vrijwillig' tot rust zullen komen. Daarentegen openbaart zich ook bij velen een overhelling tot Pruissenzelfs moeten er Poolsche grondeigenaars met den dood bedreigd zijn, als zij de geringste poging zouden doen om de Poolsche heerschappij te herstellen. Posen is den 3(kn dezer in staat van beleg verklaard. HANOVER. 4 April. In eenige streken verkrijgen de buitensporigheden der boeren een dreigend aanzien. Men heeft naar het Landgoed van Graaf Stolberg 150 man infan terie en 30 cavalleristen moeten zenden, omdat de hoeren het kasteel wilden verbranden. In Peine hebben zij een aan het ambachtshuis grenzend gebouw in de asch gelegd. In Ilildesheiin kan de overheid zich niet staande houden troepen zijn ter bescherming derwaarts gezonden. De omstreken zijn nog rustig. SAKSEN. LEIPZIG 3 April. In hel gebergte neemt de plundcrzucht van woeste horden op eene schrik barende wijze toe, zoodat de Regering verpligt is geworden een aanzienlijk aantal troepen te zenden naar die oorden, waar de eigendommen bedreigd worden. Eene bende van nagenopg duizend man heeft onlangs in Schwarten- berg eene der grootste fabrieken geheel vernield. Men is er in geslaagd om 40 dezer rustverstoorders te Zwickau gevankelijk binnen te brengen. OOSTENRIJK. WEENEN, 3 April. Den 2llen is hier de driekleurige Duitsche vlag van de St. Stephanas toren onder luid gejuich der menigte uitgestoken. De Aartshertog Lodewijk heeft zijn ontslag uit de staatsdienst genomen; thans staat de Aartshertog Johan aan het hoofd der Regering. De vijandige gezindheid tegen Sardinië is hier algemeenduizenden laten zich als vrijwilligers naar Italië inschrijven. De Hongaarsche Landdag heelt 100,000 man ter beschikking van den Keizer gesteld. HONGARAE. PRESBURG, 1 April. De Aartshertog Stephanos is hier gisteren met drie hooge Hongaarsche staats mannen uit Weenen aangekomen met het berigtdat de Keizer aan al de verzoeken had gehoor gegeven. De Rijksdag zal over de Hongaarsche aange legenheden beraadslagen en met veel vrijheid beschikkeneene begrooting aanbieden en een voorstel doen omtrent de bepaling van het inkomen voor de kroon. De Landdag zou den 10<len dezer door den Keizer zeiven worden ontbonden. Er heerscht groote vreugde in de stad en den Aartshertog wordt door het volk hartelijke erkentenis betuigd voor zijne weldadige tusschenkomst. FRANKFORT. 4 Maart. Na de verkiezing van 50 leden voor het tijdelijk Comitté, hebben dcmeeste leden van de Bondsvergadering deze stad reeds verlatennadat nog bepaald was, dat de landverhuizing tot eene nationale zaak zou worden gemaakt, en dat alle Duitsche Regeringen aan de naar hun land terngkeerendc Polen den vrijen doortogt zouden verleenen. In Baden wint de republikeinsche geest meer en meer veld. ZWITSERLAND. GENÈVE30 Maart. Zoo even verspreidt zich hier het geruchtdat reizigers en brieven van Chamberij de tijding hebben aangebragtdat een Fransch leger van 30,000 man, waaronder veel cavallerie, daar zou binnengerukt zijn, om in gefor ceerde marschen over de Mont-Cenis en Piemont naar Lombardye op te trek. ken. Een ander corps van 50,000 man zoude te gelijk te Dyon zijn opgerigt, om tot observatie-leger voor Duitschland te strekken, RIJ SLANK. Uit Petersburg wordt gemeld dat de Keizer aan de lijfeigenen het regt heeft verleend om onroerende goederen te bezitten. Een belangrijke schrede tot opheffing van de lijfeigenschap. WARSCHAU, 31 Maart. Dc militaire Gouverneur Generaal Vorst GortschakoiF, heeft de volgende bekendmaking gedaan «Ofschoon te Warschau tot heden de rust door geen enkel voorval gestoord is geworden, acht de Regering zich, onder de bestaande tijdsomstandigheden, verpligt, om alle maatregelen van voorzorg te nemen voor het geval, dat kwaadwilligen eene gewelddadige omverwerping van de wettige orde van za ken en de verstoring van de rust der stad mogten beproeven. Dientengevolge wordt op bevel van den Vorst-Stedebouder bij deze bekend gemaaktdat alle inwoners van Warschau het volgende in acht te nemen zullen hebben: Inge val er in de stad een volksoploop ontstaat, zal niemand zich op de straat mogen vertoonenhij die zich op het oogenblik van het ontstaan van een oploop op de straat bevindt, zal zich beijveren om onverwijld naar zijne wo ning terug te keeren. De eigenaars der huizen zullen terstond alle deuren aan de straat sluiten cn alleen de terugkeerende huisgenooten binnenlaten tot dat de orde geheel hersteld zal zijn, zal niemand, dan wien de dienst roept, uitgelaten mogen worden. Allen die in hechtenis genomen of op de straten te midden der rustverstoorders gezien worden, zullen voor den regler ter verantwoording geroepen worden, want elk welgezinde moet zelfs niet bloot toeschouwer van een oproer zijn, maar zich zoo spoedig mogelijk van het tooneel des oproers en der wanorde verwijderen. Aan de eigenaars van huizen wordt kennis gegeven, dat indien uit een buis geschoten rnogt worden, de eigenaars cn de