eensgezindheid in den lande te bevorderen. Hij houdt zich overtuigd dat alle wclgezinden in den Staat de pogingen van het nieuwe ministerie zullen ondersteunen. Inderdaad, het is een gewigtige taak, welke het aanvaardt. Het welzijn van het Vaderland schrijft den Ministers voorhunne be trekkingen op te vatten. Aller doel, aller pogingen moeten thans tot verwezenlijking van dat welzijn leiden. Het Cabi net rekent op de ondersteuning en medewerking der Volks- vertegenwoording. Geheel Europa bevindt zich op dit oogen- blik in eene moeijelijke stelling. Aller eensgezindheid en vertrouwen worden tegenwoordig bovenal gevorderd. De geheele Natie dient hare medewerking te verleenen. De minste handwerksman moet overtuigd zijn, dat bij onrust en wanorde hij belet wordt zijn dagelijksch brood te erlan gen. In dezen tijd behooren allen de handen ineen te slaan, om de rust en het heil van het Vaderland te verzekeren. Dit is de pligt, die op een ieder rust, en waarvan het be lang voorzeker door geheel het land zal worden begrepen. Het is in die omstandigheden dat het Ministerie op het vertrouwen der Kamers bouwt en dat het zijne gewigtige taak aanvaardt. De Heer van Goltstein verklaart, dat hij met het grootste genoegen de gehouden rede heeft aangehoord. Sedert lang bestond er behoefte aan de vestiging van een waarlijk constitutionelen staat van zaken. Hij houdt zich over tuigd dat daardoor de banddie Vorst en Volk zamen- snoert, hechter zal worden toegehaald. Die krachtige hou ding, welke de Regering thans aan den dag legt, de ondersteuning der Vertegenwoordiging, welke haar niet zal ontbrekenzullen ongetwijfeld alle onrust doen ophouden en alle welgezinden aansporen, zich aan de Regering aan te sluitendie de beste bedoelingen koestert tot bevorde ring van het algemeen welzijn. Zijnerzijds zegt hij aan het nieuwe Ministerie alle ondersteuning toe, tot vestiging van een stelselonder hetwelk hij vertrouwt, dat Nederland bewijzen zal de waarheid van de gulden spreukEendragt maakt magt. De Heer Schooneveld heeft mede met genoegen en dank-, baarheid de gedane mededeeling ontvangen. Hij erkent het moeijelijke der taakwelke het Ministerie heeft op zich genomen. Waarachtige Vaderlandsliefde noopt hem tot de opentlijke verklaring, dat hij zonder schroom hunne po gingen zal ondersteunenen dat hij toejuicht de gevoelens, door de Ministers zoo aanstonds ontwikkeld. De Heer Duymaer van Twist acht zich ook aangespoord, om aan het nieuwe Ministerie zijne volkomene ondersteuning toe te zeggen. Wie zal niet met vreugde de mededeeling vernemen, dat wij eene Grondwet zullen erlangen, geschoeid op de Engelsche constitutie en gewijzigd naar de behoeften van onzen landaard. Er zal, zonder twijfel, groote overeen stemming heerschen tusschen dit Ministerie en de Kamer. Spreker hoopt, dat de Kamer spoedig het krachtigste blijk zal kunnen geven van de goedkeuring cn ondersteuning, welke het nieuwe Ministerie bij haar erlangt. De Heer Gevers van Endegeest verheugt zich mede een zoo krachtig bestuur te zien zaïnengesteld. De anteceden ten alleen van den Voorzitter van den Raad, hoeveel schoone waarborgen leveren zij niet op Hij heeft zoo even den wensch hooren uitdrukken, dat het bestuur weldra de blij ken van ondersteuning en medewerking der Kamer mogt ontvangen; het heeft den Spreker genoegen gedaan, reeds van vorige redenaars die medewèrking te hooren toezeggen hij zal die ook volgaarne