NOTIFICATIE. Ml K U - IJ BC. woordiging, tie goedkeöring der vertegenwoordiging voor iedere wet, de ver meerdering van liet getal Afgevaardigden in de verhouding van 1 op 4,000 zielende openbaarheid der zittingen, enz. znllen worden opgenomen. OOSTE1V RIJK. WEEKEN28 Maart. In den Ministerraad is heden besloten, dat het gehcele leger, met inbegrip wan de eerste bataillons der landweer van de 35 Duitsche regimenten voetvolk op den voet van oorlog zullen worden geluagt, en alle troepen die kunnen •gemist worden, naar Italië zullen optrekken. Een regiment heeft reeds per spoortrein Weenen verlaten. Met leger in Italië zou lot 80,000 uian gebragt worden. De Veldmaarschalk Radezky staat thans met den Luit. Veldmaarschalk d'Asprc aan het hoofd van de teruggctrokkene garnisoenen en legermagt bij Verona, die na verlies van de afvalligen nog een Oostenrijksch leger van 60,000 man uitmaken. Ondcrtussclien heeft Z. M. aan de Stenden zijner Duitsche erflanden eene ■circulaire gerigt, waarhij hij op nieuw het vaste voornemen verklaart, het behoud des v red es als zoo wenschelijk voor zijne staten te beschouwen, dat hij zich voorstelt alles te vermijden, wat bij de veranderde inrigtingen in andere landen, tot eene stoornis daarvan zou kunnen leiden, en slechts een aanval op zijne staten of die van zijne bondgonootenhem in de noodzakelijkheid zou kunnen stellen, dien met kracht van wapenen te keer te gaan. De begrooting van staatsinkomsten en uitgaven over 1848 is publiek gemaakt. In hetzelve komen onder anderen de volgende sommen voor: In komsten na aftrek der zeer aanzienlijke heffingskosten 155,722,000 II., rente der staatsschuld 34.881.000 fl.; Ministerie van Oinnenlandsche Zaken en het corps Diplomatiek 2,345,000 fl.; het leger 54,310,000 fl.; algemeen bestuur 31,872,000 fl.; Policie 2,459,000. Eergisteren is deze stad door cenige beweging onder ambachtslieden ver ontrust geweest; aan de tijdig aangerukte burgerwacht heeft men het ech ter te dankendat de orde ongestoord gebleven is. De voorlezingen aan de universiteit zijn nog niet weder begonnen de studenten willen andere Professoren. Z. M. heeft op de petitie van de burgers te Praag, hun de volgende toezeggingen gedaan: invoering van het gebruik der Boheemschc taal overal, vooral in de scholen en bij de regtbanken eene uitgebreider vertegenwoordi ging der steden door zelf gekozen Afgevaardigden, vestiging van een opperst geregtshof te Praag; beslissing door de Steuden van Boliemeri en Moravië, of het mogelijk isoin den gewaagden gemecnscliappelijken Landdag voor heide landen tot stand te brengen de noodige verbeteringen in alle takken der regtsplegingeene zelfstandige gemeente-staatsregeling, waarborging van de onschendbaarheid van het geheim der brieven zooveel mogelijk vervulling der ambten door Bohemers; wijzigingen en veranderingen in de belastingen op de levensbehoeften en op het zegclregt, en eindelijk, de uitgestrektste verbete ringen in het openbaar onderwijs, terwijl overigens de iririgling van eene burgerwacht in alle sleden en op het platte land, wordt goedgekeurd en aan den wensch tot vrijheid van drukpers reeds is voldaan. FRANKFORT. 1 April. Gisteren is hier de vergadering van het Duitsche verbond onder het luiden der klokken en het gebulder van het geschut geopend 500 Afgevaardigden waren tegenwoordig. De werkzaamheden zijn met een plcgtig gebed begonnen. Er werd besloten eene Duitsche consituërende volksvergadering bijeen te roe pen, opdat deze over de nieuwe gesteldheid van Duitschland zou beslissen; alsmede dat Sleeswijk in het Duitsch verhond zou worden opgenomen. Heden is besloten, dat het stemregt. door alle burgers, onverschillig welke godsdienst zij belijden, zal worden uitgeoefend ook is het beginsel van reglstreeksche verkiezingen aangenomen. De gemoederen zijn in de stad in hevige spanning, daar twee partijen de stad doortrekken de eene de republiekde andere de constitutionele mo narchie uitroepende. GRIEKENLAND. Het Ministerie heeft, vo'gens heriglen van 20 Maart zijn ontslag ingediend, en de Senator Conduriotti is door den Koning belast met de zamenstelling van een nieuw Ministerie. Er liepen geruchten dat de republiek te Athene was uitroepen en de Koning het bewind had nedergelegdhetgeen echter nog bevestiging verdient. SLEESWIJK. De vijandelijkheden hebben eenen aanvang genomendaar de Decncn den 29slen in Noord-Sleeswijk zijn gerukt en op het eiland Alsen gelandhet hetwelk zich, uit vrees, voor de Deenen heeft verklaard. De jonge Prinsen uit het huis Augustenburg hebben een bewijs van vaderlandsliefde gegeven, daar zij, in weerwil van hunnen hoogen rang, in liet leger als tweede Luitenants bij het tweede regiment dragonders dienst hebben genomen hetzelfde deed Prins Nieolaas von Glueksburg. Alle zijn reeds met hunne corpsen op marsch naar de grenzen. Den 28sten was te Rendshurg een courier doorgekomenbelast met eene depeche van de Pruissische Regering aan die van Denemarken, inhou dende, dat de eerste stap, die door een Deensch corps op Sleeswijks grondge bied zou worden gedaan, door