huurders welke het naast bij de plaats wonen, vanwaar het schot gevallen is, voor den regter ter verantwoording geroepen zullen wor den wiens taak het zal zijn om te onderzoekenof zij aan het gebeurde schuldig zijn en of zij den dader aan de regterlijke vervolging hebben willcu onttrekken." HOLSTEIN. RENDSBURG, 4 April. Heden zijn hier reeds verscheiden Pruissische officieren aangekomenhet stellige berigt medebrengende, dat morgen 1,000 man Pruissische soldaten hier zullen binnentrekken. Prins Frederik van Augustenburg begeeft zich morgen naar het leger bij Flensburg. Onze voorposten bij Apenrade zijn eenigzins achterwaarts op het hoofdkorps teruggetrokken waarop de Deenen met 1500 man die stad hebben bezet. Ons leger wordt nog aanhoudend versterkt. STADS BERIGTENT NOTIFICATIE, ff E R - IJ S£. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien heb bende de Notificatie van Ilun Ed. Gr. Achtb. de Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollandin dato den 7den Januarij jl.Provinciaalblad N®. 4) betreffende den Herijk der Maten en Gewigten in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den Arrondissements-IJker alhier, van den 23sle" dezer maand, geven rnits dezen den Ingezetenen dezer Stad hunne verpligting te kennen, tot het doen Herijken van al de bereids te voren geijkte Lengte- cn Inhoudsmaten en Gewigten, benevens de bij de Inhoudsmaten voor drooge waren behoorende strijkels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Zr. Ms. besluit van den 21slen December 1822, Staatsblad N°. 54) moeten wor den afgestreken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepenter bezor ging der gemelde Maten en Gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd aan bet Lokaal van den Ijk, in de Lange Schoolsteeg. Zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor "Wijk III 10den April, IV, llden, 12den en 13dcn April, V 14denJ7(ien en I8<len April, VI 19llen, 20stcn, 21stcn en 25 April VII26slc", 27s,le" en 28sten April en 1 Mei.. VIII, 2den, 3dcn en 4dcn Mei; telken dage des morgens van 8 tot des namiddags 2 ure. En waarschuwen Burgemeester en Wethouders voornoemdallen en een' iegelijk wien het aangaat, met herinnering tevens aan art. 2 van Z. M. beslnit, in dato 30 Maart 1827, Slaalsbln°. 13) om op bovengemelde dagen, (na welke de Arrondissements-IJker zich, overeenkomstig art. 10 der Notificatie van II. Ed. Gr. Achtb. de HH. Ged. Staten van Zuid-Holland, in dato 18 Ja nuarij 1822, tot uitoefening van den Herijk der Buitengemeenten van het Arrondissement moet begeven, en alzoo buiten de mogelijkheid is, om geree- delijk aan het verlangen der verzuimdhebbenden te voldoen,) zich overeen komstig hunne verpligting omtrent dezen Herijk stiptelijk te gedragen, ten einde buiten bekeuring te blijven; zullende er, na den bepaalden termijn, ingevolge dispositie van II. Ed. Gr. Achtb. de HH. Ged. Staten van Zaid-Hol land, in dato 22 Novemb. 1831, geene verlenging van tijd, of zoogenaamde nadagen, gegeven worden. Wordende de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd aan de Notificatie van H. Ed. Gr. Achtb. Gedop. Staten van Zuid-flolland, in dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel- en neringdoende lieden, Fabrikeurs en Ambachtslieden, die, in hun nen handel ol hun bedrijf, eenige Maten of Gewigten gebruiken, en de Apo thekers of Medieijnbereiders in het bijzonder, aan art. 3 en 5 van Z. M. besluit van 21 October 1819, Staatsbln°. 52) bepalende hunne gehoudenheid tot het bezit van een vol stel gewigten en medeverpligting tot den jaarlijkschen Herijk van hetzelve, alsmede aan het Koninklijk Besluit van 5 Febr. 1826, n°. 153, volgens hetwelk de, bij derzelver eersten Ijk gestempelde, greinge- wigtenzonder die eene nadere stempeling te doen ondergaan, jaarlijks door den Ijker moeten worden nagezien en onderzocht. En wordt wijders, door deze, ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter, gedurende 1848, voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter Aldus gedaan bij IIH. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 27slen Maart 1848. DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. BROODZETTING. Ingaande Maandag den 10den April 1848. Maximum van den prijs, waar niet hovenmaar wel heneden zal mogen worden verkocht, ingevolge Koninklijk besluit van den 25sten Januarij 1826, [Staatsblad N°. 5) en de dispositie van H. H. Gedeputeerde Staten van Zuid- IIolland, van den 5den December 1828, Provinciaalblad N°. 161.) Het Roggebrood, van zuivere Rogge gebakken, wegende drie Nederlandsche pondenop 34 Cents. Een poiul vijf oneen, op17 Het Tarwebrood, beste soort, wegende een Nederl. pond, op 28 Vijf oneen, op14 Het Franschbrood van een Nederl. pond, op28 Vijf oneen, op14 Het Huisbak, wegende een Nederl. pond, op25 Vijf oneen, op12J. Het minste soort of zoogenaamd krop uit de zakvan een

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3