PRUISSEN. BERLIJN, 2 April. De rittingen van den tweeden vereenigden Landdag zijn lieden door den eersten Minister Campliausen namens den Koning met de volgende aanspraak geopend Hooge Vergadering! «Zijne Majesteit de Koning heeft mij gelast, den tweeden vereenigden Landdag in zijnen naam te openen. Gewigtige gebeurtenissen hebben een deel van Europa beroerd en ons Vaderland is daarvan niet vrij gebleven. Zij be dreigen ons met. steeds toenemende gevaren. Zij openen ons eenc groote toe komst. Pruissen en Duitschland zullen den tijd van overgang gelukkig door staanals zij met bedaarden moed, met geregelde kracht zich op de pas ge opende baan bewegen. De eenheid van Duitschland was sedert langen tijd bet doel, waarbeen alle wenscben, dikwerf zonder hoop op vervulling, zich riglten thans gaan wij dat doel met snelle schreden te gemoeten Zijne Majesteit de Koning bood daartoe de hand terwijl 15 millioenen hem met vreugde ter zijde staan. Het genot van meerdere politieke regten voor den staatsburger was in Pruissen eene behoefte, die des te dieper gevoeld werd, daar het volk eerien trap van beschaving bad beklommen, die het met an dere onder cene vrije staatsregeling levende volken voor het minst gelijk stelde. Zijne Majesteit de Koning beeft eene waarachtig constitulionnele staats regeling toegezegden reeds zijn wij vergaderd om den grondsteen te leggen voor bare duurzame stichting. Laat ons hopen dat het werk spoedig voortgaen dat het zich aan het groote gebouw der staatsregeling voor het gezamenlijke Duitsche volk passend aansluite. «Diep te beklagen is bet, dat de overgang tot den nieuwen toestand niet kon plaats hebben zonder den nasleep der rampen, waaronder tegenwoordig de maatschappij lijdt. Alleen daarin kan een troost gevonden worden dat de laatste weken vele verborgene kwalen hebben doen ontdekken en tevens ge leerd, dat en boe die genezen moeten worden. De Regering erkent bare roepingom aan het openbaar gezag nieuwe kracht bij te zetten de banden van wettige orde te bevestigenhet vertrouwen te doen herlevenhet ge schokte crediet weder op te heffen, en tot herstelling der nijverheid alle po- giugen aan te wenden. Zij zal er naar strevenden vrede naar buitenzoo lang de eer van Duitschland het gedoogt, te bewaren, en den vrede van binnen tot eer van Duitschland te herstellen. Zij rekent hierbij op het ge zond verstand der burgers vari den Staatdie nu geroepen zijn om te bewij zen, dat zij rijp waren voor de vrijheid. Ook op de ondersteuning van den hoogen vereenigden Landdag rekent de Regering; op eerie ondersteuning, die, als zij wordt geschonken, als eene vrucht van vrije beraadslaging en van volle overtuiging geschonken moge worden. Niemand zal zich geheel aan den indruk wenschen te onttrekken, welken eene krachtige onmiskenbare uitdruk king der openbare meening op individuele inzigtcn kan uitoefenen niemand zal willen loochenendat op een zekeren tijd datgene weldadig en onontbeer lijk kan worden, wat in renen anderen tijd uit waarachtige overtuiging voor niet raadzaam werd gehouden. Ongetwijfeld zal ook deze hooge vergadering bij hare beraadslagingen de veranderde tijdsomstandigheden in aanmerking nemenmaar ook thans moet de vrije uitdrnkking harer meening aan het land welkom zijn, gelijk zij aan Zijne Majesteit den Koning en de Raadslie den der kroon welkom zal wezen. Het Pruissische volk nadat het de vrije beraadslaging over zijne gewigtigste belangen door middel van de drukpers en het regt van vereeniging verkregen heeft, mag niet