LEYDSCHE COURANT. N°. 1848. MAANDAG, 3 APRIL. Pz VA! BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. JJc Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven, Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. SM ti* De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 1 April. Ten gevolge der ongesteldheid van den lieer President van den Hoogen Raad der Nederlanden is de uitspraak in de belangrijke zaak van den dub belen Kerkenraad der Hervormde Waalsche Gemeente te Amsterdam tegen den Slaat der Nederlanden die op heden bepaald was, voorloopig drie weken uitgesteld en alzoo vastgesteld op Donderdag, 20 April. 's GRAVENHAGE 31 Maart. Volgens Koninklijk besluit is aan den Minister van Staat Mr. F. .4. van Hall, als gewezen Minister van Finantiën een pensioen van ƒ5,000 verleend, op grond van arlt. 11 en 43 der wet van 9 Mei 1845. De Staats-Commissie, door den Koning belast met bet ontwerpen eener gewijzigde Grondwet, beeft dat ontwerp thans nagenoeg gereed, bet zal ver moedelijk nog in den loop dezer weck aan den Koning worden aangeboden. De tijdelijke Minister van Finantiën zal eiken Donderdag des middags ten 12 ure, aan bet locaal van dat departement gehoor verlecnen. De tijdelijke Minister van Buitenlandsche Zaken zal eiken Woensdag, des middags ten 12 ure, aan het locaal van dat departement gehoor verleenen. De tijdelijke Minister van Binncnlandsche Zaken zal eiken Zatnrdag van 12 tot 2 uren, aan het locaal van dat departement gehoor verlecnen. De tijdelijke Minister voor de zaken der Hervormde en andere Ecredicn- stcn heeft bekend gemaakt, dat bij Donderdags van 1 tot 2 ure gehoor zal verlecnen aan bet Locaal van het Departement op de Fluweelen Burgwal. Het voetstuk voor het op het Plein alhier op te rigten standbeeld voor Prins Willem den Eerste, is thans reeds zoo verre gevorderd, dat men begon nen is rnet het afbreken van den houten lootsdie om dat standbeeld was geplaatst. Men verneemt dat eerlang een aanvang zal worden gemaakt met bet gieten van het ijzeren hekdal het standhceld zal omgeven. Het zal ge goten worden in de fabrijk van de Heeren L. J. Enthoven Comp., te dezer stede. AMSTERDAM, 31 Maart. Gisteren omstreeks den middag is er weder eene sterke militaire magt op den Dam ontwikkeld, terwijl enkele straten, onder anderen de Voetboogstraat en de Pijlsteegdoor infanterie zijn afgezet. Naar men verzekert staat dit in verband met gewigtige ontdekkingen, door de justitie gedaan, welke belangrijke arrestatiën ten gevolge moeten hebben. Indien wij wel onderrigt zijn, betreffen deze arrestatiën voornamelijk de hoofden van eene Communistische verceniging van meestal vreemde hand werkslieden, die, onder den naam van Bildungs-Vereinsedert geruimen tijd in een locaal in de Pijlsteeg hare bijeenkomsten hield. Overigens blijft dc meest gcwenschte rust in alle gedeelten der stad heerschen. (A. C Er zijn thans tusschen de 40 en 50 personen ter zake der wanordelijk heden op den 24stcn dezer alhier gpplccgd, in hechtenis genomen, ofschoon nog niet tegen allen, regtsingang is verleend. Onder de gisteren gearresteerde personen was ook de boekdrukker van Niitcrick die zegt mende bekende oproeping aan dc arbeidslieden zonder werk had gedrukt. Heden is die drukker reeds weder in vrijheid en zelfs buiten vervolging gesteld, hebbende hij aan de justitie hekend gemaakt den persoonwelke dat werk bij hem besteld had. Zoowel dc redacteur als de uitgever van de Hydraalsook de Officier van Justitie, zijn in appel gekomen van het vonnis der Arrondisscments- Kegtbank alhier van 9 Maart 11. Sedert Donderdag toen de bijdragen tot stijving der stadskas 3,830 be droegen (zie ons vorig nommcr) zijn aldaar nog blijkens de Stads-Courant van Vrijdag en Zaturdag weder twintig giften ingekomen, ten bedrage van ƒ4,899.90, dus te zaaien ƒ8,729.90. De collecte voor de Stads Armenscholen heeft ƒ0,215.80 opgeleverd, zijnde ruim 150.meer dan het vorige jaar. ARNHEM, 