LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 5 APRIL. N°. 41. V BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERÏGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdair avond. De Prijs der Courant is f 12 in het juar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEY DEN, 4 April. Z. M, de Koning en Z. K. H. de Prins van Oranje, zijn lieden middag ten 4 ure van 's Gravenliage naar Amsterdam vertrokken, liet gevolg van II. D. is met den tweeden spoortrein, ten 12 ure 45 min. vertrokken. Op den liliijnspoorweg zijn in Maart vervoerd 28,272 reizigers, en is ontvangen ƒ42,808. 'sGRAVENHAGE, 3 Apiil. De Minister van Finantiën ad interim heeft hekend gemaakt, dat bij hem is ingekomen het aanbod van den gewezen Minister van Finantiën F. A. van Hall, ten behoeve van het rijk, van eene som van twee duizend gulden, tekorten gedurende de eerste vier quartalen op het aan hein toegekende pensioen. De Minister van Justitie ad interim heeft ter kennisse van het alge meen gebragldat zijne gewone audientiën worden gehouden des Dingsdags van iedere wrek des middags ten twaalf ure, in het locaal van het Depar- merit in de Lange Pooten alhier. In de residentie is aangekomen en aan het Hotel de Oude Doelen af gestapt, de Russische Prins Theodor Galetzki, en familie, benevens gevolg, komende van Parijs. Heden middag overleed alhier de lieer Mr, C. .1. Vaillant, Raadsheer in het Provinciaal Gcregtshof in Zuid-Holland. De in aanbouw zijnde huizen in het Willemspark van Z. M. vorderen met rassche schreden. Reeds zijn de fondamenten daarvan gelegd. Men is druk werkzaam, om zoowel het nieuwe badhuis aan den Scheveningschen weg, als de overige reeds gebouwde huizen, te voltooijen. In liet geheel zijn omstreeks 600 personen daaraan werkzaamwaaronder nog niet gerekend zijn de werklieden, die de voorbereidende werkzaamheden aan hunne winkels verrigten. Mogt dit edele voorbeeld des Konings, om aan velen arbeid en brood te verschaffenbij de gegoeden in ons Vaderland al meer en meer navolging vinden. Dit is in de tegenwoordige tijdsomstandigheden dubbel wcnschelijk. AMSTERDAM, 3 April. Klijkcns de opgaven in de Stads-Courantzijn sedert de vermelding in ons vorig nomrner aldaar tot en met Maandag den 3den dezer zes verschillende giften ingekomen voor de stedelijke kas, te zamen bedragende 879.80, met de overige uitmakende de som van ƒ9,609.70. Onder de laatste giften is ccnc van ƒl00- bijzonder hesteind tot belooning aan de beambten der policie, die in de laatste dagen zulke gewigtige diensten aan de stad heeft bewezen. Wij hebben herigten uit Suriname tot den 1 l«lcn Februarij. Den 9',cn is 's Lands brik Meermin, Kapt.-Luitenant van der Schaaf, van Curasao ter rcede van Paramaribo aangekomen. Den 6<len Februarij is de Gouverneur, vergezeld van de Heeren de Kan ter, Procur.-Generaal en Lisman, Secretaris, met de stoomboot Suriname van Paramaribo vertrokken tot het doen van eene inspectiereis naar Boven- Coltica, boven Coinmewijne en de Warappa-Kreek. In den handel was het zeer stil. AmstCour.) ARNHEM, 1 April. Vrijdag jl. is alhier over het Munstersche aangekomen de Prins von Metter- nicli en gevolg; hij is afgestapt in het Hotel het Hof van Hollandvan den Heer den Doctor; eene ligte ongesteldheid heeft hem hier opgehoudenzul lende hij eerstdaags zijne reis over Botterdam naar Engeland voortzetten. MAASTRICHT, 31 Maart, liet ontwerp-adres van den Baron van Schcrpenzeel-Heusch tot afscheiding van Limburg van Nederland vindt algemeen weinig goedkeuring. Er is te Roerinonde eene soort van manifest daartegen verschenen van eenen koopman •3. van Bercsleyn die op de groole voordeden wijst, welke de Limburgschc nijverheid van de voortdurende vereeniging van Limburg met Nederland kan trekken. Daarentegen werden in verschillende steden van het Hertogdom petitiën en adressen gelcekend waarin óf op eene ruime Grondwets-herziening óf ook op een billijker stelsel van belastingen wordt