miskennen dat alleen door den strijd der meeningen de waarheid te voorschijn treedt, en dat tot behoud der vrijheid elke meening met volle regt en ongehinderd zich moet kunnen uiten. Hoezeer ook de hooge vcreenigde Landdag, zoowel uit den aard zijner zamenstelling als zijner regten, grootelijks afwijkt van de te wach ten volksvertegenwoordiging, zoo hecht toch de Regering ook tegenwoordig aan zijnen raad een groot gewigt, en in dezen zin geef ik de voorstellen des Konings aan uw welwillend onderzoek over." Daarna heeft de Minister voorlezing gedaan van twee ontwerpen van wetten, Het eerste strekt tot regeling van de verkiezing der leden eener voor de vast stelling der Pruissische constitutie bijeen te roepen vergadering. Volgens dat ontwerp zal elke Pruis, die zijn 24sle jaar volbragt heeft, stemgeregtigd zijn, wanneer hij geene armen-bedeeling ontvangt of niet tot den dienstbaren stand behoort. De stemgeregligden zullen voor elke vijf honderd ingezetenen der gemeente-bevolking een kiezer uit hun midden benoemen. Elke Pruis die zijn dertigste jaar volbragt heeft, en in het volle genot zijner burgerlijke reg ten is en geene armenbedeeling trekt, is verkiesbaar tot afgevaardigde. Voor elk district en voor elke tot geen district behoorende stad zalindien bet getal inwoners beneden de zestig duizend iseen afgevaardigde zijn indien het getal inwoners dat cijfer bereikt, zullen er twee afgevaardigden te kiezen zijnzullende voor elke veertig duizend zielen daarboven een afgevaardigde ineer gekozen worden. De afgevaardigden zullen naar hunne eigene overtui ging moeten stemmenen zijn aan geene mandaten of instructiën gebonden. Het tweede ontwerp strekt tot voorloopige vaststelling van sommige grond slagen der aanstaande Pruissische constitutie. In 1 van dat stuk wordt bepaald, dat ter uitbreiding der verleende drukpers vrijheid, de in de wet van 17 Maart jl. voorkomende bepalingen, omtrent het stellen van borgtogt bij de uitgave van nieuwe tijdschriften opgeheven worden. De 2lle paragraaf stelt vast, dat de instructie en de uitspraak omtrent alle staatkundige mis drijven aan den gewonen regter opgedragen zullen worden. Ter verzekering van de onafhankelijkheid der regters, zullen alle bepalingen omtrent liet ont slag, de verplaatsing en onvrijwillige pensionering van regters, builen werking gesteld worden. De 4lle kent aan alle Pruissen het regt toe, om zonder voorafgaand verlof der politie, bijeenkomsten in gesloten locaien te houden en genootschappen op te rigten indien bet doel der laatste niet strijdig is met de bestaande wetten. Volgens de 5Jc zal de uitoefening der staatsbur gerlijke regten voortaan onafhankelijk zijn van de Godsdienstige geloofsbelijde nis; en de laatste paragraaf bepaalt, de medewerking dor vertegenwoor digers van het volk tot de vaststelling der staats-uitgaven en der belastingen. Terstond na de opening der zitting heeft de Landdag een adres aan den Koning met bijna algemeene stemmen aangenomen, waarbij aan de Regering en het Ministerie de verzekering van de volledige instemming der Vergadering met de openingsrede wordt gegeven. Om den verkeerden indruk weg te nemenwelke de proclamatie des Konings van den 21steD Maart in bet overige Duitschland gemaakt had, heeft het Ministerie bekend gemaakt, dat de Koning daarbij geenszins bedoeld heeft, de leiding van Duitschlands aangelegenheden op zich te nemen inaar alleen de Duitsche eenheid en zelfstandigheid heeft willen vestigen en daartoe den invloed van zijne onderdanen aanwenden. HANOVER. 