BUITEN LAJNDSCHE BERIGTEN. van hunne verdiensten wekelijks eenigo centen ai'te zonderen, en die in ccne gemeenschappelijke kas te storten, waarvan de directie aan achtingswaardige mannen wordt opgedragen. Wanneer dan de winter komt, dan worden uit deze kas in het groot de noodzakelijkste behoeften, brandstof, aardappelen, enz., aangekocht om onder de inbrengers, naarmate van hunnen inleg ver deeld te worden. liet is duidelijk dat er voor de deelnemers door dezen aankoop in het grootbelangrijke voordeelen behaald worden. Op het einde van 1846 waren alhier 29 zulke spaarkassen in werking met 5,400 leden, een bewijs, hoe daar de ambachtsman het voordeel dezer inrig- tingen beseft. Bovendien hebben vrienden der vereeniging eene jaarlijksche bijdrage aangebodenom premien van aanmoediging aan die huisgezinnen uit te reiken, die door oppassendheid zich hijzonder hadden onderscheiden. Ook alhier is reeds zulk eene spaarkas opgerigtten behoeve der leden van de Vereeniging tot afschaffing van den sterken drank. Dit is de eerste regtstreeksche poging door de Vereeniging aangewend om de stoffelijke wel vaart der arbeidende klasse krachtdadig te bevorderen. Deze spaarkas geheel verschillend van de spaarbank, heeft ten doel den arbeidsman in de gelegen heid te stellen om voor zijne gedurende de zomermaanden bespaarde pennin gen zich des winters goedkoopcr levensmiddelen en brandstoffen te verschaf fen opdat voortaan de arme matige man zijne eerste levensbehoeften niet meer 50 pCt. hooger behoeve te betalen dan zijne vermogende medeburgers. Daartoe heeft zich eene Commissie gevormdgedeeltelijk bestaande uit leden van 't bestuur der Vereeniging, gedeeltelijk uil eenige der voornaamste werk bazen te Utrecht welke Commissie in wekelijks gehouden zittingen de spaar penningen zal ontvangen, die haar worden ter hand gesteld, en daarvoor een bewijs afgeven aan den inlegger. Deze zal ten allen tijde over zijn inleg kunnen beschikkendoch vóór 1 Sept. zullen al degenen die hun inleg in handen der Commissie gelaten hebbenaan deze moeten opgevenwat zij daarvoor wenschpn ingekocht te zien. De Commissie zal dan inkoopen in 't groot doen, en de gekochte voorraad in 't klein tegen inkoopprijs, met inbegrip van 't bedrag der onvermijdelijke onkosten aan de deelnemers weder overdoen. ASSEN, 3 April. Naar men verneemt heeft Z. M.hij besluit van 24 Maart jl., den Gou verneur der provincie Drenthe gemagtigd om dc Provinciale Staten van dat gewest tegen 18dc° dezer bijeen te roepenten einde in die vergadering over te gaan tot het formeren van eene voordragt tot vervulling van het ambt van Kaadsheer in het Prov. Geregtshof, opengevallen ten gevolge van het overlijden van Mr. A. S. Nysingh. MAASTRICHT, 5 April. De Directie van de Aken-Maastriehtsche Spoorweg-Maatschappij heeft zich verpligt gezien, ten gevolge van de finantielc krisis, het aanvangen der wer ken van dezen spoorweg onbepaald uit te stellen en een groot aantal harer ambtenaren te bedanken. ENGELAND, LONDEN, 8 April. Den 31sten Maart is de Koningin voor het eerst sedert hare bevalling we derom met haren Gemaal uitgereden. De Regering heelt onderscheiden regimenten naar de hoofdstad ontbo denen er zijn maatregelen genomen oin de krijgsmagt nog aanzienlijk te kunnen vermeerderen. Den 10de" dezer moc-t hier een optogt van Chartistcn plaats hebben, waarbij wel 300,000 menschen zouden tegenwoordig zijn, welke zich in zulke bedreigende bewoordingen hebben uitgelaten, dat de Regering zich genood zaakt heeft gezien, dien optogt, op grond van eene oude wet van Karei II, te verbieden. De Chartisten hebben niettemin verklaard hun voornemen te zullen uitvoeren. De openbare inkomsten des Rijks hebben in het den 5deD dezer geëin digde viercndceljaars 402,575 meer opgebragt dan in hetzelfde tijdvak van voorleden jaar. Deze vermeerdering is ontstaan door de ontvangst van 455,021 uit China. De inkomsten over het geheele jaar hebben over de 2,218,000 minder opgebragt. RELC1IE. BRUSSEL, 9 April. De Paus heeft nu eerst de benoeming van den Heer Leclereq, tot Gezant bij den Pauselijkcn stoel goedgekeurd. De alhier gehouden collecte tot onderstand der Arbeidslieden heeft 45,000 Ir, opgebragt. De Indépendance spreekt het berigt tegenonder anderen door den Messager de Gand gegeven, als zou met het Hof van Nederland een han- delstractaat gesloten zijn. Dat blad evenwel geeft te kennendat daarover onderhandelingen waren geopend. De vijf hoofdaanleggers der inanifestatiën, door de Leuvensche studenten gedaan, zijn bij besluit van den Academischen Senaat van de rol der studen ten geschrapt. Reeds zijn de door de studenten geregelde cursussen weder gesloten. Te Mechelen hebben de kweekelingen van het kleine Mechelsche semina rium het voorbeeld der Leuvensche studenten willen volgen. Daar het plan echter ontdekt was, voor dat het tot uitvoering kwam, werden acht kwee kelingen, die de leiders der kleine omwenteling waren, op staande voet weg gezonden en daarmede had de geheele zaak ecu einde. In het arrondissement Charleroi zouden wel 18,000 mijnwerkers zonder arbeid zijn. Vele daglooners werden nog slechts 3 dagen in de week bezig gehouden. De groote ijzerfabriekenwelke 