29 Maart. De Heeren Mrs. JJssel de Schepper en van Lilh de Jeude, als eerste en tweede Candidaten gebragt op de voordragt, den 14<fcn dezer maand door de Staten van Gelderland opgemaakt, ter vervulling der vacature, in het Provinciaal Geregtshof, hebben verzocht bij de benoeming niet in aanmer king te komenen Z. M. beeft bij besluit van den 27sten dezer den Gou verneur van Gelderland gemagtigdde Staten van dat gewest andermaal bijeen te roepen, tot het opmaken eener nadere voordragt. ENGELAND. LONDEN, 29 Maart. Men ontkent hier niet langer dat de toestand van Ierland meer en meer verontrustend wordt, niet zoo zeer uit vrees dat een openbare opstand der Ieren in hun voordeel zou kunnen uitvallendaartoe acht men de maat regelen van tegenweer reeds te goed genomenmaar omdat zulks een bloed bad te Dublin en in andere groote steden zou kunnen veroorzakendat dui- zendc slagtoffcrs zou kannen eischen. Derhalve wordt van alle zijden op zoo danige maatregelen aangedrongen, die den opstand in tijds voorkomen. De taal der onvergenoegde Ieren is dreigender dan ooit. In eene groote vergaderinglaatst]. Donderdag te Dublinschenen de verschillende sprekers elkander in hevigheid de loef te willen afsteken. De Heer Barry verklaarde dat de Ieren gereed stonden alle Engelschen en verdere vreemdelingen uit het bestuur te verdrijven. De Heer O'Gorman zeidedat hij en zijne landgenoo- ten de Engelschen zouden wederslaan en overwinnen, om het even of het regterlijk vonnis of de bajonet, de Procureur-Generaal of de karabinier hen trachtte te fnuiken. Dc Heer Reillij riep bet volk te wapenmet bijvoeging dat driemaal honderdduizend Charlisten te Londen gereed stonden om die hoofdstad te bemagtigenterwijl de Heer Mitchell het volk bezwoer zich van vuurwapenen en pieken te voorzienhetwelk met een dondcrénd geschreeuw om zoodanige wapenen werd beantwoord. BELGIE. ANTWERPEN, 29 Maart. Gisteren heeft er eene ontmoeting op de grenzen van Mouscron, nabij Kortrijk plaats gehadtusschen eene nieuwe bende van zoogenaamde bevrij ders, welke met geweld België wilde binnendringen, en de Belgische troepen. De bende, grootcndecls zamengcstcld uit Franschcnheeft eene vrij zware nederlaag geleden. Men spreekt van verscheidene dooden en gekwetsten. Een dertigtal lieden zijn gevangen genomen. Men schatte de geheele sterkte van de bende op 2,000 mau, anderen spre ken van wel 4,000. Op het slagveld zijn 400 a 500 geweren gevonden. De Belgische troepen onder den Generaal Fleury hebben zich zeer goed gehouden, hun verlies bedraagt een doode en eenige gekwetsten. Het overschot der bende is met een trein van 2C wagens naar Parijs terug getrokken. Men sprak dat er heden aldaar weder een bloedig gevecht zou zijn geleverd met even ongunstigen uitslag voor de vrijheidszonen. FRANKRIJK. PARIJS, 30 Maart. De verdaging der verkiezingendiehoewel sedert lang voorzien en van niet langer duur dan men verwacht had, heeft niettemin eene verderfelijke uitwerking gehad. Dc wet, waarbij de Commissie over de amortisatie-kas wordt afgeschaft, en bet plan omtrent de onteigening der spoorwegendie sommigen wen- schenanderen vreezenheeft insgelijks op den toestand der beurs niet zeer gunstig gewerkt. De bekende circulaire van den Heer Lcdru-Rollin is op nieuw merkelijk gewijzigd. De Minister van Binnenlandsche Zaken helpt thans zelf zijn eigen werk vernietigen. Twee decreten tochdoor het voorloopig Bestuur op voor dragt van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Finantiën gegeven ver nietigen de maatregelen door sommige provinciale Commissarissen genomen die zich met onbepaalde magt bekleed waanden. Ten andere wordt bij deze decreten erkenddat geen lid van het voorloopig Bestuur het regt heeft maatregelen te nemen, indien het geheel voorloopig Bewind die maatregelen geen kracht van wet geeft. Dc Iloogc Geestelijkheid betoont luide baar ongenoegen dat de eerste

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1