dag der verkiezing van de Afgevaardigden ter nationale vergaderingop den eersten Paaschdag is vastgesteld. De Generaal Cavaignae blijft liever Gouverneur-Generaal van Algerië dan Minister van Oorlog te zijn, zoodat de Generaal Changarnier nu denke lijk als zoodanig zal optreden. Bij ieder regement voetvolk zullen drie coaipagniën en bij ieder rege- ment ruiterij een nieuw escadron worden gevoegd. Bij Vienne tegen de Sardinische grenzen wil men 30.000 man bijeen- trekken en evenzoo ineer noordelijk bij Nancy. De club der Jacobynen die zich hunne voorgangers van 1793 ter navol ging voorstelde, is door het voorloopig bewind gesloten. In het leger moeten sporen van eene zamenzwcring ter gunste van Hen drik V zijn ontdekt. Het algemeen vertrouwen gaat met de algemeene werkeloosheid en angst voor de toekomst, van dag tot dag achteruit; Frankrijk loopt groot gevaar, dat Ledru Kollin en zijne aanhangers zich de onbepaaldste magt aanmatigen. Te Rouaan en te I.yon hebben eenige wanordelijkheden plaats gehad', die echter bedwongen zijn. De inschrijvingen voor de gekwetsten in Februarij beloopen reeds over de 041,000 fr. SPANJE. MADRID, 26 Maart. De zittingen der Corteszijn bij een Koninklijk besluit van den 21s,cn ge schorst. Men weet geene oorzaak hiervan op te sporendoch het heeft vrij wat misnoegen verwekt. Onder de loopende geruchten behoort, dat de Ministers hun ontslag hadden ingedienddoch dat de Koningin ze niet had aangenomenen de Ministers alleen hunr.e bediening wilden blijven waarnemen, zoo de Cortes geschorst werden. Men zegt dat het bewind bevelen heeft gegeven een aanzienlijk oorlogs- materiëel te PampelunaSantona en St. Sebastiaan te verzamelen. Ook zullen er op eenige punten van de grenzen groote magazijnen met levens behoeften worden opgerigt. ITALIË. Volgens nadere bcrigten is het tooneel te Milaan bij de uitdrijving der Oos tenrijkers van den I8den tot den 23slen vreeselijk geweest. De Oostenrijkers tellen 700 doodende Milanezen 250. Ruim 1,000 Oostenrijkers zouden ge vangen zijn genomen. Men heeft allerlei vernielingsmiddelen uitgedacht, met gloeijendc kolen, vitriool, kokend water, flesschen, de leijen van de daken en wat men voor de hand zagop de soldaten geworpen. De Aartsbisschop is met zijne geestelijkheid in plegtgewaad tusschen beide gekomen om ein delijk dit gruwzaam moordtooneel te stuiten. Koning Karei Albert heeft het Lombardyschc volk kennis gegeven van zijne tusschenkomstbij eene proclamatie, waarbij hij verklaart des volks billijke weuscben te hulp te willen komen, in vertrouwen op den bijstand van het Opperwezen. De troepen zullen het wapen van Savoije dragen boven de drie kleurige Ilaliaansche banier, ten blijke van Ilalië's eenheid. De Groothertog van Toscane heeft het voorbeeld van den Koning van Sardinië gevolgd, en al zijne geregelde troepen naar Lombardye doen opruk ken. In eene proclamatie aan zijn volk geeft hij berigt, dat hij oprukt om Italië hulp te verleenen. Voorts bevestigen zich de tijdingen dat al de groote steden zijn opgestaan de Ilaliaansche vlag hebben uitgestokenen dat de Oostenrijkers overal een goed heenkomen zoeken ook te Venetië is na korten strijd met de Oosten- rijksche bezetting en de Jtaliaansche republiek uitgeroepen. Men denkt dat de hoofdleiders te Milaan, onder de kreet: Leve Pius IX, een Lombardysche republiek willen oprigten. Ten einde in weerwil der de stad nog omringende Oostenrijksche troepen, op de bevolking van Italië te kunnen werken, heeft men daar een luchtbal opgelaten met eene menigte exemplaren eener proclamatie, ter oproeping tot algemeene wapening in compagnien van 50 man. Ook te Parma is den 20stcn hevig gevochten, de Oostenrijkers hebben zelfs met zwaar geschut gevuurd, en uit de huizen zijn vrij wat soldaten ter neder- geschoten, de Majoor der Ilongaarsche ruiterij is gesneuveld. Hertog Karei II heeft een regentschap benoemd en is afgetrokken. Te Piacensa is de strijd door het berigt van den omkeer te Parina voorko men. Men hing terstond vlaggen uit, juichte en danste op de pleinen, en de Oostenrijkers zagen het, als niet ziende. PRUIS SER. BERLIJN, 28 Maart. Eene alhier gevormde Democratische Club neemt dagelijksch in geta lvan leden toe. Daaronder vindt men vele jongelieden uit den beschaafden stand. ln de Pruissische Evangelische kerk zal het Presbyteriaal en Synodaal stelsel worden ingevoerd. HANOVER. 