2,000 man aan het werk plagten te houden, hebben dit getal op de helft, sommigen op een vierde verminderd. F RA IV Si RIJK. PARIJS, 8 April. De voorloopige Minister van Binnenl. Zaken Ledru-Rollin, heeft weder eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij bij de kiezers aandringt om hunne stem alleen op bekende Republikeinen uit te brengen. De eerste circulaire van Ledru-Rollin, zegt het Journal des Débats had een noodlottig uitwer- king gehadhet is te betwijfelen of deze er wel een veel betere zal te weeg brengen. De Heer Arago is tot Minister van Oorlog benoemd. Geen der Generaals had die betrekking willen aanvaarden zoo de troepen niet weder binnen Parijs kwamen doch het Voorloopig Bewind heeft daartoe geene toestem ming durven geven. Ten einde onder het leger den meer en meer tocnemcnden geest van muiterij tegen te gaan, heeft het voorloopig Bewind besloten, al de troepen uit de steden waar zij te veel met het volk in aanraking zijn te doen ver trekken en kampen te formeren. Tot dat einde zou, behalve het zooge naamde leger der Alpen waarover het opperbevel aan den Generaal Oudinot is opgedragen, nog een leger van het Noorden tusschen Rijssel en Besan^on, en een leger der Pyreneën gevormd worden. Nog heeft het voorloopig Bestuur den 5deo twee besluiten genomen, hij het eene waarvan bepaald wordt, dat alle lands-bezoldigingen en pensioe nen aan eene korting van 4 tot 30 ten honderd zullen onderworpen worden, terwijl hij het tweede bepalingen worden gemaakt omtrent de geheele of ge deeltelijke kwijtschelding der buitengewone heffing van 45 opcenten op de directe belastingen, aan diegenen, welke ten gevolge der omstandigheden tot de voldoening buiten staat mogten zijn. Dat Bewind is van plan om de hank van Frankrijk aan zich té trekken en al de departementale banken af te schaffen. Die nationale bank zoo ge magtigd worden om voor 2000 millioenen aan bankbiljetten uit te geven. Men zou aan de tegenwoordige eigenaars der bank en aan die der departemen tale banken vergoeding geven in billetten en op dezelfde wijze zou men ook de spoorwegen, mijnen, kanalen enz. aankoopen. Deze tijding heeft de bank- aktiën doen dalen, maar die der spoorwegen, gelijk ook de rente, doen rijzen. Het voorloopig Bewind en de Ministers hebben eene som van 15,000 Ir, gegeven als eene gift voor het vaderland. Het voorloopig Bewind heeft bepaald, dat, bij gevaar voor oorlog twee derde der mobile Garde in het leger zal worden ingelijfd. Het voorloopig Bewind heeft in het Collége de France gewigtige wijzi- gingen gebragter zijn 11 nieuwe Hoogleeraren in de Regtsgeleerdheid en algemeene Huishoudkunde (van bijzondere vakken als van landbouw koophan del, geldmiddelen enz.) aangesteld; doch die in het Natuur en Volkenregt, de Staatshuishoudkunde en de vergelijkende Wetgeving zijn, omdat er op eene andere wijze in die onderwerpen voorzien is, afgeschaft. Het voorloopig Bewind heeft de vreemde werklieden welke in Frankrijk hun brood verdienenonder bescherming van de Fransche werklieden ge stelden ten dien opzigte de eer der Fransche republiek aan de edelmoedig heid van het volk aanbevolen. De herstellingen aan de Tuilleriën zijn begonnen; men zal zich voor loopig tot het noodigste bepalen, namelijk het herstel van ramen, vensters, glasruiten enz., waarvan de kosten op 30,000 fr. geraamd zijn. De huurders van huizen te Parijs, die hunne huur niet willen of kun nen betalen wijzen de eigenaars met zwarte vlaggetjes aan de volksgrain- schap aan. Te midden der gewigtige gebeurtenissen, die in Frankrijk de aandacht bezig hielden, heeft men het beruchte proces van Broeder Léolade, uit het oog verloren. Inmiddels is het te Toulouse voortgezeten in de zitting van het Hof van Assises van den 4den werd het vonnis uitgesproken. Léotade is schuldig verklaard aan poging tot verkrachting en aan voorbedachten moord op den persoon van Cecile Combeltes, doch met verzachtende omstandigheden en dientengevolge veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. De Advocaat der civiele partij heeft den eisch gedaan, dat het aan het Hof zou behagen om den veroordeelde door alle middelenzelfs bij lijfsdwang 50,000 francs bij wijze ♦an vergoeding te doen betalen, en hem daarenboven in al de kosten te veroordeelcn tot welker betaling de eischer ten opzigte der schatkist kon ge houden zijn. Dat de bestuurders van het gesticht voor al de voldoening van kapitaal renten en kosten zouden verantwoordelijk worden gesteld, en dat gelast mogt wordendat de betaling van dat alles op de bezittingen van het gesticht zou kunnen worden verhaald. De suikerraffinadeur in de noordelijke Provinciën hadden aan het voorloopig Bewind om uitstel der betaling van den accijns verzochthetgeen hnn echter niet is toegestaan; velen hunner hebben daarop honne betalingen gestaakt. Ernstige ongeregeldheden hebben Donderdag op klaren dag te Rijssel plaats gehad. Al de met stoom werkende garenfabrieken zijn door werklieden overvallen, die de machines hebben gestopt en de arbeiders verpligt de werk plaatsen te verlaten om zich bij hen te voegen. Zij hebben de fabriekanten

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2