1 April. De Koning heeft dadelijk na de aanvraag door eene deputatie uit Sleeswijk- Ilolstein om hulp tegen Denemarken, bevel gegeven, dat onderscheiden corp sen naar Harburg moeten oprukken. FRANKFORT. 2 April. In de Zitting der Duitsche Afgevaardigden van heden is besloten, dat de constituerende nationale Vergadering den lsteD Mei hier zal bijeenkomen. Ver der zal een Comité van 50 leden benoemd worden, die tot de bijeenkomst der Nationale Vergadering, de loopende zaken zal behandelen. In de namiddagzitting is het voorstel aangenomen dat de Bondsvergade ring zich onledig zou houden met de aangelegenheden eener Constituerende Vergadering, dat eene algemeene volkswapening in alle Duitsche Staten zou plaats hebben, met vrije keus der aanvoerders, en dat eene proclamatie aan het volk zou worden uitgevaardigd, om bet bekend te maken, dat de Ver gadering geheel met den wensch instemde om bet lot der arbeidende klasse te verbeteren. ZWITSERLAND. De Groote Raad van Freiburg heeft eenige gewigtige besluiten, met eene groote meerderheid genomente weten het in beslag nemen van alle klooster-bezittingen; het onmiddelijk opheffen van de drie in de stad Freiburg gevestigde mannenkloosters van Part-Deu, Altenrijf en St. Augustijn, als mede het, door het verbod van opneming van nieuwelingen laten uitsterven van die der Franciscanen en van de vrouwenkloosters te Staffsder Filles de Dieu te Romont, der Ursulinen en der Visitandines, te Freiburg, bene ven die van Magera en Eisenberg. Het klooster der Barmhartige Zusters is derhalve het eenige, dat nog in stand gehouden wordt. De zitting heeft van des morgens 8 tot des avonds 8 ure geduurd. RIS LAN PETERSBURG, 27 Maart. Gisteren is eene proclamatie van den Keizer aan zijn volk uitgevaardigd, waarhij hij den toestand der zaken in Frankrijk en Duitschland bekend maakt, waardoor de Russische grenzen zelfs bedreigd worden. Hij vermaant hen om zich voor te bereidenten eindeop bet voorbeeld der regtzinnige vaderen, zich met hem te vereenigen en, onder Gods hulp, den gebeiligdcn bodem van Rusland en het geloof der Czaren en des Vaderlands te helpen be schermen. «Met ons is God, bevat de proclamatie aan het slot, erkent dit, gij Heidenen, en buigt u neder, want God is met ons." SLEESWUJK. KIEL, 3 April. Den lstCD dezer hebben 1,800 man Deensche troepen Apenrade in bezit genomen; de aldaar geposteerde studenten en jagers zijn, zonder tegenstand te bieden, teruggetrokken op Ban, 2 uren van Flensburg, waar de krijgs- magt der Sleeswijk en Holsteiners zich zou vereenigen. Men verwachtte heden de Pruissische hulptroepen. AKAPEMIE-NIE IT WS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 6den April de Heer W. Fockens Meyer, van Groningen, in de Regten, met Theses. KERKNIEUWS. 's GRAVENHAGE2 April. Door den Eerw. Breeden Kerkeraad der Ne- derduitsche Hervormde gemeente alhier is, den 28stcn laatstl., ter vervulling der vacatureontstaan door het aan Ds. J. J. Roozeboom verleende Emeri taat, het navolgend negental van Predikanten geformeerd: DD. Oort, te Delft; de Klerk, te Haarlem; Cats AVor, te Mijdrecht; Molster, Th. Dr., te Utrecht; Broedclette Gouda van Haaftcn te Nijmegen Adama van Schellema te Hoorn; Pijzclte Dordrecht; en Strieker, Th. Dr.te Dordrecht, de laatste bij horstemming tegen Ds. Hasebioek te Breda. ENKHUIZEN, 3 April. De Kerkeraad der fferv. gemeente alhier, heeft heden uit het opgemaakt drietal beroepen den Wel-Eerw. Heer Sluyler, Pred. te Terwolde.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3