29 Maart. Gisteren zijn de Stenden door Graaf Benningsen in naam des Konings met I eene aanspraak geopend, waarin onder anderen gezegd wordt, dat de Ko- I ning erkennende, dat de tegenwoordige instellingen des lands onder de ver- I anderde omstandighedennoch voor het land noch voor het Koninklijk huis I II voldoende kunnen zijn, besloten heeft, uit vrije beweging, al datgene toe te staanwat noodig kan geacht worden tot bevestiging van een nieuwen krach tiger staat van zakendat de Koning maatregelen genomen heeft om met vrucht daartoe mede te werken dat de staatsregeling van het Duitsch Ver bond tot volkomene ontwikkeling zal worden gchragtdat de inwendige rc- geling en het inwendig beheer van zijn rijk door vrijheid der drukpers en van het regt tot het houden van bijeenkomsten, door zelfstandigheid en open baarheid in het beheer der stedelijke en plattelands gemeenten, door vereen voudiging in de staathuishouding en verantwoordelijkheid der Ministers, zoo danig zal worden ingerigt, dat de welvaart des volks vermeerderd, en de geest van orde, die hetzelve bezielt, versterkt zal worden. LUXEMBURG. 26 Maart. De Gemeenteraad heeft gisteren een besluit genomenhoudende om een ontwerp tot verandering van constitutie in gereedheid te brengenten einde het, na goedkeuring door den Koning-Groothertog, aan de Staten, in dub- 1 helen getale buitengewoon bijeengeroepenaan te bieden. Te dien einde is eene Commissie van 15 leden benoemdom den Regeringsraad voor te lich ten. Die Commissie is tegen morgenden 27sle[1 dezerin het Regerings gebouw alhier bijeengeroepen. OOSTENRIJK. WEENEN25 Maart. De Keizer heeft, aan den Graaf von Miincb Bellinghausen op zijn ver zoek, ontslag gegeven als Oostenrijksch Voorzittend Gezant bij de Bondsver gadering, en in zijne plaats benoemd den Graaf von Colloredo-Wallsee. Het tegenwoordig orgaan der Regering, de Wiener Zeitunglaat zich in sterke bewoordingen uit over de proclamatie van den Koning van Pruissen zoodat deze wel bet gevolg zou kunnen hebbendat er eene verwijdering tusschen Oostenrijk en Pruissen ontstond. LEMBERG, 22 Maart. In deze hoofdstad van het Oostenrijksche gewest Gallicië bevattende eene bevolking van ruim 50,000 zielen, waaronder 15,000 joden, verzamelden zich den 19<ieu eene talrijke menigte voor de nijverheids-academie, waar een door den Hoogleeraar Dobrynski opgesteld adres ter lezing lag om opheffing der censuur, de Keizer als constitutioneel Koning van Polen, volkswapening en invoering der Poolsche taal. De Hoogcschool en de adel voegde zich bij dit adres en bood het den Gouverneur Graaf Stadion aan, die de inzending en ondersteuning er van beloofde, 'savonds was de stad verlicht. Den 20slen verscheen de Courant reeds zonder censuur en zijn 150 staats gevangenen ontslagen, 's Namiddags heeft Graat Stadion op het slot een Patent voorgelezen dat ieder die zich verbond om den Keizer als Koning van Polen te erkennen, en de Duitschers en Israëliten als medeburgers, de be volking zou gewapend worden, mits van deze geen ander gebtuik makende dan tegen de vijanden des vaderlands, waarop vele wapenen werden uitgedeeld en er groote vreugde in de stad heerschtc. RUSLAN B. WARSCHAU, 27 Maart. Gisteren heeft de militaire Gouverneur de ingezetenen gelast om binnen 24 uren alle vuurwapenen die zij bezitten, op het bureau van policie uit te leverenbij gebreke van dienzullen zij dadelijk voor cenen krijgsraad worden gesteld. Voorts mag niemand zich des avonds na 11 ure op straat vertoonenzonder eene brandende lantaarn DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 25 Maart. Alles is hier in beweging. De Koning is het met het volk eens om Slee:- wijk te behouden. 12,000 man zijn tot het bezetten daarvan bestemd. Het volk eischt allerlei vrijhedenen onder het krijgs- en vrijheids-gerucht staat de handel stil en de ellende voor de deur. ZWEDEN. STOKHOLM, 21 Maart. Onbekende onruststokers hebben ook hier het volk opgeruiddat zonder aanzien van staatkundige denkwijze de glazen begon in te slaan. De Koning begaf zich onder het volk, vraagde wat men wilde, doch kreeg geen antwoord; maar op 's Konings vermaning ging de misleide schaar onder het geroep, Leve de Koning! uiteen. In andere gedeelten der stad waren de soldaten door den overmoed des volks tot vuren genoodzaakt. De kooplieden hebben 10,000 Rthr. uitgeloofd voor de aanwijzing van den aanlegger. SLEES WIJK. KIEL, 26 Maart. De deputatie naar Kopenhagen gezonden, om het adres der Hertogdommen aan den Koning van Denemarken aan te bicdenis teruggekeerddoch heeft geen bevredigend antwoord medegebragt. Wel heeft de Kouing haar veel wil len toestaan, maar van de afscheiding van de Hertogdommen van Denemarken niets willen weten. Overigens is de deputatie zeer goed ontvangen. Men verwacht nu binnen weinige dagen eenen inval der Deensche troependoch ook de Pruissische troepen zijn opgetrokken om tegen Denemarken hulp te biedenen de inwoners zelf wapenen zich. Alle Deenen zijn uit deze stad vertrokken.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2