 7llen het buis van den koopman Bluttau door een volkshoop geplunderd en verwoest; 6 vaten wijn werden naar de markt gesleept en aldaar uitgedronken. De Koning van Saksen heeft kwijtschelding verleend wegens alle staat kundige misdrijven. KEULEN, 8 April. De Minister van Finanliën heeft voor deze stad 100,000 thlr. aangewezen, ter te gemoetkoming der fabriekanten om hunne werkzaamheden voort te zetten. In eene volksvergadering alhier heeft men tot een adres aan den Koning besloten waarin geëischt wordt dat Z. M. dadelijk het besluit om trent de verkiezingen intrekke, daar dit aan de natie niet welgevallig was. Gisteren had ook op het stadhuis alhier eene vergadering plaats ecner Commissie uit alle klassen van ambachtslieden, waarbij men van het stedelijk bestuur vorderde in het vervolg de publieke werken en gebouwen niet meer aan te besteden, maar in zoodanig geval zich te adresseren aan de uit hun midden gekozen Commissie, die zich er mede belasten zoude, opdat het werk regelmatig onder alle arbeiders zou worden verdeeld. Gisteren avond heeft zich hier een voorloopig Commitlé gevormd, tot ondersteuning der Sleeswijk-Holsteinsche zaakbereids hebben zich velen aan geboden om onder de vrijcorpsen te dienener zijn ook reeds aanzienlijke geldelijke bijdragen ingekomen. Heden is de fourier der eerste vrijsehaar, welke den lüdcn uittrekken zal, naar Rendsbnrg vertrokken. OOSTEN II IJK. WEENEN5 April. Z. M. heeft den Staatsraad ontbonden, omdat deze voortaan onnoodig is; de leden hebben posten bekomen die inet hunne talenten overeenkomen en de constitntionnele handelingen van het Ministerie niet kunnen belemmeren. De Minister Graaf Ficqnehnont heeft een officieel berigt omtrent het Italiaansche leger doen bekend maken. Het meldt hoofdzakelijk dat de ver breide opstand negen dagen alle gemeenschap had gestremd, dat het den Veldmaarschalk Radetzky slechts al vechtende gelukt is, om zich tusschen de Etsch en Mineio in eene versterkte stelling te plaatsen, waar de Generaal Schwarzenberg zich met hem vereenigde. Radetzky werd den 31slcn te Verona verwacht om de verdere krijgsbewegingen te regelen. Omtrent het gebeurde op den 18lien Maart zijn nog geene bijzonderheden hekend de Minister verze kert dat geene zekere tijding, gunstig of ongunstig, zal worden verzwegen maar wil het publiek niet door onzekere geruchten in dwaling hebben ge bragt. De oorlogsverklaringen van SardiniëToscane en Rome hebben hier tot eenige buitensporigheden aanleiding gegeven, van welke sommige Italiaansche kooplieden de slagtoffers geworden zijn. In Galicië is de bekende Szela, die den naam kreeg van Boeren-Koning, daar hij de aanvoerder van den Boeren-oorlog van het verleden jaar was, doch die zich sedert aan de Regering heeft aangesloten in zijne woning op gehangen gevonden. HONCiARYE. PESTII31 Maart. Gisteren avond is in eene openbare zitting op het vrijheidsplein de zelfstan digheid van Hongarije en de Aartshertog Stephanus tot Koning geproclameerd. Dit besluit is genomen omdat de Keizer van Oostenrijk de op den 15dc|> Maart jl. aan de Hongaarsche natie gedane beloften, lot heden niet vervuld, en in zijn laatste besluit, den 24slcn dezer, uitdrukkelijk onveranderlijk ver klaard heeftnimmer een eigen ministerie van finantiën en oorlog voor Hongarije te zullen toestaan. Waarschijnlijk echter zullen de inmiddels out-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3