aangedrongen. EIHGELAKI). LONDEN, 1 Aprit. Gisteren heeft het Lagerhuis in Comité beraadslaagd over de aanvraag der Regering om de som die noodig is tot het onderhouden van een leger van 113,847 man huiten de manschappen die in dienst der Oost-Indische Com pagnie zijn. De wet van de belasting op de inkomsten is aangenomen. De Times bevat een artikel over den inval van liet zoogenaamde Belgi sche legioen in Belgie, waarin dat blad de vrees te kennen geeft, dat het Fransche voorloopige Bestuur door het Parijssche volk genoodzaakt zal worden om ten gevolge van de ontvangst, die deze bende aan de Belgische grenzen gevonden heeft, den oorlog aan Belgie te verklaren, en oan het slot van welk artikel liet volgende voorkomt: Engeland is door het Iractaat van 1831 verpligt om de onafhankelijkheid van Belgie te beschermen, die zoo noodzakelijk is voor de veiligheid van Midden-Europa en voor zijne eigen kusten. De eer gebiedt ons den troon te beschermen van den man, dien de Belgen uit vrije beweging voor hunnen Koning verkozen .hebben en indien wij onze verhindtenis verbraken, indien wij dulden dat hij door het Parijssche gepeupel onttroond wierd, dan zouden wij weldra ondervinden dat wij door deze schandelijke toegevendheid niets ge wonnen maar veel verloren hadden. De Prins van Pruissen heeft een lever gehouden hetwelk bijna al de hier aanwezige vreemde diplomaten bezocht hebben, onder anderen ook de Oostenrijksche Gezantdie zich nog te voren eencu geruime!» tijd met hein heeft onderhouden. BELGIË. BRUSSEL, 2 April. Gisteren is cenc deputatie uit de Commissie van Administratie der naain- looze vennootschap van den Heer John Coekerill te Seraing, van Luik her waarts vertrokken, oui bij de regering subsidiën te verzoeken, ten einde de talrijke werklieden van dat etablissement aan den arbeid kunnen te houden. Te Brugge is zekere Iloornaert door de Policie gevat; hij is een derge nen, die tijdens de omwenteling te Parijs, op de 'l'uilerien geplunderd heb ben. Hij had zich hij den Juwelier dc Vos iu eerstgenoemde stad begeven en dien Heer twee diamanten te koop aangeboden. De Juwelier verwittigde dc policie en deze vond bij de huiszoeking voor eene waarde van 100,000 a 150,000 fr. aan diamanten ten huize van Iloornaert. FRAKHKIJH. PARIJS, 2 April. Het voorloopig Bewind heeft het volgend besluit bekend gemaakt: BurgersI De omwenteling van Februuiij heeft ons vaderland vrij gemaakt, liet republikcinsch Frankrijk heeft niets te duchten, maar het inoet zich ia staat stellen om aan alle mogelijke toekomstige gebeurtenissen het hoofd te kunnen bieden, en waken, dat de vlag, die het Fransche volk heeft opge stoken, boven alle aanranding verheven blijve. De Nationale Garde en het leger, door één zeilde gevoel bezield, hebben deze edele taak te vervuilen. Het voorloopig Bestuur heeft gewild, dat de rijen des legers zouden worden opengesteld voor de van geestdrift gloeijende jeugd, die door de verhevene aandrift der vaderlandsliefde zich naar dat leger aangetrokken gevoelt. Dien volgens heeft het voorloopig Bestuur dc vrijwillige dienstneming bevrijd van de inoeijelijkheden, die door een te langen duurder krijgsdienst ontstaan, en heeft besloten Art. 1. Ieder Franscfiman zal vrijwillig dienst kunnen nemen bij liet wa pen zijner keuze; de tijd waarvoor hij zich verbindt, cal slechts twee jaren behoeven te duren. Art. 2. In geen geval zullen de vrijwilligers tegen bunnen wil inet verlof kunnen worden gezonden. Art. 3. De Minister van oorlog is met de uitvoering dezes belast Voorts heelt het voorloopig Bewind eene proclamatie uitgevaardigd aan het leger, waar dc begrippen van vrijheid, gelijkheid en broederschap hier en daar met der daad die van orde en krijgstucht hebben verbannen. Het voor loopig Bewind waarschuwt de soldaten dat de Republiekmet aan zulk eene regering eigene regtvaardiglieid en gestrengheid, de orde en krijgstucht zal handhaven.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1