Pruissen als eene oorlogsverklaring zou wor den aangemerkt. VEREENIEBE STATEY. Men heeft uit. de Vereenigde Staten het herigt ontvangen, dat de vrede met Mexico door den Senaat met 58 tegen 16 stemmen was goedgekeurd. De bepaling dat in Californie de Roomsche godsdienst alleen zou geduld worden, is verworpen en daarvoor in de plaats gesteld, dat alle godsdienst er vrij is. Omtrent de schadevergoeding van 15 millioen dollars is bepaald, dat Mexico daarvan jaarlijks een gedeelte in klinkende munt moet betalen de schadevergoeding door Mexico aan bijzondere personen te geven, beloopt 3,500,000 STADS BERIGTEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS deii Stad LEYDEN, gezien heb bende de Notificatie van Hun Ed. Gr. Achlb. de Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in dato den 7dc" Januarij jl.Provinciaalblad N°. 4) betreflende den Herijk der Maten en Gewigten in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den Arrondissements-1 J ker alhier, van den 23sle" dezer maandgeven mits dezen den Ingezetenen dezer Stad hunne verpligting tc kennen, lot het doen Herijken van al de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhoudsmaten en Gewigten, henevens de bij de Inhoudsmaten voor drooge waren behoorende strijkels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Zr. Ms. besluit van den 21stcn December 1822, Staatsblad N°. 54) moéten wor den afgestreken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepenter bezor ging der gemelde Maten en Gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange Schoolsteeg. Zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I op den 5d™ April, li II 6den April ill, 7dc" en 10den April, IV, 11<i™, 12den en 13(1,D April V 14dcn, 17deD en 18(lc" April, VI 19dcn, 20sten, 21stcn en 25 April, VII 20s tc", 27slen en 28st«" April en 1 Mei.. VIII, 2den3dc" en 4dcn Mei; met uitzondering echter van de Goud- en Zilversmids-, henevens de Apo thekers- of Medicinale Gewigten, voor welker Her-ijken afzonderlijk zitting zal gehouden worden te weten Voor de Goud- en Zilversmids-Gewigten op den 4dcn Aprilen Medicinale Gewigten op den 3dcn April; telken dage des morgens van 8 tot des namiddags 2 ure. En waarschuwen Burgemeester en Weihouders voornoemdallen en een' iegelijk wien het aangaat, met herinnering tevens aan art. 2 van Z. M. besluit, in dato 30 Maart 1827, Slaatshln°. 13) om op bovengemelde dagen, (na welke de Arrondissements-IJker zich, overeenkomstig art. 10 der Notificatie van II. Ed. Gr. Achth. de till. Ged. Staten van Zuid-Holland, in dato 18 Ja nuarij 1822, tot uitoefening van den Herijk der Buitengemeenten van het Arrondissement moet hegeven, en alzoo huiten de mogelijkheid is, om gercc- delijk aan het verlangen der verzuimdhehhenden te voldoenzich overeen komstig hunne verpligting omtrent dezen Herijk stiplelijk te gedragen, ten einde huiten bekeuring tc blijven; zullende er, na den bepaalden termijn, ingevolge dispositie van II. Ed. Gr. Achth. de HU. Ged. Staten van Zuid-flol land, in dato 22 Novemb. 1831, geene verlenging van tijd, of zoogenaamde nadagen, gegeien worden. Wordende de belanghebbenden in liet algemeen bij deze voorts herinnerd aan de Notificatie van fl. Ed. Gr. Achth. Gedep. Staten van Zuid-Holland, in dato 4 Augustus 132Ü, volgens welke de ijkpligtiglieid zich uitstrekt tot alle handel- en neringdoende lieden, Fabrikeurs en Ambachtslieden, die, in hun nen handel ot hun bedrijf, eenigc Malen of Gewigten gebruiken, en de Apo thekers of Medieijnbereiders in het bijzonder, aan art. 3 en 5 van Z. M. besluit van 21 October 1819, Slaatsbln°. 52) bepalende hunne gehoudenheid tot het bezit van een vul stel gewigten, en medeverpligting tot den jaarlijkscben Herijk van hetzelve, alsmede aan liet Koninklijk Besluit van 5 Febr. 1326, n°. 153, volgens hetwelk de, hij derzelver eersten Ijk gestempelde, greinge- wigten, zonder die eene nadere stempeling Ie doen ondergaan, jaarlijks door dpn Ijker moeten worden nagezien en onderzocht. En wordt wijders, door deze, ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter, gedurende 1848, voor Jen ijk der maten en gewigten bepaald is de letter ïp. Aldus gedaan bij HU. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydcn, op den 27slta Maart 1848. DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. In de maand Maart 1848, zijn binnen de Stad Leyden overleden 99 per sonen, als: 26 Mannen, 28 Vrouwen, 23 Zoons en 22 Dochters, daaren boven 3 levenloos aangegeven. In diezelfde maand zijn aldaar geboren 112 kinderen, als 54 Zoons en 58 Dochters, waarhij 2 paar tweelingen. AKADEMIE-STIK l WS PROMOTIE AAN DE^LEYDSCIIE IIOOGESCIIOOL. Den 6den Aprilde Heer N. W. Berlage, van Amsterdam, in de Regten, na Publieke verdediging zijner Dissertatie: de Commissionariorum Privileyiis Jure nostro. 204de KONINKLIJKS NEDERLABDSCHË LOTERIJ. Trekking der Vijfde Klasse. 5de Trekking. JSl0S. 14175 en 19745, ieder een prijs van 1000. 6de N". 14602 een prijs van ƒ1,500. Nos. 11173 en 12395 ieder een prijs van ƒ1,000.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3