verleenen. Gerustheid en vertrou wen zal in den lande wederkeeren. Maar hij mag den wensch niet onderdrukken, dat men hen, die hier onrust., zoeken te stoken, beteugeleSpreker belooft mede volko mene ondersteuning op de aangegeven en blootgelegde pun-r ten, en hij hoopt wijders dat ieder er van doordrongen zij, dat eigen begrip omtrent sommige punten moet onderdoen voor de algemeene zaak des Vaderlands. De Heer Verwey Méjan drukt mede zijne hartgrondige toetreding uit. Hij wenschte nog, dat het door den Pre sident van het Kabinet voor-de vuist gesprokene, in ge schrifte mogt worden gesteld door Z. Exc. zelve. Z. Exc. de Voorzitter beantwoordt den vorigen Spreker, en geeft te kennen dat het hem onmogelijk is aan dat ver langen te voldoen. Het waren slechts hoofdtrekken, die hij aanweeshet vast plan zal nader in het breede te voor schijn komen. Zijne taal was die der innigste overtuiging; ze was geïmproviseerd, en hij twijfelt geenszins, of ze zal door elk begrepen worden. Z. Exc doet bij deze gelegen heid nog opmerken, dat er behoefte bestaat aan de spoedige behandeling der voordragten nopens de verhooging der hoofdstukken van Marine en Oorlog. De Heer de Kempenaar schetst het heugelijke van den dag van heden. Veelal heeft de Spreker moeten bestrijden het geen van de plaats kwam, waarop thans de nieuwe Minis ters gezeten zijn. Thans is echter, onder Gods zegen, dat gelukkige oogenblik genaderd, dat hij uit grond des harten zijne medewerking, zijne volkomene ondersteuning kan geven aan het nieuw Bestuur. Al de pogingen der kwaadwilligheid zullen afstuiten op eendragt. Het tegen woordig oogenblik, wie beseft het niet, is van onberekenbare waarde. De grondsteen is gelegd voor een nieuw levenon berekenbaar is dus de weldaad van onzen beminden Vorst, door het denkbeeld op te vatten tot verwezentlijking van de algemeene wenschen. Gelukkig ieder, die op dien grond slag alsnu voorlwerkt. Met spoed moet er gearbeid wor den maar tevens met beradenheid en kalm overleg. De spreker voegt hierbijdat hij meent te wetendat spoedig de grondwetsherziening zal voltooid zijn. Hij hoopt dat die arbeid de goedkeuring des Konings en der Kamer moge wegdragenen de Hemel dat werk bekroone I De Heeren Romme en Luyben drukken mede hunne on bepaalde goedkeuring en aansluiting aan het nieuwe Minis terie en de door hetzelve ontwikkelde beginselen uit. Zij brengen hulde aan de ronde en vaderlandsche taaldoor den geachten Voorzitter van het Kabinet gesproken. Het volste vertrouwen stellen zij in de mannen die thans aan het hoofd der zaken staan. Zij zullen hen ondersteunen met al de kracht welke een onbeperkt vertrouwen geeft. De Heer Faber van Riemsdijk drukt mede zijne goed keuring over het nieuwe Bestuur en deszelfs beginselen uit. Het is de uitdrukking van eene lang gevoelde be hoefte. Hij twijfelt niet aan eene groote mate van eensge zindheid tusschen het Bestuur en de Kamer. De groote punten van verbetering en hervorming, in haar verslag opgenomen, zijnde meeuing van de overgroote meerderheid. De spreker verzekert zijne medewerking en ondersteuning. Na nog een verslag van eene Commissie omtrent een verdrag met het Hertogdom Baden ter uitlevering van mis dadigers, wordt de Zitting opgeheven. De Generaal-Majoor C. Nepveu, nieuw benoemd Mi nister van Oorlog, is in de Residentie aangekomen. Te Leydenter Boekdrukkerij van J. G, La LAU.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2